Quantcast
Channel: Radio Biper - Internetowy Portal Informacyjny - Biała Podlaska » Biała Podlaska
Viewing all 918 articles
Browse latest View live

Sprawozdanie z działalności Prezydenta Dariusza Stefaniuka za miesiąc czerwiec

$
0
0

small2Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biała Podlaska, Prezydent Miasta Dariusz Stefaniuk przedstawił rajcom jak i uczestnikom sesji swoje sprawozdanie z działalności w miesiącu czerwcu 2015 roku. Miesiąc ten zapisze się wyjazdami szefa miasta do francuskiego Niort, do Warszawy i do Lublina. Czy będą to wyjazdy produktywne pokaże czas.

30 maja
Dzień Dziecka z Arką Noego
Miasto zorganizowało festyn z okazji Dnia Dziecka. Jego gwiazdą była znana formacja Arka Noego. Jak twierdzą organizatorzy, Park Radziwiłłowski jeszcze nigdy nie gościł tak dużej ilości rodzin. Oprócz występów na scenie, nie zabrakło wesołego miasteczka, animacji czy zajęć plastycznych.

8 czerwca
Prezydent świętuje z lekarzami bibliotekarzami
Prezydent Dariusz Stefaniuk uczestniczy w obchodach 70-lecia istnienia Głównej Biblioteki Lekarskiej. Obchody zorganizowano w Warszawie.

10 – 14 czerwca
We francuskim Niort
Dariusz Stefaniuk, prezydent, wraz ze swoim zastępcą, Michałem Litwiniukiem przebywał z roboczą wizytą w Niort we Francji. To miasto partnerskie Białej Podlaskiej. Wizyta była okazją do rozmowy na temat wymiany gospodarczej. – Zaprezentowałem Francuzom potencjał drzemiący w bialskim lotnisku. Miejscowi przedsiębiorcy wyrazili wstępne zainteresowanie tymi terenami. Wizytowałem także rzeczny port przeładunkowym. Rozmawialiśmy również na temat wymiany kulturalnej. – zdaje relację prezydent.

15 czerwca
25 lat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Prezydent bierze udział w uroczystościach 25-lecia powstania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej. Przy tej okazji miał możliwość do rozmowy z kierownictwem i pracownikami jednostki.

22 czerwca
Wystartował Mobilny System Informacji Gospodarczej
Ruszył odświeżony portal bialapodlaska.pl oraz aplikacja mobilna na smartfony i tablety. Z tej okazji zorganizowano specjalną konferencję prasową, na której zaprezentowano możliwości systemu. Portal i bezpłatna aplikacja to dwa miejsca ale jeden system informacji. Wszystko po to, aby dostosować komunikację z mieszkańcami do współczesnych realiów. System służyć ma także gościom z Białorusi, którzy w naszym mieście robią zakupy. Zachęcamy do odwiedzania strony www.bialapodlaska.pl oraz do ściągnięcia aplikacji.

24 czerwca
Policjanci i Strażnicy Miejscy z wytycznymi
Prezydent Stefaniuk uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. W jej trakcie przedstawił policjantom i strażnikom miejskim najniebezpieczniejsze miejsca w Białej Podlaskiej, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

24 czerwca
Złote i Diamentowe Pióra rozdane
Tego samego dnia, prezydent Stefaniuk bierze udział w uroczystości wręczenia Złotych i Diamentowych Piór najlepszym bialskim uczniom. Tradycyjnie podczas rozdania nagród w sali konferencyjnej bialskiego magistratu pojawiła się młodzież wraz z rodzicami. Wyróżniono ponad 50 osób. Galę talentów uświetniły młode talenty z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, które przygotowały piosenki i scenki teatralne pod kierownictwem Edyty Kruglej, Arkadiusza Sawczuka i Wojciecha Lesiuka.

25 czerwca
Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO WL 2014-2020
Dariusz Stefaniuk bierze udział w posiedzeniu Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, którego jest wiceprzewodniczącym. To niezależny organ pełniący funkcję doradczo-opiniodawczą, powoływany przez instytucję zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym.

 

 

materiał: Urząd Miasta Biała Podlaskafb
tekst: Michał Trantau rzecznik prezydenta miasta
/ Leszek Niedaleki Radio Biper
zdjęcie i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Wolontariusze remontują we Wspólnym Świecie

$
0
0

smollOkres wakacyjny sprzyja remontom, co wykorzystują placówki sprawujące opiekę nad dziećmi. W Stowarzyszeniu Wspólny Świat część prac remontowych wykonano dzięki pomocy firm zewnętrznych, które coraz chętniej w ramach pracowniczego wolontariatu realizują programy wsparcia organizacji pożytku publicznego.

Staramy się jak najefektywniej spożytkować czas, kiedy naszych podopiecznych nie ma w placówce i przygotowujemy sale na ich powrót – mówi Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat zapewniającego terapię i opiekę młodzieży i dzieciom z autyzmem.

Część prac remontowych zostało wykonanych dzięki materiałom remontowo-budowlanym przekazanym przez darczyńców. – Równie ważne jak pomoc rzeczowa, materialna, jest zaangażowanie wolontariuszy, którzy dzielą się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem – podkreśla Anna Chwałek, doceniając ideę społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zaangażowanie przedsiębiorstw w działania wolontariackie.

W Stowarzyszeniu Wspólny Świat społecznicy wykonali remonty kilku pomieszczeń oraz zagospodarowali teren wokół placówki. W tym tygodniu pracownicy bialskiego sklepu sieci Bricoman odmalowali dwie sale przedszkolne, a w czerwcu wolontariusze z Fundacji Kronenberga Citi Handlowy wyremontowali plac zabaw, z którego korzystają podopieczni Wspólnego Świata.

Jego szefowa nie ukrywa, że to dla stowarzyszenia duże finansowe odciążenie, ale bardziej cieszy ją zainteresowanie i chęć pomocy. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wspieranie naszej działalności, która skupia się na dzieciach i młodzieży. Ci, którzy pomagają stowarzyszeniu, pomagają jego podopiecznym – mówi Anna Chwałek.

Wolontariusze remontują we Wspólnym Świecie 11244480_713858272059408_7563949016452933424_o 11537930_713858145392754_3066999605560592942_o IMG_2577 IMG_2589 IMG_2591 IMG_2594

 
materiał: Stowarzyszenie Wspólny Świat Biała Podlaskafb
tekst: Katarzyna Fronc rzecznik SWŚ
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Wojewódzkie Święto Policji w Białej Podlaskiej (galeria)

$
0
0

smolll96 Wojewódzkie Obchody Święta Policji odbyły się dziś w Białej Podlaskiej. Zjechało do miasta kilkuset funkcjonariuszy różnych formacji z tego najwięcej oczywiście – policjantów. Plac Wolności opanowały służby mundurowe. Bialczanom szczególnie przypadły do gustu Kompanie Reprezentacyjne Policji, Wielonarodowej Brygady, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Izby Celnej.

Spodobała się też oprawa muzyczna jaką zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji. W Białej Podlaskiej oprócz odznak, awansów i nagród zostaną też nadany bialskiemu garnizonowi policji sztandar oraz 4 nowe wozy marki Kia Sportage.

W uroczystości udział wziął Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś, Lubelski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Działo, kadra kierownicza lubelskiego garnizonu oraz przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, duchowieństwa, instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa publicznego państwa oraz związków zawodowych.

Podczas uroczystego apelu wręczone zostały odznaczenia państwowe, resortowe i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Swój sztandar otrzymała Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej, zaś policjanci – nowe radiowozy.

Po uroczystej mszy i przemarszu na Plac Wolności w Białej Podlaskiej nastąpiło przywitanie zgromadzonych gości przez szefa lubelskich policjantów – nadinsp. Dariusza Działo. Zaraz potem rozpoczęła się ceremonia nadania sztandaru Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej. Z rąk zastępcy Komendanta Głównego Policji – nadinsp Wojciecha Olbrysia sztandar odebrał z zachowaniem ceremoniału Komendant Miejski Policji w Białej Podlaskiej insp. Dariusz Dudzik. Sztandar został ufundowany przez władze miasta, gmin oraz powiatu, zaś jego otrzymanie to symbol poparcia i zaufania społecznego. Jest to też niewątpliwie wyjątkowy dowód zaufania dla policjantów i uznanie dla ich ciężkiej służby. Gwoździe w drzewce sztandaru wbili goście honorowi, którzy następnie złożyli podpisy w księdze sztandaru.

Podczas dzisiejszego święta przyznano także odznaczenia państwowe, resortowe i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. W garnizonie lubelskim nominacje na wyższe stopnie policyjne otrzymało 1536 funkcjonariuszy. W korpusie oficerów starszych awansowało 25 policjantów, w korpusie oficerów młodszych 66 funkcjonariuszy. W korpusie aspirantów awanse przyznano 870 policjantom, w korpusie podoficerów – 468, zaś szeregowych – 27.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego łącznie 39 osób – funkcjonariuszy i pracowników Policji odznaczonych zostało złotymi, srebrnymi i złotymi Medalami Za Długoletnią Służbę. Medal ten przyznawany jest jako nagroda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Medalem za długoletnią służbę odznaczonych zostało 28 funkcjonariuszy i 2 pracowników cywilnych.

Z kolei w uznaniu szczególnych zasługi w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego Minister Spraw Wewnętrznych wyróżnił Odznaką „Zasłużony Policjant” 86 funkcjonariuszy.

Dodatkowo Medalami Za Zasługi Dla Policji wyróżnionych zostało 26 osób. Podczas dzisiejszych uroczystości takimi medalami uhonorowano 12 przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, czy instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa Państwa.

Lubelski Komendant Wojewódzki Policji podziękował wszystkim funkcjonariuszom za codzienny trud i pełną zaangażowania służbę. Jak powiedział: „Życzę Wam pomyślności i sukcesów, codziennego zadowolenia, a także wiary w sens każdego podejmowanego wysiłku. Życzę Wam spełnienia w realizacji zawodowego powołania wierząc, że Wasz wysiłek znajdzie uznanie nie tylko w oczach przełożonych i współpracowników, ale i społeczeństwa”.

Głos zabrał też Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś, który pogratulował lubelskim funkcjonariuszom odznaczeń i awansów oraz złożył najserdeczniejsze życzenia.

Podczas dzisiejszej uroczystości zostało także przekazanych 10 nowych radiowozów. Samochody m-ki Kia Sportage. zakupione zostały ze środków unijnych pozyskanych w ramach Projektu „Razem na rzecz bezpieczeństwa województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego”.

To przedsięwzięcie realizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie oraz Zarząd MSW Ukrainy w Obwodzie Wołyńskim. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę zwiększenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców zamieszkujących tereny przygraniczne naszego Państwa i Ukrainy.

