W sali konferencyjnej Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, w dniu 5 lutego, kierownictwo bialskiej placówki złożyło sprawozdanie z funkcjonowania Zakładu Karnego za 2014 r. Dane statystyczne, realizowane projekty, ewidencje, opis działu penitencjarnego, programy resocjalizacyjne, kwatermistrzostwo, ochronę, zatrudnienie i warunki w jakich przebywają skazani przedstawił dyrektor ZK ppłk Leszek Wojciechowski. Na pytania odpowiadali też Zdzisław Król – nadzorujący dział ochrony, i Paweł Waszczuk – mł. inspektor ds. kadr. Bialskie więzienie zatrudnia prawie 130 osób. Bialski Zakład i oddział w Zabłociu dysponują ok. 350 miejscami dla skazanych. Dzienna stawka wyżywienia to nieco ponad 4 zł. Więźniowie pracują. W 2014 roku wypracowali ponad 1 mln zł.
FILM – Biper TV – Podsumowanie działalności w 2014 roku Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej
- Zakład Karny od wielu lat funkcjonuje jak przedsiębiorstwo. Staramy się po pierwsze zapewnić skazanym humanitarne warunki odbywania kary. Zapewniona jest opieka medyczna. Nie brakuje możliwości do kontaktu z bliskimi. O ile tylko jest to możliwe i uzasadnione zezwalamy więźniom na przepustki. W zeszłym roku wszyscy z takiego rodzaju bonusu skorzystali w sposób odpowiedni. Wrócili. To pozwala nam też na kierowanie osadzonych do pracy poza więzieniem. Pracują na rzecz samorządów, szkół, f
irm budowlanych. Również w samej placówce ogromną część prac remontowych i porządkowych wykonują osadzeni. Z planów jakie nas czekają to rozbudowa – dobudowa piętra – do oddziału terapeutycznego. Zabiegał będę o rozbudowę oddziału w Zabłociu, tam jest i miejsce a polskie więziennictwo czeka taka potrzeba. W 2017 roku mamy do kraju zabrać 17.000 naszych rodaków przebywających w zakładach karnych w całej Europie. Bardzo dużym zadaniem inwestycyjnym już w dalszej kolejności będzie termomodernizacja budynków Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. – mówi nam dyrektor ppłk Leszek Wojciechowski.
ZAKŁAD KARNY W BIAŁEJ PODLASKIEJ
sprawozdanie z funkcjonowania za rok 2014:
Zatrudnienie:
W Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej w roku 2014 zatrudnionych było 119 funkcjonariuszy oraz 16 pracowników cywilnych, w tym 15 Pań. Łączna liczba etatów to 127,7 i wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku o 2 %.
W omawianym okresie 3 funkcjonariuszy odeszło na zasłużone zaopatrzenie emerytalne i ich miejsce zajęli 3 nowi funkcjonariusze SW. Ponadto grono pracowników bialskiego Zakładu zasilili trzej funkcjonariusze, którzy przenieśli się z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim oraz Włodawy.
Spośród wszystkich etatów funkcjonariuszy w 2014 roku: 33% to stanowiska oficerskie, 13% stanowiska chorążych, a stanowiska podoficerskie to 54%. W roku 2013 wymiennie proporcje wyglądały podobnie.
Najmłodszy funkcjonariusz pracujący w 2014 roku miał 22 lata, najstarszy liczył sobie lat 53. Wśród funkcjonariuszy 66 legitymowało się wykształceniem wyższym magisterskim, 13 wyższym zawodowym oraz 40 wykształceniem średnim.
Ewidencja
Zakład Karny w Białej Podlaskiej przeznaczony jest dla recydywistów penitencjarnych z oddziałem dla osadzonych tymczasowo aresztowanych i oddziałem terapeutycznym dla skazanych recydywistów penitencjarnych uzależnionych od alkoholu. Zakład „obsługuje” osoby pozbawione wolności z 3 powiatów: bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego.
Zakład jest w stanie zapewnić miejsce dla 395 osób pozbawionych wolności, 270 miejsc w Białej Podlaskiej oraz 125 miejsc w Oddziale Zewnętrznym w Zabłociu. W porównaniu do 2013 roku pojemność jednostki zmniejszyła się o 8 miejsc zakwaterowania – pozyskane pomieszczenia przeznaczono na pomieszczenia biurowe dla wychowawców pracujących na oddziałach mieszkalnych. Zaludnienie jednostki w 2014 roku kształtowało się na poziomie 95 % i było niższe od poprzedniego roku o 3 %.
