Quantcast
Channel: Radio Biper - Internetowy Portal Informacyjny - Biała Podlaska » Biała Podlaska
Viewing all 918 articles
Browse latest View live

Masażyści w plenerze (galeria)

$
0
0

smollDziś wspaniałą pogodę oraz walory nadbużańskich terenów, postanowili wykorzystać uczestnicy szkolenia hawajskiego masażu Lomi Lomi organizowanego przez Akademię Masażu Profesjonalnego. Masaż hawajski Lomi Lomi jest coraz bardziej poszukiwaną i cenioną formą masażu: rozluźnia mięśnie, wpływa pozytywnie na układ krążenia, kostny, trawienny czy nerwowy a także utrzymuje ciało i umysł w harmonii i równowadze.

Zarówno z masażu Lomi Lomi jak i innych form masażu możecie Państwo skorzystać w Akademii Masażu Profesjonalnego w Białej Podlaskiej na ulicy Janowskiej 14. Wszystkie osoby które chciałyby zacząć przygodę z masażem lub udoskonalić swój warsztat pracy, zaprasazmy na szkolenia.

 Masażyści w plenerze (galeria) 2 3 4 5 6

materiał: Akademii Masażu Profesjonalnego fb
w Białej Podlaskiej
tekst zdjęcia : Sylwia Zaradkiewicz i
Łukasz Wróbel instruktorzy
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.


Dzień Dziecka z Myszką Miki w Centrum Handlowym SAS (film) (galeria)

$
0
0

small30 maja na najmłodszych mieszkańców miasta Biała Podlaska czekała nie lada gratka. Centrum Handlowe SAS mieszczące się przy ul. Sidorskiej 2 zorganizowało Dzień Dziecka w iście bajkowym stylu.

FILM – Biper TV – Dzień Dziecka w CH SAS

Na milusińskich z miasta i okolic czekało mnóstwo atrakcji m.in. dmuchane zjeżdżalnie, konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, zdjęcie z Myszką Miki czy wata cukrowa. Również rodzice mogli aktywnie uczestniczyć w Dniu Dziecka biorąc udział w konkursach i zdobywając nagrody swoim pociechom. Tego też dnia większość lokali handlowych Centrum SAS przygotowało swoim klientom promocje i upusty.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 58 59 60 61 62 63 64 65

fbmateriał: Centrum Handlowe SAS w Białej Podlaskiej
film i zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
tekst i opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Festyn rodzinny w przedszkolu przy Łukaszyńskiej (galeria)

$
0
0

smollDnia 9 czerwca br., już od samego rana przeganialiśmy chmury, które złowrogo wisiały na niebie. Zapach domowego bigosu roznosił się po okolicy, trwały ostatnie przygotowania. Niestety nieposłuszne chmury zrosiły nieco plac zabaw, ale dzielna ekipa nadmuchiwanych zamków była przygotowana na osuszanie i ruszyła do boju z ręcznikami, gdy ustały ostatnie krople deszczu i wyjrzało upragnione słońce.

„Dmuchańcowa” zabawa trwała dla przedszkolaków prawie cały dzień :) ale właściwe obchody święta Rodziny rozpoczęto po południu, gdy dotarła już po pracy większość Rodziców naszych Przedszkolaków.

Pani dyrektor Anna Baczkowska uroczyście przywitała wszystkich zebranych i życząc udanej zabawy zaprosiła do obejrzenia części artystycznej w wykonaniu dzieci i rodziców.

„Dzień Rodziny dzisiaj mamy i piosenkę zaśpiewamy. Śpiew, konkursy, gry sportowe, wszystko czeka już gotowe…Hej, hej, hej rodzina dziś w przedszkolu zabawę zaczyna. Mama, tata, syn i córka, bukiet kwiatów i laurka…” – zabrzmiał świąteczny hymn przedszkolaków w ich wykonaniu. Następnie „starszaki” pod kierownictwem p. Mirosławy Krzyżanowskiej i p. Ewy Puczko wykonały przygotowany taniec do utworu „Maryneczka”.

Kulminacyjnym punktem tej części programu była kolejna odsłona spektaklu „Czerwony Kapturek w mieście” w wykonaniu teatru „Czternastka” działającego przy naszym przedszkolu. Dzieci wspólnie z aktorami śpiewały piosenki i aktywnie brały udział w przedstawieniu.

Na zakończenie części oficjalnej, pani Dyrektor uhonorowała specjalnymi podziękowaniami rodziców, którzy w mijającym roku szkolnym wspierali działania grona pedagogicznego i aktywnie brali udział w życiu przedszkola. Festyn uświetniła wizyta strażników miejskich i strażaków, którzy prezentowali wozy i opowiadali o swojej pracy. Małe i duże mole książkowe mogły zapoznać się z czytelniczą ofertą Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wielbiciele tanecznych kroków mogli poskakać na dyskotece pana Jacka, który w przedszkolu prowadzi zajęcia z rytmiki. Wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno małych i dużych uczestników festynu. Pyszny bigos przygotowany przez przedszkolne panie kucharki rozpływał się w ustach.

W loterii fantowej wykupiono wszystkie losy (każdy wygrywał). Panie przedszkolanki malowały specjalnymi farbkami i kredkami fantazyjne ozdoby na buziach dzieci, tak, że wkrótce plac zabaw zapełnił się mnóstwem motylków, tęczowych wróżek, batmanów i spidermenów, kotków i biedroneczek :)

Na specjalnie przygotowanym torze przeszkód, przedszkolaki mogły wypróbować swoje sportowe umiejętności ale największą chyba radość sprawiły dzieciom nadmuchiwane zamki do skakania i zjeżdżalnia oraz skoki na trampolinie. Zabawa była tak przednia, że niejednemu uczestnikowi nie chciało się wracać do domu. :)

Festyn rodzinny w naszym przedszkolu (galeria) dsc02911 dsc02917 dsc02929 dsc02956 dsc02965 dsc02966 dsc02972 dsc02976 dsc02979 dsc03032 dsc03038 dsc03039

materiał: Przedszkole Samorządowe nr 14fb w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Katarzyna Tekielak
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

W bursie szkolnej nagrodzono poszukiwaczy skarbów (galeria)

$
0
0

smallDziś (16.6) w Bursie Szkolnej przy ul. Podmiejskiej miało miejsce podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Skarby Województwa Lubelskiego”. 5. edycja konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem. Nadesłano ok. czterdziestu prac z 10. placówek, z terenu województwa lubelskiego. W konkursie wzięli więc udział młodzi twórcy z Białej Podlaskiej, Komarna, Zwierzyńca, Lublina, Janowa Podlaskiego, Ryk, Radzynia Podlaskiego oraz Chełma.

Dnia 9 czerwca tego roku, komisja w składzie: Aleksandra Czapska – plastyk w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Elżbieta Centkowska – nauczyciel plastyki w IV LO. im. S. Staszica w Białej Podlaskiej, Jacek Centkowski – nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej, przyznało nagrody i wyróżnienia:

smallI miejsce: Krzysztof Dałek, opiekun Marta Socha z Domu Dziecka nr 1 w Zwierzyńcu.
II miejsce: Iwona Hukaluk opiekun Teresa Kowalska z Internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim.
III miejsce: Gabriela Głowacka opiekun Magdalena Czarnacka z Internatu Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim.

Wyróżnienia otrzymali:
Weronika Lichaczewska opiekun Edyta Saczuk z Bursy Szkolnej w Białej Podlaskiej,
- Władysława Żmakina opiekun Maja Buczkowska – Gola z Zespołu Szkól Elektronicznych, Bursa Szkolna nr 6. w Lublinie.
Marta Lewkowicz opiekun Teresa Kowalska z Internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim.
Martyna Burczaniuk opiekun Sławomir Białobłocki, Teresa Jarmosiewicz – Korbus z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie.

Nagrodzono również i wyróżniono prace nadesłane w kategorii Dzieci Młodsze:
I miejsce: Erwin Kacprzak opiekun Joanna Szwaj z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Komarnie,
II miejsce: Filip Stankiewicz opiekun Joanna Szwaj z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Komarnie,
III miejsce: Krzysztof Kaźmierczyk opiekun Marta Socha z Domu Dziecka Nr 1 w Zwierzyńcu.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
Kamil Kowal opiekun Joanna Szwaj z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Komarnie,
Weronika Dubienko opiekun Joanna Szwaj z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Komarnie.

Konkurs organizowany od 5. już lat skierowany jest do dzieci i młodzieży uzdolnionej plastycznie z terenu całego województwa, a jego celem jest zwrócenie uwagi na miejsca szczególnie nam bliskich i wartych zauważenia. Inspiracje do organizacji konkursu wypłynęły od młodzieży mieszkającej w bursie. Około trzystu wychowanków bursy pochodzi z różnych okolic Białej Podlaskiej, bardzo często są to odległe zakątki województwa. Celem konkursu jest aby miejsca pochodzenia łączyły a nie dzieliły, bycie dumnym z własnego regionu to wspólny mianownik konkursu.