Kluczyki do nowych policyjnych aut wręczył Zastępca KGP nadinsp. Wojciech Olbryś oraz Lubelski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Dariusz Działo. Przed oddaniem ich do użytku radiowozy poświęcili JE ks. bp. Piotr Sawczuk Biskup Pomocniczy Diecezji Siedleckiej i Arcybiskup Abel Prawosławny Ordynariusz Diecezji Lubelskiej i Chełmskiej. Policyjne auta trafią do komend w Białej Podlaskiej, Parczewie, Radzyniu Podlaskim i Włodawie. Jest to już kolejny zakup w ramach programu. Podczas ubiegłorocznych wojewódzkich obchodów Święta Policji przekazane zostały 42 pojazdy marki Nissan Pathfinder.

Uroczystości główne na Placu Wolności zakończyła defilada pięciu kompanii honorowych : Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Wielonarodowej Brygady w Lublinie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Oprawę obchodów Święta Policji uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Głównej Policji.

Po uroczystościach głównych w okolicach Placu Wolności funkcjonariusze przygotowali dla gości i mieszkańców miasta wiele atrakcji, m.in. pokaz wykorzystywanego w służbie sprzętu, wystawa zbiorów historycznych, pokaz historycznych grup rekonstrukcyjnych. Były też konkursy z zakresu ruchu drogowego i możliwość oznakowania rowerów.
Medale „Za długoletnią służbę” otrzymali:
Srebrny

– podinsp. Grzegorz Pietrusik
– podinsp. Robert Cybulski
– nadkom. Robert Bielecki

Brązowy
– podinsp. Dariusz Godlewski
– kom. Andrzej Zając

Odznaka „Zasłużony policjant” wręczona została:
Brązowa
– podkom. Mariusz Weremko
– asp. szt. Dariusz Dorofiejuk
– asp. Bogdan Gdula
LISTA AWANSOWANYCH KMP BIAŁA PODLASKA
KMP Biała Podlaska
L.p. Nazwisko i imię
Nadkomisarz
1. kom. Kulicki Artur
2. kom. Wierzejska Ilona

Komisarz
1. podkom. Lesiuk Wojciech

Aspirant Sztabowy
1.st. asp. Dawidziuk Krzysztof
2. st. asp. Grochowiec Artur
3. st. asp. Litwiniuk Marek
5. st. asp. Nitychoruk Lucyna

Starszy aspirant
1. asp. Bajkowski Krzysztof
2. asp. Gdula Renata
3. asp. Ignatowicz Rafał
4. asp. Kisiel Grzegorz s. Jana
5. asp. Klimiuk Andrzej
6. asp. Korneluk Artur
7. asp. Maryniuk Marek
8. asp. Oleszczuk Zbigniew
9. asp. Pieńkus Mariusz
10. asp. Romaniuk Roman

Aspirant
1. mł. asp. Kulhawczuk Robert
2. mł. asp. Kwiatkowska Edyta
3. mł. asp. Prokopiuk Krzysztof

Młodszy aspirant
1. sierż. szt. Dubisz Marcin
2. sierż. szt. Izdebska Katarzyna
3. sierż. szt. Lasota Grzegorz
4. sierż. szt. Romaniuk Radosław
5. sierż. szt. Ślusarz Robert
6. sierż. szt. Mikołajewski Maksymilian
7. sierż. szt. Chazan Małgorzata
8. sierż. szt. Hawryluk Jarosław
9. sierż. szt. Ladwiniec Mirosław
10. sierż. szt. Skrzypczak Artur
11.sierż. szt. Trochimiuk Ireneusz
12.sierż. szt. Wierciński Rafał
13.sierż. szt. Jaworowski Szymon

Sierżant sztabowy
1. st. sierż. Butryn Zbigniew
2. st. sierż. Jaworowska Sylwia
3. st. sierż. Ostapiuk Marek
4. st. sierż. Romaniuk Dariusz
5. st. sierż. Siuda Artur
6. st. sierż. Woliński Mariusz

 

Starszy sierżant
1. sierż. Izdebski Dariusz
2. sierż. Kuliczanka Zbigniew
3. sierż. Lewczuk Dariusz
4. sierż. Łukomska Iwona
5. sierż. Markowski – Sidoruk Kamil
6. sierż. Struk Tomasz

Sierżant
1. st. post. Kozakiewicz Marcin
2. st. post. Walo Radosław
3. st. post. Szczuchniak Katarzyna
4. st. post. Tyszewski Marek

 

Starszy posterunkowy
1. post. Domański Marcin
2. post. Kiryczun Piotr
3. post. Klimiuk Grzegorz
4. post. Sierocki Marek
5. post. Machniak Marcin
6. post. Romanowska Katarzyna
7. post. Najdychor Łukasz
8. post. Smoter Sylwester
9. post. Panasiuk Łukasz
KP Terespol
L.p. Nazwisko i imię

 

Aspirant Sztabowy
1. st. asp. Badalski Eugeniusz
2. st. asp. Drygulski Janusz
3. st. asp. Kamiński Arkadiusz
4. st. asp. Madoń Zbigniew
5. st. asp. Stefaniuk Mariusz

Starszy aspirant
1. asp. Guz Jarosław
2. asp. Komorniczak Marian
3. asp. Litwiniuk Stanisław
4. asp. Zielnik Adama

Aspirant
1. mł. asp. Suszczyński Dariusz

 

Młodszy aspirant
1. sierż. szt. Kędziora Piotr
2. sierż. szt. Rożnowicz Paweł
3. sierż. szt. Sacewicz Radosław

 

Sierżant sztabowy
1. st. sierż. Beń Anna
2. st. sierż. Kulczyński Andrzej
3. st. sierż. Nowicki Paweł

 

Starszy sierżant
1. sierż. Jarząbkowski Krzysztof

 

Sierżant
1. st. post. Gawryluk Hubert
2. st. post. Bednarczyk Krzysztof

 

Starszy posterunkowy
1.post. Kwiatkowska Aleksandra

 

KP Międzyrzec Podlaski
L.p. Nazwisko i imię

 

Młodszy inspektor
1.podinsp. Michaluk Janusz

 

Aspirant Sztabowy
1. st. asp. Gontarewicz Izabela
2. st. asp. Jankiewicz Jarosław
3. st. asp. Majewski Piotr

 

Starszy aspirant
1. asp. Abramowicz Mariusz
2. asp. Jóźwik Andrzej

Młodszy aspirant
1. sierż. szt. Matysiak Iwona
2. sierż. szt. Nurzyński Szymon
3. sierż. szt. Jaworski Jarosław
4. sierż. szt. Hryciuk Katarzyna
5. sierż. szt. Hawryluk Jakub
6. sierż. szt. Paluszkiewicz Mariusz
7. sierż. szt Wieleba Radosław

 

Sierżant sztabowy
1. st. sierż. Kąkolewski Piotr
2. st. sierż. Niedziółka Łukasz
3. st. sierż. Sprycha Agata

 

Starszy sierżant
1. sierż. Łaziuk Iwona
2. sierż. Majszak Tobiasz
3. sierż. Mroczek Sławomir
4. sierż. Palec Marcin
5. sierż. Pietrosiuk Elwira
6. sierż. Strychalski Adam

 

Sierżant
1. st. post. Szcześniak Cezary

 

Starszy posterunkowy
1.post. Niewęgłowski Marcin
2. post. Nieścioruk Michał
3. post. Wilczyńska Ewa

 

KP Janów Podlaski
L.p. Nazwisko i imię

 

Aspirant Sztabowy
1. st. asp. Popis Tomasz

 

Starszy aspirant
1. asp. Melaniuk Robert

 

Aspirant
1. mł. asp. Łepecki Robert

 

Młodszy aspirant
1. sierż. szt. Dźwinel Robert

 

Sierżant
1. st. post. Tymicki Norbert

Starszy posterunkowy
1. post. Burczak Marcin
2. post. Gryglas Piotr
KP Wisznice
L.p. Nazwisko i imię

 

Aspirant Sztabowy
1. st. asp. Michalak Piotr
2. st. asp. Szarzyński Przemysław

 

Starszy aspirant
1. asp. Kosowski Janusz
2. asp. Smagieł Mariusz

 

Aspirant
1. mł. asp. Pietraszkiewicz Bartłomiej

Sierżant sztabowy
1. st. sierż. Dżyg Damian

Wojewódzkie Święto Policji w Białej Podlaskiej (galeria) DSC_1036 DSC_1037 DSC_1038 DSC_1040 DSC_1041 DSC_1042 DSC_1044 DSC_1045 DSC_1046 DSC_1047 DSC_1050 DSC_1057 DSC_1058 DSC_1059 DSC_1062 DSC_1067 DSC_1070 DSC_1074 DSC_1078 DSC_1081 DSC_1084 DSC_1092 DSC_1094 DSC_1101 DSC_1104 DSC_1108 DSC_1110 DSC_1112 DSC_1114 DSC_1116 DSC_1124 DSC_1128 DSC_1130 DSC_1133 DSC_1139 DSC_1141 DSC_1144 DSC_1148 DSC_1151 DSC_1157 DSC_1160 DSC_1161 DSC_1164 DSC_1170 DSC_1175 DSC_1181 DSC_1184 DSC_1196 DSC_1202 DSC_1217 DSC_1221 DSC_1222 DSC_1226 DSC_1227 DSC_1235 DSC_1238 DSC_1241 DSC_1257 DSC_1258 DSC_1259 DSC_1260 DSC_1263 DSC_1275 DSC_1278 DSC_1292 DSC_1294 DSC_1301 DSC_1308 DSC_1314 DSC_1318 DSC_1320 DSC_1322 DSC_1323 DSC_1324 DSC_1328 DSC_1344 DSC_1345 DSC_1347 DSC_1356 DSC_1359 DSC_1365 DSC_1373 DSC_1374 DSC_1378 DSC_1381 DSC_1382 DSC_1385 DSC_1388 DSC_1391 DSC_1393 DSC_1398 DSC_1399 DSC_1404 DSC_1407 DSC_1410 DSC_1412 DSC_1413 DSC_1416 DSC_1419 DSC_1421 DSC_1424 DSC_1432 DSC_1437 DSC_1442 DSC_1451 DSC_1456 DSC_1458 DSC_1467 DSC_1470 DSC_1472 DSC_1482 DSC_1485 DSC_1487 DSC_1489 DSC_1496 DSC_1498 DSC_1502 DSC_1505 DSC_1509 DSC_1512 DSC_1514 DSC_1523 DSC_1530 DSC_1536 DSC_1542 DSC_1547 DSC_1548 DSC_1550 DSC_1555 DSC_1556 DSC_1557 DSC_1568 DSC_1577 DSC_1579 DSC_1583 DSC_1593 DSC_1596 DSC_1615 DSC_1622 DSC_1637 DSC_1638 DSC_1640 DSC_1643 DSC_1650 DSC_1661 DSC_1664 DSC_1666 DSC_1672 DSC_1680 DSC_1694 DSC_1698 DSC_1702 DSC_1706 DSC_1716 DSC_1723 DSC_1727 DSC_1728 DSC_1736 DSC_1739 DSC_1745 DSC_1746 DSC_1747 DSC_1751 DSC_1764 DSC_1768 DSC_1777 DSC_1781 DSC_1782 DSC_1786 DSC_1789 DSC_1790 DSC_1791 DSC_1793 DSC_1794 DSC_1796 DSC_1798 DSC_1800 DSC_1801 DSC_1802 DSC_1804 DSC_1806 DSC_1808 DSC_1810 DSC_1823 DSC_1832 DSC_1835 DSC_1845 DSC_1849 DSC_1863 DSC_1875 DSC_1884 DSC_1896 DSC_1905 DSC_1909 DSC_1919 DSC_1934 DSC_1942 DSC_1946 DSC_1948 DSC_1954 DSC_1955 DSC_1956 DSC_1959 DSC_1963 DSC_1972 DSC_1979 DSC_1983 DSC_1985 DSC_2004 DSC_2021
materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiejfb
tekst: AK lubelska.policja.gov.pl
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Plac Wolności w Białej Podlaskiej w pewien letni, wakacyjny dzień (galeria)