W 2014 r. przez bialską jednostkę „przewinęło się” 1919 osób. Liczba ta wynika z ilości osób, które przybyły do i ubyły z jednostki. Przyjętych w 2014 r. zostało 951 osób, z czego 293 osoby zostały przetransportowane z innych jednostek, 589 osób zostało doprowadzonych przez funkcjonariuszy Policji oraz Straży Granicznej a 69 zgłosiło się samodzielnie do odbycia kary, stanowi to jedynie 10,4% z ogólnej liczby osób przyjętych z wolności. Jednostka w 2014 roku zwolniła 504 osadzonych, a przetransportowała do innych jednostek penitencjarnych 464 osoby, co daje ogólną liczbę 968 osób. Porównując do roku 2013 ruch osadzonych był mniejszy o prawie 9 %.
Drugie więzienie na wolności
Na dzień sporządzania informacji 385 osób oczekuje na wykonanie 486 prawomocnie orzeczonych kar pozbawienia wolności. Są to osoby którym sądy wyznaczyły terminy stawienia się do odbycia kary. Osoby, które nie zgłaszają się dobrowolnie, są doprowadzane przez Policję lub inne organy, na ich koszt. W porównaniu do 2013 roku jest to wzrost prawie o 100%
Najmłodszy osadzony, który odbywał karę w 2014 roku miał 20 lat , natomiast najstarszy 74 lata i odbywa karę 25 lat pozbawienia wolności. Najmniejszy wymiar kary w 2014 wynosił 2 dni a największy 25 lat.
Dział penitencjarny
Opis najciekawszych inicjatyw prowadzonych we współpracy z podmiotami
o których mowa w art. 38 kkw.;
Wskaźnik otwartości więzienia to między innymi ilość podmiotów zewnętrznych uczestniczących w procesie resocjalizacji skazanych. To właśnie ich członkowie wchodząc do więzień dają gwarancję właściwej i szerokiej kontroli społecznej wykonywania kary pozbawienia wolności.
Zakład Karny w Białej Podlaskiej w 2014 roku współpracował z takimi podmiotami jak:
Uniwersytet Warszawski IPSiR w Warszawie,
UMCS w Lublinie,
Katolicki Uniwersytet Lubelski,
Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
Urząd Miasta w Białej Podlaskiej,
Starostwo Powiatu Bialskiego
Urząd Miasta Terespol,
Urząd Gminy Biała Podlaska,
Urząd Gminy Terespol,
Urząd Gminy Kodeń,
Urząd Gminy Kąkolewnica,
Urząd Gminy Sławatycze,
Urząd Gminy Rokitno,
Urząd Gminy Wisznice,
Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej,
Klub Sportowy MKS Podlasie Biała Podlaska,
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej,
Galeria Podlaska w Białej Podlaskiej
Ośrodek Szkoleniowo – Terapeutyczny w Dołdze.
Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej
Dom Dziecka w Komarnie
Parafia Prawosławna w Białej Podlaskiej
ZDZ Biała Podlaska,
OHP Biała Podlaska,
Bialskie Centrum Informacji,
Ośrodek MISERICORDIA Caritas w Białej Podlaskiej
Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej,
oraz kontrahenci zatrudniający skazanych.
Przedsięwzięcia realizowane w jednostce penitencjarnej o zasięgu ogólnopolskim, okręgowym i miejskim:
1. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć w roku 2014 było zorganizowanie kampanii społecznej adresowanej do młodzieży szkolnej oraz studentów z terenu powiatu bialskiego pt. „Ryzyko w ruchu drogowym – poznaj, zrozum, ciesz się jazdą”.
Równolegle został zorganizowany piknik na terenie miasta w którym uczestniczyły służby mundurowe informujące o bezpiecznym poruszaniu się na drodze. Zaprezentowano m.in. symulatory wypadków, nauka pierwszej pomocy oraz materiały odnoszące się do bezpiecznego poruszania na drodze. Kampanii towarzyszyła ekspozycja na murach bialskiego więzienia dzieł autorstwa polskich plakacistów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Równolegle skazani odbywające karę pozbawienia wolności za przestępstwa komunikacyjne uczestniczyli w programie readaptacji społecznej (edukacyjno-informacyjnym).
2. Bardzo cenną inicjatywą był udział funkcjonariuszy i osadzonych w cyklicznej akcji, polegającej na wykonywaniu prac porządkowych na opuszczonych i zaniedbanych mogiłach wojennych oraz innych miejscach pamięci narodowej, za co jednostka i 4 funkcjonariuszy zostało odznaczonych przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa medalami „opiekuna miejsc pamięci narodowej”.
3. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy także w społecznej akcji odbudowy kopca Marszałka J. Piłsudskiego w Żakowoli Starej.