Pomysł na zasięg wojewódzki, był podyktowany integracją placówek, jak też zwiększeniem atrakcyjności konkursu. Prace na konkurs napłynęły z terenu całego województwa, była okazja poznać lub też przypomnieć sobie miejsca, które codziennie w natłoku spraw i informacji gdzieś umykają a niejednokrotnie są dumą dla osób mieszkających w ich sąsiedztwie.

Finał 5. konkursu uświetnił występ Julii Szcześniak, uczennicy klasy o profilu muzycznym IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej. Jej pasją jest śpiew i gra na gitarze. Zgromadzonym w Bursie Szkolnej zagrała i zaśpiewała „Dmuchawce latawce wiatr”. Akompaniowali jej Mateusz i Łukasz.

Również niespodzianką była prelekcja Mieczysława Bienia, archeologa, pracownika Muzeum Południowego Podlasia.

Organizatorzy Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Skarby Województwa Lubelskiego” poprzez przyznanie pamiątkowych podziękowań postanowili w sposób szczególny podziękować współorganizatorom konkursu: Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Białej Podlaskiej, redakcji mediów wspierających promocję konkursu, Bialskiemu Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Urzędowi Miasta Biała Podlaska, Urzędowi Marszałkowskiemu w Lublinie, Szkole Podstawowej nr 9 w Białej Podlaskiej i Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Finał konkursu i jego oprawa nie możliwa byłaby również bez wsparcia sponsorów. Za pomoc rzeczową organizatorzy konkursu dziękują: Hurtowni Spożywczej „Sawa”, PSS „Społem”, „Wikr” sp. z o.o. Księgarni Podlaskiej, Orange Computer, Hurtowni „Pigi”, Przedsiębiorstwu produkcyjno – handlowem Jerzy Wysokiński, Hurtowni Farb i Lakierów „Koala”, Przedsiębiorstwu Handlowemu „Milo”, oraz Pracowni Decupage „Fantasy-Art” Barbary Arseniuk. Szczególne podziękowania należą się Urzędowi Miasta Biała Podlaska za pomoc finansową przeznaczoną na zakup nagród.
DSCN2758 DSCN2759 DSCN2760 DSCN2762 DSCN2763 DSCN2764 DSCN2765 DSCN2766 DSCN2768 DSCN2769 DSCN2771 DSCN2772 DSCN2773 DSCN2774 DSCN2775 DSCN2777 DSCN2784 DSCN2787 DSCN2788 DSCN2789 DSCN2792 DSCN2795 DSCN2796 DSCN2797 DSCN2801 DSCN2803 DSCN2806 DSCN2807 DSCN2809 DSCN2812 DSCN2813 DSCN2816 DSCN2817 DSCN2824 DSCN2826 DSCN2828 DSCN2832 DSCN2833 DSCN2834 DSCN2838 DSCN2840 DSCN2841

fbmateriał: Bursa Szkolna w Białej Podlaskiej
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Studenci PSW na Targach Construma w Budapeszcie!!

$
0
0

smollW dniach 14 – 17 kwietnia 2015 – 10 osobowa grupa studentów kierunku Budownictwo Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej objętych projektem „Budownictwo – kierunek zamawiany” udała się do Budapesztu. Głównym celem wyjazdu był udział w międzynarodowych targach budownictwa CONSTRUMA 2015, na których obecnych było około 200 wystawców z ponad 15 krajów świata.

Studenci PSW jako grupa specjalistyczna została zaproszona na targi poza dniami otwartymi dla szerszej publiczności czyli w dniu wystawców branżowych, a dzięki temu nasi żacy mogli jeszcze bardziej zbliżyć się do specjalistów z branży, posłuchać ich ciekawych opinii oraz zaznajomić się z wszystkimi nowościami w sektorze budowlanym.

Studenci PSW na Targach Construma w Budapeszcie!!Oprócz udziału w Targach CONSTRUMA na studentów czekał cały szereg innych ciekawych propozycji. W stolicy Węgier zwiedzili m.in. mauretańsko-bizantyjską Synagogę Wielką, Bazylikę św. Stefana, kompleks pałacowy na Wzgórzu Zamkowym. Ich zainteresowanie wzbudziła również ciekawa architektura budapeszteńskich kamienic mieszkalnych oraz miejsc przeznaczonych dla mieszkańców: Centralnej Hali Targowej, Kąpieliska im. Istvána Széchenyego czy hotelu Gellért.

W ostatnim dniu pobytu na Węgrzech celem wizyty studentów była Politechnika Budapeszteńska – jedna z najbardziej specjalistycznych i nowoczesnych uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki przychylności Rektora Gábora Peceli młodzi eksperci branży budowlanej zwiedzili sale wykładowe, specjalistyczne pracownie oraz dwa gmachy w których zapoznali się z historią uczelni, spotkali się z innymi studentami, a także poznali sukcesy i bieżące projekty które są ich udziałem.

Ten kilkudniowy wyjazd na Węgry był dla studentów PSW niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem, a także nowym i niezapomnianym doświadczeniem w ich życiu i z pewnością zapadnie głęboko w ich pamięci. Warto również w tym miejscu podkreślić, iż Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej od dawna przywiązuje dużą wagę do mobilności międzynarodowej swoich studentów i pracowników. Uczelnia ma podpisanych kilkadziesiąt umów o współpracy zagranicznej, tylko w ramach programu Erasmus nasi żacy mogą studiować na niemal 30 partnerskich uczelniach.

Program ten wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, promuje mobilność studentów i pracowników uczelni, stwarza uczelniom partnerskim liczne możliwości udziału we wspólnych projektach. Poprzez uczestnictwo w tego rodzaju wyjazdach nasi studenci mają okazję poznać środowisko i szkolnictwo innego kraju, podnieść kwalifikację zawodowe, uzupełnić wiedzę i umiejętności nabyte na uczelni, a także rozwinąć umiejętności praktyczne w zakresie posługiwania się językiem obcym.

 

fbmateriał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tekst zdjęcia: Iwona Gładysz Sekcja Promocji PSW
Koordynator
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Mundurowi ALO w Społecznym Zaangażowaniu czyli weekend z mundurówką (galeria)

$
0
0

smollOstatni weekend w Białej Podlaskiej był udany nie tylko ze względu na pogodę, ale też rewelacje zgotowane mieszkańcom grodu nad Krzną. W dniach 13 – 14 czerwca br. dzieci młodzież, a nawet i dorośli mieli okazję spędzić ciekawie czas na świeżym powietrzu. Zaczęło się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Białej Podlaskiej.

Zorganizowany festyn „Radosna Szkoła – Rowerem Zdrowiej” zaoferował uczniom i odwiedzającym teren szkoły różne atrakcje w tym: pokaz mody dziecięcej „reporter”, wystawę zabytkowych samochodów, znakowanie rowerów, pokaz jazdy na rolkach, przejazd motocyklem, gadżeciarnię, bezpłatne badanie onkologiczne i najważniejsze, chociaż nieuwzględnione w programie pokaz młodzieży mundurowej klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego (ALO) Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II.

Pokaz przewidywał musztrę pododdziału w przemarszu z piosenką żołnierską, pokaz walki wręcz oraz występ artystyczny i zajęcia z fitness. Program zrealizowano w stu procentach przy wielkim aplauzie dzieci i gości odwiedzających festyn na ulicy Sportowej. Lejący się z nieba żar nie potrafił zniechęcić mundurowych do pokazania się z jak najlepszej strony. Wysiłek i trud został doceniony przez uczestników festynu.

Kolejny dzień czternastego czerwca, niedziela to IV rodzinny Piknik Biała Biega zorganizowany przez Klub Biegacza Biała Biega, który powstał w grudniu 2011 r., jako stowarzyszenie kultury fizycznej. Idea biegania w Białej znalazła podatny społeczny grunt, coraz więcej chętnych, coraz więcej zagranicznych gości.

Brakowało tylko chodziarzy, ale w pikniku udział wzięli chętni chodzenia z kijkami, czyli Nordyc Walking, rolkarze oraz biegacze i to w różnym wieku. Biegały dzieci przedszkolne, młodzież szkół podstawowych, młodzież ponad gimnazjalna, studenci, osoby w rozkwicie wieku, biegały dziewczynki, panie oraz wszyscy chętni, którym ruch na powietrzu nie sprawia problemu.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały służby mundurowe policji i straży pożarnej oraz młodzież w mundurach harcerskich, studenci AWF, strzelcy oraz kadeci klas mundurowych ALO. Szokuje, że młodzież uczyła studentów jak mundury nosić. Raduje, że młodzież kiedyś studencki status przyjmie i będzie wiedzieć, co znaczy poszanowanie symboli wojskowych.

Żar niedzielnego południa nie zniechęcił do realizacji zadań tym bardziej, że organizatorzy zapewnili kamizelki odblaskowe, wodę oraz posiłek po trudach przeszło dwugodzinnego czuwania nad bezpieczeństwem uczestników biegowego pikniku. Cieszy, że mimo trudów związanych z zabezpieczeniem eventu młodzież mundurowa potrafiła po wykonaniu zadania się bawić biorąc czynny udział w zajęciach z fitnessu. Piknik zakończono około czternastej z mocnym postanowieniem ponownego spotkania na jubileuszowym piątym bieganiu po Białej Podlaskiej.

