Quantcast
Channel: Radio Biper - Internetowy Portal Informacyjny - Biała Podlaska » Biała Podlaska
Viewing all 918 articles
Browse latest View live

Wakacje z autyzmem. Turnusy „Wspólnego Świata” z Białej Podlaskiej (galeria)

$
0
0

smollJesteśmy już za połową wakacji. Wszyscy coraz częściej zaczynają przywoływać w myślach wrzesień i nowy rok szkolny. Każdy zapewne myśli, że wszystkie szkoły i placówki edukacyjne w wakacje są zamknięte i odpoczywają, przygotowując się do nowych wyzwań. W Stowarzyszeniu „Wspólny Świat” jest zupełnie inaczej! Cały rok jest dla nas ciekawym wyzwaniem, a wakacje spędzamy w bardzo pracowity sposób.

Jak mówi Anna Chwałek, założycielka i prezes Stowarzyszenia: – Wakacje to często bardzo trudny okres dla rodzin wychowujących dziecko z autyzmem. Jako matka dziecka autystycznego, wie doskonale, że większość z nas kojarzy wakacje z beztroską, nic nie robieniem, swobodą. I tu pojawia się zaskoczenie. Dzieci z autyzmem mają bowiem ogromny problem z samodzielną organizacją czasu, nie potrafią zorganizować sobie zabawy, ponieważ najczęściej wymagają nauki tejże zabawy. Rutyna, pewne schematy, które pomagają funkcjonować osobom z autyzmem zapewnia szkoła i plan lekcji. Przez 10 miesięcy dziecko wie jak będzie wyglądać jego kolejny dzień. Nagle pojawia się wakacyjny luz, a dla dziecka z autyzmem najczęściej koszmar związany ze zmianą.

- Dlatego Stowarzyszenie „Wspólny Świat” robi wszystko, by wakacje rodzin posiadających dzieci z autyzmem były przyjemnym i ciekawym czasem. Wakacyjne wyjazdy i wymarzony odpoczynek to często duże wyzwanie organizacyjno-logistyczne dla rodziców, często zupełnie nie do zrealizowania – mówi prezes Chwałek. Trudne i dziwne zachowania dziecka z autyzmem często są przyczyną wielu negatywnych komentarzy ze strony innych, wypoczywających osób.

Na szczęście wieloletnie doświadczenie Stowarzyszenia i wykwalifikowana kadra, potrafią zadbać o odpowiednie warunki lokalowe, programowe i terapeutyczne. Potrafią zapewnić komfort wypoczynku, a jednocześnie zorganizować go w ciekawym turystycznie miejscu.

- Dlatego wielu rodziców decyduje się na turnus rehabilitacyjny, wiedząc że tam nikt nie będzie się dziwił i komentował zachowania dziecka. W grupie rodzin z podobnym problemem rodzice czują się pewniej, łatwiej decydują się na wyjazd na wycieczki i wspólne wyjścia do miasto. Turnus stwarza również możliwość poznania innych rodziców, wymiany doświadczeń a często nawiązania pomiędzy rodzicami przyjaźni na całe życie – komentuje Anna Chwałek.

Stowarzyszenie „Wspólny Świat” wraz z Biurem Turystycznym TAIRON zorganizowało w tym roku trzy turnusy usprawniająco-rekreacyjne. Pierwszy odbył się w bieszczadzkiej Olszanicy (29.06.-12.07.), drugi w beskidzkiej Wiśle (13-26.07.), trzeci zaś w Suścu na Roztoczu (27.07.-9.08.). Każdy z turnusów miał bogaty program rehabilitacyjny i rekreacyjny. Był więc czas na zajęcia terapeutyczne z atre i muzykoterapii, spotkania z psychologiem, zajęcia indywidualne z logopedą czy też regularne zajęcia na basenie. W programie turystycznym znalazł się czas na zwiedzanie najciekawszych zakątków danej okolicy.

Warto też podkreślić, że przez całe wakacje prężnie działa prowadzony przez Stowarzyszenie „Wspólny Świat” Ośrodek Terapii, który prowadzi indywidualne terapie dla dzieci i młodzieży z autyzmem oraz pokrewnymi zaburzeniami.

DSC_0151 DSC_0198 DSC_0224 DSC_0270 DSC_0277 DSC_0291 DSC_0296 DSC_0298 DSC_0309 DSC_0314 DSC_0329  Wakacje z autyzmem. (galeria)

 
fbmateriał: Stowarzyszenie „Wspólny Świat” Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Stowarzyszenie „Wspólny Świat”
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

 

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

 

 

 

 


„Pomaganie weszło nam w krew” na Placu Wolności

$
0
0

smollW dniu dzisiejszym tj. 13 sierpnia 2014 r. w Białej Podlaskiej na Placu Wolności w godzinach 10:00 – 13:30 odbyła się już trzecia akcja „Pomaganie weszło nam w krew”. Jako organizator akcji, dziękuje wszystkim za zaangażowanie. Bialczanie po raz kolejny udowodnili, że pomaganie weszło im w krew. Blisko czterdzieści osób zadeklarowało chęć oddania krwi.

Akcja została zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Podczas akcji mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolic mogli oddać krew i zapisać się do rejestru dawców szpiku kostnego w specjalnie przygotowanym autobusie. Pomimo sezonu wakacyjno-urlopowego akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

1 2 3 4 DSC_6697 DSC_6700 DSC_6701 DSC_6702 DSC_6704 DSC_6705 DSC_6708 DSC_6709 „Pomaganie weszło nam w krew” na Placu Wolności

 

materiał: Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”fb
tekst: Wojciech Sosnowski
zdjęcia: Wojciech Sosnowski Przewodniczący
SMD Biała Podlaska / Marek Krzewicki Radio Biper
opracowanie : Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

Działalność Prezydenta Miasta Biała Podlaska – wakacje 2014

$
0
0

smallInformacja z działalności Prezydenta Miasta Biała Podlaska za okres 24 czerwca – 11 sierpnia 2014 r. przedstawiona Radnym Miasta podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Wydarzenia: Złote i Diamentowe Pióra,  Dni Miasta Biała Podlaska, Karta Dużej Rodziny i wizyta u Komorowskich, działalność Młodzieżowej Rady Miasta, 25 lat Wolnych Wyborów w Warszawie, prace nad zagospodarowaniem doliny Krzny, 70 rocznica Powstania Warszawskiego, umowa Miasto – Gmina.

24 czerwca
Złote i Diamentowe Pióra
d1   Tradycyjnie wraz z zakończeniem roku szkolnego miało miejsce wręczeni najzdolniejszym uczniom Złotych i Diamentowych Piór. W uroczystości, która na stałe wpisała się w kalendarz bialskich wydarzeń edukacyjnych, wzięli udział dyrektorzy szkół i nauczyciele, a utalentowanej młodzieży towarzyszyli rodzice.
LINK do informacji <<==>> TUTAJ

26 czerwca
Dni Miasta Biała Podlaska
d2Uroczystość przyznania tytułu „Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska” Ireneuszowi Parafiniukowi, instruktorowi śpiewu i opiekunowi bialskich talentów wokalnych, oraz Bialskiej Nagrody Kultury fotografowi Adamowi Trochimiukowi rozpoczęła oficjalne obchody Dni Miasta. Wyróżniony został również obchodzący w tym roku czterdziestolecie działalności Zespół Tańca Ludowego Biawena. W biurowcu przy ul. Brzeskiej 41. uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina wystąpili z koncertem „Szkoła muzyczna swojemu miastu”. Ponadto podsumowano konkurs „Znany bialczanin w karykaturze”, wręczając nagrody i otwierając wystawę najlepszych prac. Ci, którzy pojawili się na inauguracji święta miasta mieli również okazję do zapoznania się z najnowszym wydawnictwem Romana Pieńkowskiego „Dawna Biała Podlaska w akwareli”. Tegoroczne Dni Miasta trwały od czwartku do niedzieli. Najwięcej atrakcji czekało mieszkańców Białej Podlaskiej w weekend. Na stadionie miejskim można było podziwiać scenę młodych talentów Bialskiego Centrum Kultury, czyli zdolnych piosenkarzy i tancerzy m.in. z grupy Brevis oraz zespołów Domino, KTT Zamek i Dance Academy Studio. W niedzielę wystąpiła m.in. Katarzyna Sawczuk, wokaliści zespołu „Chwilka” i tancerze z grup Domino, Boogies, Twister. Następnie odbyły się koncerty zaproszonych gwiazd.
LINK do informacji <<==>> TUTAJ

27 czerwca
Karta Dużej Rodziny i podziękowanie Prezydenta Polski
Prezydent Białej Podlaskiej gościł w Pałacu Prezydenckim, gdzie wziął udział
w spotkaniu z Anną i Bronisławem Komorowskimi. Para prezydencka spotkała się z przedstawicielami samorządów, które wprowadziły Kartę Dużej Rodziny, by im podziękować za działania na rzecz rodzin wielodzietnych. Wśród nich znalazła się Biała Podlaska. Karta Dużej Rodziny to jeden z instrumentów polityki prorodzinnej, który gwarantuje system ulg i zniżek przy zakupie usług lub towarów. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, powinien to być jeden z sposobów na przełamanie kryzysu demograficznego w Polsce. Bialski samorząd od stycznia 2013 r. jest w gronie samorządów, które przystąpiły do programu „Duża Rodzina”. Rosnące zainteresowanie tym miejskim przedsięwzięciem świadczy o tym, że pomysł się sprawdził, a mieszkańcy Białej Podlaskiej go docenili.

30 czerwca
Podsumowanie działalności Młodzieżowej Rady Miasta
Młodzieżowa Rada Miasta Biała Podlaska podczas gali zorganizowanej w Urzędzie Miasta podsumowała swoją dotychczasową działalność. Przygotowana prezentacja przybliżyła uczestnikom spotkania dotychczas przeprowadzone akcje, m.in. wizytę na oddziale dziecięcym w bialskim szpitalu, akcję – „Patroni naszych ulic”, czytanie bajek
w przedszkolach, rozdawanie kwiatów w centrum miasta z okazji „Dnia kobiet”, czynny udział zarówno w obchodach świąt narodowych jak i w Dniach Miasta. Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs na logo Młodzieżowej Rady Miasta. Zwycięski projekt od tego momentu stał się oficjalnym elementem identyfikacji graficznej MRM Biała Podlaska. Młodzi radni pod przewodnictwem Agaty Reszko podziękowali wszystkim tym, którzy do tej pory wspierali ich aktywność. Wydarzenie uświetniły występy: wokalistów, m.in. Katarzyny Sawczuk oraz tancerzy. Podczas uroczystości została przeprowadzona zbiórka charytatywna na rzecz Fundacji „Wspólny Świat”. Młodzi ludzie, którzy potrafią rozbudzić aktywność wśród lokalnej społeczności już snują plany na kolejne miesiące działalności.