4. W miejscowości Lisy bialscy funkcjonariusze wspólnie ze skazanymi uporządkowali teren oraz posadowili obelisk z tablicą, na której widnieją nazwiska 16 piechurów Wojska Polskiego, poległych w boju z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939r.
5. Udział funkcjonariuszy i skazany w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zbieranie pieniędzy do puszek jak również przekazanie na licytację w ramach WOŚP prace plastyczne i rzeźbiarskie a także przepustki do więzienia.
6. Projekt Polska Światłoczuła realizowany na terenie Oddziału Zewnętrznego w Zabłociu, którego realizacja jest skierowana nie tylko do skazanych z OZ, ale również do społeczności lokalnej
7. Funkcjonariusze i skazani powstałego koła szachowego brali udział w miejskich turniejach szachowych odbywających się na terenie miasta Biała Podlaska.
8. Trzech skazanych bialskiej jednostki brało udział w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, jako opiekunowie osób niepełnosprawnych.
9. Występy grupy teatralnej skazanych z przedstawieniem „Herody” w okresie świąteczno-noworocznym. Skazani występują w ośrodkach pomocowych, charytatywnych, ale również kościołach i wyższej uczelni. Spektakl obejrzało ponad 4000 widzów.
10. Udział funkcjonariuszy i skazanych w rozpoczęciu i zakończeniu sezonu motocyklowego w Białej Podlaskiej.
Zestawienie liczby skazanych wg systemu odbywania kary pozbawienia wolności w 2014 r. (średnia miesięczna)
![a5]()
Liczba skazanych objętych programem była o 10 % większa w porównaniu do roku 2013.
Analiza porównawcza udzielonych zezwoleń na opuszczenie jednostki w latach 2013-2014
– art. 138§ 1 p.7 kkw (30 godzinne)
2013 – 466
2014 – 499
– art. 138 §1 p.8 kkw
2013 – 410
2014 – 381
– wszystkie zezwolenia + k-o, sport
2013 – 2182
2014 – 2782
Z ogólnej liczby udzielonych w 2014 r. zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego w Białej Podlaskiej tj. 2782 nie odnotowano ani jednego przypadku niepowrotu.
Analiza porównawcza wskazuje na znaczny wzrost zezwoleń na opuszczenie ZK w odniesieniu do zajęć k-o i sportowych. Pozostałe zezwolenia kształtują się na porównywalnym poziomie.
Rozpatrzenia wniosków o warunkowe przedterminowe zwolnienie
2013 – 179
2014 – 160
pozytywnie rozpatrzonych
2013 – 75 wniosek Dyrektora ZK – 59
2014 – 71 wniosek Dyrektora ZK – 49
Rozpatrzenia w sprawie odbywania kary w Systemie Dozoru Elektronicznego
2013 – rozpatrzeń – 43 pozytywnie – 14 wniosek Dyrektora ZK – 10
2014 – rozpatrzeń – 42 pozytywnie – 22 wniosek Dyrektora ZK – 4
Zestawienie szkoleń kursowych zrealizowanych w 2014 r.
1. Kurs zorganizowany ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej „Przyuczenie do zawodu konserwator budynków” – jeden cykl dla 12 osób.
2. Kurs zorganizowany ze środków Funduszy Norweskich „Zagospodarowanie terenów zielonych wraz z zajęciami kompetencyjnymi z aktywizacji zawodowej, problematyki ekologicznej, ratownictwa medycznego oraz przeciwdziałania agresji i złości” – jeden cykl dla 12 osób.
3. Kurs zorganizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. „Kurs komputerowy ECDL Core” – jeden cykl dla 25 osób.
Łączna liczba osób objętych szkoleniem kursowym 49 osób
Opis najciekawszych programów resocjalizacji sprzyjających przygotowaniu do readaptacji społecznej skazanych realizowanych w 2014 roku:
1. Jednym z najważniejszych jest program „Asystent osoby niepełnosprawnej i starszej”. W ramach programu skazani zostają przeszkoleni w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym, podczas którego nabywają wiedzę, jak profesjonalnie opiekować się osobami niepełnosprawnymi. W 2014 roku program zrealizowało 9 skazanych. W ramach programu zostały przeprowadzone zajęcia z języka migowego. Trzech skazanych absolwentów kursu uczestniczyło również w Pieszej Pielgrzymce z Warszawy na Jasną Górę jako opiekunowie osób niepełnosprawnych.
2. Programu Korekcyjno-Edukacyjnego dla sprawców przemocy. Program realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej „Przestań być wrogiem pozostań przyjacielem” – adresowany do sprawców przemocy w rodzinie. W ubiegłym roku zrealizowano 3 edycje programu w którym uczestniczyło 33 skazanych.