Mundurowi ALO w Społecznym Zaangażowaniu (galeria) mundurowi WP_20150613_12_43_31_Pro-001 WP_20150613_12_43_46_Pro-001 WP_20150613_12_43_53_Pro-001 WP_20150613_12_44_11_Pro-001 WP_20150613_12_44_22_Pro-001 WP_20150613_12_44_35_Pro-001 WP_20150613_12_44_43_Pro-001 WP_20150613_12_44_47_Pro-001 WP_20150613_12_44_57_Pro WP_20150613_12_45_37_Pro-001 WP_20150614_10_46_34_Pro WP_20150614_10_46_38_Pro WP_20150614_10_46_43_Pro WP_20150614_10_46_49_Pro WP_20150614_10_46_54_Pro WP_20150614_10_47_01_Pro WP_20150614_10_47_12_Pro WP_20150614_10_47_24_Pro WP_20150614_10_47_31_Pro WP_20150614_10_50_52_Selfie(1)

materiał: Artur Arteckifb ALO PSW Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Artur Artecki
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

„Bądźmy Razem”– festyn integracyjny w Szkole Podstawowej Nr 4

$
0
0

smollOrganizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Szkoła Podstawowa Nr 4, patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Dariusz Stefaniuk. Impreza dedykowana była dzieciom ze Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz dzieciom z rodzin cudzoziemskich mieszkających na terenie miasta Biała Podlaska. Łącznie w imprezie wzięło udział około 160 dzieci. 

Do współpracy przy organizacji imprezy włączyły się organizacje pozarządowe tj. Stowarzyszenie Dla Ziemi Bratnik, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej. Sponsorzy imprezy to Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej, firma Pol-Kres Edwood w Białej Podlaskiej, Firma Carrefour w Białej Podlaskiej oraz Alior Bank.

Celem imprezy była oczywiście integracja i pre-integracja, przedstawienie wielokulturowości poprzez między innymi śpiew i taniec  Na imprezie wystąpił Zespół Taneczny Dance Academy Studio z Białej Podlaskiej prowadzony przez Panią Karolinę Brodzik-Zarembę działający przy Klubie Kultury Piast, Zespół Wokalny „Chwilka” działający pod kierunkiem artystycznym Pana Ireneusza Parafiniuka, a także młoda, utalentowana wokalista z Ukrainy Ania i znany nie tylko na Ukrainie kompozytor i piosenkarz Oleg. Narodowy taniec czeczeński zaprezentowała młoda czeczenka Hazman mieszkająca w Lublinie, która tańczy w Zespole „Gwiazdy Czeczeni”

 "Bądźmy Razem", która odbyła się 12.06.2015 r. w Szkole Podstawowej Nr 4 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30  "Bądźmy Razem", która odbyła się 12.06.2015 r. w Szkole Podstawowej Nr 4

 

materiał: Szkoła Podstawowa Nr 4fb w Białej Podlaskiej
temat: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej
tekst: Ewa Stasiuk
zdjęcia opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Z kobietą rozmowa o pięknie miasta

$
0
0

smallJak wynika z ankiety przeprowadzonej w 2013 roku wśród mieszkańców miasta Biała Podlaska, 84% bialczan jest zadowolonych, że mieszka właśnie tutaj. Jednak 16% chętnie wyprowadziłaby się w inne miejsce. Dlaczego? Jak w każdym tego typu zagadnieniu uwarunkowań ZA czy PRZECIW jest bardzo dużo. Można jadnak stwierdzić, że jednym z głównych czynników satysfakcji bądź jej braku jest ogólny, widoczny na co dzień, otaczający nas ład, harmonia i piękno miasta. Właśnie o potrzebie piękna w przestrzeni publicznej miasta – rozmowa z dr Katarzyną Świerczewską-Pietras*

Radio Biper: Czy piękno w przestrzeni jest potrzebne?
Katarzyna Świerczewsk-Pietras: Tak, jak najbardziej, od zawsze ludziom lepiej żyło się w zadbanym, pięknym krajobrazie. Od zawsze też krajobraz wpływał na gospodarkę, turystykę. Ludzie chcą spędzać czas w miejscach ładnych a nie brzydkich i do tego hałaśliwych. To trochę tak, jak z naszym Parkiem Radziwiłła, teraz jest atrakcją miasta, miejscem do którego chcą przychodzić rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze, studenci.

RB: Czyli warto aby przestrzeń była dobrze zagospodarowana i wykorzystywała swój potencjał?
a2KSP: Tak, bo to przynosi wymierne korzyści. Tutaj można podać przykład Krakowa, który dzięki zabytkom wykorzystuje swój potencjał. W 2014 roku Kraków odwiedziło ponad 10 mln turystów, co niewątpliwie przekłada się na rozwój gospodarczy. Ale Kraków w tym przypadku ma szczęście, ponieważ ten potencjał już istnieje. Trudniejsza sytuacja jest w przypadku miast, które takim potencjałem nie dysponują i muszą stworzyć coś nowego. Tutaj mogę podać przykład Druskiennik, które dzięki otwarciu Aquaparku czy sztucznie naśnieżanego stoku, czynnego cały rok stały się jednym z najbardziej rozpoznawanych miast litewskich i jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Zawsze najważniejszy jest pomysł i w tym przypadku mam nadzieję, że nasze miasto Białą Podlaską czeka jeszcze kilka ciekawych pomysłów.

RB: Co Pani myśli o tym, co się ostatnio buduje w Polsce? Czy zgadza się Pani z opinią, że w Polsce narasta chaos urbanistyczny, który powoli przybiera znamiona katastrofy?
KSP: Dużo się mówi o kryzysie w branży budowlano‑deweloperskiej. Większość projektów w przestrzeni publicznej powstaje za pomocą przetargów, w których liczy się najniższa cena a nie konkursów architektonicznych, w których najważniejszy jest pomysł, kreatywność i jednocześnie nowatorskość. Nie da się niestety wybudować ciekawych obiektów w przestrzeni patrząc jedynie na koszty ich realizacji. Dodatkowym problemem jest niewystarczająca ilość planów zagospodarowania przestrzennego a to z kolei wpływa na postępujący chaos przestrzenny. Deweloperzy często wykorzystują każdy możliwy skrawek działki pod zabudowę, często rezygnują z terenów zielonych, czy placów zabaw dla dzieci. Nikt nie panuje nad tym jakie stawiamy ogrodzenie, na jaki kolor malujemy dom, czy wymieniane przez nas okna w blokach mają jednakowe podziały itd.

RB: Z czego to wynika?
KSP: Zapomnieliśmy o tym, że przestrzeń, krajobraz jest dobrem wspólnym a jego obrona powinna być naszym obowiązkiem.

RB: Czyli nic się w Polsce ciekawego nie dzieje w przestrzeni?
a3KSP: Ależ dzieje. W Polsce można wyróżnić bardzo ciekawe obiekty w przestrzeni publicznej, jak chociażby Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Stary Browar w Poznaniu, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, Elektrociepłownię EC1 w Łodzi, Przystań w Bydgoszczy, Centrum Geoedukacji w Kielcach, Muzeum Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Mogłabym wymieniać jeszcze wiele ciekawych projektów. Mamy w Polsce bardzo dobrych architektów. Wymienię chociażby Roberta Koniecznego, którego projekty zdobywają wiele nagród i wyróżnień. W 2008 roku Międzynarodowe jury Museum of Architecture and Design w Chicago zaliczyło projekty Roberta Koniecznego Dom Aatrialny i Dom Ukryty do najlepszych budynków świata. W 2009 roku kolejny jego projekt Dom Bezpieczny znalazł się w finale World Architecture Festival Awards w Barcelonie, wśród najlepszych realizacji świata.

RB: A w Białej Podlaskiej jakie można wyróżnić ciekawe obiekty, przestrzenie publiczne?
KSP: Na wyróżnienie niewątpliwie zasługuje wspomniana już przeze mnie rewitalizacja parku Radziwiłła. Cieszy mnie to, że udało się zrealizować ten projekt, bo mieszkańcy zyskali nową przestrzeń w tkance urbanistycznej miasta, w której chcą spędzać czas. Na uwagę zasługują też budynki akademickie PSW, w tym budynki dydaktyczne oraz otwarte w zeszłym roku Laboratorium Eco-Agro-Tech. Widać, że nie są to przypadkowe projekty, tylko zaplanowane z pomysłem.

RB: A co z wielkoformatowymi reklamami?
KSP: Reklamy w przestrzeni to chyba największy problem naszych miast, bezlitośnie zakłócający krajobraz. Reklama nie musi być nachalna i przede wszystkim nie musi zasłaniać często ciekawych budynków. Ochronę krajobrazu przed m.in. reklamami ma zmienić podpisana przez Sejm tzw. Ustawa krajobrazowa, która wprowadza rozwiązania umożliwiające samorządom przeciwdziałanie degradacji krajobrazu.