4 lipca
25 lat wolnych wyborów w Warszawie
Prezydent Białej Podlaskiej bierze udział w uroczystym posiedzeniu senatu RP, które zwołano w związku z 25. rocznicą przełomowych wyborów parlamentarnych.
Wzięli w nim udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, marszałkowie Senatu poprzednich kadencji oraz senatorowie obecnej oraz I kadencji. Prelegenci podkreślali, że o ile Sejm w 1989 r. wybrany był w sposób nie w pełni demokratyczny, o tyle wybory do Senatu były pierwszymi całkowicie wolnymi wyborami od 1945 r. Solidarność zdobyła wówczas 99 ze 100 mandatów senatorskich. To wybrani wówczas senatorowie przygotowali reformę samorządową i ustawy, mające zadośćuczynić represjonowanym przez ustrój komunistyczny. Marszałek Bogdan Borusewicz przypomniał, że nowy Senat natychmiast przystąpił do prac nad ustawami przywracającymi społeczeństwu autentyczny samorząd terytorialny. Z kolei prezydent Bronisław Komorowski zaproponował, aby rok 2015 był Rokiem Samorządności.

W dniach 7-25 lipca
Prezydent przebywał na urlopie wypoczynkowym.

30 lipca
Spotkanie ekspertów: Krzna wraca do miasta
Wraz z naczelnikami i pracownikami odpowiednich merytorycznie wydziałów odbyło się spotkanie z architektami odpowiedzialnymi za stworzenie ogólnej koncepcji przywrócenia miastu Krzny. Na bazie założeń planowanej strategicznej dla miasta inwestycji planowane jest opracowanie odpowiedniej wizualizacji, tak aby po wakacjach przygotować projekt do konsultacji z mieszkańcami miasta Biała Podlaska.

1 sierpnia
70. rocznica Powstania Warszawskiego uczczona w Białej Podlaskiej
Wraz z zastępcami, prezydent bierze udział w uroczystościach upamiętniających wybuch powstania warszawskiego. Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta przy współudziale Bialskiego Centrum Kultury zorganizował uroczystość na Placu Wolności. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Piotr Karwowski, założyciel i dyrygent Chóru Schola Cantorum Misericordis Christi.  O godz. 18.00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny odprawiona została msza w intencji Ojczyzny. Następnie nastąpił przemarsz na Plac Wolności, gdzie miało miejsce wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Zadbano, aby obecni na placu mieszkańcy otrzymali stosowne śpiewniki. Rozdano także okolicznościowe koszulki dla młodzieży biorącej udział w uroczystości. Koncert poprowadził dyrygent Piotr Karwowski. Wspólnie z Chórem Schola Cantorum Misericordis Christi wystąpił zespół Mikroklimat pod kierownictwem Stanisława Szczycińskiego. Przede wszystkim śpiewali jednak bialczanie. Ponadto na scenie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 recytowali wiersze patriotyczne. W zadumę wprowadził uczestników uroczystości ks. prał. Mieczysław Lipniacki, którzy był naocznym świadkiem wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat. Podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa i wciąż żywymi obrazami z obrony stolicy. Po apelu poległych harcerze z białych i czerwonych zniczy przed Miejscem Straceń ułożyli krzyż. Ogień zapłonął także podczas spektaklu „Takie to dzieje” teatru Antidotum, działającego przy Klubie Kultury Scena pod kierunkiem Sylwii Zdunkiewicz. Przedstawienie oparte zostało o teksty Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Uroczystości zakończyły się przy ognisku na Placu Wolności śpiewaniem piosenek wspólnie z harcerzami i strzelcami.
LINK do informacji <<==>> TUTAJ

7 sierpnia
Umowa Miasto – Gmina
d4W Urzędzie Miasta miało miejsce podpisanie wraz z Wójtem Gminy Biała Podlaska Wiesławem Panasiukiem umowy w sprawie wspólnego przygotowania Zintegrowanej Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska. Dokument strategii zostanie opracowany na lata 2014-2020 (z perspektywą do roku 2030) i zastąpi obecnie obowiązujące strategie miasta Biała Podlaska i gminy wiejskiej Biała Podlaska, których okres realizacji kończy się w roku 2015. Strategia będzie dokumentem ramowym wyznaczającym w sposób zintegrowany główne kierunki rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska w wymiarze przestrzennym, gospodarczym i społecznym. Przy określaniu kierunków rozwoju w wymiarze gospodarczym szczególna uwaga zostanie zwrócona na dostęp przedsiębiorców do terenów inwestycyjnych, a także na możliwe kierunki rozwoju lokalnej gospodarki, z uwzględnieniem takich czynników jak: przygraniczne położenie obszaru; specjalizacje regionalne w zakresie biogospodarki, energetyki oraz usług zdrowotnych; nowe formy turystyki i opieki społecznej; współpraca sieciowa przedsiębiorstw (np. w formie klastrów) lub w układzie konsorcjalnym (z realizacją konkretnych projektów o charakterze inwestycyjnym i badawczo-rozwojowym). Z kolei wymiar społeczny opracowywanej strategii będzie m.in. brał pod uwagę zachodzące trendy demograficzne (w tym starzenie się społeczeństwa) oraz dostęp mieszkańców miasta i gminy do istniejącej infrastruktury społecznej w odniesieniu do sfery edukacji, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Szczególna uwaga zostanie również zwrócona na kwestie jakości oferowanych usług publicznych, w tym również tych świadczonych drogę elektroniczną w ramach rozwijanego systemu e-usług i e-administracji.Opracowanie wspólnej strategii rozwoju wpisuje się w nowy model (paradygmat) polityki regionalnej w Polsce po roku 2013 i wynikającą z niego konieczność stosowania podejścia terytorialnego do planowania i rozwoju ośrodków miejskich z uwzględnieniem otaczających je obszarów wiejskich.
LINK do informacji <<==>> TUTAJ

fbmateriał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst: Renata Szwed dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Biała Podlaska / Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

Zmiany w PKW. Stawki członków komisji wyborczych wzrosną ponad 100%

$
0
0

smallW dniu 16 listopada tego roku w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe i jak co roku poszukiwani są członkowie komisji wyborczych. Dlatego informacja podana przez PKW o znacznej podwyżce płac na pewno skusi wiele osób do tego aby zasiąść za stołem komisji wyborczej. Do tej pory niektóre Komisje borykały się z brakiem chętnych do pracy., np. w Warszawie czy Poznaniu. W Białej Podlaskiej na razie nie było problemu z kompletowaniem osób chętnych do pracy w komisjach. Podniesienie płac zmobilizuje na pewno wiele osób do złożenia swojej aplikacji. Pytanie kiedy PKW wpadnie na pomysł płacenia za sam udział w wyborach??

To pierwsza podwyżka od ośmiu lat. Jako powód PKW podaje: przy dotychczasowych stawkach brakowało chętnych do pracy w komisji. Zmiany są naprawdę duże, bo wynagrodzenie członków wzrasta o ponad 100 proc a zatem zgodnie z nową uchwałą PKW przewodniczący terytorialnych komisji wyborczych za pracę podczas wyborów samorządowych otrzymają aż 650 zł a nie tak jak poprzednio 245 zł. Stawki innych członków komisji także są zachęcające co dla potencjalnych pracowników jest na pewno ciekawą perspektywą do dorobienia dodatkowych pieniędzy. Zastępom przewodniczących terytorialnych komisji wyborczych będzie przysługiwać dieta w wysokości 600 zł a nie tak jak wcześniej 225 zł. Członkowie terytorialnych komisji wyborczych otrzymają 550 zł (poprzednia stawka to 200 zł). Podniesione zostały także diety członków obwodowych komisji wyborczych. Przewodniczący takiej komisji otrzyma 380 zł a nie jak dotychczas 165 zł, jego zastępcy będzie przysługiwać 330 zł a nie 150 zł. Z kolei członek obwodowej komisji otrzyma dietę w wysokości 300 zł (wcześniej było to 135 zł).

W tegorocznych wyborach będzie około 27,6 tys obwodów. Pracować będzie tam 9 – 7 osób, w zależności od rodzaju obwodu (w szpitalach, czy więzieniach wymagana jest mniejsza, 7-osobowa ekipa).

W powiecie bialskim i mieście Biała Podlaska będzie 114 obwodów, w których pracować będzie ponad 900 pracowników komisji. Uprawnionych do głosowania zgodnie z danymi z ostatnich wyborów powszechnych – do Parlamentu Europejskiego – jest ponad 91 tysięcy osób.

fbmateriał: Państwowa Komisja Wyborcza
tekst: eM(four)4
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

Dzień Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej (galeria)

$
0
0

smollPiątek 14 sierpnia 2014 r. godzina 14.00 w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Białej Podlaskiej rozpoczęto mszą za Ojczyznę obchody Święta Wojska Polskiego. Dzień Wojska Polskiego to święto wszystkich żołnierzy, którzy służyli, służą i będą służyć Ojczyźnie broniąc jej granic i pokoju na świecie.

Być żołnierzem to znaczy służyć wartościom od wieków znanym i kultywowanym. Woj, rycerz, ułan, kawalerzysta czy zwykły piechur, dzisiejszy szturman wszyscy znali swą powinność oraz znaczenie słów Bóg, Honor, Ojczyzna. W czasach gdzie wydawałoby się wojna to przeszłość okazuje się, że jest wielu, którym marzy się potęga.

Przejęcie terenów innego państwa, zamęt i fałszywa propaganda budują w krajach Europy Wschodniej wojenną rzeczywistość. Jakaż niesprawiedliwość i nieszczęście w XXI wieku tam gdzie internet, humanitaryzm, postęp świadczyć miały o rozwoju intelektu człowiek zabija człowieka dla wymyślonych ideałów.

W czasach gdzie wojsko miało być telewizyjnym przekazem okazuje się, że zbrojne ramię jest wartością nadrzędną kraju nad Wisłą. Wyszkolony żołnierz uzbrojony w nowoczesną technikę, zorganizowany w systemach współdziałania i współpracy jest w kontekście geopolitycznej sytuacji naszą polisą na przyszłość.

Dziś nie ma już takich, którzy twierdziliby, że wojsko jest niepotrzebną siłą. Polski żołnierz jest koniecznością. Obchody święta Wojska Polskiego w dniu „Cudu nad Wisłą” z 1920 roku kiedy to obroniliśmy się przed nawałą sowiecką jest naszą narodową tradycją i powinnością. Polski żołnierz zawsze był związany z tą ziemią, tradycją, wiarą, bohaterstwem, honorem i odwagą. Wartości te są wpisane w żołnierską powinność.

