Quantcast
Channel: Radio Biper - Internetowy Portal Informacyjny - Biała Podlaska » Biała Podlaska
Viewing all 918 articles
Browse latest View live

Światowy Dzień Celnictwa uroczystości w Białej Podlaskiej

$
0
0

smoll24 stycznia 2015 r. w Studium Celnym w Białej Podlaskiej już tradycyjnie odbyły się obchody Światowego Dnia Celnictwa. Na uroczystość tą przybyło wielu gości oraz słuchaczy i wykładowców Studium Celnego. Uroczystość poprowadziła p.o. Dyrektora Spółki Monika Pawlonka, natomiast przybyłych gości przywitała Dyrektor Studium Celnego Małgorzata Mieńko.

Wśród przybyłych gości byli m.in.: Dariusz Stefaniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska, Siergiej Aleksiejew – wicekonsul Republiki Białorusi, Andrzej Marciniuk - Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, podinsp. Krzysztof Ulita – Zastępca naczelnika Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej, por. SG Kamil Dołęzka – Zastępca Komendanta Placówki SG w Sławatyczach, kpt. SG Piotr Grytczuk – z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Henryk Zacharuk – Dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białej Podlaskiej, Sławomir Kostjan – Dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników, Agnieszka Stobiecka – przedstawiciel firmy ADAMPOL S.A., Alina Kaciuczyk – Terminal Koroszczyn.

Wśród prelegentów, nurtujące tematy poruszył w swoim wystąpieniu m.in. Sławomir Kostjan – Dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników. Kostjan przedstawił informację na temat protestu związanego z podwyżką płacy minimalnej na terenie Niemiec. List okolicznościowy od Marszałka Sławomira Sosnowskiego odczytał Andrzej Marciniuk- Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej a wykład z Okazji Światowego Dnia Celnictwa w imieniu nieobecnego dr Piotra Witkowskiego wygłosił prezes Podlaskiej Agencji Consultingowej RECTUS – WOC Tadeusz Kucharuk.

Na ręce zastępcy Naczelnika Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej podinsp. Krzysztofa Ulity organizatorzy przekazali kwiaty z najlepszymi życzeniami dalszych sukcesów zawodowych.

Światowy Dzień Celnictwa uroczystości w Białej Podlaskiej _DSC0003 _DSC0006 _DSC0007 _DSC0008 _DSC0013 _DSC0016 _DSC0022 _DSC0023 _DSC0026 _DSC0029 _DSC0035 _DSC0039 _DSC0045 _DSC0049 _DSC0052 _DSC0063 _DSC0069

materiał: Studium Celne w Białej Podlaskiejfb
tekst: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.


Prezydent Dariusz Stefaniuk z wizytą w charytatywnej świetlicy parafialnej (galeria)

$
0
0

smoll28 stycznia, prezydent Dariusz Stefaniuk udał się z wizytą do charytatywnej świetlicy parafialnej działającej przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Długiej. Placówką od 11 lat opiekuje się Anna Szymani wraz z ponad dwudziestoma wolontariuszami, którzy opiekują się dziećmi z ubogich rodzin.

Prezydent obejrzał przedstawienie choinkowe w wykonaniu najmłodszych, a na koniec wręczył dzieciakom trzy duże pudełka z zabawkami. Dariusz Stefaniuk zadeklarował pomoc miasta dla świetlicy, która do tej pory utrzymywała się tylko dzięki hojności sponsorów.

Dziś prezydent Dariusz Stefaniuk udał się z wizytą do charytatywnej świetlicy parafialnej (galeria) IMG_3479 IMG_3480 IMG_3481 IMG_3483 IMG_3484 IMG_3485 IMG_3488 IMG_3499

materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska fb
tekst i zdjęcia: Michał Trantau rzecznik prasowy Prezydenta Białej Podlaskiej
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Od początku lutego bialska Straż Miejska pracuje 24 godziny na dobę

$
0
0

smollUrząd Miasta Biała Podlaska poinformował, że od początku lutego bialska Straż Miejska pracuje 24 godziny na dobę. – Co ważne – jak informuje rzecznik prezydenta Michał Trantau – decyzja prezydenta Dariusza Stefaniuka nie ponosi za sobą wzrostu kosztów działalności straży, a będzie służyć bezpieczeństwu mieszkańców. Praca instytucji została lepiej skoordynowana. – mówi Trantau. Dodatkowo Urząd Miasta poinformował o najważniejszych interwencjach straży z ostatnich dni.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji poprosił Straż Miejską o udzielenie pomocy starszemu mężczyźnie, który znajdował się na przystanku przy ul. Narutowicza. Niezwłocznie na miejsce udał się patrol interwencyjny. Z relacji strażników wynika, że mężczyzna leżał na ziemi, a z ust sączyła się krew. Nie reagował na głos strażników i bodźce ruchowe. Wezwano pogotowie ratunkowe. Mężczyzna został zabrany przez ambulans i przewieziony do bialskiego szpitala. Do zdarzenia doszło 4 lutego po godzinie 14.00.

W środę 4 lutego tuż przed godziną 12.00 przy alei Tysiąclecia funkcjonariusze straży miejskiej zauważyli leżącą starszą kobietę, której mocno krwawiła głowa. Po zatrzymaniu radiowozu natychmiast udzielono jej pierwszej pomocy i wykonano opatrunek. W między czasie powiadomiono dyżurnego Straży Miejskiej, aby wezwał karetkę pogotowia ratunkowego. Do czasu przyjazdu karetki, utrzymywano kontakt z osobą poszkodowaną, by nie straciła przytomności.

materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska fb
tekst : Michał Trantau rzecznik prasowy prezydenta Białej Podlaskiej
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Współpraca na rzecz osób pokrzywdzonych – konferencja (galeria)

$
0
0

smollRozpoczęło funkcjonowanie Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej w Białej Podlaskiej. Specjaliści czekają z pomocą przy ul. Warszawskiej 15. Siedzibą jest Ośrodek Misericordia Caritas. W związku z tym, 6 lutego, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyła się konferencja problemowo – informacyjna. Dyskutowano na rzecz osób pokrzywdzonych. Okazało się, że Biała Podlaska do dziś była białą plamą jeśli chodzi o niesienie pomocy poszkodowanym. Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Równych Szans Bona Fides.

Na konferencji zjawili się zespoły kuratorskie, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, GOPS Biała Podlaska i ośrodków pomocy z gmin powiatu, Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, Zakładu Karnego, prokuratorzy, pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia Sens z Konstantynowa, Zakładów Opieki Zdrowotnej, księża, pracownicy socjalni.

Ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej na przykładzie doświadczeń Caritasu mówił o współpracy jaka potrzebna jest pomiędzy instytucjami w celu pomocy na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w powiecie bialskim.

Aleksandra Warmińska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie omówiła sieć pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem w województwie lubelskim. W tym temacie wypowiedziała się też Iwona Przewor, prezes Stowarzyszenia Równych Szans Bona Fides. Mówiła o prawnych aspektach przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.

Konsekwencje pokrzywdzenia przestępstwem. Potrzeby osoby pokrzywdzonej przestępstwem i jej rodziny omówiła Róża Otręba, psycholog / psychoterapeuta, wiceprezes Stowarzyszenia Równych Szans Bona Fides. Omówiła też ofertę pomocy Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej. Skupia ono specjalistów z wielu branż.

Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej (CPI) w Białej Podlaskiej mieści się przy ul. Warszawskiej 15, telefon: 504-806-438. e-mail: bialapodlaska.cpi@stowarzyszeniebonafides.pl
www.stowarzyszeniebonafides.pl

W CPI pracować będą specjaliści z Lublina. Już niebawem jednak Centrum rozpisze ofertę dla osób z Białej Podlaskiej. Pracę znaleźć tu będą mogli psycholodzy i specjaliści z zakresu pomocy osobom poszkodowanym. Biała Podlaska stała się świetnym przykładem w województwie współpracy pomiędzy dwoma instytucjami pomocowymi. Cel pomagania osobom pokrzywdzonym przestępstwem jest bardzo ważny. W Polsce działa już system „Niebieskiej Karty” nie poszły jednak za tym pieniądze na wymierną pomoc. CPI stanie się narzędziem pomocowym dla jednostek interdyscyplinarnych.

Współpraca na rzecz osób pokrzywdzonych - konferencja (galeria) DSC_0006 DSC_0008 DSC_0011 DSC_0013 DSC_0015 DSC_0017 DSC_0018 DSC_0021 DSC_0022 DSC_0023 DSC_0027 DSC_0029 DSC_0030 DSC_0032 DSC_0034 DSC_0037 DSC_0040 DSC_0041 DSC_0043 DSC_0045 DSC_0048 DSC_0052 DSC_0062 DSC_0066 DSC_0067 DSC_0069

materiał: Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej fbw Białej Podlaskiej
tekst: Mariusz Maksymiuk
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Wielka Gala Ślubna (galeria) (film)

$
0
0

smallPlanujesz ślub i wesele? W ciągu jednego dnia i w jednym miejscu mogłeś dowiedzieć się wszystkiego na temat przygotowań do tego dnia. 11 stycznia 2015 roku w hali sportowej Zespołu Szkół nr 5 w Białej Podlaskiej przy ul. Sidorskiej 30 miała miejsce XIV Wielka Gala Ślubna zorganizowana przez portal ślubno-weselny www.slubwbialej.pl. Kto nie był ma szansę podpatrzeć Galę w FOTORELACJI a kto chce posłuchać dobry porad przedweselnych ma możliwość obejrzenia FILMU a w nim rozmów z wystawcami. Zapraszamy!!

FILM – Biper TV – Targi ślubne w Białej Podlaskiej już po raz czternasty

W filmie rozmowy i porady m.in.:
Przemysław Trawicki, portal slubwbialej.pl organizator targów
Beata Łukaszczuk, kierownik w salonie Jubilerskim Niewęgłowski
Arkadiusz Michlewicz, STV Studio / Biała TV
Łukasz Przychodzień, Salon Sukien Ślubnych Maxima
Tomasz Rzeczkowski, Studio Fotograficzne FOTOS
Walentyna Jakoniuk, Cukiernia „U Walentynki”
- Wojciech Nikoniuk, Wodzirej Wojtek
Mariusz Abramczuk, Zespół Muzyczny Mariall
Giacomo Conti Biała Podlaska
Tomasz Borodijuk, Dwór Droblin
Paweł Ryś, Vidrom Media Group
Małgorzata Bielińska – Golczewska, Carmen Flor, dekoratorka
Wróżka Olga
Agnieszka Romaniuk, Biuro Podróży Piechocka Travel
Natalia Dec, Akademia Urody
Andrzej Klujewski, Studio Design
Małgorzata Kuźma, Biuro Usług Ślubnych New Beginning

Dzięki różnorodnej ofercie zwiedzający mogli zaledwie w ciągu kilku godzin wybrać oprawę muzyczną wesela, dobrać idealnie pasującą suknię czy garnitur, skorzystać z porady wizażystek, zamówić zaproszenia oraz wybrać inne usługi niezbędne przy planowaniu ślubu.