RB: Czy w takim razie specjaliści od zagospodarowani przestrzennego są potrzebni?
KSP: Jak najbardziej. Sądzę, że nasi studenci Gospodarki przestrzennej, którzy opuszczą mury Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej zostaną specjalistami, którzy znajdą zatrudnienie w jednostkach samorządu terytorialnego, pracowniach planistycznych oraz będą mogli zakładać własną działalność gospodarczą, szczególnie w ramach specjalności Inwestycje i szacowanie nieruchomości. W trakcie toku studiów kładziemy nacisk na kształcenie praktyczne, tak aby łatwiej studenci mogli wejść na rynek pracy. Dodatkowo biorą oni udział w licznych projektach/grantach, w ramach których uczestniczą w dodatkowych zajęciach związanych z planowaniem przestrzennym czy wyjazdach do firm rekrutacyjnych, uczestniczą w szkoleniach z autoprezentacji, letniej szkole przedsiębiorczości oraz zagranicznych wyjazdach. W tym roku do Hiszpanii i Portugalii.

Radio Biper: Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić do studiowania Gospodarki przestrzennej na PSW. Dziękujemy za rozmowę.

a1*dr Katarzyna Świerczewska-Pietras – wieloletni pracownik Urzędu Miasta Krakowa odpowiedzialna za przygotowanie Lokalnych Programów Rewitalizacji zdegradowanych obszarów miasta. Autorka licznych artykułów poświęconych problematyce rewitalizacji i zagospodarowania przestrzennego. Obecnie kierownik Zakładu Gospodarki przestrzennej Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

fbmateriał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk
zdjęcia: katarzynaswierczewskapietras.pl / arch.radiobiper.info

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Spotkanie pierwszych radnych i pierwszego prezydenta Miasta Biała Podlaska (film) (galeria)

$
0
0

smoll25 lecie wolnych samorządów w Polsce obfituje w spotkania, uroczyste sesje, podsumowania, retrospekcje i bardzo często przypomnienie o tym jak to było te ćwierć wieku temu, gdy miasta, wioski i gminy uczyły się demokracji i wolności. Bo tego też musieliśmy się nauczyć. W sali konferencyjnej Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej spotkali się pierwszy prezydent miasta i pierwsi radni wolnego miejskiego samorządu z początku lat 90-tych XX wieku.

FILM – Biper TV – Spotkanie pierwszych radnych i pierwszego prezydenta Miasta Biała Podlaska

W Bialskopodlaskiej Izbie Gospodarczej spotkali się: Jadwiga Robak, Andrzej Olszewski, Cezary Nowogrodzki, Roland Kułakowski, Eugeniusz Izdebski, Jerzy Jaworski, Mirosław Radecki, Henryk Grzesiuk, Szczepan Kalinowski, Halina Nestorowicz, Mieczysław Burdzicki, Marian Burda, Jan Mulawa, Ryszard Gałązka, Ryszard Suchora, Romuald Kulawiec.

 – W zasadzie pomysłodawcą tego spotkania jest Cezary Nowogrodzki – radny pierwszej kadencji Rady Miasta, ale już w odnowionym samorządzie. W odrodzonym samorządzie. Ja byłem akurat przewodniczącym miejskiej komisji wyborczej. Taki to zaszczyt, że musiałem wszystkiego dopilnować, żeby wybory odbyły się prawidłowo. 27 maja to właśnie pamiętna data. 25 lat temu to była niedziela i były wybory samorządowe. Od tego się zaczęło. – mówi Mirosław Radecki – Pierwszy Prezydent Miasta Biała Podlaska.

- Były obawy. Pełniłem później rolę prezydenta miasta, więc miałem wiele obaw, trudno mi było się zdecydować na takie stanowisko. Było to coś nowego. Ale koledzy, zwłaszcza jeden powiedział tak: „Do gadania, do manifestowania, to są ludzie, ale do roboty nie ma”. Tym mnie ujął. Akurat tak się składa, że też filmuję i mam dosyć bogatą dokumentację. Dziś zaprezentuję właśnie tą dokumentację. Bardzo dziękuję Adamowi Trochimiukowi, który udzielił nam pozwolenia na opublikowanie jego zdjęć. Każdy się zdziwi jak wyglądała Biała wtedy, a jak wygląda teraz, po 25 latach. Naprawdę jest olbrzymia różnica. Taką prezentację przygotowałem. – mówi dalej Radecki.

Problemy na jakie trafiał pierwszy samorząd w Białej Podlaskiej – ówczesne miasto wojewódzkie.
- Samorządy praktycznie powstały dopiero 1 stycznia 1991 roku, a wybory odbyły się właśnie 27.05.1990. Rada zaczęła już swoją pracę i przygotowywała do organizacji wszystkich służb, które miały być służbami samorządowymi. Przejmowaliśmy mienie ze skarbu państwa, robiło się spisy, robiło się inwentaryzacje, no i trzeba było organizacyjnie zapanować nad wszystkim. Szalała inflacja, kasa miejska była pusta, strajki nauczycieli, a ja postanowiłem, że ludziom trzeba pieniądze zapłacić, bo z tego żyją. I pierwszą decyzją było, że gromadzimy środki, aby zawsze na wypłatę starczyło, a później reszta. To było miasto wojewódzkie. Muszę przyznać, że przez pół roku musieliśmy partycypować w budżecie wojewódzkim, czyli z miasta wychodziły pieniądze do budżetu województwa. Taka była rzeczywistość – wspomina pierwszy prezydent.

- Jestem dumny. Chociaż zawsze jeżeli się coś robi nowego, to błędy są. Najgorszym takim zawodem, jaki mnie spotkał, to było to, że trafiliśmy na oszusta, który wyprowadził ludzi w pole. Po prostu organizowaliśmy spółdzielnie mieszkaniowe, bo dwie się udały, jedna się nie udała, bo trafił się niesolidny partner, można powiedzieć złodziej i okradł ludzi – mówi Radecki.

Wspomnieniami podzielił się również radny pierwszej kadencji Rady Miasta – Szczepan Kalinowski
Jak zostałem radnym? Myślę, że to jest jedna z ciekawszych rzeczy, bo była to sensacja ogólnopolska. Pracowałem wówczas w stowarzyszeniu PAKS, koalicja, którą powołaliśmy przed wyborami do pierwszych wolnych wyborów samorządowych składała się oprócz mojej organizacji ze Stronnictwa Demokratycznego, z ZSL (dzisiejszy PSL) i KPN, która wtedy dosyć jawnie domagała się szybkiego wyprowadzenia Armii Czerwonej. Taka koalicja była sensacją na skalę Polski. Najlepszym dowodem, że przyjechał wtedy jeden z obserwatorów dziennikarzy zachodniej Europy – Holender, by zorientować się jak to się stało. Oprócz zainteresowania mediów, mnie wezwał ówczesny przewodniczący Stowarzyszenia, do Warszawy na popularny dywanik. To jest epizod, który zapadł mi w pamięci w związku z wyborami. Jeśli chodzi o samą kadencję ja byłem szefem komisji ds. kultury, oświaty, sportu. Co takiego wyjątkowego było? Przez pół kadencji nasza rada obradowała często od godziny 20. Dopiero później to było bardziej ustabilizowane wszystko i skończyliśmy po kilku godzinach. Wiązało się to ze zmianą ustrojową. Z nowym pojęciem, jakie się pojawiło w Konstytucji Polskiej „własność komunalna”, więc trzeba było wiele majątku, który miał inne przyporządkowanie własnościowe zmieniano to. Natomiast jeśli chodzi o akcje samorządowe, to największym echem w Białej Podlaskiej odbiła się sprawa: co będzie albo kto będzie właścicielem Domu Partii – mówi dr Kalinowski

- Nie mieliśmy doświadczenia, ale mieliśmy entuzjazm i tego życzę obecnym radnym – kończy swoją wypowiedź Szczepan Kalinowski.

Spotkanie pierwszych radnych i pierwszego prezydenta Miasta Biała Podlaska (film) (galeria) DSC_0495 DSC_0496 DSC_0497 DSC_0503 DSC_0505 DSC_0508 DSC_0514 DSC_0520 DSC_0521 DSC_0524 DSC_0526 DSC_0527 DSC_0529 DSC_0533 DSC_0535 DSC_0536 DSC_0542 DSC_0543 DSC_0544 DSC_0545 DSC_0546 DSC_0548 DSC_0549 DSC_0556 DSC_0557 DSC_0560 DSC_0561 DSC_0562 DSC_0565 DSC_0567 DSC_0568 DSC_0571 DSC_0575 DSC_0576 DSC_0577 DSC_0578

materiał: Radio Biperfb
tekst: Aleksandra Majewska / Mariusz Maksymiuk
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

„Dla nas także zaświeci słońce?”. 41 osób nagrodzonych w konkursie AZYLU (galeria)

$
0
0

smollStowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „AZYL”, prowadzące schronisko dla bezdomnych zwierząt w Białej Podlaskiej, wyróżniło 41 uczestników konkursu o zwierzętach na pracę plastyczną, wiersz, komiks, opowiadanie pt. „Dla nas także zaświeci słońce”.