$
0
0

smollLato. Na termometrach tropikalne upały. W sklepach i barach boom na lody, zimne napoje i coś z pianką… Plac Wolności od czasu do czasu z kurtynami wodnymi. Gdy ich brak – zawsze zostaje fontanna. Dla nie wtajemniczonych informujemy, że tuż obok niej jest kranik – hydrant – z zimną wodą.

Co czwartek na Placu Wolności targ produktów naturalnych i regionalnych. Są sery, miód od czasu do czasu wędliny a nawet sękacze. Wśród miejskiego gwaru i śródmiejskiej atmosfery spotkać można też handlarzy antykami i książkami. Zapraszamy do przedpołudniowej wizyty na Placu Wolności w Białej Podlaskiej.

Plac Wolności w Białej Podlaskiej w pewien letni, wakacyjny dzień (galeria) DSC_0004 DSC_0005 DSC_0006 DSC_0009 DSC_0013 DSC_0014 DSC_0015 DSC_0016 DSC_0017 DSC_0020 DSC_0022 DSC_0023 DSC_0027 DSC_0028 DSC_3029 DSC_3030 DSC_3032 DSC_3035 DSC_3037 DSC_3041 DSC_3043 DSC_3045 DSC_3047 DSC_3050 DSC_3055 DSC_3057 DSC_3059 DSC_3061 DSC_3065

materiał: Urząd Miasta Biała Podlaskafb
tekst: Leszek Niedaleki Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Pieniądze z wyścigu kaczek już w SP nr 3 (film) (galeria)

$
0
0

smoll10 lipca w hotelu Skala w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste przekazanie pieniędzy zebranych w trakcie I Rotariańskiego Wyścigu Kaczek. Nowy prezydent Rotary Club Biała Podlaska Janusz Matusiak przekazał symboliczny czek na ręce pani dyrektor Marty Cybulskiej-Demczuk.

FILM – Biper TV – Rotarianie przekazali pieniądze z wyścigu kaczek SP nr 3

Przypomnijmy, że akcja była prowadzona 28 czerwca na terenie bialskiej Krzny, gdzie Bialczanie mieli możliwość wspaniałej zabawy oraz pomocy dzieciom w jednym. Zakup jednej kaczki to koszt rzędu 20 złotych, a kaczek po Krznie popłynęła blisko 700 sztuk. Wszystkim, którzy wsparli akcję – w tym organizatorom oraz sponsorom, ale przede wszystkim samym Bialczanom – serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci, które mają szansę na ciekawe spędzenie wakacji.

W dniu dzisiejszym udało nam się przekazać 13 tysięcy złotych na rzecz Szkoły Podstawowej nr 3 do wspierania wypoczynku dzieci w ramach programu „Można inaczej” – mówi prezydent Rotary Club – Janusz Matusiak.

Przy odrobinie wspólnego wysiłku akcja ma szansę na stałe wpisać się w kulturalny kalendarz miasta Biała Podlaska. Impreza jest wspaniałym połączeniem ogromnej dawki radości zwłaszcza dla najmłodszych, ale nie tylko. Każdy ma prawo poczuć się jak dziecko, a ta impreza na to pozwala, przy czym jest przede wszystkim akcją wspierającą – i o tym powinniśmy pamiętać w kolejnych latach.

- Marzeniem naszym jest, żeby wyścig kaczek nie tylko zagościł raz do roku cyklicznie, ale żeby go zamienić w rodzinny piknik nad rzeką Krzną. Nad tą rzeką Krzną, która kiedyś ogniskowała życie rekreacyjne miasta, gdzie pływały kajaki, ludzie plażowali, spotykali się. Oby tak się stało w następnych latach – snuje plany prezydent Rotarian.

W Szkole Podstawowej nr 3 prowadzonych jest wiele akcji wspierających dzieci. Z wypowiedzi pani dyrektor dowiadujemy się, że aż 200 uczniów szkoły otrzymuje stypendium socjalne, jest to bardzo duża ilość uczniów.

Nie spodziewałam się aż takiej kwoty. Z tego miejsca dziękuję wszystkim mieszkańcom Białej Podlaskiej i nie tylko, którzy włączyli się w tę inicjatywę, bo to pozwoli poszerzyć tę formę naszej aktywności – mówi pani Marta Cybulska-Demczuk.

Program „Można inaczej” oferuje dzieciom z rodzin potrzebujących szansę na poznanie czegoś nowego, innego, czego prawdopodobnie bez wsparcia z zewnątrz nie mieliby szansy poznać i zobaczyć.

- Polega to na tym, że zabieramy dzieci w ciekawe miejsca, uczymy ciekawych sportów, pokazujemy Polskę taką, której być może w swoim życiu by nie zobaczyły – informuje Mariusz Michalczuk – radny miasta Biała Podlaska i nauczyciel SP nr 3.

Wsparcie dla dzieci uzależnione jest od stopnia zapotrzebowania. Zanim dostaną dofinansowanie do wyjazdu odbywają się konsultacje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, pedagogiem szkolnym i wychowawcą. Dzieci w zależności od miejsca w jakim spędzają wolny czas mają szansę na poznanie takich sportów jak windsurfing, żeglarstwo, nordic walking i inne ciekawe formy aktywnego spędzania czasu wolnego.

Pieniądze z wyścigu kaczek już w SP nr 3 (film) (galeria) DSC_0008  DSC_0012 DSC_0014

DSC_0018

DSC_0030 DSC_0033 DSC_0037 DSC_0043 DSC_0044  DSC_0049 DSC_0059 DSC_0063 DSC_0065  DSC_0079 DSC_0085 DSC_0095 DSC_0100 DSC_0104 DSC_9454

 

materiał: Rotarianie Biała Podlaskafb
temat: Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej
tekst: Aleksandra Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Czy Biała Podlaska jest o 5 lat starsza jako miasto?? A może więcej? Czy 490 urodziny to fałszowanie historii czy uroczystość z braku lepszych powodów?

$
0
0

smollW 2015 r. w naszym mieście obchodzona jest uroczyście 490 rocznica nadania praw miejskich. Warto jednak zastanowić się, czy Biała na pewno w 1525 r. otrzymała prawa magdeburskie? Pytanie to nasuwa się szczególnie widocznie po lekturze umieszczonego na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Biała Podlaska – bialapodlaska.pl tekstu wyjaśniającego, jak została ustalona data wspomnianej rocznicy .

W tekście tym wyraźnie stwierdzono, że „Historycy podkreślają, że do tej pory nie istnieją żadne publikacje ani inne źródła piśmiennicze, potwierdzające jednoznaczną datę”. oraz „Naukowcy ustalili, że nie ma możliwości ustalenia dokładnej daty dziennej, miesięcznej i rocznej”.

Jeżeli więc nie można, jak to wyraźnie podkreślono, dlaczego ustalono na obecny rok obchody 490 rocznicy? Zadecydowały tu wzmianki o istnieniu dokumentu wystawionego bialskiemu kościołowi 7 marca 1525 r. przez Jerzego Ilinicza o którym wiadomo, że był także założycielem miasta. Stąd przyjęto, że: „Wobec braku innych dokumentów historycznych, szacuje się, że nadanie praw miejskich musiało nastąpić ok. 1525 roku”.

Pytanie tylko czy na pewno „musiało”. Dokument z 7 marca 1525 r. został wystawiony dla bialskiego kościoła. Czy znaczyło to, że wystawienie praw miejskich musiało nastąpić „około 1525 r.”? Otóż nie i wystarczy zerknąć na przykłady innych ośrodków miejskich, także z naszej najbliższej okolicy. Łosice – otrzymały przywilej na prawa magdeburskie w 1505 r. Mamy ślady, że rozpoczęto też wtedy przygotowania do założenia parafii i budowy kościoła, ale właściwy dokument wystawiono dopiero w 1511 r., czyli 6 lat po lokacji na prawie magdeburskim.

Wohyń został założony w 1519 r., potwierdzenie praw miejskich nastąpiło w 1522 r., ale kościół w mieście został zbudowany dopiero w 1537 r., czyli 18 lat po lokacji! Także w wypadku Rossosza mamy wyraźną rozbieżność. Jako istniejące już miasto wzmiankowany jest w 1551 r., ale kościół został ufundowany dopiero w 1584 r. Znamy też sytuacje odwrotne, gdy kościół powstał w miejscowości jeszcze przed nadaniem jej praw miejskich.

Takim przykładem mogą być chociażby Łomazy. Parafia katolicka w tym mieście została założona w 1451 r., gdy w Łomazach odbywał się sejm, ale prawa miejskie Łomazy otrzymały dopiero w 1568 r.!!! Widać wyraźnie, że nie ma żadnego związku między datą wystawienia dokumentu dla kościoła, a datą założenia miasta, a w wypadku Białej tak właśnie założono.

Mamy także ślady wskazujące, że mogło nastąpić to wcześniej. Chociażby w wydanej w Warszawie w 1886 r. przez Michała Balińskiego i Tymoteusza Lipińskiego pracy „Starożytna Polska pod względem historycznym, geograficznym i statystycznym” t. IV, s. 597-598 znalazła się informacja, że kościół „najdawniejszy farny fundowany w r. 1520 pod tytułem P. Maryi i ś. Jadwigi, przez Grzegorza Iwanowicza Marszałka W.L. dziedzica Białej, który mu nadał wieś Grabanów i dziesięcinę z miasta”.