Targi to nie tylko prezentacja firm i produktów, ale przede wszystkim specjalna, atrakcyjna oferta przygotowana z myślą o zwiedzających. To także szansa na udział w konkursach i wygranie wartościowych nagród ufundowanych przez wystawców, w tym nagrody głównej – oprawy wesela wartej kilka tysięcy złotych.

Główną atrakcją każdej imprezy są pokazy kolekcji ślubnych i wieczorowych, które przyciągają tłumy zainteresowanych nowinkami w świecie mody. Dodatkowo wśród atrakcji organizatorzy wymieniają koncert zespołu Mariall, przepowiadanie przyszłości przez wróżkę Olgę, zdjęcia w fotobudce, degustację wyrobów prosto z Cukierenki od Walentynki a także degustację potraw Dworu Droblin.

1 2 4 5 6 7 8 9 10 12 13 14 15 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 6061  small62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 82 83 84 86 87 88 89 90 91 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 107 108 109 110

fbmateriał: portal slubwbialej.pl
tekst: Mariusz Maksymiuk
film i zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Bialskie więzienie – prawie jak dobrze prosperujący zakład pracy (film)

$
0
0

smallW sali konferencyjnej Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, w dniu 5 lutego, kierownictwo bialskiej placówki złożyło sprawozdanie z funkcjonowania Zakładu Karnego za 2014 r. Dane statystyczne, realizowane projekty, ewidencje, opis działu penitencjarnego, programy resocjalizacyjne, kwatermistrzostwo, ochronę, zatrudnienie i warunki w jakich przebywają skazani przedstawił dyrektor ZK ppłk Leszek Wojciechowski. Na pytania odpowiadali też Zdzisław Król – nadzorujący dział ochrony, i Paweł Waszczuk – mł. inspektor ds. kadr. Bialskie więzienie zatrudnia prawie 130 osób. Bialski Zakład i oddział w Zabłociu dysponują ok. 350 miejscami dla skazanych. Dzienna stawka wyżywienia to nieco ponad 4 zł. Więźniowie pracują. W 2014 roku wypracowali ponad 1 mln zł.

FILM – Biper TV – Podsumowanie działalności w 2014 roku Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej

8- Zakład Karny od wielu lat funkcjonuje jak przedsiębiorstwo. Staramy się po pierwsze zapewnić skazanym humanitarne warunki odbywania kary. Zapewniona jest opieka medyczna. Nie brakuje możliwości do kontaktu z bliskimi. O ile tylko jest to możliwe i uzasadnione zezwalamy więźniom na przepustki. W zeszłym roku wszyscy z takiego rodzaju bonusu skorzystali w sposób odpowiedni. Wrócili. To pozwala nam też na kierowanie osadzonych do pracy poza więzieniem. Pracują na rzecz samorządów, szkół, f10irm budowlanych. Również w samej placówce ogromną część prac remontowych i porządkowych wykonują osadzeni. Z planów jakie nas czekają to rozbudowa – dobudowa piętra – do oddziału terapeutycznego. Zabiegał będę o rozbudowę oddziału w Zabłociu, tam jest i miejsce a polskie więziennictwo czeka taka potrzeba. W 2017 roku mamy do kraju zabrać 17.000 naszych rodaków przebywających w zakładach karnych w całej Europie. Bardzo dużym zadaniem inwestycyjnym już w dalszej kolejności będzie termomodernizacja budynków Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. – mówi nam dyrektor ppłk Leszek Wojciechowski.

ZAKŁAD KARNY W BIAŁEJ PODLASKIEJ
sprawozdanie z funkcjonowania za rok 2014:

Zatrudnienie:
W Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej w roku 2014 zatrudnionych było 119 funkcjonariuszy oraz 16 pracowników cywilnych, w tym 15 Pań. Łączna liczba etatów to 127,7 i wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku o 2 %.
W omawianym okresie 3 funkcjonariuszy odeszło na zasłużone zaopatrzenie emerytalne i ich miejsce zajęli 3 nowi funkcjonariusze SW. Ponadto grono pracowników bialskiego Zakładu zasilili trzej funkcjonariusze, którzy przenieśli się z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim oraz Włodawy.

7Spośród wszystkich etatów funkcjonariuszy w 2014 roku: 33% to stanowiska oficerskie, 13% stanowiska chorążych, a stanowiska podoficerskie to 54%. W roku 2013 wymiennie proporcje wyglądały podobnie.
Najmłodszy funkcjonariusz pracujący w 2014 roku miał 22 lata, najstarszy liczył sobie lat 53. Wśród funkcjonariuszy 66 legitymowało się wykształceniem wyższym magisterskim, 13 wyższym zawodowym oraz 40 wykształceniem średnim.

Ewidencja
Zakład Karny w Białej Podlaskiej przeznaczony jest dla recydywistów penitencjarnych z oddziałem dla osadzonych tymczasowo aresztowanych i oddziałem terapeutycznym dla skazanych recydywistów penitencjarnych uzależnionych od alkoholu. Zakład „obsługuje” osoby pozbawione wolności z 3 powiatów: bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego.

9Zakład jest w stanie zapewnić miejsce dla 395 osób pozbawionych wolności, 270 miejsc w Białej Podlaskiej oraz 125 miejsc w Oddziale Zewnętrznym w Zabłociu. W porównaniu do 2013 roku pojemność jednostki zmniejszyła się o 8 miejsc zakwaterowania – pozyskane pomieszczenia przeznaczono na pomieszczenia biurowe dla wychowawców pracujących na oddziałach mieszkalnych. Zaludnienie jednostki w 2014 roku kształtowało się na poziomie 95 % i było niższe od poprzedniego roku o 3 %.

W 2014 r. przez bialską jednostkę „przewinęło się” 1919 osób. Liczba ta wynika z ilości osób, które przybyły do i ubyły z jednostki. Przyjętych w 2014 r. zostało 951 osób, z czego 293 osoby zostały przetransportowane z innych jednostek, 589 osób zostało doprowadzonych przez funkcjonariuszy Policji oraz Straży Granicznej a 69 zgłosiło się samodzielnie do odbycia kary, stanowi to jedynie 10,4% z ogólnej liczby osób przyjętych z wolności. Jednostka w 2014 roku zwolniła 504 osadzonych, a przetransportowała do innych jednostek penitencjarnych 464 osoby, co daje ogólną liczbę 968 osób. Porównując do roku 2013 ruch osadzonych był mniejszy o prawie 9 %.

2Drugie więzienie na wolności
Na dzień sporządzania informacji 385 osób oczekuje na wykonanie 486 prawomocnie orzeczonych kar pozbawienia wolności.
Są to osoby którym sądy wyznaczyły terminy stawienia się do odbycia kary. Osoby, które nie zgłaszają się dobrowolnie, są doprowadzane przez Policję lub inne organy, na ich koszt. W porównaniu do 2013 roku jest to wzrost prawie o 100%

Najmłodszy osadzony, który odbywał karę w 2014 roku miał 20 lat , natomiast najstarszy 74 lata i odbywa karę 25 lat pozbawienia wolności. Najmniejszy wymiar kary w 2014 wynosił 2 dni a największy 25 lat.

Dział penitencjarny
Opis najciekawszych inicjatyw prowadzonych we współpracy z podmiotami
o których mowa w art. 38 kkw.;
6Wskaźnik otwartości więzienia to między innymi ilość podmiotów zewnętrznych uczestniczących w procesie resocjalizacji skazanych. To właśnie ich członkowie wchodząc do więzień dają gwarancję właściwej i szerokiej kontroli społecznej wykonywania kary pozbawienia wolności.
Zakład Karny w Białej Podlaskiej w 2014 roku współpracował z takimi podmiotami jak:
Uniwersytet Warszawski IPSiR w Warszawie,
UMCS w Lublinie,
Katolicki Uniwersytet Lubelski,
Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
Urząd Miasta w Białej Podlaskiej,
Starostwo Powiatu Bialskiego
Urząd Miasta Terespol,
Urząd Gminy Biała Podlaska,
Urząd Gminy Terespol,
Urząd Gminy Kodeń,
Urząd Gminy Kąkolewnica,
Urząd Gminy Sławatycze,
Urząd Gminy Rokitno,
Urząd Gminy Wisznice,
Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej,
Klub Sportowy MKS Podlasie Biała Podlaska,
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej,
Galeria Podlaska w Białej Podlaskiej
Ośrodek Szkoleniowo – Terapeutyczny w Dołdze.
Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej
Dom Dziecka w Komarnie
Parafia Prawosławna w Białej Podlaskiej
ZDZ Biała Podlaska,
OHP Biała Podlaska,
Bialskie Centrum Informacji,
Ośrodek MISERICORDIA Caritas w Białej Podlaskiej
Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej,
oraz kontrahenci zatrudniający skazanych.

Przedsięwzięcia realizowane w jednostce penitencjarnej o zasięgu ogólnopolskim, okręgowym i miejskim:
51. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć w roku 2014 było zorganizowanie kampanii społecznej adresowanej do młodzieży szkolnej oraz studentów z terenu powiatu bialskiego pt. „Ryzyko w ruchu drogowym – poznaj, zrozum, ciesz się jazdą”.
Równolegle został zorganizowany piknik na terenie miasta w którym uczestniczyły służby mundurowe informujące o bezpiecznym poruszaniu się na drodze. Zaprezentowano m.in. symulatory wypadków, nauka pierwszej pomocy oraz materiały odnoszące się do bezpiecznego poruszania na drodze. Kampanii towarzyszyła ekspozycja na murach bialskiego więzienia dzieł autorstwa polskich plakacistów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Równolegle skazani odbywające karę pozbawienia wolności za przestępstwa komunikacyjne uczestniczyli w programie readaptacji społecznej (edukacyjno-informacyjnym).
2. Bardzo cenną inicjatywą był udział funkcjonariuszy i osadzonych w cyklicznej akcji, polegającej na wykonywaniu prac porządkowych na opuszczonych i zaniedbanych mogiłach wojennych oraz innych miejscach pamięci narodowej, za co jednostka i 4 funkcjonariuszy zostało odznaczonych przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa medalami „opiekuna miejsc pamięci narodowej”.
3. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy także w społecznej akcji odbudowy kopca Marszałka J. Piłsudskiego w Żakowoli Starej.
4. W miejscowości Lisy bialscy funkcjonariusze wspólnie ze skazanymi uporządkowali teren oraz posadowili obelisk z tablicą, na której widnieją nazwiska 16 piechurów Wojska Polskiego, poległych w boju z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939r.
5. Udział funkcjonariuszy i skazany w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zbieranie pieniędzy do puszek jak również przekazanie na licytację w ramach WOŚP prace plastyczne i rzeźbiarskie a także przepustki do więzienia.
6. Projekt Polska Światłoczuła realizowany na terenie Oddziału Zewnętrznego w Zabłociu, którego realizacja jest skierowana nie tylko do skazanych z OZ, ale również do społeczności lokalnej
7. Funkcjonariusze i skazani powstałego koła szachowego brali udział w miejskich turniejach szachowych odbywających się na terenie miasta Biała Podlaska.
8. Trzech skazanych bialskiej jednostki brało udział w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, jako opiekunowie osób niepełnosprawnych.
9. Występy grupy teatralnej skazanych z przedstawieniem „Herody” w okresie świąteczno-noworocznym. Skazani występują w ośrodkach pomocowych, charytatywnych, ale również kościołach i wyższej uczelni. Spektakl obejrzało ponad 4000 widzów.
10. Udział funkcjonariuszy i skazanych w rozpoczęciu i zakończeniu sezonu motocyklowego w Białej Podlaskiej.