Celem konkursu było zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych problemem bezdomności zwierząt, gdyż nieustannie porzuconych zwierząt przybywa, a w szczególności wyrzucane są niestety matki w ciąży bądź już mamy z dziećmi lub same dzieci: psiaki i kociaki. Obecnie w schronisku na dobrą adopcję czeka aż 25 szczeniaczków i 10 kociaczków.  Konkurs był kierowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i innych. Uczestnikami mogli być również osoby dorosłe.

Prace konkursowe dotyczyły sposobu przygarnięcia przez człowieka bezdomnego zwierzaka i stworzenia mu kochającego domu. Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół ZwierzątAZYL” dla 41 autorów najładniejszych prac w 4 kategoriach wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia oraz 4 kategoriach prac konkursowych: praca plastyczna, wiersz, komiks, opowiadanie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „AZYL” składa ogromne gratulacje i podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu z nadzieją na wspólne poszukiwanie dobrych domów adopcyjnych dla naszych stęsknionych miłości i zainteresowania człowieka podopiecznych schroniska. „Dla nas także zaświeci słońce?” http://azyl-schronisko.pl/

41 osób nagrodzonych w konkursie AZYLU „Dla nas także zaświeci słońce?” (galeria) DSC_1638 DSC_1641 DSC_1650 DSC_1653 DSC_1655 DSC_1656 DSC_1657 DSC_1659 DSC_1660 DSC_1662 DSC_1665 DSC_1667 DSC_1668 DSC_1670 DSC_1671 DSC_1672 DSC_1673 DSC_1674 DSC_1675 DSC_1677 DSC_1678 DSC_1680 DSC_1681 DSC_1683 DSC_1685 DSC_1688 DSC_1689 DSC_1690 DSC_1691 DSC_1700

 

materiał: Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „AZYL”fb
tekst : Ewa Pawłowicz Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „AZYL”
zdjęcia opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

 

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Bialskie PSW drugie w kraju w rankingu Perspektywy 2015 (film)

$
0
0

smallW najnowszym Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2015” Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej – już po raz drugi z rzędu zajmuje drugą pozycję w kategorii PWSZ-tów w Polsce. – Ranking „Perspektywy” jest najbardziej prestiżowy, jest w zasadzie jedynym rankingiem krajowym, ale jest to jeden z trzech w Europie, który ma akredytację międzynarodową – podkreśla prof. Bergier – rektor uczelni.

FILM – Biper TV – Bialskie PSW drugie w kraju w rankingu Perspektywy 2015

Przez ostatnie dwa lata bialska uczelnia zajmuje drugie miejsce w swojej kategorii, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i wielkimi krokami zbliża się do lidera. W tym roku zabrakło niecałe 4 punkty, żeby uzyskać pierwszą lokatę. PSW cały czas się rozwija i poszukuje nowych wyzwań.

- Od kilku lat w strategii uczelni mamy zapisaną drogę ku Akademii Bialskiej. To konkretne wymogi – dwa uprawnienia doktoryzowania. W tych dniach po decyzji Rady Wydziału i Senatu składamy wniosek o pierwsze uprawnienia doktoryzowania w dziedzinie nauk o zdrowiu. W drugiej kolejności kierunkiem, który będzie aplikował o uprawnienia doktoryzowania są nauki ekonomiczne – mówi prof. Józef Bergier.

Państwowa Szkoła Wyższa oprócz aspiracji do posiadania dumnej nazwy Akademia Bialska realizuje także inne, również ciekawe programy, w tym m.in. stworzenie żłobka oraz przedszkola.

Żłobek przerósł nasze plany. Sądziliśmy, że najpierw będzie przedszkole, a potem żłobek. To są działania związane ze strategią uczelni, której hasło brzmiało: Od przedszkola do uniwersytetu, a okazało się, że jeszcze niżej niż przedszkole – mówi dalej Rektor.

Tym sposobem uczelnia chce uatrakcyjnić studiowanie. PSW wystartowała w konkursie i jako jedna z dwóch szkół wyższych w Województwie Lubelskim ten konkurs wygrała. Drugą był Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Powstanie żłobka oraz przedszkola to przede wszystkim nowe miejsca pracy – w tym również dla absolwentów niniejszej uczelni po kierunku: Pedagogika, ale również możliwość, żeby młodzi rodzice mogli spokojnie studiować, nie martwiąc się o to z kim zostawić swoje pociechy. Ze żłobka oraz przedszkola mogą korzystać nie tylko studenci oraz kadra Państwowej Szkoły Wyższej, ale również pozostali mieszkańcy Białej Podlaskiej.

DSCN2441 DSCN2443 DSCN2447 DSCN2449 DSCN2451 DSCN2454

fbmateriał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tekst: Aleksandra Majewska / Mariusz Maksymiuk
zdjęcia i film: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej przeciwny likwidacji ZKM

$
0
0

smallDo naszej Redakcji trafiło dziś pismo Stanowisko Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Białej Podlaskiej w sprawie likwidacji Zarządu Komunikacji Miejskiej w Białej Podlaskiej podjętej w dniu 22 czerwca 2015r. przez władze Miasta Biała Podlaska. Oto treść pisma.

Pełna treść pisma:

SkanKomunikacja miejska jest jednym z zadań własnych gminy i powinna osiągać poziom wygody, jakości i prędkości dostosowany do oczekiwań mieszkańców i być alternatywą w stosunku do transportu prywatnego. Ten kierunek został zapoczątkowany w 2000 roku, gdy zaproponowano: „przekształcenie MZK w spółkę kapitałową, powołanie zarządu komunikacji miejskiej oraz uruchomienie konkurencji w świadczeniu usług przewozowych pozwoli na wyzwolenie racjonalnych działań rynkowych z jednoczesnym zachowaniem ustawowego wymogu zapewnienia przez gminę usług użyteczności publicznej”.

W Rozporządzeniu (WE) nr. 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 10 2007 r. oraz przyjęcie przez sejm RP ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z 16 12 2010r. zapisano o odrębności wykonywania i rozdzieleniu obowiązków organizatora od operatora. Na tej podstawie w 2007 r. powołano uchwałą Rady Miasta Zarząd Komunikacji Miejskiej w formie jednostki budżetowej – jako pierwszy w województwie lubelskim i 21 w kraju.

W czasie funkcjonowania Zarządu Komunikacji Miejskiej nastąpił wzrost liczby pasażerów, wprowadzono taryfy biletowe nakierowane na pasażerów oraz nastąpiła poprawa rentowności komunikacji.
Odzyskano zaufanie wśród pasażerów – mieszkańców Białej Podlaskiej.

W tym czasie w ramach unijnych programów z dużym udziałem ZKM zakupiono 24 autobusy niskopodłogowe, wymieniono infrastrukturę przystankową oraz wdrożono systemy: biletu elektronicznego, zarządzania ruchem, monitoringu i informacji pasażerskiej oraz możliwość zakupu biletu przez telefon.

Odrębność organizatora od operatora wpływa na efektywność poprzez: poddanie wyspecjalizowanej kontroli działalności przewozowej, powiązanej z systemem kar nakładanych na operatora za niewłaściwą obsługę komunikacyjną; ograniczenie możliwości przerzucania skutków finansowych ewentualnej niegospodarności w ciężar środków budżetowych; posiadanie przez pasażera wyspecjalizowanego reprezentanta swoich interesów.

Uważamy, że w decyzji o likwidacji Zarządu Komunikacji Miejskiej w Białej Podlaskiej nie uwzględniono ŻADNEJ analizy ekonomicznej. Nie jest zgodna z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, która zabrania organizatorowi przekazywania swoich zadań operatorowi.

Stanowczo sprzeciwiamy się proponowanej w projekcie uchwały Rady Miasta Biała Podlaska likwidacji Zarządu Komunikacji Miejskiej, która jest decyzją na wskroś POLITYCZNĄ i wpłynie negatywnie na dalsze losy komunikacji miejskiej.
Apel podpisali:
Riad Haidar, wiceprzewodniczący Sejmiku woj. Lubelskiego
Mieczysław Burdzicki, przewodniczący Rady Miasta Sojuszu Lewicy Demokratycznej

fbmateriał: Sojusz Lewicy Demokratycznej w Białej Podlaskiej
temat: Zarząd Komunikacji Miejskiej w Białej Podlaskiej
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

W „czwórce” podpatrywano nauczycieli i uczniów (galeria)

$
0
0

smallW dniu 9 czerwca 2015r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Podlaskiej,Lubelskie Forum Twórczych Placówek Oświatowych we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie zorganizowało dla dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych szkolenie dotyczące wykorzystania obserwacji zajęć do realizacji zadań wynikających z nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora.