3. Program DULUTH – program przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowany przez wychowawcę i psychologów w Białej Podlaskiej oraz w OZ Zabłocie. W przeprowadzonych w 2014 roku 3 edycjach programu wzięło udział 30 skazanych.
4. Program psychokorekcyjny „Trzeźwy umysł bezpieczna droga” kierowany do sprawców przestępstw stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym tj. czynu z art. 178a kk. W ramach zorganizowanych dwóch edycjach uczestniczyło łącznie 25 skazanych.
5. „Poznaj Białą i jej okolice” – Program readaptacji społecznej poprzez turystykę rowerową: walor poznawczy (poznanie historii, obcowanie z przyrodą), walor społeczny (nauka umiejętności obcowania z ludźmi, właściwego wykorzystywania czasu wolnego), walor edukacyjny (nauka poruszania się na drogach). Podczas programu uczestniczy biorą udział w zajęciach: bezpieczne poruszanie się po drogach (policjant), ratownictwa – udzielanie pierwszej pomocy. Odbyły się 2 edycje programu w których łącznie uczestniczyło 15 skazanych.
6. „ODKRYJ ŚWIAT MUZYKĄ” – Program readaptacji społecznej w ramach realizacji programu działa zespół wokalno-instrumentalny skazanych WOLNI. Skazani w ramach programu koncertują w okresie świątecznym w instytucjach pomocy społecznej (Dom Opieki Społecznej w Kozuli, Ośrodek Misericorda Caritas – spotkanie wigiljne dla ubogich, Bialski Oddział Polskiego Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rzsiane, Ośrodek dla uchodźców w Białej Podlaskiej. Przez cały rok w program było zaangażowanych 3 skazanych.
7. Wieża – adaptacja zamkniętego Ja, program przeciwdziałania prokryminalnym postawom – program informacyjny dla skazanych nowo przyjętych do jednostki. Ma za zadanie zmniejszyć stres towarzyszący okresowi bezpośrednio po przyjęciu do jednostki poprzez udzielenie ważnych informacji. Realizują go oprócz wychowawcy, psycholog, oddziałowy penitencjarny, kapelan więzienny. Program został pozytywnie oceniony podczas wizytacji Krajowego Mechanizmu Prewencji. Oceniono go, jako dobrą praktykę do naśladowania w raporcie corocznym instytucji. W 2014 roku odbyło się 11 edycji programu, w którym uczestniczyło 99 skazanych.
8. Program resocjalizacyjny sprzyjający przygotowaniu do readaptacji społecznej w zakresie aktywizacji zawodowej i promocji zatrudnienia „Jak żyć kiedy wyjdę”. Program realizowany we współpracy z Kołem Naukowym studentów resocjalizacji Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Zajęcia prowadzili pracownicy takich instytucji jak: OHP, Urzędu Pracy, MOPS-u. W programie uczestniczyło 9 skazanych.
9. Program korekcyjno-edukacyjny „Nie daj się uzależnić od HAZARDU”. Program prowadzony przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Białej Podlaskiej informujący i edukujący o zagrożeniach wynikających z uzależnień od hazardu i związanych z tym konsekwencjami prawnymi. Realizacja we współpracy z Izbą Celną w Białej Podlaskiej. W zajęciach uczestniczyło 32 skazanych.
10. Krótka Interwencja – prowadzona przez psychologów ZK i OZ. Oddziaływania terapeutyczne skierowane do skazanych uzależnionych od alkoholu odbywających karę pozbawienia wolności w ZK i OZ Biała Podlaska. Zajęcia z Krótkiej interwencji przeprowadzono w 2014 roku dla 99 skazanych.
Łączna ilość osób uczestniczących w programach w 2014 roku: 354
Programy związane z działalnością k-o i sport realizowane w 2014 roku:
1. Program sportowy „64 pola” 2x 2,5 tygodniowo. Ok. 7 skazanych. W ramach programu jest realizowany m.in. turniej szachowy o puchar Dyrektora ZK w Białej Podlaskiej w której brali udział funkcjonariusze i Skazani. Program kończy się turniejem między skazanymi uczestniczącymi w programie szachowym a funkcjonariuszami. W programie uczestniczyło 6 skazanych.
2. Program readaptacji społecznej skazanych z elementami kultury i edukacji „Scena Przemiany”. Skazani w ramach realizacji programu przygotowali przedstawienie „Herody” z którym występują w większości instytucji pomocowych, Domach opieki Społecznej, kościołach, domach kultury, uczelniach. W sezonie świąteczno-noworocznym nawet kilka tysięcy ludzi z powiatu bialskiego jest odbiorcą tego przedstawienia. Uczestniczyło w programie 11 skazanych.