Zestawienie liczby skazanych wg systemu odbywania kary pozbawienia wolności w 2014 r. (średnia miesięczna)
a5

Liczba skazanych objętych programem była o 10 % większa w porównaniu do roku 2013.

Analiza porównawcza udzielonych zezwoleń na opuszczenie jednostki w latach 2013-2014
– art. 138§ 1 p.7 kkw (30 godzinne)
2013 – 466
2014 – 499
– art. 138 §1 p.8 kkw
2013 – 410
2014 – 381
– wszystkie zezwolenia + k-o, sport
2013 – 2182
2014 – 2782
Z ogólnej liczby udzielonych w 2014 r. zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego w Białej Podlaskiej tj. 2782 nie odnotowano ani jednego przypadku niepowrotu.
Analiza porównawcza wskazuje na znaczny wzrost zezwoleń na opuszczenie ZK w odniesieniu do zajęć k-o i sportowych. Pozostałe zezwolenia kształtują się na porównywalnym poziomie.

Rozpatrzenia wniosków o warunkowe przedterminowe zwolnienie
2013 – 179
2014 – 160
pozytywnie rozpatrzonych
2013 – 75 wniosek Dyrektora ZK – 59
2014 – 71 wniosek Dyrektora ZK – 49
Rozpatrzenia w sprawie odbywania kary w Systemie Dozoru Elektronicznego
2013 – rozpatrzeń – 43 pozytywnie – 14 wniosek Dyrektora ZK – 10
2014 – rozpatrzeń – 42 pozytywnie – 22 wniosek Dyrektora ZK – 4

Zestawienie szkoleń kursowych zrealizowanych w 2014 r.
1. Kurs zorganizowany ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej „Przyuczenie do zawodu konserwator budynków” – jeden cykl dla 12 osób.
2. Kurs zorganizowany ze środków Funduszy Norweskich „Zagospodarowanie terenów zielonych wraz z zajęciami kompetencyjnymi z aktywizacji zawodowej, problematyki ekologicznej, ratownictwa medycznego oraz przeciwdziałania agresji i złości” – jeden cykl dla 12 osób.
3. Kurs zorganizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. „Kurs komputerowy ECDL Core” – jeden cykl dla 25 osób.
Łączna liczba osób objętych szkoleniem kursowym 49 osób

Opis najciekawszych programów resocjalizacji sprzyjających przygotowaniu do readaptacji społecznej skazanych realizowanych w 2014 roku:
41. Jednym z najważniejszych jest program „Asystent osoby niepełnosprawnej i starszej”. W ramach programu skazani zostają przeszkoleni w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym, podczas którego nabywają wiedzę, jak profesjonalnie opiekować się osobami niepełnosprawnymi. W 2014 roku program zrealizowało 9 skazanych. W ramach programu zostały przeprowadzone zajęcia z języka migowego. Trzech skazanych absolwentów kursu uczestniczyło również w Pieszej Pielgrzymce z Warszawy na Jasną Górę jako opiekunowie osób niepełnosprawnych.
2. Programu Korekcyjno-Edukacyjnego dla sprawców przemocy. Program realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej „Przestań być wrogiem pozostań przyjacielem” – adresowany do sprawców przemocy w rodzinie. W ubiegłym roku zrealizowano 3 edycje programu w którym uczestniczyło 33 skazanych.
3. Program DULUTH – program przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowany przez wychowawcę i psychologów w Białej Podlaskiej oraz w OZ Zabłocie. W przeprowadzonych w 2014 roku 3 edycjach programu wzięło udział 30 skazanych.
4. Program psychokorekcyjny „Trzeźwy umysł bezpieczna droga” kierowany do sprawców przestępstw stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym tj. czynu z art. 178a kk. W ramach zorganizowanych dwóch edycjach uczestniczyło łącznie 25 skazanych.
5. „Poznaj Białą i jej okolice” – Program readaptacji społecznej poprzez turystykę rowerową: walor poznawczy (poznanie historii, obcowanie z przyrodą), walor społeczny (nauka umiejętności obcowania z ludźmi, właściwego wykorzystywania czasu wolnego), walor edukacyjny (nauka poruszania się na drogach). Podczas programu uczestniczy biorą udział w zajęciach: bezpieczne poruszanie się po drogach (policjant), ratownictwa – udzielanie pierwszej pomocy. Odbyły się 2 edycje programu w których łącznie uczestniczyło 15 skazanych.
16. „ODKRYJ ŚWIAT MUZYKĄ” – Program readaptacji społecznej w ramach realizacji programu działa zespół wokalno-instrumentalny skazanych WOLNI. Skazani w ramach programu koncertują w okresie świątecznym w instytucjach pomocy społecznej (Dom Opieki Społecznej w Kozuli, Ośrodek Misericorda Caritas – spotkanie wigiljne dla ubogich, Bialski Oddział Polskiego Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rzsiane, Ośrodek dla uchodźców w Białej Podlaskiej. Przez cały rok w program było zaangażowanych 3 skazanych.
7. Wieża – adaptacja zamkniętego Ja, program przeciwdziałania prokryminalnym postawom – program informacyjny dla skazanych nowo przyjętych do jednostki. Ma za zadanie zmniejszyć stres towarzyszący okresowi bezpośrednio po przyjęciu do jednostki poprzez udzielenie ważnych informacji. Realizują go oprócz wychowawcy, psycholog, oddziałowy penitencjarny, kapelan więzienny. Program został pozytywnie oceniony podczas wizytacji Krajowego Mechanizmu Prewencji. Oceniono go, jako dobrą praktykę do naśladowania w raporcie corocznym instytucji. W 2014 roku odbyło się 11 edycji programu, w którym uczestniczyło 99 skazanych.
8. Program resocjalizacyjny sprzyjający przygotowaniu do readaptacji społecznej w zakresie aktywizacji zawodowej i promocji zatrudnienia „Jak żyć kiedy wyjdę”. Program realizowany we współpracy z Kołem Naukowym studentów resocjalizacji Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Zajęcia prowadzili pracownicy takich instytucji jak: OHP, Urzędu Pracy, MOPS-u. W programie uczestniczyło 9 skazanych.
9. Program korekcyjno-edukacyjny „Nie daj się uzależnić od HAZARDU”. Program prowadzony przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Białej Podlaskiej informujący i edukujący o zagrożeniach wynikających z uzależnień od hazardu i związanych z tym konsekwencjami prawnymi. Realizacja we współpracy z Izbą Celną w Białej Podlaskiej. W zajęciach uczestniczyło 32 skazanych.
10. Krótka Interwencja – prowadzona przez psychologów ZK i OZ. Oddziaływania terapeutyczne skierowane do skazanych uzależnionych od alkoholu odbywających karę pozbawienia wolności w ZK i OZ Biała Podlaska. Zajęcia z Krótkiej interwencji przeprowadzono w 2014 roku dla 99 skazanych.
Łączna ilość osób uczestniczących w programach w 2014 roku: 354
Programy związane z działalnością k-o i sport realizowane w 2014 roku:
31. Program sportowy „64 pola” 2x 2,5 tygodniowo. Ok. 7 skazanych. W ramach programu jest realizowany m.in. turniej szachowy o puchar Dyrektora ZK w Białej Podlaskiej w której brali udział funkcjonariusze i Skazani. Program kończy się turniejem między skazanymi uczestniczącymi w programie szachowym a funkcjonariuszami. W programie uczestniczyło 6 skazanych.
2. Program readaptacji społecznej skazanych z elementami kultury i edukacji „Scena Przemiany”. Skazani w ramach realizacji programu przygotowali przedstawienie „Herody” z którym występują w większości instytucji pomocowych, Domach opieki Społecznej, kościołach, domach kultury, uczelniach. W sezonie świąteczno-noworocznym nawet kilka tysięcy ludzi z powiatu bialskiego jest odbiorcą tego przedstawienia. Uczestniczyło w programie 11 skazanych.
3. Program readaptacji „Wokół Choinki” – program mający na celu kształtowanie umiejętności społecznych i poznawczych. Realizacja ściśle odnośni się do tematyki świątecznej i związanej z tym wartościami rodzinnymi i obyczajowymi. Program realizowany we współpracy z Kołem Naukowym studentów resocjalizacji Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Wspólnie ze studentami skazani wykonują prace plastyczne (ozdoby świąteczne) które następnie biorą udział w kiermaszu świątecznym (budynek Sądu Rejonowego, aula uczelni PSW. Środki pozyskane z aukcji są przeznaczone na paczki dla dzieci osadzonych i zorganizowanie zabawy choinkowej i Mikołaja. Program ukończyło 14 osadzonych
4. Program readaptacji społecznej skazanych z elementami kultury i edukacji „Pamięć i tradycja” – w ramach realizacji programu został zrealizowany projekt rekonstrukcji Kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego znoszonego w okresie okupacji w gm. Kąkolewnica. Ponadto odbyły się zajęcia edukacyjne odnoszące się do zapoznania z historią niepodległościową Polski i najbliższych terenów. Uczestniczyło w programie 19 skazanych.
5. Program readaptacji społecznej skazanych z elementami kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych „Magiczne ręce” – w ramach realizacji programu skazani wykonują rękodzieło z papieru. Sukcesem w ubiegłym roku było zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie w kategorii rękodzieło przez jednego z osadzonych z ZK Biała Podlaska. W programie uczestniczyło 13 skazanych.
6. Program readaptacji społecznej skazanych z zakresu Kultury Fizycznej i Sportu „Czysta gra”. W ramach realizacji programu skazani uczestniczą w zajęciach sportowych w rozgrywkach bialskiej Superligi. W zajęciach uczestniczyło 14 skazanych.
7. Program readaptacji społecznej skazanych, realizowany w Odziale Zewnętrzny Zakładu karnego w Zabłociu pt. „Bartnik” składający się z dwóch etapów. Część pierwsza – teoretyczna opiera się na zajęciach edukacyjnych odnoszących się do tematów ekologii środowiskowej. Drugi etap to pozyskanie wiedzy i praktyki w ramach opieki na ulami pszczelimi pod fachowym okiem specjalisty w tym zakresie. W programie uczestniczyło 39 skazanych.
Łączna ilość osób uczestniczących w programach w 2014 roku: 116
Podsumowując liczba osób objętych oddziaływaniem wynosi 519