Polski żołnierz to historia, teraźniejszość i przyszłość. W dniu święta Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej gdzie tradycja żołnierska wpisana jest w życie społeczne obchody są szczególnie ważne tym bardziej, że Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło w Białej Podlaskiej im. Lotników Podlasia otrzymało nowy sztandar ufundowany przez Starostę powiatu bialskiego, Prezydenta Miasta oraz lokalnych biznesmenów. Sztandar z rąk fundatorów otrzymał płk w st. spocz. Rudolf Somerlik prezes Koła ZŻWP w Białej Podlaskiej.

W dniu tym członkowie Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło Nr 43 „Południowego Podlasia” w Białej Podlaskiej zostali uhonorowani odznaczeniami resortowymi. Minister Obrony Narodowej odznaczył Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”: Ryszarda Artyszuka, Krystynę Supeł, Michała Doroszuka. Złożenie wiązanek pod pomnikiem Bohaterskich Lotników Południowego Podlasia oraz wspólne zdjęcie zakończyło oficjalne uroczystości związane z obchodami Dnia Wojska Polskiego.

DSC_6922 DSC_6924 DSC_6925 DSC_6931 DSC_6935 DSC_6938 DSC_6943 DSC_6948 DSC_6960 DSC_6964 DSC_6968 DSC_6971 DSC_6975 DSC_6986 DSC_6992 DSC_6993 DSC_6994 DSC_6995 DSC_6996 DSC_6997 DSC_6998 DSC_7002 DSC_7005 DSC_7007 DSC_7009 DSC_7015 DSC_7016 DSC_7018 DSC_7019 DSC_7020 DSC_7024 DSC_7040 DSC_7044 DSC_7054 DSC_7059 DSC_7063 DSC_7073 img_1784 img_1789 img_1798 img_1799 img_1801 img_1805 img_1812 img_1821 img_1823

materiał: Nr 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiejfb
tekst : ppłk rez. Artur Artecki Prezes koła
Nr 43 SKMP ONZ
zdjęcia : ppłk rez. Artur Artecki / Marek Krzewicki
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

 

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

 

 

 

 

Porozmawiajmy o Białej. Ruszyła nowa akcja Stefaniuka

$
0
0

smolllDariusz Stefaniuk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta Biała Podlaska rusza z kolejną akcją ankietową. Tym razem mamy szansę otrzymać kartę z 10. pytaniami. Otrzymamy szansę wskazać co jest głównym problemem Miasta Biała Podlaska, zapytają nas czy chcemy aby powstała w mieście strefa gospodarcza, zapytają czy czujemy się bezpiecznie, czy ma powstać plaża nad Krzną, czy sprzedać teren stadionu miejskiego i wybudować nowy w innym miejscu.

- Porozmawiajmy o Białej” to akcja, dzięki której mieszkańcy miasta będą mogli zasygnalizować najważniejsze problemy, z którymi spotykają się w swoim codziennym życiu, a także porozmawiać o sposobach ich rozwiązywania. Od czwartku, 14 sierpnia, będę spotykał się z bialczanami, prosząc Ich o wypełnienie specjalnej ankiety.

Dajemy sobie czas czterech tygodni, aby rozmawiać z mieszkańcami Białej Podlaskiej o ich mieście. Chcemy się zapytać jak widzą miasto, co w mieście można zmienić, co należy w pierwszej kolejności naprawić. Pomoże nam to w dopracowaniu programu wyborczego.

Ankieta zawiera pytania problemowe i półotwarte. Będziemy ankietować i na ulicach i w domach. Na Zachodzie jest to bardzo popularny sposób dowiedzenia się co myśli społeczeństwo. Sam stosowałem to już kilka razy. Ankietowanie bialczan będzie trwało do 15 września a opracowanie wyników chcemy zrobić zaraz
potem, jak najszybciej.

Przedstawienie wyniku ankiet będzie zbieżne z prezentacją całości programu Prawa i Sprawiedliwości dla Białej Podlaskiej. – mówi Dariusz Stefaniuk wiceprzewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta Miasta Biała Podlaska

DSC_6712 DSC_6714 DSC_6720 DSC_6724 DSC_6726 DSC_6730 Porozmawiajmy o Białej. Ruszyła nowa akcja Stefaniuka
materiał: Prawo i Sprawiedliwość Biała Podlaskafb
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

 

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

O co pytają radni: Ryszard Dębski reaguje na artykuł prasowy

$
0
0

smallRadny Ryszard Dębski podczas ostatniej sesji Rady Miasta a w dniu 11 sierpnia, suchej nitki nie zostawił na redaktorce jednego z tygodników lokalnych. Poszło o Turniej Scrabble jaki przeprowadzony został w Białej Podlaskiej pod patronatem Prezydenta Andrzeja Czapskiego. Autorka feralnego tekstu połączyła przychylną wypowiedź radnego z dyskutowanym też wtedy absolutorium budżetowym dla Czapskiego. Dębskiemu nie spodobało się to połączenie a jednocześnie lekceważenie ważnego wydarzenia sportowego jakim był turniej. Autorka tekstu zrezygnowała z możliwości skomentowania tego materiału, przedstawiamy więc stanowisko radnego.

Wypowiedź radnego Ryszarda Dębskiego z sesji Rady Miasta Biała Podlaska z dnia 11 sierpnia: – Zmuszony jestem zareagować na artykuł „Nerwowy Prezydent Czapski z absolutorium mimo długów”. Artykuł opisuje poprzednią naszą sesję. Autor, pani redaktor, w sposób lekceważący i sarkastyczny odniosła się do mojej wypowiedzi dotyczącej Turnieju Scrabble. Został on zorganizowany jako 4. Mistrzostwa Białej Podlaskiej o Puchar Prezydenta Miasta. Autorka tekstu pozwoliła sobie określić moją wypowiedź jako hołd złożony Prezydentowi z okazji starań o absolutorium za zorganizowanie turnieju towarzyskiego.

Kiedyś byłem dziennikarzem w tym mieście i myślałem, że dziennikarz piszący do gazety musi mieć pojęcie o tym o czym pisze. W związku z tym, śpieszę poinformować autora tekstu – panią redaktor – że ta gra o której pani pisze w odróżnieniu od gry „w Piotrusia” czy też w bierki to najpopularniejsza gra umysłowo słowna na świecie. Odbywają się Mistrzostwa Świata w Scrabble tyle że w języku angielskim. Historia tej gry i turniejów w Polsce sięga blisko 30 lat. Co rocznie Polska Federacja Scrabble organizuje Mistrzostwa Polski i Turnieje o Puchar Polski.

Osobiście zdobyłem raz mistrzostwo i dwa razy puchar Polski. To nie wszystko. Co rocznie w kilkudziesięciu miasta w kraju, w tym w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Katowicach, Krakowie z dumą organizowane są turnieje scrabble prawie zawsze o puchar prezydentów miast, burmistrzów czy przewodniczących rad miast.
Moja wypowiedź nie miała miejsca jak sugeruje pani redaktor w momencie dyskusji nad udzieleniem absolutorium prezydentowi za rok 2013. Wypowiadałem się w punkcie: wnioski, wypowiedzi i zapytania radnych. I miałem na celu porównanie Białej Podlaskiej do wielkich aglomeracji, że również w naszym mieście takie turnieje są organizowane. Ten ostatni po raz 4. przez Bialskie Centrum Kultury i to z udziałem wielu prywatnych sponsorów a tylko pod patronatem pana prezydenta.

Cały ten artykuł jak wiele innych o tej tematyce w tej gazecie jest porażająco tendencyjny. Niesie jedno przesłanie. Jeżeli ktoś chce dokopać panu prezydentowi czy jego służbom ewentualnie placówkom które mu podlegają to jest to ok. Jeśli ktoś chce powiedzieć coś pozytywnego to to już nie jest ok.

Mimo wszystko narażę się po raz kolejny. Dziś też chce złożyć podziękowania w imieniu mieszkańców Osiedla Młodych, Urzędowi Miasta za to, że nawiązał umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową Zgoda, aby na bardzo niebezpiecznym odcinku pieszo jezdnym ulicy Leszczynowej zbudować wspólnymi siłami chodnik który w tym miejscu zmniejszy niebezpieczeństwo. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w mieście.

LINK do materiału: Promocja Białej Podlaskiej poprzez… scrabble <<==>> LINK

fbmateriał: Rada Miasta Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

 

Festiwal Sztuki Kreatywnego Recyklingu: Konferencja „Wspólnie dla Ziemi” (galeria)

$
0
0

smoll14 sierpnia w sali konferencyjnej Hotelu Skala odbyła się konferencja ekologiczna zorganizowana w ramach Festiwalu Sztuki Kreatywnego Recyklingu „Wspólnie dla Ziemi”. Pomysłodawcą konferencji była Fundacja Kreacja Magia Rąk – organizator Festiwalu, który odbywa się w Białej Podlaskiej już po raz trzeci.

Poruszone tematy stworzyły możliwość do burzliwej dyskusji. Sformułowano też konkretne wnioski i postulaty. Nadal wymaga wzmocnienia współpraca instytucji i organizacji działających na rzecz ekologii i ochrony środowiska. Bardzo dużo już jednak w tym zakresie w Białej Podlaskiej i Powiecie Bialskim się dzieje.

Konferencja nie odbyłaby się gdyby nie pomoc Starosty Powiatu Bialskiego Tadeusza Łazowskiego, który osobiście zapraszał część przybyłych gości.

Na konferencji poruszane były zagadnienia takie jak:
1. Działalność ekologiczna Fundacji Kreacja Magia Rąk jako organizacji
pozarządowej
2. Edukacja ekologiczna w placówkach oświatowych
3. Z korzyścią dla Ziemi, z korzyścią dla społeczeństwa –
działalność ekologiczna samorządów
4. Dobre praktyki
Anna Stolarczuk, opowiedziała zebranym na temat Fundacji Kreacja Magia Rąk i prowadzonej przez nią działalności. Ten temat opiszemy niebawem w oddzielnym materiale. Dziś większy opis trzech pozostałych paneli dyskusyjnych.

Pierwszy z nich dotyczył „Edukacji Ekologicznej w placówkach oświatowych”. W tym zakresie zarówno Biała Podlaska jak i Powiat Bialski ma się czym pochwalić. Na terenie placówek oświatowych edukacja ekologiczna odbywa się głównie w ramach programu edukacyjnego. Jednak w części placówek prowadzone są również zajęcia dodatkowe i różnego rodzaju akcje związane z ekologią.