3. Program readaptacji „Wokół Choinki” – program mający na celu kształtowanie umiejętności społecznych i poznawczych. Realizacja ściśle odnośni się do tematyki świątecznej i związanej z tym wartościami rodzinnymi i obyczajowymi. Program realizowany we współpracy z Kołem Naukowym studentów resocjalizacji Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Wspólnie ze studentami skazani wykonują prace plastyczne (ozdoby świąteczne) które następnie biorą udział w kiermaszu świątecznym (budynek Sądu Rejonowego, aula uczelni PSW. Środki pozyskane z aukcji są przeznaczone na paczki dla dzieci osadzonych i zorganizowanie zabawy choinkowej i Mikołaja. Program ukończyło 14 osadzonych
4. Program readaptacji społecznej skazanych z elementami kultury i edukacji „Pamięć i tradycja” – w ramach realizacji programu został zrealizowany projekt rekonstrukcji Kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego znoszonego w okresie okupacji w gm. Kąkolewnica. Ponadto odbyły się zajęcia edukacyjne odnoszące się do zapoznania z historią niepodległościową Polski i najbliższych terenów. Uczestniczyło w programie 19 skazanych.
5. Program readaptacji społecznej skazanych z elementami kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych „Magiczne ręce” – w ramach realizacji programu skazani wykonują rękodzieło z papieru. Sukcesem w ubiegłym roku było zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie w kategorii rękodzieło przez jednego z osadzonych z ZK Biała Podlaska. W programie uczestniczyło 13 skazanych.
6. Program readaptacji społecznej skazanych z zakresu Kultury Fizycznej i Sportu „Czysta gra”. W ramach realizacji programu skazani uczestniczą w zajęciach sportowych w rozgrywkach bialskiej Superligi. W zajęciach uczestniczyło 14 skazanych.
7. Program readaptacji społecznej skazanych, realizowany w Odziale Zewnętrzny Zakładu karnego w Zabłociu pt. „Bartnik” składający się z dwóch etapów. Część pierwsza – teoretyczna opiera się na zajęciach edukacyjnych odnoszących się do tematów ekologii środowiskowej. Drugi etap to pozyskanie wiedzy i praktyki w ramach opieki na ulami pszczelimi pod fachowym okiem specjalisty w tym zakresie. W programie uczestniczyło 39 skazanych.
Łączna ilość osób uczestniczących w programach w 2014 roku: 116
Podsumowując liczba osób objętych oddziaływaniem wynosi 519
Oddział terapeutyczny
Pojemność oddziału terapeutycznego dla skazanych recydywistów penitencjarnych od momentu uwożenia nie ulega zmianie i wynosi 24 miejsca. W oddziale realizowany był intensywny program psychoterapii uzależnienia od alkoholu, trwający przez 3 miesiące dla każdej edycji pacjentów. Na terapii przebywają skazani odbywający karę pozbawienia wolności z jednostek penitencjarnych z różnych stron Polski. W roku 2014 łącznie przyjęto 98 pacjentów – uczestników terapii. W opisywanym okresie 8 pacjentów odmówiło uczestnictwa w pełnym programie terapii, brali udział jedynie w zajęciach edukacyjnych. Nie było przypadków nieprawidłowego skierowania pacjenta do terapii. Czas oczekiwania na przyjęcie do oddziału terapeutycznego wynosi aktualnie 22 miesiące. Na przyjęcie do oddziału na dzień dzisiejszy oczekuje 151 skazanych. Oddział dysponuje wolnymi miejscami dopiero na 17.11.2016 r.
W minionym roku bardzo dobrze układa się współpraca z przedstawicielami ruchu AA Intergrupy „Podlasie”, a jej spotkania organizowane były również na terenie zakładu karnego. Nieprzerwanie od ponad 20 lat w jednostce penitencjarnej funkcjonuje grupa AA „Przemiana”. Służby grupy organizowały 3 razy w roku uroczyste mityngi otwarte, w których uczestniczyło ok. 40 gości – byli to członkowie AA i sympatycy ruchu trzeźwościowego spoza ZK. Systematycznie – 1 raz w tygodniu, odbywały się mityngi AA, z udziałem trzeźwiejących alkoholików spoza więzienia.
Dział finansowy
Łączne wydatki jednostki w 2014 roku około 10,7 mln i były niższe o 0,2 mln w porównaniu do roku 2013. Średnio-miesięczny koszt utrzymania jednego osadzonego w Zakładzie karnym w Białej Podlaskiej to 2 416 zł/ miesiąc i był prawie o 100 zł. wyższy w porównaniu do 2013 roku.