Oddział terapeutyczny
Pojemność oddziału terapeutycznego dla skazanych recydywistów penitencjarnych od momentu uwożenia nie ulega zmianie i wynosi 24 miejsca. W oddziale realizowany był intensywny program psychoterapii uzależnienia od alkoholu, trwający przez 3 miesiące dla każdej edycji pacjentów. Na terapii przebywają skazani odbywający karę pozbawienia wolności z jednostek penitencjarnych z różnych stron Polski. W roku 2014 łącznie przyjęto 98 pacjentów – uczestników terapii. W opisywanym okresie 8 pacjentów odmówiło uczestnictwa w pełnym programie terapii, brali udział jedynie w zajęciach edukacyjnych. Nie było przypadków nieprawidłowego skierowania pacjenta do terapii. Czas oczekiwania na przyjęcie do oddziału terapeutycznego wynosi aktualnie 22 miesiące. Na przyjęcie do oddziału na dzień dzisiejszy oczekuje 151 skazanych. Oddział dysponuje wolnymi miejscami dopiero na 17.11.2016 r.

W minionym roku bardzo dobrze układa się współpraca z przedstawicielami ruchu AA Intergrupy „Podlasie”, a jej spotkania organizowane były również na terenie zakładu karnego. Nieprzerwanie od ponad 20 lat w jednostce penitencjarnej funkcjonuje grupa AA „Przemiana”. Służby grupy organizowały 3 razy w roku uroczyste mityngi otwarte, w których uczestniczyło ok. 40 gości – byli to członkowie AA i sympatycy ruchu trzeźwościowego spoza ZK. Systematycznie – 1 raz w tygodniu, odbywały się mityngi AA, z udziałem trzeźwiejących alkoholików spoza więzienia.

Dział finansowy
Łączne wydatki jednostki w 2014 roku około 10,7 mln i były niższe o 0,2 mln w porównaniu do roku 2013. Średnio-miesięczny koszt utrzymania jednego osadzonego w Zakładzie karnym w Białej Podlaskiej to 2 416 zł/ miesiąc i był prawie o 100 zł. wyższy w porównaniu do 2013 roku.

Dział kwatermistrzowski
Dział realizujący wszelkiego rodzaju zadania natury zaopatrzeniowej i konserwacyjno-remontowej. Otrzymane środki finansowe funkcjonariusze działu kwatermistrzowskiego wydatkowali głównie na poprawę bezpieczeństwa w jednostce, poprawę warunków bytowych osadzonych oraz z racji roku funkcjonariusza, na poprawę warunków pracy funkcjonariuszy. Zadania remontowe wykonane zostały zarówno systemem zleconym, jak i gospodarczym, a były to:
1. Adaptacja pomieszczenia na salę konferencyjną oraz zakup wyposażenia multimedialnego
2. Generalny remont wszystkich pomieszczeń kompleksu oświatowo-sportowego,
3. Dostosowanie ogrodzenia wewnętrznego i zewnętrznego terenu ścisłego jednostki do obecnych wymogów ochronnych,
4. Przeprowadzenie remontu kapitalnego łaźni osadzonych
w budynku koszarowym B, dzięki czemu każdy z oddziałów mieszkalnych dysponuje własną łaźnią z wydzielonymi boksami natryskowymi.
5. Kompleksowy remont i nowe wyposażenie pomieszczeń Zakładu Opieki Zdrowotnej, co pozwoliło dostosować je do wymogów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.
6. Zakupiono i zainstalowania nowoczesnego agregatu prądotwórczy.
7. Przeprowadzono kapitalne remonty dwóch dyżurek oddziałowych, łącznie z wymianą sprzętu kwaterunkowego.
8. Zakupione nowe wyposażenie do pomieszczeń biurowych.
9. Zamontowany został nowy komputerowy system zarządzania zużyciem mediów.
10. Zamontowaną również zabudowę stanowisk prysznicowych dla oddziału zewnętrznego w Zabłociu.

Oprócz wyżej wymienionych prac prowadzono inne nie mniej ważne, choć o mniejszych nakładach finansowych np. w roku ubiegłym wyremontowano wszystkie cele w trzech oddziałach, klatki schodowe i korytarze. Sukcesywnie konserwowano i naprawiano sprzęt kwaterunkowy. Służba konserwacyjna na bieżąco usuwała różnego rodzaju awarie urządzeń oraz instalacji: elektrycznej, wodnej, c.w.u. i c.o.
Łączne wydatki jednostki w 2014 roku tylko na wykonanie prac remontowych i zakup wyposażenia to prawie 530 tyś zł. i był o prawie 400 tyś wyższa od wydatków w 2013 roku, które wynosiły zaledwie 140 tyś. W większości prace remontowe wykonano systemem gospodarczym wykorzystując prace skazanych.

W 2014 roku średnia stawka żywnościowa na jednego osadzonego wynosiła 4,08 zł/dzień i była niższa o 10 % od roku 2013. Również od 2014 roku osadzeni mają dostęp w celach mieszkalnych do c.w.u. a także od czerwca korzystają dwa razy w tygodniu z łaźni.

Ochrona
Dział ochrony Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej liczy 74 funkcjonariuszy. W porównaniu do 2013 r. stan etatowy działu zwiększył się o 3 funkcjonariuszy, co przyczyniło się do zmniejszenia liczby nadgodzin w dziale z ok. 6000 na koniec 2013 r. do ok. 3500 na dzień 31.12.2014 r. W związku z powyższym na jednego funkcjonariusza działu ochrony przypada obecnie ok. 48 nadgodzin. Przy liczbie 74 funkcjonariuszy działu ochrony i możliwym pełnym zaludnieniu jednostki penitencjarnej na 1 funkcjonariusza działu przypada 5,3 osadzonego. Stosunek liczby osadzonych przypadających na wszystkich funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, których jest 119, wynosi 3,3 do 1.

W 2014 r. w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej odnotowano wystąpienie 9 zdarzeń. Jest to spadek w porównaniu do 2013 r. o 5 zdarzeń. W omawianym okresie nie użyto broni, a środki przymusu bezpośredniego zastosowano jedynie dwukrotnie.

Zatrudnienie
Ważnym elementem pracy penitencjarnej jest dbałość o zatrudnienie osadzonych podczas odbywania przez nich kary pozbawienia wolności. Praca aktywizuje skazanych, przygotowuje do życia w społeczeństwie, traktowana jest jako element readaptacji społecznej kształtujący właściwe normy, ma również ogromny wpływ na atmosferę w jednostce. Należy wspomnieć o aspekcie ekonomicznym wpływającym na poprawę warunków bytowych samych osadzonych i ich rodzin. Skazani, za zarobione pieniądze spłacają alimenty, koszty sądowe i grzywny.
Od wynagrodzenia, osadzonemu potrąca się również składki na ubezpieczenie społeczne tj. emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dzięki temu okres zatrudnienia odpłatnego brany jest pod uwagę przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz praw emerytalnych.
Rok 2014 był bardzo udany, ponieważ oprócz zatrudnienia wewnętrznego bardzo dobrze funkcjonowało zatrudnienie skazanych poza Zakładem Karnym: tak odpłatne na rzecz firm komercyjnych, jak i nieodpłatne przy pracach publicznych i charytatywnych wykonywane na rzecz lokalnej społeczności i organizacji pożytku publicznego.

Prace porządkowe i pomocnicze wykonywane na rzecz ZK
W ubiegłym roku dysponowaliśmy 20 etatami kalkulacyjnymi na zatrudnienie odpłatne i 30 na zatrudnienie osadzonych nieodpłatne. Musi to wystarczyć w celu zapewnienia podstawowych potrzeb funkcjonowania jednostki tj: gotowania, wydania posiłków, prania, sprzątania i prac remontowych.

Spośród 60 skazanych zatrudnionych średnio-miesięcznie na rzecz jednostki 55 % pracowało odpłatnie.
Najniższa stawka godzinowa osadzonego zatrudnionego odpłatnie w 2014 roku wynosiła 9,14 zł, a przepracowanie całego miesiąca w pełnym wymiarze czasu pracy gwarantowało uzyskanie kwoty minimalnego wynagrodzenia tj. 1 680 zł. Wynagrodzenie z tytułu płac skazanych na rzecz jednostki w 2014 roku wyniosło 495 tysięcy zł.

Zatrudnienie odpłatne poza zakładem karnym
Coraz trudniej przy obecnej koniunkturze na bialskim rynku pracy, pozyskać nowe podmioty gospodarcze zainteresowane komercyjnym, odpłatnym zatrudnieniem skazanych. Mimo to w ubiegłym roku codziennie ponad 30 osadzonych pracowało zarobkowo poza terenem ZK czyli około 8% ogólnej populacji osadzonych. Niewątpliwie argumentem w rozmowach z kontrahentami, jest możliwość skorzystania z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, gwarantującego zwrot 20% ryczałtu z tytułu zwiększonych kosztów zatrudniania osadzonych. Pracodawca nie musi nawiązywać stosunku pracy z osadzonym, podpisuje umowę administracyjną z Dyrektorem ZK i mówiąc kolokwialnie ”wynajmuje” skazanych do pracy. Nie musi martwić się o okresy wypowiedzenia umowy, ma pewność, że skazany będzie terminowo w pracy i w należytej formie psycho-fizycznej, nie narzeka na fachowość i zaangażowanie pracujących skazanych.