Oczywiście fundatorem był Jerzy, a nie Grzegorz, co wynika prawdopodobnie z błędnego odczytania imienia. W 1520 r. właścicielem Białej był właśnie Jerzy Ilinicz i rzeczywiście był on wtedy marszałkiem wielkim litewskim. Wzmianka ze „Starożytnej Polski” wskazywałaby na to, że Biała jako miasto mogła funkcjonować już w 1520 r.

Informacja ta jest cenna z jeszcze jednego powodu: autorzy podali źródło, z którego ona pochodziła (Bibliotheca Radiviliana L. IX, N. 30. Rękopism arch. ord. nieświeżskiej). Archiwum i biblioteka nieświeska Radziwiłłów zachowały się w większości do dzisiaj, ale zostały rozproszone po wielu instytucjach naukowych w Warszawie, Wilnie, Mińsku, Moskwie, a zapewne i jeszcze w innych miejscach. Wraz z rozproszeniem wspomnianych materiałów, zostały im nadane inne numery i sygnatury, tak że odnalezienie wspomnianego rękopisu jest dzisiaj trudne. Trudne, acz nie niemożliwe.

Odnalezienie go pozwoliłoby być może rzucić nieco więcej światła na początki miasta. Jeżeli wzmianka z 1520 r. okazałaby się prawdziwa, to znaczyłoby, że w tym roku Biała nie obchodziłaby 490 rocznicy nadania praw miejskich, ale już 495. To pokazuje tylko jak bardzo niepewna jest ta przyjęta data 1525 r.

Chęć uczczenia, przez władze miasta rocznicy jest zrozumiała i jak najbardziej godna pochwały. Jest to tym bardziej konieczne, że wiedza przeciętnego mieszkańca o początkach Białej jest raczej nikła i miasto słusznie podejmuje kroki w kierunku podkreślenia swej historii i edukowania obywateli.

Obchody 490 rocznicy zapewne przejdą u większości mieszczan jeszcze bez większego zainteresowania, ale trzymając się tej daty miasto za dziesięć lat zorganizuje zapewne kolejne okrągłe obchody 500-lecia, a te, zorganizowane z odpowiednią oprawą, pozostaną już trwale w świadomości mieszkańców. Tu pojawia się jednak pytanie: czy warto wprowadzać i utrwalać u bialczan datę, która tak naprawdę nie wiadomo, czy jest prawdziwa?

Problem rocznicy obchodów można rozwiązać bardzo prosto. Wspominany dokument dotyczący fundacji kościoła w Białej z 7 marca 1525 r. sugeruje, że Biała jako miasto już wtedy funkcjonowała. Należałoby więc zorganizować nie 490 rocznicę nadania praw miejskich, a 490 rocznicę najstarszej wzmianki o Białej jako mieście. Obchody pod takim hasłem nie wzbudzały by wtedy żadnych zastrzeżeń od strony historycznej.

Może warto byłoby także pokusić się o próbę dokładniejszego zlokalizowania materiałów dotyczących miasta, szczególnie za naszą wschodnią granicą. A takie materiały są i to całkiem pokaźne chociażby w Wilnie. Konieczność dalszych pogłębionych badań została zresztą podkreślona także bardzo wyraźnie w komunikacie z bialapodlaska.pl.

Warto byłoby także przy okazji obecnych obchodów, zwrócić uwagę na informacje dotyczące historii na oficjalnej stronie miasta, bo te które znajdują się tam, w świetle obecnego stanu wiedzy pozostawiają naprawdę wiele do życzenia. Jako konkluzję wypada stwierdzić, że prawdziwa data lokacji naszego miasta pozostaje nieznana i miejmy nadzieję ciągle czeka na swojego odkrywcę.

Zasługuje na nią Jerzy Ilinicz, starosta lidzki, brzeski i kowieński, marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego, członek litewskiej Rady Panów przy królu polskim Zygmuncie Starym. Wspomniany Ilinicz jako właściciel Białej, nadał jej prawa miejskie (najważniejsza data w historii miasta) oraz ufundował pierwszy bialski kościół. W 2026 roku wypada rocznica 500-lecia od dnia jego śmierci.

Tak znamienita dla historii naszego miasta osoba do tej pory nie doczekała się odpowiedniego upamiętnienia. Jerzy Ilinicz do dnia dzisiejszego nie ma w Białej Podlaskiej nawet ulicy swojego imienia, podobnie jak też jakiegokolwiek, choćby najskromniejszego upamiętnienia. Na prawdę historyczną zasługują również mieszkańcy Białej Podlaskiej, dla których fakt ogłoszenia okrągłej daty (490 lat) jubileuszu ma istotny walor edukacyjny.

Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Tłoka” zrzesza pasjonatów oraz naukowców zajmujących się – od wielu już lat – historią i kulturą Podlasia oraz historycznej ziemi brzeskiej. Głównym celem statutowym naszego stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji i kultury „małych ojczyzn” oraz ochrona dziedzictwa kulturowego i narodowego.

Nasze stowarzyszenie, będące organizacją całkowicie apolityczną, pragnie konstruktywnie wspierać demokrację i budowę społeczeństwa obywatelskiego w lokalnych środowiskach.

Stanowisko Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Tłoka” DSC_3734 DSC_3738 DSC_3741 DSC_3745

materiał: Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Tłoka”fb
tekst: Cezary Nowogrodzki prezes stowarzyszenia
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

NowoczesnaPL w Białej Podlaskiej (film) (galeria)

$
0
0

smoll10 lipca w bialskiej PSW odbyło się pierwsze spotkanie NowoczesnaPL. Na spotkaniu poruszono dwa wątki, mianowicie bieżące i planowane działania NowoczesnaPL w naszym regionie oraz konsultacje na temat kierunków rozwoju naszego regionu. Głos zabrali przede wszystkim pełnomocnik na województwo lubelskie – Mateusz Prucnal oraz pełnomocnik powiatowy – Karol Michałowski.

FILM – Biper TV – NowoczesnaPL w Białej Podlaskiej

Najwięcej spotkań do tej pory zrobiliśmy w Lublinie, natomiast teraz chcielibyśmy rozpocząć odwiedzanie powiatów – mówi Mateusz Prucnal.

 

Stowarzyszenie ma na celu udoskonalenie sceny politycznej naszego kraju. Chce przypomnieć, że politycy nie powinni działać tylko w okresie przedwyborczym, ale podczas całej kadencji w sposób taki, jak obiecują. Nie mogą zapominać o tych, którzy udzielili im swojego poparcia, o zwykłych obywatelach.

Jeżeli chodzi o NowoczesnąPL na obecną chwilę jesteśmy w trakcie tworzenia całej grupy i staramy się budować nowe zespoły, staramy się odwiedzać nowe powiaty – dodaje Prucnal.
Na chwilę obecną w stowarzyszeniu prężnie działa 100 osób na terenie miasta Lublin i ok. 1000 w woj. Lubelskim. Najbardziej znanym członkiem jest Ryszard Petru, który będzie obecny 20 lipca na spotkaniu w Lublinie, na które zapraszają pełnomocnicy NowoczesnejPL.
Zastanawiamy się dzisiaj jaki potencjał ma nasz region i jak go wykorzystać – mówi Karol Michałowski.

 

W planach jest cykl spotkań na terenie Białej Podlaskiej. O kolejnych spotkaniach będziemy informować na bieżąco.

NowoczesnaPL w Białej Podlaskiej (film) (galeria) DSC_0298 DSC_0305 DSC_0311 DSC_0315 DSC_0316 DSC_0317 DSC_0320 DSC_0321 DSC_0324 - Kopia DSC_0324 DSC_0325 DSC_0326 DSC_0327 DSC_0330 DSC_0338 DSC_9173 DSC_9174 DSC_9175

materiał: NowoczesnaPL Biała Podlaskafb
tekst: Aleksandra Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Papier – czyli nie tylko origami… W Białej Podlaskiej powstał stół!!!

$
0
0

smoll200 kg wagi, 60 tys. skręconych papierowych rurek. Wrażenie- IMPONUJĄCE. Co to? NIE DO WIARY! Stół z papieru! Czy to możliwe? Oczywiście! Powstał, jest i stoi. Jak mówi sam autor tego dzieła jest bardziej wytrzymały niż stoły produkowane z drewna. Ma rację. Przy próbie poruszenia nim-ani drgnie. Jest mocny, stabilny i co najważniejsze- przyciąga uwagę. Jest to unikat na skalę światową

Cztery miesiące wytrwałej pracy Marcina Lubańskiego sprawiły, że powstał stół wykonany w całości- tylko i wyłącznie z papieru! Złożyło się na to ok. 60 tys. skręconych papierowych rurek, ze zużytych gazet, różnej średnicy. Sklejone kartony po owocach, które posłużyły za blat oraz kartonowe bele po tkaninach wykorzystane m.in. na cztery masywne nogi. Oto prawdziwy ukłon w stronę kreatywnego recyklingu.

W ciągu czterech miesięcy powstawały kolejne elementy: nogi, szuflady, a następnie dwa blaty: dolny oraz górny, w całości oplecione papierowymi rurkami. Papierowy stół Marcina zostanie zaprezentowany, i weźmie udział w konkursie na III Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu.

Papier-czyli nie tylko origami...Jest to prestiżowy konkurs plecionkarski, na który zjadą uczestnicy z ponad 60 państw z całego świata! Po konkursie stół zostanie umieszczony jako eksponat w Muzeum Wikliny i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu, gdzie od czterech lat stoi papierowa komoda również wypleciona przez Marcina Lubańskiego przy okazji II Światowego Festiwalu.

Stół to druga część projektu. Stół i komoda mają tworzyć niejako komplet.
Marcin swoimi przedsięwzięciami pokazuje, że papierowa wiklina to nie tylko koszyki i świąteczne ozdoby. Z papieru można tworzyć także większe użytkowe formy np. meble, które są trwałe, oryginalne i estetyczne i mogą stanowić ciekawą alternatywę dla mebli produkowanych masowo w fabrykach.

Warto kultywować tradycję rękodzieła, a przy okazji praca Marcina Lubańskiego pokazuje jak w kreatywny sposób można przetworzyć papier ponownie dając mu drugie życie. I to jakie! POWODZENIA!!!