Część praktyczna spotkania poświęcona była profesjonalizacji pracy dyrektora w obszarze prowadzenia obserwacji zajęć.Dyrektorzy mieli możliwość obserwowania zajęć w oddziale przedszkolnym oraz w II klasie szkoły podstawowej. Podczas pracy warsztatowej,uczestnicy szkolenia szukali odpowiedzi na pytanie Jak dyrektor powinien przygotowywać się do obserwacji zajęć i dyskutowali na temat możliwości wykorzystania obserwacji w procesie wspierania nauczycieli. Liderzy poszczególnych grup przedstawili efekty pracy zespołowej, prezentując sformułowane wnioski na wspólnym spotkaniu dyrektorów szkół i przedszkoli.

Przedsięwzięciu czynnie towarzyszyli specjaliści z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Biblioteki Pedagogicznej z terenu m. Biała Podlaska. Eksperci podzielili się z dyrektorami swoją wiedzą z zakresu specyfiki kształtowania umiejętności matematycznych i wspierali uczestników spotkania podczas pracy warsztatowej.

W spotkaniu uczestniczyła Anna Dudek – Janiszewska – Wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Henryk Grodecki – Naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Biała Podlaska. Wicekurator dokonała podsumowania spotkania, zwracając szczególną uwagę na przemyślane przygotowanie się dyrektora do obserwacji zajęć. Podkreśliła, że dyrektorzy mogą wykorzystywać obserwacje zajęć do inicjowania działań nauczycielskich ukierunkowanych na przełożenie punktu ciężkości z nauczania na uczenie się.

Uczestnicy spotkania nie kryli zadowolenia z efektywności szkolenia, co potwierdzili w wypełnianych anonimowych ankietach ewaluacyjnych.

DSCN2392 DSCN2393 DSCN2395 DSCN2399 DSCN2401 DSCN2402 DSCN2404 DSCN2405 DSCN2406 DSCN2408 DSCN2409 DSCN2411 DSCN2413 DSCN2414 DSCN2415 DSCN2416 DSCN2417 DSCN2418 DSCN2419 DSCN2420 DSCN2421 DSCN2422 DSCN2423 DSCN2424 DSCN2425 DSCN2428 DSCN2429 DSCN2430 DSCN2432 DSCN2434 DSCN2435 DSCN2436 DSCN2437 DSCN2439 DSCN2440

fbmateriał: Kuratorium Lublin Delegatura Biała Podlaska
tekst: Anna Denkiewicz Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej
zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Wielki Festyn Rodzinny w ZSO nr 2 im. Adama Mickiewicza (galeria)

$
0
0

smollMimo, że panuje moda na „wybiórcze” traktowanie mediów w kwestii udzielania patronatów medialnych. A jeszcze dziwniejsze praktyki stosują niektóre media zastrzegając wyłącznie sobie patronat medialny tak jak gdyby impreza nie była ORGANIZATORÓW ale „szanownej redakcji” jednej czy drugiej, to postanowiliśmy wpadać na niektóre takie imprezy. Tym razem byliśmy na Wielkim Festynie Rodzinnym w ZSO nr 2 im. Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiej.

Tak się tylko wypada zastanowić, czy z ofertą edukacyjną i naboru do wyludniającej się szkoły ZSO także uderzy do jednego tylko periodyku? Bo jeśli tak jest jak do tej pory to rzeczywiście, szkoła mimo wielkich festynów i akcji przeżywa bardzo trudne lata. Sam Festyn wypadł zupełnie nieźle. Zaproszone zostały dzieci, młodzież, rodzice, mieszkańcy Osiedla Młodych. Festyn zorganizowany został na terenach sportowych Zespołu Szkół w dniu wczorajszym (25 czerwca).

Głównym wydarzeniem festynu było uroczyste podpisanie Aktu Inauguracyjnego Akademii S.O.S. Zaraz potem nastąpił pokaz akrobatyki sportowej Zakładu Gimnastyki AWF. Wystąpiły też dziewczyny Szkoły Tańca „Kontra”, Zespół Tańca Nowoczesnego Dance Academy Studio, Grupa Taneczna Boogie Town, układ ze wstążką przedstawiły uczennice Szkoły Podstawowej nr 3. Nastąpiła też prezentacja klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 6 i uczniów Publicznego Gimnazjum nr 5. Był nawet pokaz Aikido.

W programie znalazły się gry sportowe urozmaicone zabawami. Zabawowy tor przeszkód dla najmłodszych. Siatkarski Event. Zawody sportowe. Ścianka wspinaczkowa, dmuchane zjeżdżalnie. Pokazy policji, straży pożarnej i służby celnej. Znakowanie rowerów. Występy artystyczne i pokazy sportowe. Dla najaktywniejszych uczestników zapewniony został posiłek regeneracyjny w postaci bigosu, jabłek, napoi, lodów i słodkich bułeczek.

W tym samym czasie, jeśli komuś było za gorąco na dworze, w budynku szkoły czekało stanowisko z xboxem. Można było też obejrzeć prezentację multimedialną koła teatralnego. Współorganizatorami imprezy byli: Dział Pracy Środowiskowej Kierownik Klubu Eureka i AWF Zakład Gimnastyki.

Wielki Festyn Rodzinny w ZSO nr 2 im. Adama Mickiewicza Zapraszamy !!! (galeria)    DSC_5567 DSC_5568 DSC_5569 DSC_5570 DSC_5572 DSC_5575 DSC_5576 DSC_5579 DSC_5581 DSC_5583 DSC_5584 DSC_5586 DSC_5588 DSC_5590 DSC_5591 DSC_5593 DSC_5594 DSC_5595 DSC_5596 DSC_5606 DSC_5609 DSC_5617 DSC_5618 DSC_5621 DSC_5642 DSC_5645

materiał: ZSO nr 2 im. Adama Mickiewicza w Białej Podlaskiejfb
temat: Wielki Festyn Rodzinny
tekst: Leszek Niedaleki Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Pożegnanie klas trzecich Gimnazjum nr 6 (galeria)

$
0
0

SMOLLWczoraj, w dniu 25 czerwca miała miejsce w Publicznym Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015 i pożegnania uczniów klas trzecich. Przy dźwiękach Hymnu Państwowego i asyście sztandaru szkoły, w obecności dyrektor szkoły Jolanty Wolanin i wicedyrektor Marzeny Rechnio, nauczycieli, rodziców i uczniów szkoły nagrodzono i wyróżniono wszystkich tych którzy zapisali się w historii szkoły sukcesami w działalności sportowej, artystycznej, naukowej i samorządowej. Tu szkoła ma się czym pochwalić.

W bieżącym roku szkolnym sukcesy w konkursach przedmiotowych odniosły 3 uczennice klas trzecich:
Patrycja Knap została laureatką konkursu z matematyki,
Monika Kołodziejczyk i Aleksandra Kowal to laureatki konkursu geograficznego.
Nauczycielami którzy przygotowali uczennice są Dorota Dorosz i Mariola Zozula.

Aż 39 uczniów klas trzecich uzyskało tytuł „wzorowego ucznia”
Klasa 3a – wychowawczyni Aneta Laszuk – uczniowie: Laura Abramczuk, Julia Adamowska, Wiktoria Janczuk, Anna Laszuk, Natalia Michalak, Patrycja Pociecha, Norbert Prokopiuk, Izabela Sokołowska, Natalia Stankiewicz, Małgorzata Tereszko, Aleksandra Wołoszko, Gabriel Zahor.

Klasa 3b – wychowawczyni Monika Nożyńska – uczniowie: Joanna Bujnik, Anna Golanko, Aleksandra Kowal, Aneta Machoń, Kajetan Płandowski, Karolina Mikołajczak, Hubert Ostapiuk, Adrianna Sozoniuk, Wiktor Szyc, Kamil Zarzycki.

Klasa 3c – wychowawczyni Anna Korolczuk – uczniowie: Piotr Jachimczuk, Monika Kołodziejczuk, Marlena Kowaluk, Julia Ostapiuk, Gabriela Panek, Agata Popik, Piotr Szymula.

Klasa 3d – wychowawca Romuald Głowacki - uczniowie: Weronika Maciuk, Patrycja Knap, Aleksandra Łukaszuk, Mateusz Pawłowski, Izabela Buczyńska, Weronika Weśniuk, Patrycja Juszczuk, Natalia Szewczuk.

Klasa 3e – wychowawczyni Bożena Gromadzka – uczniowie: Anna Ruszkowska, Hubert Krawczyk

Rada Pedagogiczna szkoły wyróżniła też uczniów za 100% frekwencję:
Honoratę Kotyrę (3c), Mateusza Rychlika (3d), Annę Ruszkowską (3e)

Nazwiska uczniów którym Rada Pedagogiczna postanowiła przyznać wyróżnienia za udział w różnych dziedzinach życia szkolnego na arenie sportowej:
Monika Arseniuk, Iga Majewska, Łukasz Olchowik, Piotr Szokało, Michał Starzyński, Michał Lubaszewski, Łukasz Halecki, Dominik Miciuk, Jan Malesa, Mateusz Własiuk, Łukasz Trochimiuk, Daniel Kamiński, Aleksandra Chut, Piotr Radkiewicz.