Fundusz płac z tytułu zatrudnienia odpłatnego w firmach komercyjnych za ubiegły rok wyniósł łącznie 532 tysiące zł. Najwytrwalsi nasi pracodawcy to:
1. ZRB Romaniuk Biała Podlaska budownictwo
2. PW Bialbud Biała Podlaska budownictwo
3. PW Komunalnik w Białej Podlaskiej sortownia śmieci
4. PUH Omega Biała Podlaska meblarstwo
5. Gospodarstwo Ogrodnicze Kowalczuk ogrodnictwo

Prace publiczne
Szeroka gama oferowanych prac realizowanych na rzecz różnych podmiotów samorządu terytorialnego, fundacji i stowarzyszeń przez osadzonych zatrudnionych na zasadach określonych w art. 123 a § 2 kkw zachęca coraz więcej kontrahentów. Śmiało można stwierdzić, iż rok ubiegły był pod tym względem rokiem rekordowym. Osadzeni przy pracach publicznych i charytatywnych przepracowali blisko 128 tysięcy roboczogodzin, a szacunkowa wartość tychże prac wyniosła ponad milion złotych.

Średnio miesięcznie 90 skazanych pracuje nieodpłatnie na rzecz lokalnej społeczności tj. około 24 % wszystkich osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności. Skazany każdorazowo wyraża pisemną zgodę na wykonywanie tego rodzaju prac. Warto podkreślić, że w organizacji tej formy zatrudnienia osadzonych nie ograniczamy się tylko do miasta Biała Podlaska. Mamy podpisane porozumienia również z miastem Terespol oraz gminami Kąkolewnica, Tuczna, Rokitno, Sławatycze, Wisznice oraz Kodeń/ na terenie gminy znajduje się OZ Zabłocie. Bardzo miło, że w ubiegłym roku Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej uhonorowała Wójta Gminy Kodeń jako przedstawiciela jednostek samorządu terytorialnego, szczególnie zaangażowanego w proces resocjalizacji poprzez prace publiczne.

Nowym bardzo prężnym kontrahentem z którym podpisaliśmy porozumienie w sprawie współpracy jest Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie. Wszystkie grupy zewnętrzne pracowały w systemie ochrony bez konwojenta, tzn. skazany wstaje rano ubiera się, idzie do pracy i wraca po niej sam do więzienia. Samodyscyplina musi być w tym wypadku bardzo duża. Sumując wszystkie formy zatrudnienia średnio miesięczne 180 osadzonych wykonywało pracę. To już duża „fabryka” powszechności zatrudnienia kształtowała się na poziomie na poziomie około 44%. To jeden z czołowych wyników w Polsce.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że oczywiście nie wszyscy skazani mogą wykonywać pracę. Względy ochronne i bezpieczeństwa, bezwzględna izolacja, terapia, czy zły stan zdrowia wielu z nich wykluczają z tej formy oddziaływań penitencjarnych.

Służba zdrowia
Ambulatorium z izbą chorych zgodnie z wymogami posiada dwie izby chorych przygotowane do izolacji osadzonych wymagających leczenia w warunkach odosobnienia. W 2014 r. w warunkach ambulatoryjnych przyjęto 4037 osadzonych, udzielając im konsultacji lekarskich przez lekarzy zatrudnionych w tutejszej jednostce penitencjarnej. Z wizyt u lekarza stomatologa skorzystało 1055 osadzonych. Po godzinach pracy ambulatorium, do osadzonych wymagających interwencji lekarskiej w uzasadnionych przypadkach wzywane jest pogotowie ratunkowe. W ubiegłym roku odnotowano 72 wezwania.

Skargi
W 2014 roku do Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej wpłynęło 50 skarg sporządzonych przez osadzonych, w 2013 r. było ich 85. Najczęściej skarga jest reakcją na niekorzystne dla osadzonego rozstrzygnięcia, jak również na skrupulatne, konsekwentne i rygorystyczne egzekwowanie przez funkcjonariuszy obowiązków od skazanych i tymczasowo aresztowanych. Główną przyczyną powstawania skarg jest frustracja wynikająca z przebywania w warunkach izolacji więziennej. Brak obiektywizmu, krytycznej oceny swojego postępowania, dążenie do uzyskania jak największej ilości ulg i dążenie do wymuszania korzystnych warunków odbywania kary, to przyczyny występowania przez osadzonych ze skargami. Istotne było również zjawisko nagminnego składania skarg przez osadzonych przejawiających skłonności do roszczeniowych postaw. Spadek liczby skarg o 41% był wynikiem ciągłego nacisku kierownictwa jednostki na działania profilaktyczne mające na celu zapobieganie powstawaniu skarg. Zasadą jest codzienna wizytacja wszystkich cel mieszkalnych przez wychowawców. Prowadzone są również rozmowy z osadzonymi wyjaśniające wszelkiego rodzaju wątpliwości, które wydanie wpływają na sposób rozumienia obowiązujących uregulowań prawnych przez osadzonych.

Informatyka i łączność
Oprócz realizacji przez służbę informatyczną statutowych zadań konserwacyjno-remontowych nowością było uruchomienie w 2014 roku 2 stanowisk Skype dla osadzonych wraz z dostępem do stron prawnych i e-sądów.

Sport
Przy naszej jednostce penitencjarnej od 2003 roku funkcjonuje Klub Sportowy o nazwie Zakład Karny Biała Podlaska. Pracownicy i funkcjonariusze jednostki reprezentują Służbę Więzienną i nasze miasto w rozgrywkach piłki nożnej i siatkowej oraz w tenisie stołowym, a także w biegach długodystansowych i szachach.
W roku 2014 reprezentanci bialskiej jednostki penitencjarnej z sukcesem brali udział w następujących zawodach:
XII Turniej Służb Mundurowych w piłce nożnej – II miejsce
III Mistrzostwa Polski Formacji Mundurowych w Piłce Siatkowej –
II miejsce
IX Mistrzostwa Służby Więziennej Okręgu Lubelskiego w koszykówce – I miejsce
VI edycja turnieju Służb Mundurowych „Modrzew Cup2014” – I miejsce
XV Mistrzostwa Służby Więziennej w Tenisie Stołowym – I miejsce Marcina Litwiniuka oraz II miejsce grze podwójnej w wykonaniu Marcina Litwiniuka i Mariana Wardzyńskiego
Wart podkreślenia jest fakt, iż „więziennicy z Prostej” po zakończeniu pierwszej części zmagań trzeciej ligi siatkarzy na przełomie roku 2014/2015, pokonując Tempo Chełm z dorobkiem 18 punktów zameldowali się na pierwszym miejscu w tabeli.

fbmateriał: Zakład Karny w Białej Podlaskiej
tekst: Zakład Karny / Mariusz Maksymiuk
zdjęcia i film: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Adam Wilczewski uzupełnił skład Rady Miasta Biała Podlaska

$
0
0

smollW związku z wygaśnięciem mandatu radnego w okręgu wyborczym nr 4 w mieście Biała Podlaska Komisarz Wyborczy ogłosił, że w miejsce radnego Michała Litwiniuka obejmującego urząd wiceprezydenta miasta, w Radzie Miasta zasiądzie Adam Wilczewski. Wręczenie postanowienia o wstąpieniu nowego radnego i złożenie ślubowania miało miejsce na ostatniej, czwartej sesji Rady Miasta w dniu 31 stycznia 2015r.

Ślubowanie Adama Wilczewskiego:
„Wierny Konstytucji i prawom Rzeczpospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście, obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie mając na względzie dobro mojego miasta i jego mieszkańców.”

Stwierdzenia wstąpienia nowego radnego w szeregi radnych dokonał przewodniczący Rady Miasta Dariusz Litwiniuk.

Adam Wilczewski uzupełnił skład Rady Miasta Biała Podlaska DSC_0027

 

materiał: Rada Miasta Biała Podlaskafb
tekst: Mariusz Maksymiuk
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

1% dla Wspólnego Świata z Arturem Dziurmanem

$
0
0

smollOd początku lutego, jest już widoczna zewnętrzna reklama kampanii 1%, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Wspólny Świat” z Białej Podlaskiej. Widać na niej efekty sesji zdjęciowej, w którą zaangażował się aktor Artur Dziurman. Z radością użyczył swego wizerunku, by wesprzeć działalność Stowarzyszenia i pomóc w przekonaniu mieszkańców do przekazywania 1% podatku na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z autyzmem.

Bardzo się cieszę, że Artur Dziurman zechciał się zaangażować w naszą kampanię. Mam nadzieję, że dzięki temu, przekonamy jeszcze więcej osób, do wsparcia naszej działalności i przekazania właśnie naszemu Stowarzyszeniu 1% podatku. – powiedziała Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat”.

To co powinno również przekonać podatników do wsparcia naszej organizacji, to efekty działań Stowarzyszenia. Od kilku lat prowadzimy Ośrodek Terapii i Diagnostyki Dzieci z Autyzmem, Przedszkole i Szkołę Podstawową dla Dzieci z Autyzmem. Organizujemy konferencje i szkolenia. W wakacje organizujemy turnusy rehabilitacyjne, większość tych działań jest możliwa dzięki wsparciu jakie otrzymujemy poprzez przekazanie naszej organizacji 1% podatku.

Duże billboardy zawisły przy obwodnicy miasta, na wjeździe od strony Międzyrzeca Podlaskiego oraz na bloku mieszkalnym przy ul. Sidorskiej. Plakaty pojawiły się też w miejskich autobusach oraz wielu obiektach użyteczności publicznej. Dodatkowo, w bialskich kinach przed seansami, wyświetlany będzie spot reklamowy, w którym Artur Dziurman zachęca do wsparcia Stowarzyszenia „Wspólny Świat”(spot można również obejrzeć na www.wspolnyswiat.org).

W ramach akcji, wydrukowane również zostały ulotki, które dystrybuowane są przez pracowników Stowarzyszenia. W niektórych sklepach, dostępne są też specjalne torby reklamowe, w które bezpłatnie można zapakować swoje zakupy. Torby mają logo Stowarzyszenia „Wspólny Świat” oraz numer KRS i adres strony internetowej.

Stale aktualna jest pomoc w rozliczaniu PITów, prowadzona przez dział księgowości Stowarzyszenia „Wspólny Świat”. Wystarczy przynieść dokumenty na ul. Pokoju 22 w Białej Podlaskiej, a pracownicy dokonają rozliczenia zupełnie bezpłatnie. Niedługo, taka usługa zostanie wprowadzona również w innych miejscowościach regionu. Kampania prowadzona będzie do końca kwietnia.

1% z Arturem Dziurmanem 20150209_112138 20150209_121321 20150209_132751 (1) DSC06929 DSC06935 DSC06937

fbmateriał: Stowarzyszenie „Wspólny Świat” Biała Podlaska
tekst: Katarzyna Turosieńska-Durlik specjalista ds. PR
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej w Białej Podlaskiej oficjalnie zainaugurowane (galeria)

$
0
0

smollJuż kilkadziesiąt osób pokrzywdzonych różnego typu przestępstwami skorzystało z pomocy Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej, które od początku roku funkcjonuje w Ośrodku Misericordia w Białej Podlaskiej. W piątek odbyła się konferencja oficjalnie inaugurująca powstanie centrum oraz naświetlająca problemy potencjalnych klientów placówki.

– Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej zostało utworzone po to, by przede wszystkim pomagać osobom doświadczającym przestępstw różnego rodzaju oraz członkom ich rodzin, w powrocie do równowagi sprzed doświadczenia przestępstwa oraz w radzeniu sobie z sytuacjami związanymi ze skutkami przestępstwa – mówi prezes Stowarzyszenia Równych Szans „Bona Fides” Iwona Przewor. – Centrum ma też jeszcze inne ważne zadanie: ma pomagać pracownikom instytucji pomocowych w efektywniejszym świadczeniu pomocy. Jesteśmy po to, by pracownicy w małych gminach mogli zwiększyć jakość oferowanej pomocy, wykorzystując nas jako narzędzie swojej pracy – dodaje.

Wielopłaszczyznowość wsparcia
Utworzone przez Stowarzyszenie Równych Szans „Bona Fides”, przy współpracy Caritas Diecezji Siedleckiej, Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej koncentruje się na pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Jest ona wzbogacona o pomoc prawną. Jeśli są potrzebne inne formy pomocy do tego, by ofiara przestępstwa wyszła z trudnej sytuacji, to CPI oferuje również wsparcie w innym zakresie, m. in. bony żywnościowe, odzieżowe, zwrot kosztów dojazdu do CPI, dofinansowanie wyrobów medycznych dla osób, które utraciły sprawność w wyniku przestępstwa, czy dostosowanie lokalu do potrzeb takich osób.

Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej stara się również pomagać w wynajęciu mieszkania i współfinansowaniu kosztów jego utrzymania. CPI prowadzi także tzw. mieszkanie interwencyjne, w którym klient może otrzymać schronienie. – Zakres pomocy jest bardzo szeroki i zależy przede wszystkim od danej osoby, która w zależności od sytuacji wymaga różnych rodzajów wsparcia – dodaje Iwona Przewor.

By pomóc wyjść z dołka
W ramach działalności stowarzyszenia, Róża Otręba – psycholog i jednocześnie wiceprezes organizacji, prowadzi już od kilku lat konsultacje psychologiczne i psychoterapię osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jak mówi, dostęp do CPI jest bardzo prosty, a diagnoza problemu danej osoby odbywa się w sposób profesjonalny. – Klient w pierwszym momencie jest przyjmowany przez osobę pierwszego kontaktu, następuje założenie dokumentacji i osoba zgodnie z potrzebami jest zapisywana do konkretnych specjalistów – wyjaśnia.

– Doświadczenie pokrzywdzenia przestępstwem to coś bardzo nieprzyjemnego, co wybija z równowagi, bo to doświadczenie zła, krzywdy, i poczucia, że ktoś nie szanuje norm społecznych, czy prawnych. W związku z tym sytuacja doświadczenia przestępstwa powoduje duże oddziaływanie na osobę pokrzywdzoną, dlatego my chcemy dać tym wszystkim możliwość powrotu do równowagi. Czasami wystarczy kilka rozmów wspierających, a innym razem jest potrzebny sztab specjalistów. Liczymy na to, że osoby, które do nas przyjdą, staną na nogi, że poczują, iż jest ktoś, kto jest w stanie pomóc. Chcemy, by pokrzywdzeni przestępstwem doświadczyli, że w ich sytuacji są specjalne, adresowane do nich działania.

Jedni uczą się od drugich
Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej w Białej Podlaskiej prawdopodobnie nie powstałoby, gdyby nie współpraca Caritas Diecezji Siedleckiej i Stowarzyszenia Równych Szans „Bona Fides”. – Współpracujemy przy realizacji lubelskiego projektu – wyjaśnia dyrektor siedleckiej Caritas ks. Marek Bieńkowski. – Udostępniliśmy w Białej Podlaskiej lokal, mamy podpisane umowy o współpracy, chociaż faktycznie jest tak, że CPI jest formalnie realizowane przez stowarzyszenie.

Mamy jednak szczególną misję i bardzo ważny cel przy okazji tej współpracy. Chcemy nauczyć się, jak pracuje się w tego typu instytucjach pomocowych. Nabywamy tu doświadczenie i cieszymy się, że centrum powstało w Białej Podlaskiej. Do tej pory mieszkańcy tej części województwa korzystali z pomocy w Lublinie, a teraz mogą robić to tutaj. Tego typu działalność jak najbardziej wpisuje się w misję Caritas – z racji, że Caritas pomaga, to i my chcemy tego typu pomoc organizować tutaj, w ten właśnie sposób. W przyszłości chcemy tę działalność rozszerzać, również być może w województwie mazowieckim – deklaruje ks. Marek Bieńkowski.

Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej rozpoczęło działanie w Białej Podlaskiej, kontynuuje funkcjonowanie w Parczewie, a ponadto działa również w Lublinie, Zamościu, i Włodawie. W Parczewie znajduje się przy ul. Harcerskiej 8, a w Białej Podlaskiej – przy Warszawskiej 15. Pomoc poszkodowanym przestępstwami w CPI realizowana jest na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.stowarzyszeniebonafides.pl oraz pod nr tel.: 504-806-438 (Parczew) i tel. 885-153-253 (Biała Podlaska).

Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej w Białej Podlaskiej oficjalnie zainaugurowane (galeria) DSC_0006 DSC_0008 DSC_0011 DSC_0013 DSC_0015 DSC_0017 DSC_0018 DSC_0019 DSC_0021 DSC_0022 DSC_0023 DSC_0024 DSC_0026 DSC_0027 DSC_0029 DSC_0030 DSC_0032 DSC_0034 DSC_0038 DSC_0041 DSC_0043 DSC_0046 DSC_0048 DSC_0052 DSC_0060 DSC_0062 DSC_0069

materiał: Caritas Diecezji Siedleckiejfb
tekst: Anna Nowińska Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Polecane strony: grajwgry.pl

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Tłusty Czwartek. Tradycja zobowiązuje! A taka słodka jeszcze bardziej!!

$
0
0

smollW Tłusty Czwartek, dzieci z przedszkola prowadzonego przez Stowarzyszenie „Wspólny Świat” odwiedziła wesoła Pani Ciasteczko. Osobiście spotkała się z każdym przedszkolakiem i poczęstowała słodkimi pączkami. Była to doskonała okazja do zabawy, ale również nauki o tej pięknej i smacznej tradycji. Tego dnia do wspólnej degustacji przyłączyli się również pedagodzy, terapeuci oraz pracownicy administracji. W końcu jedzenie pączków ma zapewnić powodzenie na cały rok. Nikt zatem nie liczył kalorii…

Tradycja zobowiązuje! A taka słodka tradycja jeszcze bardziej DSC07122 DSC07131 DSC07134 DSC07139 DSC07142 DSC07152 DSC07155 DSC07157 DSC07162

 

materiał: Stowarzyszenie „Wspólny Świat”fb Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Katarzyna Turosieńska-Durlik specjalista ds. PR
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

13 Bal Karnawałowy Caritasu (galeria)

$
0
0

smollNa FILM z dziś, trzeba będzie troszkę poczekać. Za to już teraz prezentujemy FOTORELACJĘ. Dziś, czyli 12 lutego ponad 300 osób bawiło się na 13. już Balu Karnawałowym zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy przy Ośrodku „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiej.

Bal pod patronatem biskupa ks. Kazimierza Gurdy, starosty bialskiego Tadeusza Łazowskiego, prezydenta miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka miał też swoje słodkie oblicze. W końcu dziś Tłusty Czwartek. W takim razie zapraszamy do poloneza….

Do Białej Podlaskiej zjechali podopieczni z Domów Pomocy Społecznej w Kozuli i Kostomłotach, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kodnia, Międzyrzeca Podlaskiego, bialskiego Elremetu, Konstantynowie, Skórcu, bialskiego Caritasu, z Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” i z Międzyrzeca Podlaskiego, ze Środowiskowych Domów Samopomocy w Kodniu, Parczewie, Radzyniu Podlaskim.

DSC_0030 DSC_0044 DSC_0047 DSC_0051 DSC_0053 DSC_0057 DSC_0067 DSC_0066 DSC_0065 DSC_0064 DSC_0058 DSC_0093 DSC_0092 DSC_0082 DSC_0079 DSC_0076 DSC_0117 DSC_0114 DSC_0111 DSC_0101 DSC_0105 DSC_0135 DSC_0132 DSC_0128 DSC_0126 DSC_0121 DSC_0155 DSC_0152 DSC_0149 DSC_0144 DSC_0137 DSC_0172 DSC_0169 DSC_0166 DSC_0164 DSC_0158 DSC_0195 DSC_0187 DSC_0191 DSC_0178 13 Bal Karnawałowy Caritasu (galeria)

materiał: Ośrodek „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiejfb
tekst: Mariusz Maksymiuk
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

W 13 minut dookoła świata. Studenckie Targi Turystyczne (film) (galeria)

$
0
0

smollStudenci II Roku Turystyki i Rekreacji zorganizowali wzorem lat ubiegłych Studenckie Targi Turystyczne. Miały one miejsce w styczniu a stoiska prezentowane były na holu główny uczelni. Targi w swoim głównym zamierzeniu mają prezentować turystyczne regiony świata. Chętnie z możliwości oferowanej przez studentów korzystają też bialskie biura podróży. Wśród gadżetów, folderów, pocztówek, rekwizytów a nawet potraw które są rozpoznawalnym smakiem danego miejsca znaleźć można więc było i oferty podróży, wycieczek, wczasów.

FILM – Biper TV – Targi turystyczne studentów PSW

Innego rodzaju smaczku dodały tym targom stoiska takich państw jak Wyspy Kanaryjskiej, Turcja, Hiszpania, Białoruś czy Ukraina. Zachęcali do owiedzenia tych krajów studenci obcokrajowcy – studiujący na Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Targi uroczyście otworzył rektor uczelni, prof. Józef Bergier. W FILMIE m.in. wypowiedź dr Joanny Marchel, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych, Małgorzaty Parafiniuk i Edyty Kozłowskiej z Zakładu Turystyki i Rekreacji, prof. Macieja Jędrusika z Zakładu Gospodarki Przestrzennej, studenci.

Stoiska dostępne w tym roku: Ukraina, Podlasie, Mazury, Lubelskie, Turcja, Hiszpania, Meksyk, Egipt, Grecja, Izrael, Wielka Brytania, Włochy, Indie, Jamajka. Pojawiło się też stoisko Neckermanna, Itaki, Almaturu.