Jedną z takich akcji jest „Makulatura na Drzewo” prowadzona przez Tygodnik Podlaski. Mówił o tym Dariusz Stefaniuk. Inną akcję związaną z edukacją ekologiczną prowadzi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. O kominach bez dymu i specjalnej wersji „Czerwonego Kapturka” opowiedziała Elżbieta Buczyńska, która „dowodzi” tą akcją w szkołach.

Również bialski „Komunalnik” prowadzi szeroką współpracę ze szkołami, zarówno na terenie miasta Biała Podlaska, jak i w powiecie. Zbierane są surowce wtórne takie jak: makulatura, butelki plastikowe i inne plastiki, które są odbierane przez samochody firmy. Spółka Komunalnik co roku aktywnie uczestniczy również w Festiwalu Sztuki Kreatywnego recyklingu, finansuje część nagród, wręczanych dzieciom na konkursach z zakresu ekologii.

Inną formą współpracy są zajęcia na terenie „Komunalnika” w ramach lekcji przyrody. Uczniowie mają okazję zapoznać się z całym procesem składowania i przetwarzania surowców wtórnych. Takie praktyczne zajęcia mają na celu rozbudzanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zachęcają do dbania o nasze wspólne środowisko naturalne.

Młodzież chętnie przynosi makulaturę twierdząc, że: wspiera w ten sposób produkcję papieru toaletowego, ręczników, chusteczek, kopert, papieru listowego, oszczędzając wyrąb lasów. Z chęcią porządkują własne zaśmiecone mieszkania i piwnice w celu oszczędzenia wyniszczania lasów.

Panel III – „Z korzyścią dla Ziemi, z Korzyścią dla społeczeństwa” – to już mowa o działalności ekologicznej samorządów.

Niezmiernie szybki wzrost rozwoju cywilizacyjnego na przełomie XX i XXI wieku stał się przyczyną gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię. Wytwarzanie energii na potrzeby produkcji dóbr jak również zaspokojenia potrzeb bytowych społeczeństwa spowodowało, zwyżkę poziomu dwutlenku węgla w atmosferze o kilkadziesiąt procent.

Wzrost ten wpływa na ocieplenie planety i zmiany klimatyczne, które zagrażają światu nieprzewidywalnymi skutkami w krótko i długoterminowej perspektywie. Aby uniknąć poważnych do przewidzenia kataklizmów uznano, że podstawowym obowiązkiem ludzkości na początku XXI wieku jest ograniczenie emisji CO2 z wszystkich procesów technologicznych. Wyzwaniu temu patronuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Głównymi działaniami które mogą wpłynąć na zmniejszenie emisji CO2
do atmosfery są:
- obniżenie zużycia energii,
- zwiększenie sprawności przetwarzania energii chemicznej paliw na
energię użyteczną,
- spotęgowanie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE),
uzyskiwanych poprzez zastępowanie tradycyjnych paliw kopalnych (węgla,
oleju i gazu) paliwami odnawialnymi (biomasa, biodiesel, biogaz, algi) oraz
systemami wykorzystującymi energię słoneczną (kolektory słoneczne) czy
geotermalną (pompy ciepła). Użytkownik energii dla potrzeb grzewczych ma
wpływ na wszystkie wyżej wymienione działania.

OZE mogą stanowić istotny udział w bilansie energetycznym poszczególnych gmin, czy nawet województwa lubelskiego. Mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, a zwłaszcza do poprawy zaopatrzenia w energię na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej. Potencjalnie największym odbiorcą energii ze źródeł odnawialnych może być rolnictwo, a także mieszkalnictwo i komunikacja.

Szczególnie dla regionów, dotkniętych bezrobociem, odnawialne źródła energii stwarzają nowe możliwości, w zakresie powstawania nowych miejsc pracy. Tu przykładem takiego działania jest Gmina Wisznice. W I etapie realizowanego tam przedsięwzięcia ekologicznego zainstalowano 925 kolektorów słonecznych – otrzymały je instytucje publiczne i mieszkańcy. II etap to dodatkowe 427 instalacji.

O poprawie bezpieczeństwa ekologicznego w „Dolinie Zielawy”- budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 Megawata w Dolinie Zielawy w Rossoszu mówił Mateusz Majewski. Samorządy Doliny Zielawy zdecydowały się podjąć wyzwania budowy fotorlektowni mając na uwadze troskę o środowisko naturalne. W oparciu o zdobyte doświadczenie, partnerstwo gmin postanowiło wybudować elektrownię fotowoltaiczną. W tym celu powołało spółkę Energia Dolina Zielawy, będącej w pełni spółką samorządową należącą do pięciu gmin partnerstwa.

Biogazownie w Uhninie i Rossoszu. „Zielona elektrownia” w Uhninie wytwarza energię elektryczną o mocy 1,27 MW zaś budowana elektrownia w Rossoszu planowo ma wytwarzać 1 MW. Produkowana w nich energia nie zagrażająca środowisku naturalnemu gdyż likwiduje rolnicze odpady poprodukcyjne z których powstaje biogaz takie jak kiszonka kukurydziana, a przy tym nie produkuje dwutlenku węgla.

Spalarnia biomasy w Janowie Podlaskim Znaczna część obszaru gminy Janów Podlaski położona jest na obszarach chronionych „Natura 2000”. Angażując się w ochronę środowiska oraz dążąc do minimalizacji kosztów ogrzewania, przy poparciu Rady Gminy Janów Podlaski, wybudowano ekologiczną kotłownię na biomasę (słomę). W grudniu 2008 r. kotłownię oddano do użytku. Inwestycja polegała na wykonaniu budynku kotłowni w którym wydzielono pomieszczenia higieniczno

– sanitarne oraz halę kotłów i magazyn słomy. Dwa kotły na słomę wytwarzają łącznie moc 1200 kW. Paliwo podawane jest mechanicznie za pomocą ciągnika z ładowaczem czołowym. Kotłownia produkuje energię cieplną dostarczaną siecią ciepłowniczą do trzech osiemnastorodzinnych budynków mieszkalnych, dwóch szkół, hali sportowej, ośrodka zdrowia, remizy strażackiej, domu kultury i Urzędu Gminy

Na koniec o dobrych praktykach na przykładzie działań ekologicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II mówił Adam Chodziński, opowiedział również o wolontariacie.

DSC_6753 DSC_6757 DSC_6760 DSC_6764 DSC_6770 DSC_6771 DSC_6773 DSC_6778 DSC_6783 DSC_6784 DSC_6788 DSC_6793 DSC_6795 DSC_6798 DSC_6800 DSC_6806 DSC_6815 DSC_6819 DSC_6820 DSC_6821 DSC_6835 DSC_6836 DSC_6837 DSC_6839 DSC_6848 Festiwal Sztuki Kreatywnego Recyklingu: Konferencja "Wspólnie dla Ziemi" (galeria)

materiał: Fundacja Kreacja Magia Rąk Biała Podlaskafb
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

 


O co pytają radni? Szkolne wyprawki. Drogo. Ale są pewne rozwiązania

$
0
0

small1Czuć powiew września i początku nowego roku szkolnego. Radni miasta dopytywali się o podręczniki a to świadczy o tym, że dzwonek szkolny już nie długo. Szał zakupów trwa. Ale aby kupować trzeba mieć porządnie wypchany portfel. Zestawy książek kosztują od 200 do 500 zł. Do tego przybory, plecak, obuwie, strój…. Radny Litwiniuk pytał jak Miasto i szkoły pomagają w tej sprawie rodzicom. Radna Łagowska dopytywała się natomiast jak wygląda sprawa z darmowym podręcznikiem do klas I szkół podstawowych.

litwiniukMichał Litwiniuk, radny miasta Biała Podlaska: – Jesteśmy w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego. Wszyscy wiemy, że ceny podręczników są wysokie. Są jednak programy rządowe jak „Szkolna Wyprawka” czy „Darmowy Podręcznik dla Pierwszoklasisty”. Jaką mamy wiedzę na temat przygotowania nauczycieli i dyrektorów do udzielania pomocy rodzicom w zakupie podręczników dzieciom. Czy organizowane są giełdy, czy strony internetowe szkół o możliwosci skorzystania z dostępnych programów. Dla rozeznania powiem, że kwoty są ogromne. Od 200 zł za podręczniki w klasach młodszych do nawet 500 zł za zestaw książek do pierwszej klasy gimnazjalnej.

a1-lagowska-alicjaRadna Alicja Łagowska: – Czy wszystkie szkoły są już zaopatrzone w bezpłatne podręczniki. Czy rodzice mają prawo do przejrzenia podręcznika. Czy my jako radni możemy zapoznać się z materiałem jaki zawarty jest w nowym podręczniku?

- Wyprawka szkolna nie ma przerwy wakacyjnej, jest to czas najbardziej zintensyfikowanej pracy nad tym projektem rządowym. – mówi Ewa Majewska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, i dodaje: – 29 lipca _images_18_08_Ewa_Majews12014 roku zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Przypomnę – 29 lipca tego roku. Już 30 lipca wysłaliśmy do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wniosek o udzielenie dotacji celowej. Na wyposażenie szkół w materiały edukacyjne, podręczniki lub materiały ćwiczeniowe. 25 lipca opublikowane zostały na stronie Urzędu Miasta, korzystając jeszcze wtedy z projektu wspomnianego wyżej rozporządzenia, a mając na uwadze jak najszybciej trafić do beneficjentów tego programu, informacje na temat: kto jest uprawniony, jakie grupy osób, jakie kryteria dochodowe wraz z aktywnym do pobrania wnioskiem o występowanie o te środki w zakresie wyprawka szkolna. Takie wnioski również są dostępne w formie druków na Sali Obsługi Klienta Urzędu Miasta.

7 sierpnia, Lubelski Kurator Oświaty poprosił jednostki samorządu terytorialnego o nadzór nad szkołami w zakresie odbioru podręczników. Kurator, Urząd Miasta, dyrektorzy szkół komunikują się w tej kwestii na specjalnym elektronicznym panelu kontaktowym. 7 sierpnia Wydział Oświaty wysłał maila do dyrektorów bialskich szkół. W załączniku znalazła się informacja dla rodziców umożliwiająca im pozytywne aplikowanie o środki w zakresie „Wyprawka Szkolna” oraz druk wniosku o ubieganie się o te środki.

smallDodatkowo dostępna jest informacja Ministra Edukacji Narodowej adresowana do dyrektorów szkół a dotycząca „Darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów”. Pierwsza partia książek dostarczona będzie do szkół w terminie od 13 do 22 sierpnia. Druga część tego podręcznika dostarczona będzie do szkół w październiku. Wraz z pierwszą częścią podręcznika, każdy pierwszoklasista, otrzyma mapę obrazkową Polski dla nich specjalnie przygotowaną przez Kancelarię Rady Ministrów z okazji 25 lecia Wolnej Polski.