Dział kwatermistrzowski
Dział realizujący wszelkiego rodzaju zadania natury zaopatrzeniowej i konserwacyjno-remontowej. Otrzymane środki finansowe funkcjonariusze działu kwatermistrzowskiego wydatkowali głównie na poprawę bezpieczeństwa w jednostce, poprawę warunków bytowych osadzonych oraz z racji roku funkcjonariusza, na poprawę warunków pracy funkcjonariuszy. Zadania remontowe wykonane zostały zarówno systemem zleconym, jak i gospodarczym, a były to:
1. Adaptacja pomieszczenia na salę konferencyjną oraz zakup wyposażenia multimedialnego
2. Generalny remont wszystkich pomieszczeń kompleksu oświatowo-sportowego,
3. Dostosowanie ogrodzenia wewnętrznego i zewnętrznego terenu ścisłego jednostki do obecnych wymogów ochronnych,
4. Przeprowadzenie remontu kapitalnego łaźni osadzonych
w budynku koszarowym B, dzięki czemu każdy z oddziałów mieszkalnych dysponuje własną łaźnią z wydzielonymi boksami natryskowymi.
5. Kompleksowy remont i nowe wyposażenie pomieszczeń Zakładu Opieki Zdrowotnej, co pozwoliło dostosować je do wymogów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.
6. Zakupiono i zainstalowania nowoczesnego agregatu prądotwórczy.
7. Przeprowadzono kapitalne remonty dwóch dyżurek oddziałowych, łącznie z wymianą sprzętu kwaterunkowego.
8. Zakupione nowe wyposażenie do pomieszczeń biurowych.
9. Zamontowany został nowy komputerowy system zarządzania zużyciem mediów.
10. Zamontowaną również zabudowę stanowisk prysznicowych dla oddziału zewnętrznego w Zabłociu.
Oprócz wyżej wymienionych prac prowadzono inne nie mniej ważne, choć o mniejszych nakładach finansowych np. w roku ubiegłym wyremontowano wszystkie cele w trzech oddziałach, klatki schodowe i korytarze. Sukcesywnie konserwowano i naprawiano sprzęt kwaterunkowy. Służba konserwacyjna na bieżąco usuwała różnego rodzaju awarie urządzeń oraz instalacji: elektrycznej, wodnej, c.w.u. i c.o.
Łączne wydatki jednostki w 2014 roku tylko na wykonanie prac remontowych i zakup wyposażenia to prawie 530 tyś zł. i był o prawie 400 tyś wyższa od wydatków w 2013 roku, które wynosiły zaledwie 140 tyś. W większości prace remontowe wykonano systemem gospodarczym wykorzystując prace skazanych.
W 2014 roku średnia stawka żywnościowa na jednego osadzonego wynosiła 4,08 zł/dzień i była niższa o 10 % od roku 2013. Również od 2014 roku osadzeni mają dostęp w celach mieszkalnych do c.w.u. a także od czerwca korzystają dwa razy w tygodniu z łaźni.
Ochrona
Dział ochrony Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej liczy 74 funkcjonariuszy. W porównaniu do 2013 r. stan etatowy działu zwiększył się o 3 funkcjonariuszy, co przyczyniło się do zmniejszenia liczby nadgodzin w dziale z ok. 6000 na koniec 2013 r. do ok. 3500 na dzień 31.12.2014 r. W związku z powyższym na jednego funkcjonariusza działu ochrony przypada obecnie ok. 48 nadgodzin. Przy liczbie 74 funkcjonariuszy działu ochrony i możliwym pełnym zaludnieniu jednostki penitencjarnej na 1 funkcjonariusza działu przypada 5,3 osadzonego. Stosunek liczby osadzonych przypadających na wszystkich funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, których jest 119, wynosi 3,3 do 1.
W 2014 r. w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej odnotowano wystąpienie 9 zdarzeń. Jest to spadek w porównaniu do 2013 r. o 5 zdarzeń. W omawianym okresie nie użyto broni, a środki przymusu bezpośredniego zastosowano jedynie dwukrotnie.
Zatrudnienie
Ważnym elementem pracy penitencjarnej jest dbałość o zatrudnienie osadzonych podczas odbywania przez nich kary pozbawienia wolności. Praca aktywizuje skazanych, przygotowuje do życia w społeczeństwie, traktowana jest jako element readaptacji społecznej kształtujący właściwe normy, ma również ogromny wpływ na atmosferę w jednostce. Należy wspomnieć o aspekcie ekonomicznym wpływającym na poprawę warunków bytowych samych osadzonych i ich rodzin. Skazani, za zarobione pieniądze spłacają alimenty, koszty sądowe i grzywny.
Od wynagrodzenia, osadzonemu potrąca się również składki na ubezpieczenie społeczne tj. emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dzięki temu okres zatrudnienia odpłatnego brany jest pod uwagę przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz praw emerytalnych.