W 13 minut dookoła świata. Studenckie Targi Turystyczne (film) (galeria) _DSC3848 _DSC3849 _DSC3851 _DSC3852 _DSC3853 _DSC3854 _DSC3856 _DSC3858 _DSC3859 _DSC3861 _DSC3865 _DSC3867 _DSC3871 _DSC3872 _DSC3873 _DSC3875 _DSC3877 _DSC3879 _DSC3881 _DSC3882 _DSC3885 _DSC3886 _DSC3887 _DSC3888 _DSC3889 _DSC3890 _DSC3893 _DSC3895
materiał: Państwowa Szkoła Wyższa im. fb
Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tekst: Mariusz Maksymiuk
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Działalność prezydenta Dariusza Stefaniuka na przełomie 2014 i 2015 roku

$
0
0

admin-ajax.phpSprawozdanie z działalności prezydenta miasta Dariusza Stefaniuka między III i IV sesją Rady Miasta Biała Podlaska, to jest w dniach od 22 grudnia 2014r do 29 stycznia 2015r. Był to gorący okres w którym pojawiło się kilka ważnych tematów. W okresie między sesjami prezydent spotkał się z ponad setką mieszkańców miasta Biała Podlaska, którzy przychodzą do prezydenta w każdy wtorek. Oprócz tego odbył szereg roboczych rozmów z przedstawicielami miejskich instytucji oraz przedstawicielami organizacji samorządowych.

24 grudnia
Rozmowy na temat bialskich targowisk
Wraz z prezydentem Adamem Chodzińskim i urzędnikami magistratu, prezydent Stefaniuk spotkał się i rozmawiał na temat modernizacji targowisk przy ul. Przechodniej oraz przy Alei Tysiąclecia. Postanowiono wykorzystać powstały wcześniej projekt bazaru przy Alei Tysiąclecia oraz podjęto decyzję o przygotowaniu nowego projektu modernizacji targowiska przy ul. Przechodniej.

31 grudnia 2014
Imprezowa noc sylwestrowa
W noc Sylwestrową wraz z setkami mieszkańców Białej Podlaskiej prezydent Stefaniuk przywitał Nowy Rok podczas imprezy zorganizowanej przez miasto na Placu Wolności. W imprezie uczestniczyli także zastępcy: Michał Litwiniuk i Adam Chodziński oraz przewodniczący rady miasta Dariusz Litwiniuk.

2 stycznia 2015
Dyskusja o miejskich pieniądzach na sport. Pojawią się stypendia
Wraz z prezydentem Michałem Litwiniukiem oraz naczelnikiem wydziału spraw społecznych Anną Kaliszuk prezydent Stefaniuk rozmawiał na temat podziału funduszy na sport młodzieżowy i kulturę. - Zauważyłem, że miasto do tej pory nie wspierało indywidualnie utalentowanej młodzieży. Podjąłem decyzję o przekazaniu 55 tys. zł na stypendia sportowe i nagrody z dziedziny kultury. – mówi Stefaniuk.

6 stycznia
Orszak Trzech Króli i prezydenta
Wraz z bialskimi parafiami oraz fundacją Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” zorganizowano marsz z okazji święta Trzech Króli. Wraz z ponad tysiącem bialczan prezydent Stefaniuk pokonał trasę z kościoła św. Anny do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Uroczystość zakończył koncert kolęd w wykonaniu utalentowanych wokalistek z zespołu „Chwilka”. – Impreza zakończyła się sukcesem i na długie miesiące zapadnie w pamięci bialczan. – stwierdza prezydent.

7 – 15 stycznia
Budżet 2015
Prezydent organizuje kilkanaście kilkugodzinnych narad związanych z autopoprawkami do uchwały budżetowej.

7 stycznia
Na opłatku u biskupa
Prezydent Dariusz Stefaniuk uczestniczy w spotkaniu opłatkowym organizowanym przez biskupa siedleckiego, ks. Kazimierza Gurdę. Podczas pierwszego oficjalnego spotkania, w imieniu mieszkańców, Stefaniuk wręczył biskupowi monografię Białej Podlaskiej.

8 stycznia
Do szkół wysłał prezydent dyrektorów szkół
Wraz z prezydentem Michałem Litwiniukiem, prezydent Stefaniuk spotkał się z dyrektorami bialskich szkół i przedszkoli. Podczas spotkania omówiono działalność placówek oświatowych w 2015 roku oraz rozmawiano o odbywających się aktualnie balach studniówkowych i zasadach, jakie powinny podczas nich panować. Postanowiono także o rozpoczęciu szkoleń dla dyrektorów szkół, aby mogli powiększać swoje kwalifikacje.

9 stycznia
Dobre bo Bialskie
Prezydent Stefaniuk uczestniczy w uroczystej gali „Dobre, bo Bialskie” organizowanej przez starostę bialskiego Tadeusza Łazowskiego. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury przy ul. Brzeskiej.

12 stycznia
Kuszenie spółki PKP do inwestycji wartej 45 milionów złotych
Stefaniuk przebywa w Warszawie na spotkaniu z zarządu PKP PLK. Spotkanie dotyczy inwestycji, które miasto chce realizować wspólnie ze spółką. Chodzi o tunel pod torami na ulicy Lubelskiej. Namawialiśmy, aby PKP zrealizowało projekt inwestycji.

14 stycznia
Rozmowy z komendantem policji na temat bezpieczeństwa i ufundowania sztandaru
Spotkanie z Komendantem Miejskim Policji inspektorem Dariuszem Dudzikiem. Rozmawiano na temat ufundowania sztandaru dla bialskiej komendy. Prezydent Dariusz Stefaniuk otrzymał propozycję objęcia Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru. Poruszono także kwestię straży miejskiej. Komendant Dudzik poinformował prezydenta, że likwidacja straży miejskiej i przeniesienie tych pieniędzy na działalność policji nie poprawiłoby bezpieczeństwa w mieście, gdyż komendant za te fundusze nie może stworzyć nowych etatów policyjnych.

14 stycznia
Spotkanie z dziennikarzami
W spotkaniu uczestniczył prezydent Dariusz Stefaniuk i zastępcy: Michał Litwiniuk i Adam Chodziński. Opowiadali dziennikarzom o aktualnych działaniach urzędu, w tym m.in. o obniżeniu do ustawowego minimum podatku od środków transportowych.

15 stycznia
Rozmowy z kupcami przy Brzeskiej
Na targowisku miejskim przy ul. Brzeskiej prezydent spotkał się z kupcami. - Rozwiałem ich wątpliwości dotyczące dalszych losów bazaru. Poinformowałem, że samorząd nie planuje likwidacji targowiska. Zaprosiłem także delegację kupców do urzędu miasta na dalsze rozmowy. – informuje Stefaniuk.

16 stycznia
Chęć współpracy z PSW zapewniona
Prezydenty uczestniczy w spotkaniu z władzami Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Rektor uczelni, prof. Józef Bergier otrzymał zapewnienie o chęci współpracy i realizacji wspólnych projektów.

21 stycznia
Podsumowanie roku 2014 PSP w Małaszewiczach
W Małaszewiczach odbyło się spotkanie podsumowujące 2014 rok w Państwowej Straży Pożarnej. Prezydent Dariusz Stefaniuk uczestniczył w przekazaniu dwóch samochodów i łodzi dla bialskiej komendy. O współpracy rozmawiał z Komendantem Wojewódzkim PSP.

29 stycznia
Rozmowy z marszałkiem i wojewodą o strategicznych inwestycjach Białej Podlaskiej
Robocze spotkanie z marszałkiem województwa lubelskiego Sławomirem Sosnowskim oraz wojewodą lubelskim Wojciechem Wilkiem. Z Marszałkiem prezydent rozmawiał m.in. o strategicznych dla miasta inwestycjach finansowanych z nowej perspektyw budżetu Unii Europejskiej.

fbmateriał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst: Michał Trantau rzecznik Prezydenta Miasta Biała Podlaska / Mariusz Maksymiuk
zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

Walentynkowe serce biło w Centrum Handlowym Rywal (film)

$
0
0

small1Nieważne, czy dopiero poznaliście miłość swojego życia, czy jesteście w związku od lat – Walentynki warto przeżyć w wyjątkowy sposób. Impreza Walentynkowa w Centrum Handlowym Rywal w Białej Podlaskiej zorganizowana 14 lutego szczęśliwa była dla Justyny i Igi. – O mały włos o walentynkach byśmy zapomniały. A to okazało się, że na długo je zapamiętamy. – mówią obie panie.

FILM – Biper TV – Walentynki w Rywalu

W romantycznie zaaranżowanej scenerii Centrum przygotowaliśmy na ten dzień wiele ciekawych atrakcje. – podsumowuje Iwona Warda, dyrektor działu marketingu INBAP Group Biała Podlaska.

Walentynkową imprezę w Rywalu poprowadził w rytmie standardów muzycznych o tematyce miłosnej profesjonalny Konferansjer. Specjalnie dla zakochanych zostały zorganizowane słodkie wróżby. Uczestnicy imprezy mogli też wziąć udział w licznych konkursach z cennymi nagrodami. W jednym z nich właśnie wzięły udział Iga i Justyna.

Przez trzy dni (od 12 do 14 lutego) w Centrum Handlowym Rywal do dyspozycji odwiedzających byl totem multimedialny. Do wygrania były wspaniałe nagrody m.in. weekend w Spa dla dwojga. – Aby wziąć udział w konkursie musiałyśmy zrobić zakupy za minimum 100 zł w sklepach w Rywalu i zagrać w grę. – opowiada Iga. W dniu imprezy nagrodzono 3 najlepszych uczestników. Ta główna nagroda – weekend w SPA w Kołobrzegu przypadła właśnie dwóm paniom – Idze i Justynie. - Wygrała córka ale do tego Kołobrzegu wybierzemy się całą rodziną – podsumowuje Justyna.

O evencie walentynkowym w Rywalu opowiada też Sylwia Ładna, koordynator akcji. – Widać, że bialczanie są zakochani. Dostawali od nas balony, cukierki, lizaki, ciastka z wróżbami. – mówi koordynatorka.

1 2 3 4 6 7 9 10 11 13 14 15

fbmateriał: INBAP Group Biała Podlaska
temat: Centrum Handlowe Rywal
tekst: Iwona Warda dyrektor działu marketingu / Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Ekipa z Katolickiego Liceum laureatami I miejsca w filmowym konkursie Moje Miasto – Biała Podlaska (galeria)

$
0
0

small19 lutego 2015 r. w siedzibie Podlaskiej Agencji Consultingowej RECTUS – WOC w Białej Podlaskiej odbył się finał V edycji konkursu „Moje Miasto – Biała Podlaska”. Na uroczystość wręczenia pucharów i dyplomów przybyli: Michał Litwiniuk – Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Karol Sudewicz – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu a także uczestnicy konkursu i ich wychowawcy. Dziś FOTORELACJA z wydarzenia a już niebawem FILM a w nim rozmowa ze zwycięską ekipą.