- W odniesieniu do pytania radnej Łagowskiej, informuję, że na stronach internetowych Ministra Edukacji Narodowej wspomniany wyżej darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów jest już dostępny. Można do dokładnie przejrzeć i w komentarzach wpisać swoją ocenę i opinię na temat podręcznika. – mówi naczelnik Majewska.

UWAGA – PRZYDATNE LINKI!!

Wszystko o darmowym podręczniku. Porównanie cen, sposoby i terminy dostarczenia <<==>> LINK

Stypendia i zasiłki szkolne przyznawane przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska w roku szkolnym 2014/2015. // Rodzaj pomocy. // Kto może ubiegać się o pomoc materialną? // Gdzie otrzymać formularze i wnioski <<==>> LINK

fbmateriał: Rada Miasta Biała Podlaska
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia: www.men.gov.pl / Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

60 lat małżeństwem… Diamentowe pary w gabinecie prezydenta

$
0
0

SMOLLWłaśnie dziś, 20 sierpnia 2014r. w gabinecie Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Andrzeja Czapskiego gościły niezwykłe osoby. Trzy pary małżeńskie, bialczanie, którzy swoje sakramentalne „tak” wypowiedzieli sześćdziesiąt lat temu.

Był rok 1954 gdy na ślubnym kobiercu stanęli: Wiera i Feliks Hołubowicz, Rozalia i Roman Jóźwik i Krystyna i Stanisław Supeł. Zamiast długich życzeń mamy sentencję: Bardzo niebezpiecznie jest spotkać kobietę, która nas całkowicie rozumie. Kończy się to zawsze małżeństwem. Oscar Wilde. Życzenia mamy krótkie: zdrowia na kolejne lata.

60 lat małżeństwem... Diamentowe pary w gabinecie prezydenta60 lat małżeństwem... Diamentowe pary w gabinecie prezydenta

 

 

 

 

materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska fb
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

 

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

 

 

 

 

O co pytają radni? Sypie się ścieżka rowerowa w Al. Tysiąclecia (galeria)

$
0
0

small6Michał Litwiniuk, radny, podczas ostatniej sesji zgłosił problem uszkodzenia ścieżki rowerowej przy Alejach Tysiąclecia. Zapadnięte kostki brukowe występują na jej fragmencie. Sprawie przyjrzy się wiceprezydent Adam Olesiejuk. Olesiejuk prosi też radnych aby nie czekali z takimi drobnymi sprawami do sesji. Być może już udałoby się zaistniałą wadę naprawić.

 

litwiniukRadny Michał Litwiniuk: – Ścieżek rowerowych za wiele nie mamy. Specjalnych udogodnień w zakresie komunikacji dla cyklistów w mieście do tej pory nie poczyniono. Zadbajmy więc przynajmniej o to co mamy. Apeluję o wykonanie remontu ścieżki rowerowej wzdłuż Alei Tysiąclecia. Na pewnym odcinku jest ona już uszkodzona, są zapadnięte kostki.

 

adam olesiejukAdam Olesiejuk, wiceprezydent Miasta Biała Podlaska: – Oczywiście przyjrzymy się ścieżce rowerowej w Alejach Tysiąclecia. Jeśli będzie tam jakaś wada to ją usuniemy. Jedna prośba do radnych, aby nie czekali z takimi niewielkimi sprawami do sesji Rady Miasta. Bywają takie sytuacje które nie zawsze my jesteśmy wstanie wychwycić. Jeśli są takie historie i podobne to proszę zgłaszać na bieżąco będziemy reagowali.

r2 r4 r5 r6

 

materiał: Rada Miasta Biała Podlaskafb
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

1 września do szkoły również Uchodźcy i Cudzoziemcy

$
0
0

smollFundacja Edukacja i Przyszłość PSW im. Papieża Jan Pawła II w Białej Podlaskiej realizuje zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Edukacji Narodowej polegające na wsparciu dzieci i młodzieży z Ośrodka dla cudzoziemców w podjęciu nauki w publicznych szkołach polskich poprzez zorganizowanie dla nich intensywnego wakacyjnego kursu języka polskiego, w trakcie którego uczestnicy  intensywnie uczą się języka polskiego oraz poznają zagadnienia związane z Polską, polskimi tradycjami i zwyczajami.

Zadanie realizowane jest w ciągu 8 tygodni: lipiec/sierpień 2014 r.  Wakacje to najlepszy czas na podniesienie znajomości języka przed podjęciem nauki w publicznej szkole polskiej, na poznanie oferty edukacyjnej w publicznych szkołach polskich, na integrację uchodźczych dzieci/młodzieży z polskimi rówieśnikami sprzyjającą rozwojowi wspólnych zainteresowań oraz ograniczeniu zjawisk przemocy i patologii.

Język polski jest dla obcokrajowca trudnym do nauki językiem, zajęcia są prowadzone w sposób nowatorski tak, aby nie zniechęcić młodzieży do nauki – obok intensywnej nauki języka polskiego podczas lekcji – odbywają się zajęcia w terenie, podczas wycieczek edukacyjnych, w trakcie zajęć sportowych, podczas wizyt do sklepów, urzędów (nauczyciel + cudzoziemiec). W trakcie realizacji zadania odbywają się również pokazy filmów edukacyjnych – takich, które zainteresują młodzież.

Między zajęciami z języka polskiego młodzież korzysta z Telecentrum w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (bezpłatne WiFi), nauczyciel z informatyki pomaga im tworzyć konta pocztowe na polskich portalach oraz na polskich  portalach społecznościowych, pokazuje strony internetowe szkół, którymi są zainteresowani.

W trakcie realizacji zadania raz w tygodniu odbywają się spotkania młodzieży uchodźczej z polską młodzieżą – podczas warsztatowych zajęć z języka polskiego, integracyjnych wieczorów (ogniska). W trakcie trwania zadania odbywają się gry i zabawy sportowe z udziałem młodzieży uchodźczej i polskiej, co oprócz praktycznej nauki języka polskiego,  sprzyja rozwojowi wspólnych zainteresowań, a także ograniczeniu ze środowisk szkolnych zjawiska przemocy i patologii, które jest zauważalne.

W trakcie realizacji zadania odbywają się wizyty dzieci uchodźczych i ich rodziców w polskich szkołach, spotkania z nauczycielami i dyrektorami szkół, podczas których dowiadują się o propozycji edukacyjnej skierowanej ku nim.  Działania takie zbliżają rodziców dzieci uchodźczych do polskich nauczycieli, zintegrują, sprawią, że z większą odwagą i śmiałością chcą posyłać swoje dzieci do szkół.

Odbywają się również integracyjne wizyty przedstawicieli szkół w Ośrodku dla cudzoziemców. Poza wizytami w/w  okresie od 1 lipca do końca sierpnia każdy zainteresowany rodzic  miał możliwość indywidualnej rozmowy z dyrektorem szkoły/nauczycielem, podczas której uzyska odpowiedzi na pytania dotyczące edukacji, klas, szkoły, nauczycieli i programu.

Iwona Żelisko Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej ul. Sidorska 95/97  21-500 Biała Podlaska
telefon 83 344 99 07

 

materiał: Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznychfb
Państwowa Szkoła Wyższa
tekst: Iwona Żelisko  Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

O co pytają radni? Konarski: Siwe ścieżki rowerowe i numeracja domów na lewą stronę

$
0
0

Stefan KonarskiRadny Stefan Konarski zwrócił uwagę na ciekawą rzecz w mieście Biała Podlaska. Miasto to jako jedyne na świecie ma pewne rzeczy na „lewą stronę”. Ścieżki rowerowe wszędzie są czerwone – w Białej Podlaskiej – siwe. Numeracja domów wszędzie jest po prawej stronie parzysta po lewej nieparzysta a tylko w Białej Podlaskiej spotkamy – po prawej nieparzyste a po lewej parzyste numery domów. Czy turyści i przyjezdni czują się w Białej Podlaskiej trochę jak „Alicja w Krainie Czarów” – jak po drugiej stronie lustra.

Stefan Konarski- Tej numeracji domów już nie zmienimy. Jest to taki nasz lokalny smaczek. Podobną numerację spotkałem tylko na Starym Mieście w Lublinie. Widać, że ciągnie nas do tej metropolii. Natomiast ścieżki rowerowe można było zaplanować tak jak jest wszędzie. W Warszawie malują ścieżki rowerowe na czerwono. Słyszę od ludzi, że w całej Europie ścieżki dla rowerów mają kolor czerwony. W Białej Podlaskiej nie – tu ktoś projektuje, zatwierdza i buduje ścieżki szare. A to ważne nie tylko dla rowerzysty ale i dla pieszego. Wie którą częścią chodnika się poruszać. – mówił radny Stefan Konarski podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biała Podlaska.

Numeracja domów. Biała Podlaska jedyna w Polsce?
dsc_9923Numerację domów, która obecnie stała się tematem wypowiedzi radnego Konarskiego wprowadzono w Białej Podlaskiej w latach 70 tych XX w. Również pracownicy magistratu przyznają, że Biała Podlaska może się na tym tle mocno wyróżniać i być rzeczywiście jedynym miastem w Polsce gdzie po prawej mamy numery domów nieparzyste a po lewej parzyste.
- Operat Numeracji Porządkowej sporządzono w Białej Podlaskiej całkowicie na nowo w 1977 roku. Wtedy postanowiono zastosować takie właśnie rozwiązanie. Co prawda przeprowadzano aktualizację w 1986 roku jednak zasada się nie zmieniła. – informuje nas Anna Osiej podinspektor w Referacie Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Biała Podlaska.

Rowerowy zawrót głowy czyli jeździć czy lepiej nie jeździć?
-r4 Jeżdżąc dużo po Polsce i regionie zauważamy dziwną przypadłość ścieżek rowerowych w Białej Podlaskiej. – potwierdza uwagi radnego Konarskiego, Łukasz Artyszuk, wiceprezes Bialskiego Klubu Rowerowego.
- Najczęściej stosowanym kolorem ścieżek jest kolor czerwony – tak przyjęło się nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. I nie ma tu znaczenia czy jest to pomalowany asfalt na jezdni, czerwona nawierzchnia bitumiczna czy też czerwona kostka brukowa. Kolor czerwony ma ułatwić rozróżnienie części „dla rowerów” od części dla pieszych. Niestety w Białej Podlaskie przy Al. 1000-lecia, sytuacja ma się dokładnie na odwrót. Rowerzyści poruszają się szarym pasem, a piesi czerwonym. Drugim mankamentem jest umiejscowienie ścieżki i chodnika w jednym pasie. W całej Polsce i na świecie, ścieżka rowerowa jest bliżej jezdni, a piesi mają swój pas jak najdalej od jezdni. Zarówno w przypadku ścieżki na Al. 1000-lecia i ul. Zamkowej – sytuacja jest odwrotna. – dodaje Artyszuk.