Radio Biper jest najważniejszym patronatem budowy stołu z Papierowej Wikliny oczywiście wielki szacunek dla Artysty Marcina Lubańskiego

 

materiał: Papierowa Wiklinafb
tekst: Kamila Kałuska
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Biereckiego ciągnie do Senatu. Startuje samotnie

$
0
0

a1W ogólnopolskich mediach pojawiła się informacja, że Grzegorz Bierecki, gdynianin, wystartuje w okręgu nr 17 czyli w Białej Podlaskiej. Choć oficjalnie w wyniku nieprawidłowości w Kasach SKOK nie poprze go jego dotychczasowa partia – Prawo i Sprawiedliwość to senator spadochroniarz czuje się tu na tyle silnie i pewnie, że po nową kadencję powalczy samotnie.

Kampania wyborcza już się rozpoczęła. Przy pomocy bialskiego magistratu, senator z Wybrzeża może liczyć na ujęcie go jako patrona nad miejskimi imprezami. Nadszedł też czas aby sypnąć trochę groszem i zakupić prezenty. Część z nich już na Ziemię Bialską trafiła i trafia nadal. Kolorowe chorągiewki, korony z papieru, fortepian. Tymczasem bialskopodlaskie Prawo i Sprawiedliwość nie dysponuje na tyle wartościową postacią aby wystawić kontrkandydata, tym samym – nieoficjalnie – popiera obecnego senatora. Czy jednak pojawia się szansa odbicia fotela senatorskiego dla człowieka nie zamieszanego w aferę ze SKOKami a urodzonego, mieszkającego, pracującego, działającego tu? Pokaże czas. Wybory już jesienią.

Krótka historia kłopotów „naszego senatora”
Otóż w marcu tego roku senatora zawiesił w prawach sam klub Prawa i Sprawiedliwości. W między czasie głośno było w mediach o nieprawidłowościach w SKOKach. Ogólnopolskie gazety, korzystając z danych zgromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego informowały, że majątek zlikwidowanej w 2010 roku Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która kontrolowała system SKOK i której prezesem był Bierecki, przekazany został do spółki będącej własnością kilku osób, w tym senatora PiS, nie zaś do instytucji w systemie SKOK np. do Kasy Krajowej.

Więcej w materiale tvn24.pl
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/grzegorz-bierecki-wystartuje-do-senatu,566876.html
fbmateriał: Radio Biper
tekst i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Wojewódzkie Święto Policji w Białej Podlaskiej (film) (galeria)

$
0
0

small17 lipca w Białej Podlaskiej odbyło się Wojewódzkie Święto Policji. Do miasta zjechali się mundurowi różnych formacji, aby uczestniczyć w 96 rocznicy uchwalenia przez Sejm RP ustawy o powołaniu policji państwowej.

 

FILM – Biper TV – Wojewódzkie Święto Policji w Białej Podlaskiej

Mieszkańcy Białej Podlaskiej mieli okazję podziwiać przemarsz Kompanii Reprezentacyjnych Policji, Wielonarodowej Brygady, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Izby Celnej, a wszystko przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji. Po przybyciu wszystkich zgromadzonych na Plac Wolności nastąpiło uroczyste podniesienie flagi oraz odśpiewanie Hymnu Polski.

Tego dnia Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej miała dodatkowy powód do dumy, gdyż po wielu latach starań otrzymała szczególne wyróżnienie w postaci sztandaru.

Za chwilę będziemy świadkami szczególnego wydarzenia, jakie z pewnością na stałe zapisze się w historii bialskiej policji. Ufundowany z inicjatywy samorządu sztandar to wyjątkowy dowód zaufania dla tutejszych policjantów i uznanie dla ich ciężkiej pracy, to również potwierdzenie i akceptacja przez władze lokalne idei wspólnego budowania bezpieczeństwa – mówi nadinsp. Dariusz Działo – Lubelski Komendant Wojewódzki Policji.

Akt nadania sztandaru nr 218 z dnia 8 lipca 2015 roku Komendzie Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej – mówi kom. Jarosław Janicki – oficer prasowy KMP w Białej Podlaskiej. Akt nadania sztandaru został podpisany przez Ministra Spraw Wewnętrznych Teresę Piotrowską.

Podczas apelu wręczono również odznaczenia państwowe, resortowe i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Tego dnia KMP w Białej Podlaskiej otrzymała 4 nowe radiowozy marki KIA Sportage.

Obchody święta policji były również ciekawe z punktu widzenia mieszkańców miasta, którzy mogli podziwiać służby mundurowe z całego województwa, a dodatkowo czekały na nich atrakcje takie jak m.in. symulator wypadku, symulator dachowania, pokazy pamiątek policyjnych, pokazy broni i wiele innych atrakcji.

Mam nadzieję, że cieszymy się zaufaniem społeczeństwa, że teraz pod nowym sztandarem będziemy pracować jeszcze efektywniej – mówi rzecznik bialskiej policji Jarosław Janicki.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i przede wszystkim gratulujemy nadania sztandaru, który jest wyjątkowym wyróżnieniem dla bialskiej komendy.

Lista odznaczonych i awansowanych a także obszerna FOTORELACJA znajduje się w materiale:
Wojewódzkie Święto Policji w Białej Podlaskiej (galeria) <<==>> LINK

fbmateriał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst: Aleksandra Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Bialscy strażacy „migali” piosenkę (film) (galeria)

$
0
0

smollW Białej Podlaskiej powstaje ciekawy projekt, w którym udział biorą służby mundurowe, takie jak straż pożarna, funkcjonariusze więzienia, straż miejska, policja i ratownictwo medyczne. Projekt ten to przekazany w języku migowym teledysk do piosenki Tabb&Sound’N’Grace – Możesz wszystko. Pomysłodawcą jest Agnieszka Bajbak – tłumacz i wykładowca języka migowego.

FILM – Biper TV – Bialscy strażacy „migali” piosenkę :)

 

Radio Biper: Co my tutaj robimy? Komenda Miejska Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. Gorący, wakacyjny dzień. Drużyna strażaków prawie jak na apelu.
Agnieszka Bajbak: Za moment zaczniemy pierwsze ujęcia teledysku do piosenki Tabb&Sound’N’Grace – Możesz wszystko. Teledysk powstaje w języku migowym, cała piosenka będzie migana przez służby mundurowe w Białej Podlaskiej.

RB: Biała Podlaska znana już jest z tego, że teledyski w języku migowym właśnie tutaj powstają. Jesteśmy na planie kolejnego teledysku. Jak doszło do realizacji tego pomysłu?
A.B.: To bardzo proste. Chcemy ciągle integrować osoby głuche z osobami słyszącymi oraz osoby niepełnosprawne z osobami pełnosprawnymi.

RB: Dlaczego wybór strażaków? Czy to początek dopiero?
A.B.: Tak. Od strażaków zaczynamy. Czekają na swoje nagrania funkcjonariusze więzienia, będziemy też w straży miejskiej, będzie bialska policja i migać będą też ratownicy medyczni.

RB: Strażacy są pierwsi
A.B.: To dlatego, że nagrywamy w kolejności. Pierwsi na naszej liście są strażacy, bo pierwszych ich właśnie zaczęliśmy uczyć języka migowego. Strażacy mają też odpowiedzialne zadanie. Jest ich najwięcej. Migają refren.

RB: Refren jednej piosenki do jednego teledysku?
AB.: Dokładnie tak. Jest to jeden teledysk i każda ze służb ma swój własny kawałek piosenki do przekazania w języku migowym.

RB: Jak udało się Pani przekonać służby aby wzięły w tym przedsięwzięciu udział?
A.B.: Jeżeli chodzi o służby, to nie było takie trudne. Ze strażakami współpracuję już od dłuższego czasu. W bialskim więzieniu będziemy już niedługo prowadzić kursy języka migowego, więc i oni się zgodzili. Policja oczywiście jak najbardziej jest chętna do tego typu inicjatyw, ponieważ też wychodzą do osób niepełnosprawnych i osób głuchych. W swojej pracy zawodowej mają kontakt z takimi osobami, więc stwierdzili, że dla nich to też będzie korzystne.

RB: Co dalej z powstałym teledyskiem?
A.B.: 23 września będzie premiera i 3 grudnia przypomnienie. Terminy nie są przypadkowe. 23 września jest Dzień Osoby Głuchej, a 3 grudnia jest Dzień Osoby Niepełnosprawnej.

RB: Premiera gdzie?
A.B.: W Internecie.

RB: Jaki jest cel, jaka idea jest tego projektu? Teledysk powstanie. Ale gdzie on będzie później wykorzystywany, w jaki sposób?
A.B.: Będzie wykorzystywany w celach integracyjnych. Chcemy pokazać osobom niepełnosprawnym, osobom głuchym, że mogą wszystko. Mogą liczyć na pomoc służb mundurowych, mogą liczyć na pomoc mojego stowarzyszenia. Jest szereg możliwości, wystarczy, że po prostu się do nas zgłoszą.

RB: Kto jest organizatorem całości?
A.B.: Polskie Stowarzyszenie Głuchych i Niepełnosprawnych MOTYL w Białej Podlaskiej.

RB: Teraz funkcjonariusze uczą się migania teledysku. Znaków języka migowego tu użytych jest niewiele. Czy w takim razie jest szansa na poważne warsztaty języka migowego?
A.B.: O warsztatach jeszcze nie rozmawialiśmy, ale na pewno taki temat niebawem się pojawi.

Radio Biper: Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że miał pan już styczność z językiem migowym?
Paweł Żukstrażak PSP Biała Podlaska: Tak, w szkole, w studium medycznym w Siedlcach. Jednym z przedmiotów była nauka języka migowego.

RB: Przydaje się ta znajomość w pracy w straży pożarnej?
P.Ż.: Nie, jeszcze nie miałem potrzeby używania tych umiejętności. Może to i dobrze, w sumie już parę lat po szkole, już ta wiedza nie jest na bieżąco, wiele znaków się zapomniało. Jednak teraz, gdy uczyliśmy się języka migowego do potrzeb teledysku, było łatwiej wszystko przyswoić. No człowiek tego na co dzień nie używa, to zapomina.

RB: Przypomnienie tego, co już umiem?
P.Ż.: Trochę tak.

RB: Jak koledzy reagują na ten pomysł? Chętnie do niego podeszli?
P.Ż.: Koledzy? Różnie było. Ja myślę, że z początku każdy był trochę przestraszony tego, ale z czasem. Fajnie było. Ciekawie.

RB: Ćwiczyliście rozumiem?
P.Ż.: Tak, mieliśmy około 10 lekcji.

RB: Dzień dobry. Korzystając z krótkiej przerwy w treningu i kręceniu teledysku, chcielibyśmy się dowiedzieć od strażaków co myślą o realizowanym projekcie. Jaki to teledysk, jakby go nazwali?
Piotr Chalimoniuk – strażak PSP w Białej Podlaskiej: Generalnie uczestniczymy w nagraniu teledysku dla osób głuchych. My, jako służby, czyli też policja, służba więzienna, straż pożarna, straż miejska uczestniczymy w tym projekcie, aby przedstawić tę piosenkę w języku migowym, tak aby osoby głuche również mogły poznać jej przekaz.