Rok 2014 był bardzo udany, ponieważ oprócz zatrudnienia wewnętrznego bardzo dobrze funkcjonowało zatrudnienie skazanych poza Zakładem Karnym: tak odpłatne na rzecz firm komercyjnych, jak i nieodpłatne przy pracach publicznych i charytatywnych wykonywane na rzecz lokalnej społeczności i organizacji pożytku publicznego.
Prace porządkowe i pomocnicze wykonywane na rzecz ZK
W ubiegłym roku dysponowaliśmy 20 etatami kalkulacyjnymi na zatrudnienie odpłatne i 30 na zatrudnienie osadzonych nieodpłatne. Musi to wystarczyć w celu zapewnienia podstawowych potrzeb funkcjonowania jednostki tj: gotowania, wydania posiłków, prania, sprzątania i prac remontowych.
Spośród 60 skazanych zatrudnionych średnio-miesięcznie na rzecz jednostki 55 % pracowało odpłatnie.
Najniższa stawka godzinowa osadzonego zatrudnionego odpłatnie w 2014 roku wynosiła 9,14 zł, a przepracowanie całego miesiąca w pełnym wymiarze czasu pracy gwarantowało uzyskanie kwoty minimalnego wynagrodzenia tj. 1 680 zł. Wynagrodzenie z tytułu płac skazanych na rzecz jednostki w 2014 roku wyniosło 495 tysięcy zł.
Zatrudnienie odpłatne poza zakładem karnym
Coraz trudniej przy obecnej koniunkturze na bialskim rynku pracy, pozyskać nowe podmioty gospodarcze zainteresowane komercyjnym, odpłatnym zatrudnieniem skazanych. Mimo to w ubiegłym roku codziennie ponad 30 osadzonych pracowało zarobkowo poza terenem ZK czyli około 8% ogólnej populacji osadzonych. Niewątpliwie argumentem w rozmowach z kontrahentami, jest możliwość skorzystania z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych, gwarantującego zwrot 20% ryczałtu z tytułu zwiększonych kosztów zatrudniania osadzonych. Pracodawca nie musi nawiązywać stosunku pracy z osadzonym, podpisuje umowę administracyjną z Dyrektorem ZK i mówiąc kolokwialnie ”wynajmuje” skazanych do pracy. Nie musi martwić się o okresy wypowiedzenia umowy, ma pewność, że skazany będzie terminowo w pracy i w należytej formie psycho-fizycznej, nie narzeka na fachowość i zaangażowanie pracujących skazanych.
Fundusz płac z tytułu zatrudnienia odpłatnego w firmach komercyjnych za ubiegły rok wyniósł łącznie 532 tysiące zł. Najwytrwalsi nasi pracodawcy to:
1. ZRB Romaniuk Biała Podlaska budownictwo
2. PW Bialbud Biała Podlaska budownictwo
3. PW Komunalnik w Białej Podlaskiej sortownia śmieci
4. PUH Omega Biała Podlaska meblarstwo
5. Gospodarstwo Ogrodnicze Kowalczuk ogrodnictwo
Prace publiczne
Szeroka gama oferowanych prac realizowanych na rzecz różnych podmiotów samorządu terytorialnego, fundacji i stowarzyszeń przez osadzonych zatrudnionych na zasadach określonych w art. 123 a § 2 kkw zachęca coraz więcej kontrahentów. Śmiało można stwierdzić, iż rok ubiegły był pod tym względem rokiem rekordowym. Osadzeni przy pracach publicznych i charytatywnych przepracowali blisko 128 tysięcy roboczogodzin, a szacunkowa wartość tychże prac wyniosła ponad milion złotych.
Średnio miesięcznie 90 skazanych pracuje nieodpłatnie na rzecz lokalnej społeczności tj. około 24 % wszystkich osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności. Skazany każdorazowo wyraża pisemną zgodę na wykonywanie tego rodzaju prac. Warto podkreślić, że w organizacji tej formy zatrudnienia osadzonych nie ograniczamy się tylko do miasta Biała Podlaska. Mamy podpisane porozumienia również z miastem Terespol oraz gminami Kąkolewnica, Tuczna, Rokitno, Sławatycze, Wisznice oraz Kodeń/ na terenie gminy znajduje się OZ Zabłocie. Bardzo miło, że w ubiegłym roku Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej uhonorowała Wójta Gminy Kodeń jako przedstawiciela jednostek samorządu terytorialnego, szczególnie zaangażowanego w proces resocjalizacji poprzez prace publiczne.