Ale to nie wszystkie problemy jakie stwarzają bialski ścieżki rowerowe. Poważnym utrudnieniem jest rozeznanie się, kto ma na nich pierwszeństwo. W internecie wybuchła ostatnio dyskusja, kto ma pierwszeństwo na ścieżce na Al. 1000-lecia. Chodzi o różną interpretację znaku nakazu C-16/C-13. Okazuje się, że mimo iż rowerzyści mają „swoją” stronę, to nawet na niej muszą ustępować pierwszeństwa pieszym. Ci drudzy mogą również poruszać się częścią dla rowerów. Niby znak nakazu, a niczego nie nakazuje. – Gdy przeprowadzano remont Al. 1000-lecia nikt nie pomyślał zawczasu by wyodrębnić oddzielny pas dla rowerów. Miejsca było pod dostatkiem. Pas asfaltowy, po którym mogłyby się poruszać WYŁĄCZNIE rowery. Niestety zabrakło wyobraźni i być może znajomości tematu. A wzorców naprawdę nie trzeba szukać daleko. – puentuje wiceprezes bialskich cyklistów.

Standardy bialskiej sieci rowerowej i ponad 30 km ścieżek do 2020 roku
Aby uporządkować sytuację i przygotować się do nowych, ogromnych jak na dzisiejszy stan szlaków rowerowych w mieście Biała Podlaska inwestycji w drogi rowerowe – ma ich w ciągu najbliższych 5 lat powstać 30 kilometrów – Urząd Miasta opracowuje już „Standardy wykonania i oznakowania dróg rowerowych w Białej Podlaskiej”. Pierwsze nowe inwestycje w tym zakresie zobaczymy już w przyszłym roku.

 

fbmateriał: Rada Miasta Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

Miejska inauguracja roku szkolnego 2014/2015 (galeria)

$
0
0

smollData 1 września niesie za sobą wiele rocznic – imieniny obchodzą wtedy m.in. Anna, Bogusława, Michał; w 1271 roku Grzegorz X zostaje wybrany papieżem, jest to również Dzień Konstytucji Republiki Słowackiej. Jednak nic nie jest w stanie przyćmić najważniejszej dla Polski rocznicy – wybuchu II Wojny Światowej. W tym roku od tego wydarzenia minęło już 75 lat.

1 września 1939 roku młodzi ludzie nie poszli do szkół, jednak od wielu lat mogą w tym dniu ze spokojem rozpoczynać kolejne lata edukacji. W tym roku nie było inaczej. W Szkole Podstawowej nr 9 im. Królowej Jadwigi miała miejsce miejska inauguracja roku szkolnego 2014/2015.

Obecni na uroczystości m.in. dyrektor szkoły, Kazimierz Wojtaszek, Prezydent Miasta Biała Podlaska, Andrzej Czapski oraz proboszcz parafii bł. Honorata w Białej Podlaskiej, ks. kan. Janusz Onufryjuk, przywitali uczniów najlepszymi życzeniami sukcesów i miłej zabawy po powrocie w szkolne ławki. Nikt z obecnych nie zapomniał również o ofiarach II Wojny Światowej, zostali oni upamiętnieni z należytym szacunkiem.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2014/2015 była wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Przybyli goście byli świadkami powierzenia przez Prezydenta Miasta, stanowisk dyrektorom szkół i placówek oświatowych:
- Janinie Malczuk – dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 3 im. Marii Kownackiej,
- Barbarze Trochimiuk – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych,
- Małgorzacie Kaczmarczyk – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3,
- Maciejowi Kosikowi - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. A. Mickiewicza,
- Ireneuszowi Długołęckiemu – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr1 im. Komisji Edukacji Narodowej,
- Joannie Połujańskiej - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia.

Akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego z rąk Prezydenta odebrali:
- Marta Elżbieta Bartoszewska – nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych,
- Joanna Bojaczuk – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej,
- Grzegorz Janusz Chwalczuk
– nauczyciel języka angielskiego w Publicznym Gimnazjum nr 6 im. Jana Pawła II,
- Karolina Magdalena Cichowska – nauczyciel w Przedszkolu Samorządowym nr 7,
- ks. Krzysztof Danieluk – nauczyciel religii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4,
- Ewa Derlukiewicz-Gucwa – nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych,
- Agnieszka Dzyr-Jakubiec – nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3,
- Magdalena Kawka
– nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3,
- Anna Maria Klebaniuk-Szołonik – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej,
- Agnieszka Monika Kotiuk
– nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej,
- Anna Justyna Kozłowska
– nauczyciel religii i wychowania do życia w rodzinie w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury,
- Katarzyna Kulhawczuk
– wychowawca w internacie w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej,
- Agnieszka Lewtak – nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych,
- Jacek Malec – nauczyciel geografii w Zespole Szkół Ogólnokształcących,
- Emilia Anna Malesa-Greszeta – nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 9 im. Królowej Jadwigi,
- Wiesława Anna Maniowiec
– nauczyciel religii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Adama Mickiewicza,
- Małgorzata Maria Matwiejuk
– nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 9 im. Królowej Jadwigi,
- Marzena Maria Niemyska – nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących,
- Renata Anna Panecka – pedagog specjalny w Samorządowym Przedszkolu Integracyjnym nr 16 im. Jana Brzechwy,
- Joanna Ilona Perzyna – nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych,
- Iwona Anna Raczyńska – nauczyciel w Przedszkolu Samorządowym nr 7,
- ks. Dariusz Radywaniuk – nauczyciel religii w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury,
- Dorota Anna Sadownik
– nauczyciel w Przedszkolu Samorządowym nr 7,
- Agata Steckiewicz – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystość zakończyła krótka część artystyczna, przygotowana przez uczniów szkoły.
Na dobre rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015, wszystkim uczniom, młodszym i starszym, członkowie ekipy Radia Biper życzą sukcesów, dobrych ocen, wspaniałych nauczycieli i aby  nauka przyczyniła się do spełnienia marzeń.

IMG_0620 IMG_0622 IMG_0626 IMG_0628 IMG_0629 IMG_0636 IMG_0637 IMG_0640 IMG_0643 IMG_0650 IMG_0652 IMG_0658 IMG_0663 IMG_0664 IMG_0665 IMG_0666 IMG_0668 IMG_0669 IMG_0672 IMG_0678 IMG_0680 IMG_0683 IMG_0684 IMG_0685 IMG_0687 IMG_0689 IMG_0690 IMG_0691 IMG_0693 IMG_0694 IMG_0695 IMG_0698 IMG_0706 IMG_0707 IMG_0709 IMG_0712 IMG_0713 IMG_0717 IMG_0719 IMG_0723 IMG_0724 IMG_0725 IMG_0726 IMG_0728 IMG_0731 IMG_0733 IMG_0734 IMG_0736 IMG_0737 IMG_0740 IMG_0741 Miejska inauguracja roku szkolnego 2014/2015 (galeria)

 

materiał: Szkole Podstawowej nr 9fb
tekst i zdjęcia: Magda Szymańska Radio Biper
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

 

Linia F na Kościuszki. Co lepsze: hałas czy komunikacja z miastem

$
0
0

smallPrzestał już obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy Zarządu Komunikacji Miejskiej w Białej Podlaskiej. Mamy pierwsze dni września. Oprócz powrotu na trasy i w rozkłady wszystkich autobusów które w dni powszednie komunikują poszczególne rejony miasta pojawiła się też zmiana w przebiegu linii F. Od 1 września autobus tej linii zatrzymuje się na ul. Kościuszki. Czy tak już zostanie na dłużej – przekonamy się. Miasto uzależnia tą decyzję od możliwości wpłynięcia skarg mieszkańców… na hałas.

 

14_09_Marcin_Izdebski_radny1Już kilka dni wcześniej, podczas sesji Rady Miasta, radny Marcin Izdebski pytał czy możliwa jest podczas zmiany z wakacyjnego na „normalny” rozkład jazdy bialskiej komunikacji, zmiana przebiegu jednej z linii.
- Linia F. W tej chwili autobus jedzie ulicą Sidorską do świateł w Al.Tysiąclecia, potem skręca w kierunku dworca PKP. Proponuję przerzucenie linii F na ul. Kościuszki. Pozwoliłoby to mieszkańcom tego rejonu miasta uzyskać połączenie z osiedlem Kopernika i osiedlem Młodych. Uczniowie zyskaliby lepsze połączenie do zespołów szkół przy Leszczynowej i Akademickiej. Autobus praktycznie pokonywałby tą samą trasę. Różnica byłaby tylko minuty czy dwóch aby zatrzymać się na przystanku przy Kościuszki. – argumentował radny Izdebski.

andrzej czapskiOdpowiedzi w sprawie udzielił Andrzej Czapski, prezydent miasta:
- W tej sprawie mieliśmy postulaty od mieszkańców już w lipcu. Od 1 września linia F będzie jeździć przez ul. Kościuszki. Była pewna kontrowersja czy linia F czy linia H ma jeździć tą trasą. Ostatecznie od kilku już dni, jeździ ulicą Kościuszki nowa linia – F. – informuje prezydent. Urząd Miasta ma jednocześnie świadomość, że ulica Kościuszki nie jest przystosowana do tego typu ciężkiej komunikacji. – Jeśli będą zgłaszane przez mieszkańców problemy związane z hałasem będziemy musieli tą decyzję zweryfikować. – dodaje Czapski.

a1 a2

 

fbmateriał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 


Ruszają pierwsze spotkania dotyczące prac nad Strategią Miasta i Gminy Biała Podlaska

$
0
0

smallO wspólną Strategię miasta i gminy dopytywał na ostatniej sesji Rady Miasta Biała Podlaska, radny Wojciech Sosnowski. – Kiedy byłby możliwy do wglądu projekt tego dokumentu? Kiedy radni czy kluby radnych będą mogli składać ewentualne wnioski aby zostały już wcześniej zasygnalizowane w opracowywaniu Strategi? – pytał Sosnowski. Tymczasem prace właśnie się rozpoczynają. Dziś spotkanie prezydenta i wójta w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Czapski zapowiedział rozpoczęcie prac technicznych nad Strategią Miasta i Gminy już od połowy września tego roku. Na inauguracyjne posiedzenie zaproszeni zostaną Radni Miejscy. W spotkaniu jakie ma się odbyć w gabinecie prezydenta dziś – 5 września – na pewno udział weźmie wójt Białej Podlaskiej, Wiesław Panasiuk.