RB: Wam przypadło w udziale miganie refrenu, ile czasu żeście się uczyli?
P.Ch.: Uczyliśmy się ponad 3 tygodnie. Pani Agnieszka przychodziła do nas podczas naszych służb na każdej zmianie. Uczyliśmy się tempa tej sekwencji, wbrew pozorom to nie jest trudne, mamy przedstawiony refren, wiemy czego się uczyć, cały czas powtarzamy jedną sekwencję. I to jest proste. Jeżeli natomiast chodzi ogólnie o język migowy, żeby się go nauczyć trzeba by było poświęcić dużo, dużo więcej czasu.

RB: Z tego co usłyszałem w waszych rozmowach to refren przekazać można używając około 30 znaków. Tego musieliście się nauczyć. 30 znaków w tym momencie. Tymi 30 znakami nie da się na co dzień porozumiewać z osobami głuchymi?
P.Ch.: Nie, tymi 30 znakami nie.

RB: Trwa przerwa, wynika z tego, że jednak już na żywo, teraz w trakcie nagrywania teledysku, nawet te 30 znaków sprawia pewne problemy.
P.Ch.: Na pewno sprawia to jakąś trudność, z tego względu też, że to już nie jest próba, a jest to nagrywane, więc musimy się bardzo postarać. Nie popełniać błędów. Jest nas siedmiu, więc każdy błąd to powtórka.

Bialscy strażacy "migali" piosenkę (film) (galeria) DSC_4533 DSC_4539 DSC_4558 DSC_4569 DSC_4573 DSC_4583 DSC_4587 DSC_4592 DSC_4609 DSC_4648
fbmateriał: Polskie Stowarzyszenie Głuchych i Niepełnosprawnych MOTYL w Białej Podlaskiej
temat: Państwowa Straż Pożarna w Białej Podlaskiej
tekst: Aleksandra Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Oczy Muzyki. Funkcjonariusze bialskiego więzienia i język migowy (film) (galeria)

$
0
0

smollTrwa realizacja projektu Oczy Muzyki – piosenki migane. Agnieszka Bajbak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Głuchych i Niepełnosprawnych MOTYL w Białej Podlaskiej podjęła się nie lada zadania – integracji osób niepełnosprawnych – niesłyszących – z pracownikami służb mundurowych. Kilka dni temu pisaliśmy o „migających strażakach” a dziś materiał z Bialskiego Więzienia, tu dwoje funkcjonariuszy Straży Więziennej za pomocą języka migowego przekazało treść jednej zwrotki piosenki które razem zmontowana da nam cały teledysk.

FILM – Biper TV – Funkcjonariusze bialskiego więzienia migali piosenkę

 

W projekcie Oczy Muzyki w bialskim Zakładzie Karnym wzięli udział Marta Pomorska- Hołonowicz i Jakub Jańczuk. Właśnie z nim rozmawiamy.

Radio Biper: Panie poruczniku, pan i pana koleżanka braliście dzisiaj udział w czymś arcyważnym, ciekawym no i słusznym?
Jakub Jańczuk, Zakład Karny: Jest to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, bo wszyscy mundurowi z Białej Podlaskiej biorą udział w projekcie pani Agnieszki. Migamy piosenkę. Czas o tym zacząć mówić, że nie mówienie nie jest barierą.

RB: Zakład karny, więzienie, to takie miejsce, gdzie te bariery trzeba pokonywać i umieć rozmawiać. Znajomość języka migowego pomaga? Pytam w cudzysłowie, bo wiem, że prawdopodobnie tutaj nie siedzą osadzeni właśnie głusi. Ale czy to pomaga również w kontaktach na co dzień z tymi którzy słyszą?
JJ: Zakład karny od ponad 9 lat, prowadzi program „Asystent”, a od około 7 lat między innymi co roku jest prowadzony kurs języka migowego i osadzeni wychodzą z certyfikatami. Są przeszkoleni z umiejętności biegłego posługiwania się językiem migowym. Jest to bardzo zaskakujące, bo naprawdę wielu utalentowanych osadzonych tutaj mieliśmy.

RB: Obserwowałem właśnie was tutaj, widzę, że pan problemu nie ma, szybko pan załapał o co chodzi.
JJ: To tylko i wyłącznie dzięki pani Agnieszce. Świetny nauczyciel.

Radio Biper: Podsumowanie dzisiejszego dnia: gdzie jesteśmy, jak to poszło, która to zwrotka, dwie osoby to wystarczy?
Agnieszka Bajbak: Tak, dwie osoby wystarczą, ponieważ to jest zwrotka, a w zwrotce jest mniej osób, które śpiewają. W refrenie jest więcej, dlatego jest większa ilość strażaków. Dzisiaj funkcjonariusze więzienia migali pierwszą zwrotkę.

RB: Jak szła nauka tutaj z nimi?
AB: Dobrze, bardzo szybko, fajnie, sympatycznie, bardzo szybko tutaj funkcjonariusze ten język migowy łapali.

RB: Wie pani, że oni tutaj szkolą się w tym języku?
AB: Wiem. Od września też będziemy tutaj prowadzić kurs języka migowego.

RB: Czyli co? Język migowy łapie się powoli w Białej Podlaskiej? Jest zapotrzebowanie?
AB: Myślę, że coraz więcej. Osoby głuche wychodzą ze swoich domów, pokazują się na ulicach, pokazują się w miejscach publicznych. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma i że to tak będzie się rozwijać, język migowy już coraz bardziej będzie popularny w Białej.

RB: Kolejne spotykanie w celu nagrania kolejne zwrotki piosenki gdzie?
AB: Spotykamy się w straży miejskiej i będzie migana o ile dobrze pamiętam 3 zwrotka.

WAŻNA INFORMACJA:
Oświadczenie o działaniu non – profit Niniejszym informujemy, iż projekt Oczy Muzyki – piosenki migane jest projektem non – profit. W związku z tym wszystkie osoby tworzące i współtworzące projekt Oczy Muzyki – piosenki migane nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę. Wszyscy zaangażowani w w.w. projekt robią to z pasją. Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Głuchych i Niepełnosprawnych „Motyl” - Agnieszka Bajbak.

Oczy Muzyki. Funkcjonariusze bialskiego więzienia i język migowy (film) (galeria) DSC_0024 DSC_0052 DSC_0055
materiał: Polskie Stowarzyszenie Głuchych i Niepełnosprawnych MOTYL w Białej fbPodlaskiej
temat: Zakład Karny w Białej Podlaskiej / Służba Więzienna
tekst: Aleksandra Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Straż Miejska – język migowy – i teledysk (film) (galeria)

$
0
0

smollTo już druga zwrotka do teledysku w języku miganym jaki krok po kroku realizuje Agnieszka Bajbak prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Głuchych i Niepełnosprawnych „Motyl” w Białej Podlaskiej. Piosenka Tabb & Sound’N’Grace – „Możesz wszystko”, już jesienią ukaże się w Internecie. Cel – wzmocnienie integracji służb mundurowych i osób niesłyszących. Po strażakach i służbie więziennej kolejną cegiełkę dorzucił Piotr Chrabski ze Straży Miejskiej w Białej Podlaskiej.

FILM – Biper TV – Straż miejska także migała piosenkę Możesz wszystko

 

Radio Biper: Pan, jako przedstawiciel straży miejskiej bierze udział w projekcie migania piosenki dla osób głuchych, dla osób, które nie słyszą, ale mogą zobaczyć właśnie to co im przekazujemy. Dlaczego się pan zgodził? Jak wyglądały zajęcia i czy na co dzień ma pan kontakt z osobami głuchymi?
Piotr Chrabski, Straż Miejska: Zgodziłem się, ponieważ wszystkie służby z Białej Podlaskiej włączyły się w tę akcją. Uważam, że jest to ciekawe przedsięwzięcie, w którym warto żebyśmy też jako formacja straż miejska wzięli udział. Zajęcia były ciekawe, pani Agnieszka bardzo fajne ma podejście do nas, do mnie i łatwo mi się z nią współpracowało, w sensie uczyło się migania. Trochę czasu to zajęło, aczkolwiek mam nadzieję, że dobrze wyjdzie.

RB: Ciężko się nauczyć języka migowego?
PCh: Ja ogólnie nie miałem w ogóle styczności z miganiem. Dla mnie to było coś nowego i nie powiem, że było łatwo, aczkolwiek uważam, że warto było poświęcić trochę czasu, żeby móc uczestniczyć w tym wydarzeniu.

RB: Teraz potrafi pan migać kilka znaków, kilkanaście, kilkadziesiąt. Powiedzmy jedna zwrotka kilka słów. W planach nauka dalsza?
PCh: Nie wiem, to wszystko zależy od tego, czy będzie takie zapotrzebowanie od przełożonych. Jeżeli wywoła takie zapotrzebowanie, to podejrzewam, że byśmy wdrożyli jakąś naukę języka migowego, aczkolwiek sam dla siebie… Myślę, że na tyle jestem osobą kreatywną, że potrafię się z takimi ludźmi porozumieć w ten czy inny sposób.

Radio Biper: Ponownie spotykamy się w Białej Podlaskiej z Agnieszką Bajbak. Tym razem przed budynkiem straży miejskiej. Połowa pracy za nami?
Agnieszka Bajbak: Można powiedzieć, że połowa. Zostali ratownicy medyczni i policja.

RB: Jak do tej pory oceniamy całość?
AB: Bardzo dobrze. Osoby, które podjęły się migania tej piosenki robią to można powiedzieć bardzo profesjonalnie.

RB: Z tego co widzimy, obserwujemy waszą pracę, nie ma dużej ilości powtórek?
AB: Nie ma powtórek, ponieważ tutaj osoby biorące udział w tej inicjatywie mają predyspozycje do migania i jak na swoją wiedzę robią to bardzo dobrze.

RB: Predyspozycje do migania, bo to jest coś mniej więcej jak nauka innego języka, obcego języka, prawda? Trzeba mieć predyspozycje do tego?
AB: Tak jak do każdego języka. Trzeba mieć do tego predyspozycje, jeżeli chodzi o dalszą drogę to trzeba mieć do tego też powołanie.

RB: Możemy parę zdań na ten temat? Powołania. Tak, żeby później go wykorzystywać?
AB: Tak, to po prostu trzeba lubić robić, trzeba to kochać, trzeba mieć do tego takie powołanie. Każdy z nas ma do czegoś powołanie. Jedni mają powołanie do wykonywania, jak pan Piotr swoich obowiązków w straży miejskiej, inni mają swoje powołanie do wykonywania obowiązków w policji. Każdy z nas ma jakieś powołanie i musi to czuć, musi to wykonywać z głębi siebie.