Po części oficjalnej spotkania odbyło się wręczenie dyplomów i pucharów zwycięzcom konkursu „Moje Miasto – Biała Podlaska”. W konkursie wzięło udział 5 zespołów z czterech bialskich szkół.

I miejsce i puchar Prezydenta Miasta Biała Podlaska otrzymał film nakręcony przez uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida p.t. „Moje Miasto – Biała Podlaska”. Autorami filmu są Marcin Bieliński, Piotr Mika i Dominik Masełbas.

I miejsce w głosowaniu internautów zajęli uczniowie I LO Im. J. I. Kraszewskiego z filmem p.t. „Biała Podlaska – moje miasto” : Cezary Kirczuk, Filip Łaskawiec i Julia Nowosielska. Otrzymali oni dyplomy i puchar Redaktora Naczelnego portalu interwizja.edu.pl.

Wyróżniony został film Macieja Zabielskiego i Piotra Kirczuka z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 zatytułowany „Biała Podlaska – moje miasto , mój dom”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

POD TYM LINKIEM ZNAJDUJĄ SIĘ UCZESTNICZĄCE W 5. KONKURSIE FILMY
<<==>> LINK <<==>>

1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 30 31 32 33 34 35 36 37 38 40 41 42  44
fbmateriał: Telewizja Internetowa INTERWIZJA
tekst: Monika Pawlonka Telewizja Internetowa INTERWIZJA / Mariusz Maksymiuk
zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Bal Karnawałowy w Przedszkolu Samorządowym nr 6 (galeria)

$
0
0

smollDnia 30 stycznia 2015 roku, w Przedszkolu Samorządowym nr 6 odbył się Bal Karnawałowy, na którym wspaniale bawiły się dzieci wspólnie z rodzicami, przy akompaniamencie muzycznym Pana Jacka, który prowadził gry i zabawy.

Przedszkolu Samorządowym nr 6 odbył się Bal Karnawałowy (galeria) 1422620492290 1422621877501 1422621898047 1422622027010 p[rzedszkole 018 p[rzedszkole 023 p[rzedszkole 027 p[rzedszkole 029 p[rzedszkole 030 p[rzedszkole 031 p[rzedszkole 034 p[rzedszkole 035

materiał: Przedszkole Samorządowe nr 6fb w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Przedszkole Samorządowe nr 6
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci i młodzieży. Szymon Kołecki w Białej Podlaskiej

$
0
0

smollWażne, by ta oczekiwana chwila odpoczynku od nauki nie zamieniła się w nudę i bezczynność. O tym właśnie pomyśleli organizatorzy ferii zimowych pod hasłem „Ćwicz razem z nami – zdrowe i sportowe ferie zimowe”, które miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej. Na koniec dzieciaki czekało spotkanie z olimpijczykiem – Szymonem Kołeckim.

Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby bez względu na wiek i płeć każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie i w sposób miły oraz atrakcyjny spędzić czas. Zajęcia te ukierunkowane były na zespołowe gry sportowe (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, halowa piłka nożna). W dniu 12 lutego 2015 r. na zaproszenie organizatorów do szkoły przybyła grupa piłkarzy nożnych reprezentujących Akademię Piłkarską TOP 54.

Po zakończeniu ćwiczeń i zadań uczestnicy spotkali się z Szymonem Kołeckim, medalistą Igrzysk Olimpijskich i rekordzistą świata w podnoszeniu ciężarów. Wspólnie obejrzano film o olimpijczyku, jego drodze do sportowych sukcesów. Spotkanie zakończyło rozdanie autografów i wspólne zdjęcia z mistrzem. Nie zabrakło też słodkich akcentów – każdy mógł skosztować pysznych pączków.

Zajęcia odbywały się codziennie w dniach 02.02 – 12.02. 2015 r., a prowadzili je dr Jarosław Sacharuk i mgr Paulina Szyszka oraz instruktorzy podnoszenia ciężarów Krzysztof Multan i Dawid Sacharuk. Na szczególne uznanie zasługuje Maciej Juchimiuk – zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów i uczeń pierwszej klasy Liceum im. J. I . Kraszewskiego, który z własnej inicjatywy i z ogromnym zaangażowaniem włączył się w pomoc w prowadzeniu zajęć. Dyplomy okolicznościowe na zakończenie zajęć przygotowała mgr Iwona Sacharuk.

Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci i młodzieży. Image00004 Image00006 Image00007 Image00008 Image00009 Image00012 Image00013 Image00014 Image00015 Image00016 Image00017 Image00019 Image00020 Image00022 Image00024 Image00025 Image00026 Image00027 Image00028 Image00029 Image00030 Image00031 Image00032 Image00033 Image00035 Image00036 Image00037 Image00039 Image00041 Image00042 Image00043 Image00044 Image00045 Image000046

materiał: Szkoła Podstawowa nr 2 w Białej Podlaskiej fb
tekst: Iwona Sacharuk Szkoła Podstawowa nr 2
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Ostatkowy bal karnawałowy w Stowarzyszeniu „Wspólny Świat” był w tym roku wyjątkowy (galeria)

$
0
0

smollOstatkowy bal karnawałowy w Stowarzyszeniu „Wspólny Świat” był w tym roku wyjątkowy. Tego dnia odwiedzili nas goście z Norwegii. Przyjechał Pan Sven Hared wraz ze swoją rodziną Olga –córka, Hanne – żona, Martin – syn. Państwo Hared przywieźli naszym podopiecznym prezenty, które osobiście wręczyli dzieciom podczas balu karnawałowego.

- Paczki zawierały przybory szkolne, słodycze, środki czystości oraz fantastyczne czapki i szaliki. O działalności Stowarzyszenia „Wspólny Świat” dowiedzieliśmy się z mediów. Natychmiast postanowiliśmy ich docenić i przekazać prezenty dzieciakom. To był zwyczajny, ludzki odruch serca. – powiedział Pan Sven Hared.

Naszym gościom z Norwegii, towarzyszyli ich przyjaciele z Polski: Leszek Halczuk, Ryszard Mika, Katarzyna Dobrowska, Robert Dąbrowski. Wspólnie śpiewali piosenki i bawili się z naszymi dziećmi podczas balu karnawałowego. Ciekawą niespodzianką był pokaz i wspólna nauka tańców norweskich.

- Bardzo się cieszymy, że nasza działalność jest również doceniana poza granicami naszego kraju. Przyjemnie jest być docenionym nie tylko na wielkich galach, ale także przez zwykłych ludzi. To wyjątkowa niespodzianka, za którą w imieniu naszych dzieci serdecznie dziękuję. Przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję panu Leszkowi Halczuk, który nawiązał kontakt z naszym Stowarzyszeniem oferując pomoc naszym podopiecznym. – z radością stwierdziła prezes Stowarzyszenia, Pani Anna Chwałek.

Państwo Hared to zwykła, norweska rodzina. Ojciec – robotnik budowlany, Mama –sprzedawca w sklepie, Dzieci – uczące się, wiek 14-15 lat. Widać, że czynienie dobra nie jest jedynie domeną znanych celebrytów. Nasi nowi norwescy przyjaciele, postanowili teraz częściej interesować się działalnością Stowarzyszenia i utrzymywać z nim stały kontakt.

Ostatkowy bal karnawałowy w Stowarzyszeniu „Wspólny Świat” był w tym roku wyjątkowy (galeria) 2 3 DSC07273 DSC07287 DSC07290 DSC07292 DSC07300 DSC07308 DSC07309 DSC07327 DSC07330 DSC07336 DSC07338 DSC07339 DSC07346 DSC07354 DSC07363 DSC07373 DSC07375 DSC07376 DSC07382 DSC07387 DSC07389 DSC07390 DSC07391 DSC07393 DSC07400 DSC07404 DSC07406 DSC07418 DSC07425 DSC07427 DSC07433 DSC07441 DSC07454 DSC07456 DSC07459 DSC07466 DSC07473 DSC07474 DSC07477 DSC07478 DSC07481 DSC07482 DSC07485 DSC07498 DSC07507 DSC07510 DSC07513 DSC07515 DSC07520 DSC07527 DSC07531

materiał: Stowarzyszenie „Wspólny Świat” Biała Podlaskafb
tekst i zdjęcia : Katarzyna Turosieńska-Durlik specjalista ds. PR
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Biała Podlaska – Eco City (film)

$
0
0

smallBialskie Zakłady Wodociągów i Kanalizacji „WOD-KAN” Sp. z o.o. włączyły się w program „Eco City”, którego głównym zadaniem jest promowanie zachowań proekologicznych dzięki, którym Biała Podlaska będzie miastem czystym a mieszkańcy będą znali podstawowe zasady segregacji odpadów. Zapraszamy do obejrzenia filmu BWiK o zachowaniach proekologicznych.

FILM – Promowanie zachowań proekologicznych – BWiK Biała Podlaska

 

w1
fbmateriał: Bialski Zakład Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Urzędnicy skontrolują – kto i jak segreguje swoje śmieci

$
0
0

smallNa najbliższej sesji Rady Miasta, radni miejscy na wniosek prezydenta Dariusza Stefaniuka przegłosują znaczne podwyżki stawek opłat śmieciowych. To już pewne. Tymczasem pracownicy Urzędu Miasta otrzymali wytyczne do pracy nad nowym modelem weryfikacji tzw. „deklaracji śmieciowych”. System, który do tej pory obowiązywał okazał się być nieefektywny, dlatego Miasto chce go usprawnić, aby zwiększyć ilość gospodarstw, które płacą za śmieci.

Działania zmierzające do weryfikacji danych zawartych w deklaracjach lub w przypadku braku deklaracji:
- wezwanie do złożenia deklaracji,
- w przypadku braku deklaracji, wystąpienie do „WOD-KAN” o potwierdzenie poboru wody w gospodarstwach,
- w przypadku potwierdzenia poboru wody, wszczynane jest postępowanie, które ma ustalić wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
- weryfikacja poprawności danych zawartych w deklaracjach na podstawie zgłoszeń mieszkańców, informacji przekazywanych przez firmę „Komunalnik”, okresowej kontroli zużycia wody,
- weryfikacja urodzeń dzieci oraz ujęcia ich w deklaracjach za gospodarowanie odpadami komunalnymi, (działanie systematyczne raz miesiąc).

- W najbliższym czasie chcemy jeszcze raz zweryfikować wszystkie złożone do tej pory deklaracje. W drugiej połowie października 2014 roku wystawiono 71 tytułów wykonawczych za niepłacenie za śmieci. – informuje Michał Trantau rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

fbmateriał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst: Michał Trantau rzecznik prasowy UM / Mariusz Maksymiuk
zdjęcia: arch. radiobiper.info
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.
Viewing all 918 articles
Browse latest View live