- Radni na pewno zostaną poinformowani o momencie startu prac nad Strategią. Zachęcam jednocześnie do czynnego udziału w pracach nad dokumentem, do zgłaszania własnych uwag, wniosków, pomysłów zarówno jeśli chodzi o część związaną z miastem. Ale też proszę o uwagi i przypatrywanie się pracom nad częścią związaną z Obszarem Funkcjonalnym. Na pewno część prac wykonywanych na terenie gminy ściśle łączyła się będzie z interesami miasta. – mówił prezydent Czapski.

Portal Radio Biper na bieżąco będzie informował o pracach nad Strategią. Zapraszamy do śledzenia naszych stron.

Materiał z podpisania Strategii:
Miasto i Gmina jak jedna wielka rodzina – samorządowa <<==>> LINK

fbmateriał: Urząd Miasta Biała Podlaska
temat: Rada Miasta Biała Podlaska
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

 

Adam Abramowicz prezydentem. Marcin Duszek burmistrzem

$
0
0

smallNa konferencji prasowej jaka odbyła się 21 lipca 2014r w Biurze Poselskim Posła na Sejm RP Adama Abramowicza w Białej Podlaskiej przedstawiciele mediów zostali poinformowani o decyzji Bialskiego Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w sprawie poparcia kandydatury Adama Abramowicza na Prezydenta Miasta Biała Podlaska oraz przedstawiono im informacje o rządach PO i PSL-u w województwie lubelskim w świetle ujawnionych tzw. taśm prawdy.

Czas na zmiany.
Po opublikowaniu tzw „taśm prawdy” Donald Tusk oświadczył Polakom, że nic się wielkiego nie stało a głównym problemem z tym związanym nie jest treść wypowiedzi ministrów jego rządu i ludzi związanych z PO tylko nielegalny sposób pozyskania nagrań. Treść wypowiedzi ujawnionych na taśmach pokazuje, że obecna władza wyeliminowała się całkowicie ze społeczeństwa.

Jak przerażająca prawda wyłania się z tych rozmów ilustrują fragmenty zawarte w wydawnictwie „Czas na zmiany” które dołączamy do naszego komunikatu.

Mieszkańców Południowego Podlasia szczególnie dotyka prawda o lekceważeniu jakie przejawiają politycy PO wobec mieszkańców wschodniej Polski. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński, pochodzący z Puław, w wulgarny sposób określa jak opłakane skutki będzie miało wdrażanie przez PO-PSL teorii o rozwoju ekspansywno – dyfuzyjnym dla mieszkańców Południowego Podlasia.

Narodową i pilną potrzebą jest odsunięcie tak skompromitowanej ekipy od władzy. Może tego dokonać zjednoczona prawica. PiS podpisał z PR, SP oraz innymi ugrupowaniami i stowarzyszeniami prawicowymi porozumienie o współpracy wyborczej które pomoże w zwycięstwie wyborczym i umożliwi realizowanie programu dobrego dla Polski i Polaków.

P7210050Zarząd Powiatowy PiS w Białej Podlaskiej, w tajnym głosowaniu, zarekomendował jako kandydata na stanowisko prezydenta miasta Biała Podlaska Adama Abramowicza. Zarząd zajmował się także omówieniem strategii na najbliższe wybory samorządowe.

Adam Abramowicz:W niedzielę odbyło się posiedzenie Zarządu Prawa i Sprawiedliwości dla miasta Biała Podlaska. Zgłoszono dwie kandydatury na prezydenta miasta – moją i Dariusza Stefaniuka. W głosowaniu tajnym mi się startowania w wyborach na prezydenta miasta Biała Podlaska partia powierzyła mojej osobie. Zarząd liczy sześć osób, wszystkie poparły moją kandydaturę. Jestem zbudowany tym poparciem. Moją kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić Pełnomocnik Wyborczy, władze partii i Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo ważne jest dla mnie tak silne poparcie przez środowisko lokalne.

P7210051Jestem już doświadczony w tych wyborach, to mój kolejny start. Mam dobry program dla Białej Podlaskiej. Jest związany z zaprzeczeniem serwowanej przez PO i PSL polityki ekspansywno – dyfuzyjnej. Ta polityka dotyka tak że Białą a nasze władze nie potrafią znaleźć na nią recepty.

Następuje w naszym mieście dyfuzja poprzez emigrację ludzi młodych. W Białej Podlaskiej nie mają możliwości rozwijania się zawodowo, nie mają mieszkań, nie zakładają rodzin. W niektórych innych samorządach ta polityka jest łagodzona przez dobrą politykę samorządową, w naszym mieście nie znaleziono takiego sposobu.
Mam na to pomysł, wiem jak to zrobić. Mam doświadczenie i jako przedsiębiorca, i jako pracownik, i jako poseł, samorządowiec. Wiele lat byłem radnym, także wiceprzewodniczącym rady. Doświadczenie i kontakty które jako poseł z Komisji Gospodarki i Infrastruktury już mam będę pożytkował na rzecz miasta. Moim celem jest odwrócenie tendencji ekspansywno – dyfuzyjnej. Dyfuzję trzeba w końcu zatrzymać.

P7210053W Białej Podlaskiej swoją szansę powinni widzieć zarówno bialczanie ale i mieszkańcy innych części Polski i tu znajdowali realizację swoich życiowych celów. Główne punkty programu są już gotowe, przystępujemy do pracy nad szczegółami, zbieramy ekipę. Również ważne jest zebranie odpowiedniej merytorycznie ekipy kandydatów na radnych. Wiadomo, że prezydent bez dobrej Rady, przygotowanej merytorycznie – zrobi mniej. Zobowiązani jesteśmy w tym temacie do współpracy z Polską Razem i Solidarną Polską. Jeśli pojawią się konkretni kandydaci na radnych z tych ugrupowań – znajdą się na listach Prawa i Sprawiedliwości.

P7210055Marcin Duszek: – Odebrałem jasną sugestię od Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości aby kandydować na fotel burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego. Sam się jednak jeszcze waham. Chciałbym ponownie wystartować w wyborach do Rady Powiatu Biała Podlaska aby tu kontynuować swoją pracę na rzecz i Międzyrzeca i Białej Podlaskiej i innych gmin. Jednak rozważam też możliwość kandydowania na radnego Sejmiku Województwa Lubelskiego. W ciągu najbliższych dni podejmę decyzję.

fb5materiał: Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Adama Abramowicza
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Ćwiczenia symulacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (galeria)

$
0
0

_images_small7Na wypadek wystąpienia zdarzenia masowego, przeprowadzono w dniu 23 lipca 2014 roku. Scenariusz był następujący: o godzinie 9.50 na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 2 z ul. Warszawską w Białej Podlaskiej dochodzi do katastrofy w ruchu lądowym z udziałem czterech samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia, do WSzS w Białej Podlaskiej trafia 9 osób w tym 7 nieprzytomnych i ciężko rannych, wśród których jest kobieta w 33 tygodniu ciąży i 1 dziecko. Oczywiście ze względów technicznych samo miejsce wypadku przeniesiono w okolice ronda przy bialskim szpitalu. 

Scenariusz ćwiczeń był bardzo dokładny, zarówno zespoły ratownicze jak i lekarze dyżurni na bialskim Oddziale Ratunkowym musieli w trybie niemal natychmiastowym podjąć odpowiednie decyzje i działania. W scenariuszu zapisano między innymi jakie informacje dotyczące obrażeń ofiar katastrofy. Jak podaliśmy wyżej ofiary były w różnym stopniu poszkodowane:
– 1 kobieta w 33 tygodniu ciąży – pasażerka samochodu osobowego z krwawiącą raną głowy i otwartym złamaniem prawego obojczyka, nieprzytomna.
– 1 ciężko ranne dziecko ma obrażenia wielonarządowe, jest nieprzytomne i ma duży ubytek krwi z rany w okolicach podbrzusza.
– 1 pacjent jest przytomny z utrudnionym oddychaniem, słabymi odruchami kończyn dolnych i widocznymi śladami urazów w okolicach klatki piersiowej.
– 1 pacjent nieprzytomny bez wyraźnych otwartych urazów zewnętrznych z widocznymi śladami zasinień w obrębie brzucha i klatki piersiowej,
– 1 pacjent nieprzytomny bez wyraźnych otwartych urazów zewnętrznych z widocznymi śladami zasinień w obrębie brzucha i klatki piersiowej,
– 1 pacjent nieprzytomny bez wyraźnych otwartych urazów zewnętrznych z widocznymi śladami zasinień w obrębie brzucha i klatki piersiowej,
– 1 pacjent jest nieprzytomny z widocznymi licznymi ranami na głowie i ciele spowodowanymi uderzeniem i wyrzuceniem z pojazdu
– 1 pacjent nieprzytomny ma złamania kończyny dolnej w odcinku miednicy i uda
– 1 pacjent z otwartymi złamaniami kończyn dolnych i górnych i skaleczeniami, w tym 1 z nich jest przytomny sala obserwacji i retiage, konsultacje chirurgiczne ortopedyczne –

W symulacji zdarzeń uczestniczyli: kadra kierownicza WSzS w Białej Podlaskiej, osoby funkcyjne oddziałów oraz personel odziałów szpitalnych w zależności od potrzeb  m.in. transfuzjolog szpitalny, kier. z-du Diagn. Obrazowej, kier. Apteki Szpitala, kier. Działu Diagnostyki Labolatoryjnej, Szpitalny Zespół Psychologów.

Ćwiczenia były też dobrym sprawdzianem dla studentów Państwowej Szkoły Wyższej choć wzięli w nich udział jako statyści – uczestnicy katastrofy w ruchu lądowym – to pozwoliło im to choć w pewien sposób poczuć się jak ci – którym w przyszłość sami będą udzielać pomocy. Na co w takim przypadku zwracać szczególną uwagę?

W symulacji udział wzięli też przedstawiciele służb ratowniczych i kryzysowych działajacych na terenie miasta Biała Podlaska. O zdarzeniu poiformowane było Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Komenda Miejska Policji oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.

Akcja przebiegła sprawnie. Już około 2 min od otrzymania informacji z miejsca zdarzenia pielęgniarka dyżurna SOR powiadomiła ordynatora SOR o planowanym przywiezieniu ofiar zdarzenia. Jednocześnie podając informację dotyczące miejsca zdarzenia, charakteru zdarzenia, liczby uczestników zdarzenia, przewidywanej liczby pacjentów i rodzaju obrażeń jakie doznali.

Ordynator SOR niezwłocznie powiadomił z-cę dyr. ds. Medycznych i biorąc pod uwagę dużą liczbę rannych na wypadek konieczności współdziałania służb PSP i Policji Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta Biała Podlaska. Dyrektor i ordynator SOR nie czekają długo, sytuacja jest poważna, podejmują więc decyzję o powołaniu Szpitalnego Zespołu Koordynującego.