RB: Ale też to nie jest tak, że język wyuczony, ale nie wykorzystywany zamiera? Po pewnym czasie nie potrafimy z niego korzystać?
AB: Tak jak z każdą rzeczą, której się nauczymy. Tak przykładowo z jazdą na rowerze, jeżeli długo nie jeździmy na rowerze to zanika ta umiejętność.

WAŻNA INFORMACJA: Oświadczenie o działaniu non – profit
Niniejszym informujemy, iż projekt Oczy Muzyki – piosenki migane jest projektem non – profit. W związku z tym wszystkie osoby tworzące i współtworzące projekt Oczy Muzyki – piosenki migane nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę.
Wszyscy zaangażowani w w.w. projekt robią to z pasją. Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Głuchych i Niepełnosprawnych „Motyl” - Agnieszka Bajbak.

Straż Miejska - język migowy - i teledysk (film) (galeria) DSC_0011 DSC_0020 DSC_0023 DSC_0028

materiał: Polskie Stowarzyszenie Głuchych i fb
Niepełnosprawnych MOTYL w Białej Podlaskiej

temat: Straż Miejska w Białej Podlaskiej
tekst: Aleksandra Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Letnia Szkoła Języka Polskiego w PSW

$
0
0

smollOd 6 lipca Fundacja Edukacja i Przyszłość Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej wspólnie z Ośrodkiem dla Cudzoziemców realizuje projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Pójdę do polskiej szkoły – letnia szkoła języka polskiego dla uchodźców i cudzoziemców z Lubelszczyzny – realizowany w ramach konkursu „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w środowisku wielokulturowym” w 2015 roku.

Projekt zakłada realizację 192 godzin zajęć z języka polskiego, spotkania rodziców z dziećmi uchodźców w polskich szkołach, wycieczki historyczno – edukacyjne do Warszawy oraz Kazimierza Dolnego nad Wisłą. W ramach realizowanego projektu odbywają się też wizyty przedstawicieli oświaty w Ośrodku dla Cudzoziemców, zajęcia edukacyjno – sportowe oraz integracyjne ogniska.Fundacja Edukacja i Przyszłość Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

Poprzez intensywny kurs języka polskiego dla cudzoziemców wspomagane jest podjęcie nauki w publicznych przedszkolach i szkołach; projekt ma również na celu integrację cudzoziemców z polskimi dziećmi i polską młodzieżą poprzez wzajemne spotkania w trakcie realizacji zadania; adaptacja szkolna dzieci uchodźczych – w czym pomagają wizyty dzieci i młodzieży w bialskich placówkach szkolnych a także wizyty pracowników oświaty w Ośrodku dla Cudzoziemców, prezentacje, rozmowy, opowiadania. Poprzez edukacyjno – rekreacyjny program turystyczny cudzoziemcy poznają historię i ciekawe zakątki turystyczne naszego kraju.

Fundacja Edukacja i Przyszłość Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej Największą barierą dla dzieci i młodzieży uchodźczej w uczęszczaniu do polskiej szkoły jest bariera językowa i trudności komunikacyjne. Dzieciom, które nie rozumieją nic poza bardzo prostymi słowami trudno jest wytłumaczyć zasady obowiązujące w szkole, trudno pomóc, trudno ich zainteresować procesem lekcyjnym.

Uchodźcy uczniowie nie znając języka często nie rozumieją podstawowych komunikatów przekazywanych przez wychowawców, trudno wymagać współpracy, jeśli słuchając nauczyciela w najlepszym razie tylko się uśmiechają bo nie rozumieją tego, co się do nich mówi.

Stosunek cudzoziemców/uchodźców do edukacji w Polsce jest różny, częściej jednak widać brak współpracy – dzieci były za wcześnie wysyłane do szkoły, większość wiele zajęć opuszcza. Rzadko bywają sytuacje interesowania się edukacją dziecka z własnej inicjatywy, uchodźcze matki zajęte wychowaniem kilkorga młodszych dzieci nie mają czasu ani nawyku kontaktu z wychowawcą czy nauczycielem.

Poprzez wakacyjny kurs nawiązane zostają bliższe kontakty, cudzoziemcy przekonują się o pozytywnym nastawieniu nauczycieli, dostrzegają chęć niesienia im pomocy w zamian oczekując współdziałania.

Jest to druga edycja projektu – w ubiegłym roku Fundacja Edukacja i Przyszłość z sukcesem zrealizowała zadanie dotyczące wspierania inicjatyw edukacyjnych na rzecz uchodźców, mniejszości narodowych/etnicznych mieszkających w Polsce służących nauczaniu języka polskiego”.

materiał: Państwowa Szkoła Wyższafb w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Iwona Żelisko Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych
opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Wysłaliśmy naszych do boju w Nowym Tomyślu!!! Naszą bronią… stół z papierowej wikliny (film) (galeria)

$
0
0

smollGości na odprawie było wielu. Urszula Adamiak prezes Komunalnika; posłowie Franciszek Jerzy Stefaniuk i Marcin Duszek, wójt Białej Podlaskiej Wiesław Panasiuk i jego zastępca Adam Olesiejuk, Artur Zaborowski dyrektor Komunalnika, Alicja Łagowska radna Miasta Biała Podlaska, Mariusz Kiczyński leśnik, radny Powiatu Bialskiego. Wszyscu oni przybyli na prezentację pracy Marcina i Katarzyny Lubańskich z Fundacji Kreacja Magia Rąk.

FILM – Biper TV – Bialska papierowa wiklina walczy w Nowym Tomyślu

Stół z papierowej wikliny w dniu 17 sierpnia wyjechał jako NASZ PRODUKT na III Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu. Uczestniczyć będą w festiwalu przedstawiciele 64 państw. Kaśka i Marcin wyruszyli do Wielkopolski we czwartek 20 sierpnia.

- Reprezentujemy Polskę, nasz region Lubelski a w szczególności Miasto Biała Podlaska. Szkoda tylko ze nikt z Urzędu Miasta się nie pofatygował aby nas „odprawić”. Jednak jak to określił „nasz” prezydent Dariusz Stefaniuk - „on tego nie czuje”. Na odprawie nie było też dyrektor Bialskie Centrum Kultury, ona również była zaproszona. Zabrakło nawet zwykłego pracownika, reprezentanta bialskiej kultury. Tym bardziej serdecznie dziękujemy Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Komunalnik za udostępnianie lokalu. Wszystkim nam kibicującym dziękujemy i prosimy trzymajcie za nas kciuki. Wrócimy tu i działamy dalej. Wszyscy. Razem. – mówi Marcin Lubański z Fundacji Kreacji Magia Rąk.

Wysłaliśmy naszych do boju w Nowym Tomyślu!!! Naszą bronią... stół w papierowej wikliny (film) (galeria) DSC_0079 DSC_0082 DSC_0085 DSC_0086 DSC_0093 DSC_0096 DSC_0101 DSC_0139 DSC_0192 DSC_0194 DSC_0198 DSC_0213 DSC_0221 DSC_0236 DSC_0257 DSC_0288 DSC_0293 DSC_0325 DSC_0328 DSC_0333 DSC_0337 DSC_0385 DSC_0420 DSC_0438 DSC_0451 DSC_0460 DSC_0462 DSC_0463 DSC_0466 DSC_0474 DSC_0479

 

materiał: Fundacja Kreacja Magia Rąk Biała Podlaskafb
tekst: Leszek Niedaleki Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.


Misie – Opiekunowie dla dzieci w bialskim szpitalu (galeria)

$
0
0

smoll„Zło dobrem zwyciężaj” to projekt warsztatów rękodzieła jakie przeprowadzono w bialskim Zakładzie Karnym. Pieniądze na zającia z instruktorami pochodziły z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich a pozyskała je Grupa Nieformalna „Niewyjściowi” Jakuba Jańczuka, wychowawcy i psychologa w bialskim więzieniu. W przedsięwzięciu pomogła Bialska Spółdzielnia Socjalna „Progres – Bialskie Cuda” z jej prezes Joanną Olęcką. Wynik akcji – misie przekazane przez więźniów dzieciom przebywającym obecnie w szpitalu.

W środę, 26 sierpnia, w Centrum Dydaktyczno – Administracyjnym bialskiego Szpitala Wojewódzkiego miało miejsce przekazanie zabawek dzieciom przebywającym obecnie na Oddziale Dziecięcym a uszytych przez więźniów osadzonych w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej.

30Szmaciane misie, w ilości ok. 70 sztuk – jako zabawki z recyklingu – uszyte podczas warsztatów rękodzieła z resztek produkcyjnych tkanin jakie pozostają w bialskim Zakładzie Odzieżowym „Bialcon” otrzymało każde dziecko. Więźniowie oprócz umiejętności szycia i wytwarzania uzyskali również wiedzę z zakresu ekonomii społecznej. Kilka godzin warsztatów poświęconych zostało prezentacji zasad działania i powoływania Spółdzielni Socjalnych jako szans na aktywizację.

Jak podsumować akcję? Może zdaniem które wypowiada prezes Olęcka: - Dobro rodzi się w każdych warunkach. Trzeba tylko stworzyć odpowiednie ku temu warunki. Ludzie potrzebują celu i szansy, tracimy tych którzy nie potrafią sami czy też nie uzyskują pomocy w znalezieniu pomysłu na siebie. Projektem „Zło dobrem zwyciężaj” pokazaliśmy, że wykluczenie społeczne nie jest dożywotnie. Można i należy z niego wyjść. Z podniesioną głową z byciem potrzebnym dla innych.

Co dalej? Otóż akcja okazała się na tyle dużym sukcesem, potrzebna, z wymiernymi korzyściami, że jej twórcy i realizatorzy postanowili pomimo zakończenia jej finansowania ze środków FIO na dalszą jej kontynuację już w formie wolontariatu. - Więźniowie nadal będą szyć i wytwarzać szmaciane misie. Naszym celem jest aby każde dziecko trafiające do bialskiego szpitala otrzymało swojego własnego Misia – Opiekuna. Takiego misia, opuszczając już szpital, dzieci będą miały prawo zabrać ze sobą. – informuje Jakub Jańczuk z Grupy Nieformalnej „Niewyjściowi”.

Misie - Opiekunowie dla dzieci w bialskim szpitalu (galeria) 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Poseł Żmijan przywiózł nowe drogi w regionie

$
0
0

smallDroga szybkiego ruchu S2 na odcinku Terespol/Kukuryki – Biała Podlaska – Międzyrzec Podlaski – Siedlce z możliwym nowym przebiegiem po południowej stronie miasta Biała Podlaska tak aby skomunikować tutejsze lotnisko. Autostrada A2 od Siedlec do Warszawy. Obwodnice Kąkolewnicy, Łosic i Sarnak oraz nowa nawierzchnia na odcinku Kock – Firlej na 19-nastce. Wymiana nawierzchni na DK63 na odcinku Łuków – Siedlce. Poprawa bezpieczeństwa na odcinku trasy od Radzynia Podlaskiego przez Wisznice do Sławatycz. Tyle ważnych informacji miał do przekazania poseł Platformy Obywatelskiej Stanisław Żmijan.