Nowym bardzo prężnym kontrahentem z którym podpisaliśmy porozumienie w sprawie współpracy jest Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie. Wszystkie grupy zewnętrzne pracowały w systemie ochrony bez konwojenta, tzn. skazany wstaje rano ubiera się, idzie do pracy i wraca po niej sam do więzienia. Samodyscyplina musi być w tym wypadku bardzo duża. Sumując wszystkie formy zatrudnienia średnio miesięczne 180 osadzonych wykonywało pracę. To już duża „fabryka” powszechności zatrudnienia kształtowała się na poziomie na poziomie około 44%. To jeden z czołowych wyników w Polsce.
Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że oczywiście nie wszyscy skazani mogą wykonywać pracę. Względy ochronne i bezpieczeństwa, bezwzględna izolacja, terapia, czy zły stan zdrowia wielu z nich wykluczają z tej formy oddziaływań penitencjarnych.
Służba zdrowia
Ambulatorium z izbą chorych zgodnie z wymogami posiada dwie izby chorych przygotowane do izolacji osadzonych wymagających leczenia w warunkach odosobnienia. W 2014 r. w warunkach ambulatoryjnych przyjęto 4037 osadzonych, udzielając im konsultacji lekarskich przez lekarzy zatrudnionych w tutejszej jednostce penitencjarnej. Z wizyt u lekarza stomatologa skorzystało 1055 osadzonych. Po godzinach pracy ambulatorium, do osadzonych wymagających interwencji lekarskiej w uzasadnionych przypadkach wzywane jest pogotowie ratunkowe. W ubiegłym roku odnotowano 72 wezwania.
Skargi
W 2014 roku do Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej wpłynęło 50 skarg sporządzonych przez osadzonych, w 2013 r. było ich 85. Najczęściej skarga jest reakcją na niekorzystne dla osadzonego rozstrzygnięcia, jak również na skrupulatne, konsekwentne i rygorystyczne egzekwowanie przez funkcjonariuszy obowiązków od skazanych i tymczasowo aresztowanych. Główną przyczyną powstawania skarg jest frustracja wynikająca z przebywania w warunkach izolacji więziennej. Brak obiektywizmu, krytycznej oceny swojego postępowania, dążenie do uzyskania jak największej ilości ulg i dążenie do wymuszania korzystnych warunków odbywania kary, to przyczyny występowania przez osadzonych ze skargami. Istotne było również zjawisko nagminnego składania skarg przez osadzonych przejawiających skłonności do roszczeniowych postaw. Spadek liczby skarg o 41% był wynikiem ciągłego nacisku kierownictwa jednostki na działania profilaktyczne mające na celu zapobieganie powstawaniu skarg. Zasadą jest codzienna wizytacja wszystkich cel mieszkalnych przez wychowawców. Prowadzone są również rozmowy z osadzonymi wyjaśniające wszelkiego rodzaju wątpliwości, które wydanie wpływają na sposób rozumienia obowiązujących uregulowań prawnych przez osadzonych.
Informatyka i łączność
Oprócz realizacji przez służbę informatyczną statutowych zadań konserwacyjno-remontowych nowością było uruchomienie w 2014 roku 2 stanowisk Skype dla osadzonych wraz z dostępem do stron prawnych i e-sądów.
Sport
Przy naszej jednostce penitencjarnej od 2003 roku funkcjonuje Klub Sportowy o nazwie Zakład Karny Biała Podlaska. Pracownicy i funkcjonariusze jednostki reprezentują Służbę Więzienną i nasze miasto w rozgrywkach piłki nożnej i siatkowej oraz w tenisie stołowym, a także w biegach długodystansowych i szachach.
W roku 2014 reprezentanci bialskiej jednostki penitencjarnej z sukcesem brali udział w następujących zawodach:
XII Turniej Służb Mundurowych w piłce nożnej – II miejsce
III Mistrzostwa Polski Formacji Mundurowych w Piłce Siatkowej –
II miejsce
IX Mistrzostwa Służby Więziennej Okręgu Lubelskiego w koszykówce – I miejsce
VI edycja turnieju Służb Mundurowych „Modrzew Cup2014” – I miejsce
XV Mistrzostwa Służby Więziennej w Tenisie Stołowym – I miejsce Marcina Litwiniuka oraz II miejsce grze podwójnej w wykonaniu Marcina Litwiniuka i Mariana Wardzyńskiego
Wart podkreślenia jest fakt, iż „więziennicy z Prostej” po zakończeniu pierwszej części zmagań trzeciej ligi siatkarzy na przełomie roku 2014/2015, pokonując Tempo Chełm z dorobkiem 18 punktów zameldowali się na pierwszym miejscu w tabeli.
materiał: Zakład Karny w Białej Podlaskiej
tekst: Zakład Karny / Mariusz Maksymiuk
zdjęcia i film: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Mariusz Maksymiuk
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.