Tymczasem pierwsi poszkodowani z wypadku są już dowożeni do SOR przez Zespoły Ratownictwa Medycznego WSPRiTS w Białej Podlaskiej uczestniczące w zdarzeniu.
Na miejscu są już lekarze dyżurni SOR i pozostali lekarze wezwani z innych oddziałów z udziałem personelu pielęgniarskiego. Podejmują oni pierwsze czynności związane z przeprowadzeniem segregacji TRIAGE i identyfikacji poszkodowanych dowożonych do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Pozostały personel pielęgniarski i niższego szczebla w tym z innych oddziałów uczestniczy w czynnościach związanych z transportem pacjentów z obszaru segregacji do obszarów zabezpieczenia w SOR lub bezpośrednio do innych oddziałów szpitalnych.

W czynnościach segregacji uczestniczą też służby Policji, w zakresie spisania list osób poszkodowanych – zidentyfikowanych oraz osób niezidentyfikowanych, co w dalszych działaniach będzie miało znaczenie dla udzielania informacji rodzinom poszkodowanych przez Rzecznika Szpitala w Punkcie Informacyjnym.

W zorganizowanym przez Rzecznika Szpitala Punkcie Informacyjnym – zlokalizowanym w miejscu jednocześnie nie kolidującym z ruchem wewnątrz szpitalnym ale dogodnym dla rodzin poszkodowanych i pacjentów, udzielane są informacje i odbywa się zarządzanie personelem psychologicznym do wsparcia poszkodowanych i ich bliskich.
Głównym zadaniem Rzecznika Szpitala jest przygotowanie listy poszkodowanych, zweryfikowanie jej, odnotowanie w jakich oddziałach znaleźli się ranni i jakim są stanie. Poinformowanie rodzin o tym zdarzeniu, informowanie osób zainteresowanych o uczestnikach wypadku. Po zakończeniu działań pilnych ratujących życie Rzecznik Szpitala o ustalonej – stałej godzinie podaje komunikaty do mediów.

Wydarzenie zostaje opanowane i utrzymane pod kontrolą. Po kilku godzinach następuje odwołanie działań kryzysowych. Ogłasza się ją drogą telefoniczną poprzez kontakt z osobami funkcyjnymi. Następuje wznowienie normalnej pracy. Na koniec przygotowany też został raport ze zdarzenia.

P7230013 P7230019 P7230020 P7230023 P7230025 P7230028 P7230030 P7230031 P7230036 P7230037 P7230040 P7230042 P7230044 P7230058 P7230059

fbtemat: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
materiał: Joanna Kozłowiec rzecznik prasowy szpitala w Białej Podlaskiej
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

 

Porady Radio Biper: Wynagrodzenia za pracę. Jak to wygląda w Białej Podlaskiej?

$
0
0

smallPrzestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie wypłacania wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia urlopowego oraz wynagrodzenia chorobowego w powiecie bialskim. W roku 2013 do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie – Oddział w Białej Podlaskiej wpłynęło 92 skargi dotyczące nieprawidłowości w zakresie świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunku pracy, w tym 83 skargi dotyczyły zagadnień wynagrodzenia za pracę, ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i wynagrodzenia za czas choroby.

W 2013 roku:
- 45 skarg dotyczących niewypłacenia pracownikom wynagrodzenia za pracę,
19 skarg dotyczących nieterminowego wypłacania wynagrodzenia za pracę,
14 skarg dotyczących niewypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
- 5 skarg dotyczących niewypłacenia bądź obniżenia wynagrodzenia za czas choroby.

W roku 2013 do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie nie wpłynął żaden sygnał dotyczący niewypłacenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Blisko 50% z ogólnej liczby skarg dotyczących niewypłacania bądź nieterminowego wypłacania ww świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy, które wpłynęły do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie – Oddział w Białej Podlaskiej w roku 2013, okazała się zasadna bądź częściowo zasadna – zarzuty podniesione w zgłoszeniach znalazły potwierdzenie w ustaleniach kontroli.

Z danych statystycznych posiadanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie wynika, iż w roku 2014 w okresie I-VII.2014 roku do Oddziału OIP w Białej Podlaskiej trafiło łącznie 46 skarg dotyczących niewypłacania, zaniżania lub nieterminowego wypłacania wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy, w tym:
– 29 skarg na niewypłacenie wynagrodzenia za pracę;
– 4 skargi dotyczące nieterminowego wypłacania wynagrodzenia za pracę;
– 3 zgłoszenia w zakresie niewypłacenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy;
– 9 zgłoszeń w przedmiocie niewypłacenia ekwiwalentu pieniężnego ze niewykorzystany urlop wypoczynkowy;
– 1 sygnał dotyczący niewypłacenia lub obniżenia wynagrodzenia za czas choroby.

Spośród 46 ww zgłoszeń (dot. wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy) rozpatrzonych przez inspektorów pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie – Oddział w Białej Podlaskiej, 21 skarg okazało się zasadnych, zaś zarzuty podniesione w 26 zgłoszeniach nie znalazły odzwierciedlenia w ustaleniach kontroli.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy prawnej w zakresie zagadnień prawa pracy zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad prawnych udzielanych w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie. Porady prawne udzielane są:
- drogą elektroniczną (e-mail: kancelaria@lublin.pip.gov.pl),
- telefonicznie pod nr telefonu 801 002 300 (infolinia) dla połączeń z sieci stacjonarnych lub 81 463 50 90 dla połączeń z sieci komórkowych,
- drogą pocztową – kierując zapytanie prawne na adres Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, ul. Piłsudskiego 13, 20-011 Lublin

Ponadto, mieszkańcy powiatu bialskiego mogą skorzystać z porad prawnych udzielanych osobiście w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie – Oddział Biała Podlaska, pod adresem: Biała Podlaska, ul. Narutowicza 35 A, pokój nr 300 (poniedziałek w godz. 9.00 – 15.15 i w czwartek w godz. 9.00-15.15).
Skargi mogą być wnoszone:
– pisemnie: na adres siedziby OIP w Lublinie lub poszczególnych oddziałów
– za pomocą poczty elektronicznej: kancelaria@lublin.pip.gov.pl
– osobiście: w godzinach urzędowania, w sekretariacie siedziby Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie lub w sekretariatach oddziałów (dla powiatu bialskiego: Biała Podlaska, ul. Narutowicza 35A).

Szczegółowe informacje na temat porad prawnych udzielanych w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie oraz zasad wnoszenia skarg, znajdują się na stronie internetowej: www.lublin.oip.pl.

Ponadto, roszczeń z zakresu prawa pracy, w tym dotyczących wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy, można dochodzić na drodze postępowania sądowego – kierując pozew do właściwego miejscowo sądu rejonowego – sądu pracy (Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej IV Wydział Pracy, ul. Brzeska 20-22, 21-500 Biała Podlaska).

fbmateriał: Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie
tekst: Katarzyna Fałek-Kurzyna rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Kolejny kandydat na prezydenta – Adam Chodziński –„Biała zasługuje na zmiany”

$
0
0

_images_14_07_Adam_Chodzinski11 sierpnia 2014 roku o godzinie 16:00 w Hotelu Skala przy ul. Janowskiej 1 w Białej Podlaskiej, pierwsze przedwyborcze spotkanie dotyczące wyborów samorządowych 2014 organizuje Adam Chodziński. – Od pewnego czasu z coraz większą intensywnością otrzymuję pytanie: jaką podejmę decyzję dotyczącą startu w wyborach samorządowych. Nadszedł czas aby udzielić jednoznacznej odpowiedzi. – mówi Chodziński. Będziemy na tym spotkaniu. Przekażemy informacje.

Na spotkaniu za pośrednictwem mediów Chodziński przekazać chce społeczności naszego miasta informację o podjęciu decyzji o kandydowaniu na prezydent Miasta Biała Podlaska w tegorocznych wyborach. – Jest to przemyślana decyzja. Dziękuję za duży kredyt zaufania w postaci blisko 30% poparcia w wyborach 2010 roku, postanowiłem ponownie poddać się ocenie wyborcówmieszkańców naszego miasta. – mówi Adam Chodziński.

W materiałach informacyjnych dotyczących spotkania a nadesłanych do Redakcji Radio Biper czytamy:
14_07 Adam Chodzinski„… Biała Podlaska to moje rodzinne miasto, które potrzebuje dobrego gospodarza. Na szczeblu samorządowym potrzeba efektywnego, apolitycznego działania. Jako kandydat niezależny gwarantuję działanie na rzecz miasta ponad podziałami, ponad partiami. Wiem, co trzeba zrobić w naszym mieście i potrafię to zrobić nie w ramach wielkiej polityki, kłótni i sporów, ale zwykłej, codziennej, ciężkiej pracy na rzecz rozwoju miasta.

Zdaje sobie sprawę z potencjału jaki tkwi w mieście i ludziach, którzy tu żyją. Dlatego należy stworzyć odpowiednie warunki aby ten potencjał wykorzystać. Wyznaje zasadę, że to, co jest dobre należy wzmocnić, natomiast to, co jest złe naprawić. Taka dewiza będzie mi przyświecać przy realizacji mojego programu wyborczego. O tym, że jest to dobry pogram świadczy chociażby fakt, iż wiele z pomysłów, które przedstawiłem w wyborach w 2010 roku znalazło swoje miejsce w programach wyborczych innych kandydatów, którzy deklarują swój start w tegorocznych wyborach. Niezależnie od tego czy będę miał możliwość osobistego ich wdrażania, będę zawsze dążył do porozumienia i wybrania inicjatyw, które są ważne dla dobrego funkcjonowania miasta, a nie dla zdobycia poparcia partyjnego.

Jestem kandydatem ponadpartyjnym, gwarantem skutecznych działań ponad podziałami. W swoim liście do mieszkańców Miasta Biała Podlaska w 2010 roku pisałem: „Miasto to ludzie, którzy je budują, to nauka, praca, dobrobyt, wypoczynek, bezpieczeństwo, przyjaźń, chęć do życia i wiele innych składników, które utrzymane w odpowiednich proporcjach tworzą miejsce, które kocham – to Biała Podlaska.”

Te słowa są nadal aktualne. Z wiarą i przekonaniem w sens tych słów, podejmuję wyzwanie startu w wyborach samorządowych. Zdaję sobie sprawę z tego, iż podjęta decyzja staje się bardzo odpowiedzialną misją, pełną wyzwań, ciężkiej pracy osobistej jak i zespołowej. Wierzę jednak w sukces, nasz wspólny sukces.”
fbmateriał: Adam Chodziński
tekst: eM(four)4
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 

Viewing all 918 articles
Browse latest View live