Niebawem film z konferencji

W przedstawionym 26 sierpnia 2015r. Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 znalazł się szereg nowych inwestycji ważnych z punktu widzenia województwa lubelskiego. Przeznaczone zostało w nim ponad 107 miliardów zł na budowę autostrad, dróg ekspresowych oraz obwodnic.

2Program zakłada m.in. budowę drogi szybkiego ruchu na odcinku Warszawa- Siedlce- Terespol (Kukuryki) o łącznej długości ponad 147 km. Inwestycja pozwoli na połączenie zachodniej i wschodniej granicy Polski drogą szybkiego ruchu na całym jej przebiegu. Jednocześnie wraca konieczność przeprowadzenia ponownych konsultacji. Okazuje się bowiem, że zarówno ministerstwa jak i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaczynają zmieniać zdanie co do możliwości zmiany przebiegu trasy.

Głosy bialczan i samorządu mówiące o tym, że znacznie lepszym przebiegiem trasy szybkiego ruchu w okolicach Białej Podlaskiej jest wariant poprowadzenia jej po południowej stronie miasta zostały usłyszane. Ponownie przeprowadzone więc będą konsultacje i plany poprowadzenia drogi. Południowy przebieg stwarza możliwość budowy dwóch węzłów – zachodniego w rejonie Jaźwin / Porosiukl i zachodniego Biała Podlaska – Lotnisko w rejonie Wólki Plebańskiej.

5W planie przewidziano również budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego do 2020 roku oraz Chełma do 2023 roku. Dzięki temu ruch tranzytowy zostanie przeniesiony poza centrum tych miast, co bezsprzecznie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców i komfort życia.

Droga krajowa nr 19 do 2023 roku powstanie w całości na linii Lubartów – Lublin – Rzeszów – Słowacja. Na odcinku północnym można na pewno liczyć na budowę obwodnic większych miejscowości. Mowa jest o nowym przebiegu S19 w okolicach Łosic, Kąkolewnicy i Sarnak, wymiana nawierzchni na obecnym przebiegu na odcinku Firlej – Kock.

Już w przyszłym roku ruszy też duża przebudowa drogi krajowej nr 63 na odcinku Łuków – Siedlce.

Jednocześnie będą realizowane zapowiadane wcześniej odcinki dróg ekspresowych na terenie województwa lubelskiego.

1  3 4  6 7 8 9 10

fbmateriał: Biuro Poselskie Posła Stanisława Żmijana w Białej Podlaskiej
tekst: Leszek Niedaleki Radio Biper / Karolina Juszczuk dyrektor Biura Poselskiego
zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

„Wspólny Świat” szkoli się przed rokiem szkolnym

$
0
0

smollW ośrodku Wspólny Świat nauczyciele i terapeuci w ostatnim tygodniu zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz stosowania najnowszego na polskim rynku narzędzia do diagnozy funkcjonalnej dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. – Z myślą o naszych podopiecznych dbamy o rozwój naszej kadry i stale podnosimy standardy – wyjaśnia Anna Chwałek, prezes bialskiego Stowarzyszenia Wspólny Świat.

Pracownicy przedszkola, szkoły podstawowej dla dzieci z autyzmem oraz ruszającego od tego roku gimnazjum dla młodzieży z tym zaburzeniem prowadzonych przez bialskie Stowarzyszenie Wspólny Świat w tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie nowego roku szkolnego przeszli dwa szkolenia. Pierwsze z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Drugie z kolei dotyczyło wykorzystania nowego na polskim rynku narzędzia stosowanego do diagnozy funkcjonalnej dzieci z spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwoju.

Jak wyjaśnia Marta Łukowska-Almaszy, dyrektor Ośrodka Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych Wspólny Świat, narzędzie o nazwie VB-MAPP posłuży terapeutom i nauczycielom do oceny umiejętności uczenia się oraz umiejętności językowych i społecznych dzieci z autyzmem. – Będzie również wykorzystywane w układaniu indywidualnych programów terapeutycznych dla naszych podopiecznych z uwzględnieniem barier przeszkadzających dzieciom w nauce i rozwoju języka – wyjaśnia.

Wdrożenie VB-MAPP niewątpliwie wpłynie pozytywnie na jakość świadczonych we Wspólnym Świecie usług edukacyjno-terapeutycznych. – Śledzimy najnowsze trendy dotyczące terapii i diagnozy i systematycznie wdrażamy je w prowadzonych przez nas placówkach. Podnosząc kwalifikacje naszej kadry, robimy to dla naszych podopiecznych – wyjaśnia Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat, zapewniając, że z doskonalenia nauczycieli i terapeutów korzyści czerpią dzieci i młodzież z autyzmem. – Dbamy o standardy i systematycznie organizujemy kursy i szkolenia naszym pracownikom – dodaje.

Szkolenia przed rokiem szkolnym DSC_0115 DSC_0116

materiał: Stowarzyszenie Wspólny Świat fbw Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Katarzyna Fronc rzecznik prasowy SWŚ
opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Pomaganie weszło nam w krew – podsumowanie akcji

$
0
0

smollW dniu dzisiejszym tj. 27 sierpnia 2015r. w Białej Podlaskiej na Placu Wolności odbyła się już po raz czwarty akcja „Pomaganie weszło nam w krew”. Jako organizator dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Bialczanie po raz kolejny udowodnili, że pomaganie weszło im w krew. Zebraliśmy od 25 osób 11,25 litrów krwi, dwie osoby zapisały się do bazy dawców szpiku kostnego.

Akcja Stowarzyszenia Młodych Demokratów została zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Pomimo sezonu wakacyjno-urlopowego akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Pomaganie weszło nam w krew -podsumowanie akcji 2015 Akcja Krew 2 2015 Akcja Krew 3 2015 Akcja Krew 4 2015 Akcja Krew 5 DSC_0001 DSC_0007 DSC_0008 DSC_0009 DSC_0015 Pomaganie weszło nam w krew -podsumowanie akcji

materiał: Stowarzyszenia Młodych Demokratówfb
tekst i zdjęcia : Wojciech Sosnowski // Radio Biper
opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Andrzej Czapski kontra Tygodnik Podlaski – Sąd dla przyzwoitości

$
0
0

smallW najbliższy czwartek, 3 września o godz. 13, w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku, II Wydział Karny, sala nr 4 w obiekcie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się pierwsza rozprawa w sprawie głośnego artykułu „Tygodnika Podlaskiego”, atakującego byłego prezydenta Białej Podlaskiej Andrzeja Czapskiego. Artykuł ukazał się 24 października 2014 r.

- Materiał był prowokacją mającą na celu zdyskredytowanie mojej osoby w listopadowych wyborach samorządowych. Byłem zbulwersowany jego treścią, sprawę w trybie natychmiastowym skierowałem do sądu – pisze na Facebooku Andrzej Czapski.

Bardzo się cieszę, że w końcu będę miał możliwość dochodzenia swoich praw. Robię to po to, aby ludzie, którzy dopuszczają się tego typu prowokacji pamiętali o konsekwencjach swoich działań. Walka polityczna może być walką fair play. Niektórzy o tym zapominają i dopuszczają się metod, które moim zdaniem są poniżej godności każdego człowieka – dodaje.

Komentarz Radio Biper
W między czasie dowiadujemy się, że pełnomocnik tygodnika w Sądzie w Świdniku zamierza złożyć wniosek o odroczenie sprawy w związku z tym…. że nie zdążył zapoznać się z materiałem dowodowym procesu. Śmieszne? Nie. Rzeczywistość pisana przez prawników, doradców, piarowców. Mija prawie rok od publikacji sławnego materiału a ludzie za to odpowiedzialni i ich reprezentanci widocznie za dużo czasu spędzają na miejskich imprezach tak ochoczo i hucznie w ostatnim czasie serwowanymi.

O cholera!!!! Miasto zmienia się na lepsze!!! Pytanie które i z jakiej strony??
Tygodni Podlaski tymczasem na „jedynce” publikuje zdjęcie z lotu ptaka nowego ronda na ul. Lubelskiej, opisuje oddanie kilkuset metrów asfaltu na Topolowej, Drodze Wojskowej i nazywa to dumnie „Biała zmienia się na lepsze” – pytanie z której strony? Dumny prezydent stwierdza, że to efekt gospodarności i oszczędności i znalezienia w budżecie miasta dodatkowych pieniędzy na inwestycje. To może warto przypomnieć, że największa opisywana inwestycja zrealizowana została dzięki pracy i działaniom byłych władz miasta i jest częścią znacznie większego projektu w którym to przebudowano również ul. Terebelską jednocześnie budując tam dwa ronda.

A dodatkowe pieniądze na Topolową czy Górną pochodzą – tu też warto przypomnieć – z podwyżki opłat za odbiór odpadów komunalnych czyli za popularne śmieci. Radni Prawa i Sprawiedliwości na czele z ówczesnym jeszcze wiceprzewodniczącym Rady Miasta Dariuszem Stefaniukiem – obecnym prezydentem bronili się przed ustaleniem realnych stawek za odbiór śmieci jak diabeł przed święconą wodą. Gdy tylko sami po sobie dostali dziurawy budżet do spółki z radnymi Platformy Obywatelskiej rozpoczęli paniczne działania naprawcze.

Monitujemy sytuację w Mieście Biała Podlaska. Na dziś dzień już wiadomo, że źle dzieje się w bialskiej kulturze, prawdopodobna jest likwidacja Bialskiego Centrum Kultury. Niedobrze w Oświacie. W tym roku zlikwidowano kilkanaście etatów. Źle dzieje się w Zakładzie Gospodarki Lokalowej. Nowy prezes przychodów nie zwiększył, nowi prezydenci jak widać po roku czasu nie sprowadzili do Białej Podlaskiej hordy zapowiadanych inwestorów, lokale komunalne świecą pustkami. Rośnie kolejka osób oczekujących na lokale socjalne. Nadal czekają tak ważne do realizacji inwestycje jak Armii Krajowej czy Wschodnia Obwodnica Miasta. Problemy narastają. Kredyty i obligację nads1al będą zaciągane i emitowane.

Mariusz Maksymiuk Radio Biper

fb

materiał: Radio Biper / Życie Bialskie
tekst: MaWro / Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.
Viewing all 918 articles
Browse latest View live