Nagrody odebrały też Kinga Śmiecińska, Marta Kostrzewa i Klaudia Hasiuk które to pełniły funkcję asysty sztandaru szkoły. Z ich rąk sztandar przejęli Michał Piszcz, Karolina Goździołko i Julia Trębicka.

Również uczennice śpiewające w szkolnym chórze: Olga Jakubiak, Aleksandra Płodowsja, Gabriela Karczewska, Dominika Lewczuk zostały uhonorowane.

Nie zapomniano o uczniach pracujących na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Białej Podlaskiej. Podziękowania odebrali: Anna Golanko, Anna Laszuk i Hubert Krawczyk. Dyplomy przyjaciela psa wręczyła opiekun azylowego wolontariatu w schronisku Anna Jakubowska.

Przez cały rok trwały zmagania ligi chemicznej trzecioklasistów, uczniowie z najwyższymi wynikami zostali uhonorowani nagrodami: Kamil Zarzycki, Aleksandra Łukaszuk, Monika Kołodziejczyk, Anna Golanko, Karolina Mikołajczak.

Szkoła postanowiła też przygotować podziękowania rodzicom, odebrali je:
Renata i Józef Kowal, Ewa i Arkadiusz Tarasiuk, Beata i Andrzej Pociecha, Elżbieta i Robert Kotyra, Aneta i Mariusz Karpiuk, Iwona i Janusz Bursztyka, Monika i Adam Krawczyk, Katarzyna i Jarosław Kowiescy, Marian i Bożena Majczyna.

DSC_6270 DSC_6249 DSC_6239 DSC_6092 DSC_6086 DSC_6085 DSC_6076 DSC_6071 DSC_6055 DSC_6041 DSC_5979 DSC_5990 DSC_6033 DSC_6034 DSC_6039 DSC_5959 DSC_5960 DSC_5964 DSC_5966 DSC_5969 DSC_5957 DSC_5946 DSC_5942  DSC_5935 DSC_5929 DSC_5909 DSC_5923 DSC_5908 DSC_5921 DSC_5905 DSC_5918 DSC_5903 DSC_5915 DSC_5898 DSC_5897 DSC_5891 DSC_5896 DSC_5880 DSC_5895  DSC_5893 DSC_5876 DSC_5892 DSC_5872 DSC_5865 DSC_5849 DSC_5860 DSC_5845 DSC_5858 DSC_5842 DSC_5855 DSC_5836 DSC_5851 DSC_5832 DSC_5830 DSC_5828 DSC_5827 DSC_5825 DSC_5816 DSC_5803 DSC_5806 DSC_5807 DSC_5809 DSC_5814 DSC_5802 DSC_5798 DSC_5797 DSC_5795 DSC_5792 DSC_5778 DSC_5766 DSC_5781 DSC_5767 DSC_5784 DSC_5769 DSC_5785 DSC_5770 DSC_5789 DSC_5776 DSC_5754 DSC_5749 DSC_5758 DSC_5750 DSC_5761 DSC_5751 DSC_5763 DSC_5752 DSC_5764 DSC_5753 DSC_5732  DSC_5743 DSC_5747 DSC_5748 DSC_5715 DSC_5695 DSC_5718 DSC_5697 DSC_5720 DSC_5702 DSC_5722 DSC_5706 DSC_5726 DSC_5713 DSC_5684 DSC_5687 DSC_5692 DSC_5693 DSC_5694 DSC_5682 DSC_5681 DSC_5678 DSC_5674 DSC_5667 SMOLL Pożegnanie klas trzecich Gimnazjum nr 6 (galeria) DSC_5659 DSC_5662

 

materiał: Publiczne Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiejfb
tekst: Leszek Niedaleki Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Finał VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Spedycja – Transport – Cło (galeria)

$
0
0

smoll29 czerwca 2015 r w siedzibie Studium Celnego w Białej Podlaskiej odbył się finał VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Spedycja – Transport – Cło. Organizatorami Olimpiady byli: Studium Celne prowadzone przez PAC RECTUS-WOC w Białej Podlaskiej, Izba Celna w Białej Podlaskiej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników przy wsparciu Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Polskiego Konsorcjum Gospodarczego SA

Celem Olimpiady było:
1. zainteresowanie problematyką spedycji, transportu, cła i logistyki szerokich kręgów społeczeństwa i młodzieży;
2. promocja tych dynamicznie rozwijających się działów gospodarki narodowej;
3. propagowanie nowoczesnych technik zdobywania wiedzy;
4. promowanie nowoczesnych form przekazywania danych.

Olimpiada została przeprowadzona w dwóch etapach:
1. etap pierwszy odbył się za pośrednictwem poczty e-mail
2. etap II został rozstrzygnięty w siedzibie organizatora w Białej Podlaskiej.

Patronatem honorowym Olimpiadę objęli:
Minister Gospodarki – Wicepremier Janusz Piechociński
Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju – Zbigniew Rynasiewicz
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów – Szef Służby Celnej – Jacek Kapica
Poseł do Parlamentu Europejskiego – prof. Bogusław Liberadzki
Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski
Główny Inspektor Transportu Drogowego – Tomasz Połeć
Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych – Jan Buczek
Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego – dr hab. inż. Marcin Ślęzak

 

Pytania do I etapu zamieszczono w Internecie na stronach www.rectus.edu.pl oraz www.interwizja.edu.pl.  Przygotowano po 2 pytania z czterech działów tj. spedycji, transportu, cła i logistyki oraz dodatkowe pytania z bezpieczeństwa otoczenia. Odpowiedzi przyjmowano do 21 czerwca 2015 roku.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 7 uczestników.
25 czerwca w Białej Podlaskiej, w siedzibie Studium Celnego rozegrano finał Olimpiady, w którym uczestniczyło 6 osób oraz wręczono nagrody. Wszyscy finaliści otrzymali od organizatorów dyplomy za uczestnictwo.

Zwycięzcami VIII Olimpiady zostali:
I miejsce
Karol Kołodyński – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
II miejsce
Bartłomiej Stolat – Technikum Transportowo – Komunikacyjne im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie
III miejsce
Konrad Gajownik – Technikum Transportowo – Komunikacyjne im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.

Karol Kołodyński za zajęcie I miejsca otrzymał Puchar Dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego, dyplom oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez firmę AUTOSFERA Pani Ewy Magier; Bartłomiej Stolat za zajęcie

II miejsca otrzymał Puchar Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej oraz dyplom;
Konrad Gajownik za zajęcie III miejsca otrzymał Puchar Dyrektora Studium Celnego w Białej Podlaskiej oraz dyplom

VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Spedycja – Transport – Cło (galeria) IMG_7612 IMG_7613 IMG_7622 IMG_7623 IMG_7629 IMG_7630 IMG_7640 IMG_7642

materiał: Podlaska Agencja Consultingowa fb
RECTUS-WOC Sp. z o.o.
tekst zdjęcia : Monika Pawlonka
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

I Rotariański Wyścig Kaczek (film) (galeria)

$
0
0

small28 czerwca Klub Rotary w Białej Podlaskiej zorganizował niezwykłą imprezę charytatywną. W naszym mieście odbył się I Rotariański Wyścig Kaczek. Wspaniały pomysł na połączenie olbrzymiej dawki radości z zebraniem funduszy na wakacyjny odpoczynek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3.

FILM – Biper TV – I Rotariański Wyścig Kaczek

Jedna kaczka to koszt rzędu 20 zł, a nagród do zdobycia całe mnóstwo. W naszej społeczności znalazło się wiele firm, które poparły akcję i ufundowały nagrody, m.in.: Piechocka Travel, Koala – Farby i Lakiery, NZOZ Medyk, Desoderm Centrum Kosmetyki Profesjonalnej i SPA, Uniqa TU S.A., Auto SOS, Hotel Podlasie, Petrodom, Orthodontics Gabinet Stomatologiczny Lewartowska, Mati.

Impreza przyciągnęła olbrzymią ilość uczestników i obserwatorów, w szczególności tych najmłodszych.
Wreszcie udało nam się, jako już któremuś z kolei klubowi Rotary w Polsce zorganizować wyścig kaczek. Jest to bardzo ciekawa, nowa, ale i niezwykle interesująca impreza o charakterze charytatywnym organizowana już od kilku lat na świecie, która gromadzi czasami bardzo dużo kaczek – mówi Jarosław Żbikowski – prezydent Rotary Club Biała Podlaska.

Po Tamizie w 2013 roku płynęło ok. 200 tysięcy kaczek. Bliżej nas w Lublinie, gdzie wyścig odbył się już po raz drugi zgromadzono 2,5 tys. kaczek.

W naszym I wyścigu wzięło udział ponad 700 kaczek, a więc odzew mieszkańców Białej Podlaskiej był niezwykły. Nie liczyliśmy na tak fantastyczne przyjęcie tej imprezy. – informuje Żbikowski

Wreszcie na Krznie coś się zadziało, zawrzało, kaczki walczyły o nagrody i je zdobywały, ale nie nagrody były najważniejsze. Radość jaka towarzyszyła zawodom, a także uśmiech dzieci, które skorzystają z zebranych funduszy – to priorytet tej imprezy.

Planowany jest już kolejny wyścig kaczek w przyszłym roku.

Jestem przekonany, że to będzie już dużo większa impreza, pewnie uruchomimy następny odcinek Krzny – mówi dalej prezydent rotarian w Białej Podlaskiej.

Przy okazji niniejszej akcji zwrócono także uwagę na możliwości wykorzystania bialskiego odcinka Krzny w sposób rekreacyjno-turystyczny. Szkoda, żeby rzeka dalej była zapomniana. Cała impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

– Tylko cieszyć się z frekwencji, cieszyć się z uśmiechu, radości tych dzieci no i do zobaczenia za rok – podsumowuje Żbikowski.

My również zapraszamy do wspólnej zabawy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 20 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

fbmateriał: Klub Rotary w Białej Podlaskiej
tekst: Alicja Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film i zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Wspólny Świat spotkał się z ambasadorem Białorusi

$
0
0

smollO współpracy międzynarodowej w piątek 3 lipca prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat Anna Chwałek rozmawiała w Warszawie z ambasadorem Republiki Białoruś Aleksandrem Averyanovem. Na spotkaniu poruszono kwestie związane z wymianą doświadczeń oraz współdziałaniem z białoruskimi placówkami terapeutycznymi i edukacyjnymi dla osób z autyzmem. Ambasador zadeklarował swoje wsparcie w omawianych tematach. W spotkaniu uczestniczył również Tadeusz Sławecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wspierający działalność Stowarzyszenia Wspólny Świat.

Spotkanie z ambasadorem Białorusi

materiał: Stowarzyszenie Wspólny Świat Biała Podlaskafb
tekst i zdjęcie: Katarzyna Fronc rzecznik SWŚ
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Terapia i turystyka we Wspólnym Świecie (galeria)

$
0
0

smollStowarzyszenie Wspólny Świat w Białej Podlaskiej wraz z biurem turystycznym Tairon na początku lipca zorganizowało turnus rehabilitacyjny. Przez dwa tygodnie terapeuci w Bieszczadach, w miejscowości Myszkowce, pracowali z szesnastoma rodzinami, w których są dzieci z autyzmem.

Wakacyjne turnusy rehabilitacyjne we Wspólnym Świecie są już tradycją. Terapeuci, opiekujący się dziećmi i ich rodzicami, mają duże doświadczenie i doskonale znają potrzeby swoich podopiecznych. Każdego dnia prowadzą nie tylko zajęcia usprawniające i terapeutyczne, w tym. m.in. logopedyczne, muzykoterapię i arteterapię, ale również organizują wycieczki, a także zajęcia rekreacyjne i spotkania integracyjne.

Rodzice chwalą sobie nie tylko odpoczynek w atrakcyjnych miejscach w Polsce, ale również terapię, jaką objęte są ich dzieci podczas tych wyjazdów. To bardzo ważne dla naszych podopiecznych, aby potrafili odnaleźć się w nowym otoczeniu, w innych niż na co dzień warunkach – podkreśla Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat. Kolejny turnus rehabilitacyjny stowarzyszenie planuje w sierpniu w Wiśle.

Terapia i turystyka we Wspólnym Świecie (galeria) CAM00267 CAM00281 DSC_0529 DSC02147 DSC_0582 DSC_0562 DSC_0554 Terapia i turystyka we Wspólnym Świecie (galeria)

materiał: Stowarzyszenie Wspólny Świat Biała Podlaskafb
tekst i zdjęcia: Katarzyna Fronc rzecznik SWŚ
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Wyzwania polityki regionalnej obszarów transgranicznych (film) (galeria)

$
0
0

smallW dniach 18-19 czerwca, na terenie PSW w Białej Podlaskiej, w ramach projektu Biznestrans odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na temat „Wyzwań polityki regionalnej w aspekcie rozwoju społeczno – gospodarczego obszarów transgranicznych. W konferencji brali udział naukowcy m.in. z Białorusi, Ukrainy, Słowacji. Oprócz zagranicznych gości również wielu zainteresowanych tematem rodzimych naukowców odwiedziło nasze miasto m.in. z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, SGGW i SGH w Warszawie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, czy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

FILM – Biper TV – Wyzwania polityki regionalnej w aspekcie rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów transgranicznych

Mamy całą plejadę naprawdę wspaniałych naukowców, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i którzy do nas chętnie przyjechali – mówi dr Katarzyna Świerczewska-Pietras – koordynator projektu Biznestrans.

Celem konferencji była prezentacja wyników badań dotyczących polityki regionalnej w aspekcie rozwoju społeczno – gospodarczego. Przedstawiono współpracę Polski z sąsiadami, nie tylko ze ściany wschodniej, ale również Niemcami, Czechami, Słowacją.

Biznes ma ciężko na tej granicy właśnie ze względu na ograniczenia zewnętrzne, ale po drugie w prowadzeniu biznesu jest jeszcze potrzebne coś takiego jak środowisko zaufania. Na granicy zachodniej trwało to dosyć długo – mówi prof. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.

42Na zachodzie sytuacja jest ustabilizowana, gdyż mamy granicę wewnętrzną Unii Europejskiej i przepisy, regulacje, standardy muszą być co najmniej podobne. Na wschodzie sytuacja jest zupełnie inna.

Projekt Biznestrans ma na celu ułatwić współpracę pomiędzy firmami z Białorusi a naszymi rodzimymi.

Staramy się organizować konsultacje m.in. z przedsiębiorcami w ramach projektu. W maju tego roku gościliśmy ok. sześćdziesięciu przedsiębiorców, więc można uznać to za sukces. W ten sposób próbujemy ich zachęcić do wzajemnej współpracy i kooperacji – mówi dr Świerczewska-Pietras.

Na stronie internetowej www.biznestrans.pl można zamieszczać oferty inwestycyjne oraz oferty współpracy.

Na konferencji można było również bliżej zapoznać się z Programem Współpracy Regionalnej PL-BY-UA.

- Istotą programu jest umożliwienie współpracy lokalnym jednostkom samorządu terytorialnego, ale również instytucjom z obu stron granicy, aby mogli wspólnie aplikować o środki, aby realizować wspólne cele, przeciwdziałać wspólnym problemom – mówi Andrzej Słodki.

Tego typu podejście jest innowacyjne i daje możliwość, aby regiony, których nie obejmuje granicami Unia Europejska mogły ubiegać się o dofinansowanie z Unii. Realizacja projektu uzależniona jest od działań po obu stronach granicy, tak aby korzyści, które przynoszą mogły cieszyć mieszkańców nie tylko Polski, ale i wschodnich sąsiadów.

Ważne jest to, że taki program, który jest jednym z przykładów polityki sąsiedztwa Unii Europejskiej właśnie umożliwia to, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom istnienia granic zewnętrznych Unii Europejskiej, bo przecież problemy nie znają granic – mówi dalej Andrzej Słodki.

Współpraca między sąsiadami jest bardzo istotne.
Dobra wola jednej i drugiej strony może dać efekty, natomiast jeśli jej nie ma, to wówczas zamykamy się, a zamykanie się jest niewskazane – podkreśla prof. dr hab. Roman Fedan z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej w Jarosławiu.

Korzyści dla stron może przynieść tylko współpraca. Ważne też, aby postarać się odciąć od tzw. Wielkiej polityki, która nie ułatwia współpracy transgranicznej na wschodzie Polski.

Polityka naszego rządu nie sprzyja współpracy z Białorusią, bo o Białorusi mówi się albo źle, albo wcale. – mówi dr Aleksander Prokopiuk – rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku.

Sposobem na zacieśnienie współpracy jest sytuacja, która ma miejsce w Białowieży. Mianowicie posiadając wspólne dobro jakim jest Białowieski Park Narodowy, gdzie lasy ciągną się na Białorusi zniesiono obowiązek wizowy, co umożliwia swobodne przemieszczanie się na niewielkie odległości oraz przebywanie na terenie państwa sąsiedniego do 3 dni. Dużym ograniczeniem w działalności handlowej jest stabilność waluty.

Na konferencji przedstawiono również nowy instrument jakim jest Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, które posiada osobowość prawną.

Polega na tym, że istnieje możliwość tworzenia jednostek ponadnarodowych z osobowością prawną, które będą bezpośrednio pozyskiwać fundusze z Unii Europejskiej. Jeszcze nikt na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej tego nie powołał – mówi dr Tomasz Studzieniecki z Akademii Morskiej w Gdyni.

Konferencja pokazała jak wygląda sytuacja na pozostałych granicach Polski i jak można wspomóc wschodnią granicę w celu poprawy współpracy z naszymi sąsiadami. Problemów jest dużo więcej, ale wsparcie finansowe w celu wyrównania szans też jest dużo większe, należy tylko nauczyć się wykorzystywać możliwości jakie są nam dane.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 17 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41  43 44 45

 

fbmateriał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
temat: Projekt Biznestrans
tekst: Alicja Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film i zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.
Viewing all 918 articles
Browse latest View live