14 sierpnia w sali konferencyjnej Hotelu Skala odbyła się konferencja ekologiczna zorganizowana w ramach Festiwalu Sztuki Kreatywnego Recyklingu „Wspólnie dla Ziemi”. Pomysłodawcą konferencji była Fundacja Kreacja Magia Rąk – organizator Festiwalu, który odbywa się w Białej Podlaskiej już po raz trzeci.
Poruszone tematy stworzyły możliwość do burzliwej dyskusji. Sformułowano też konkretne wnioski i postulaty. Nadal wymaga wzmocnienia współpraca instytucji i organizacji działających na rzecz ekologii i ochrony środowiska. Bardzo dużo już jednak w tym zakresie w Białej Podlaskiej i Powiecie Bialskim się dzieje.
Konferencja nie odbyłaby się gdyby nie pomoc Starosty Powiatu Bialskiego Tadeusza Łazowskiego, który osobiście zapraszał część przybyłych gości.
Na konferencji poruszane były zagadnienia takie jak:
1. Działalność ekologiczna Fundacji Kreacja Magia Rąk jako organizacji
pozarządowej
2. Edukacja ekologiczna w placówkach oświatowych
3. Z korzyścią dla Ziemi, z korzyścią dla społeczeństwa –
działalność ekologiczna samorządów
4. Dobre praktyki
Anna Stolarczuk, opowiedziała zebranym na temat Fundacji Kreacja Magia Rąk i prowadzonej przez nią działalności. Ten temat opiszemy niebawem w oddzielnym materiale. Dziś większy opis trzech pozostałych paneli dyskusyjnych.
Pierwszy z nich dotyczył „Edukacji Ekologicznej w placówkach oświatowych”. W tym zakresie zarówno Biała Podlaska jak i Powiat Bialski ma się czym pochwalić. Na terenie placówek oświatowych edukacja ekologiczna odbywa się głównie w ramach programu edukacyjnego. Jednak w części placówek prowadzone są również zajęcia dodatkowe i różnego rodzaju akcje związane z ekologią.
Jedną z takich akcji jest „Makulatura na Drzewo” prowadzona przez Tygodnik Podlaski. Mówił o tym Dariusz Stefaniuk. Inną akcję związaną z edukacją ekologiczną prowadzi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. O kominach bez dymu i specjalnej wersji „Czerwonego Kapturka” opowiedziała Elżbieta Buczyńska, która „dowodzi” tą akcją w szkołach.
Również bialski „Komunalnik” prowadzi szeroką współpracę ze szkołami, zarówno na terenie miasta Biała Podlaska, jak i w powiecie. Zbierane są surowce wtórne takie jak: makulatura, butelki plastikowe i inne plastiki, które są odbierane przez samochody firmy. Spółka Komunalnik co roku aktywnie uczestniczy również w Festiwalu Sztuki Kreatywnego recyklingu, finansuje część nagród, wręczanych dzieciom na konkursach z zakresu ekologii.
Inną formą współpracy są zajęcia na terenie „Komunalnika” w ramach lekcji przyrody. Uczniowie mają okazję zapoznać się z całym procesem składowania i przetwarzania surowców wtórnych. Takie praktyczne zajęcia mają na celu rozbudzanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zachęcają do dbania o nasze wspólne środowisko naturalne.
Młodzież chętnie przynosi makulaturę twierdząc, że: wspiera w ten sposób produkcję papieru toaletowego, ręczników, chusteczek, kopert, papieru listowego, oszczędzając wyrąb lasów. Z chęcią porządkują własne zaśmiecone mieszkania i piwnice w celu oszczędzenia wyniszczania lasów.
Panel III – „Z korzyścią dla Ziemi, z Korzyścią dla społeczeństwa” – to już mowa o działalności ekologicznej samorządów.
Niezmiernie szybki wzrost rozwoju cywilizacyjnego na przełomie XX i XXI wieku stał się przyczyną gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię. Wytwarzanie energii na potrzeby produkcji dóbr jak również zaspokojenia potrzeb bytowych społeczeństwa spowodowało, zwyżkę poziomu dwutlenku węgla w atmosferze o kilkadziesiąt procent.
Wzrost ten wpływa na ocieplenie planety i zmiany klimatyczne, które zagrażają światu nieprzewidywalnymi skutkami w krótko i długoterminowej perspektywie. Aby uniknąć poważnych do przewidzenia kataklizmów uznano, że podstawowym obowiązkiem ludzkości na początku XXI wieku jest ograniczenie emisji CO2 z wszystkich procesów technologicznych. Wyzwaniu temu patronuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Głównymi działaniami które mogą wpłynąć na zmniejszenie emisji CO2
do atmosfery są:
- obniżenie zużycia energii,
- zwiększenie sprawności przetwarzania energii chemicznej paliw na
energię użyteczną,
- spotęgowanie wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE),
uzyskiwanych poprzez zastępowanie tradycyjnych paliw kopalnych (węgla,
oleju i gazu) paliwami odnawialnymi (biomasa, biodiesel, biogaz, algi) oraz
systemami wykorzystującymi energię słoneczną (kolektory słoneczne) czy
geotermalną (pompy ciepła). Użytkownik energii dla potrzeb grzewczych ma
wpływ na wszystkie wyżej wymienione działania.
OZE mogą stanowić istotny udział w bilansie energetycznym poszczególnych gmin, czy nawet województwa lubelskiego. Mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, a zwłaszcza do poprawy zaopatrzenia w energię na terenach o słabo rozwiniętej infrastrukturze energetycznej. Potencjalnie największym odbiorcą energii ze źródeł odnawialnych może być rolnictwo, a także mieszkalnictwo i komunikacja.
Szczególnie dla regionów, dotkniętych bezrobociem, odnawialne źródła energii stwarzają nowe możliwości, w zakresie powstawania nowych miejsc pracy. Tu przykładem takiego działania jest Gmina Wisznice. W I etapie realizowanego tam przedsięwzięcia ekologicznego zainstalowano 925 kolektorów słonecznych – otrzymały je instytucje publiczne i mieszkańcy. II etap to dodatkowe 427 instalacji.
O poprawie bezpieczeństwa ekologicznego w „Dolinie Zielawy”- budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 Megawata w Dolinie Zielawy w Rossoszu mówił Mateusz Majewski. Samorządy Doliny Zielawy zdecydowały się podjąć wyzwania budowy fotorlektowni mając na uwadze troskę o środowisko naturalne. W oparciu o zdobyte doświadczenie, partnerstwo gmin postanowiło wybudować elektrownię fotowoltaiczną. W tym celu powołało spółkę Energia Dolina Zielawy, będącej w pełni spółką samorządową należącą do pięciu gmin partnerstwa.
Biogazownie w Uhninie i Rossoszu. „Zielona elektrownia” w Uhninie wytwarza energię elektryczną o mocy 1,27 MW zaś budowana elektrownia w Rossoszu planowo ma wytwarzać 1 MW. Produkowana w nich energia nie zagrażająca środowisku naturalnemu gdyż likwiduje rolnicze odpady poprodukcyjne z których powstaje biogaz takie jak kiszonka kukurydziana, a przy tym nie produkuje dwutlenku węgla.
Spalarnia biomasy w Janowie Podlaskim Znaczna część obszaru gminy Janów Podlaski położona jest na obszarach chronionych „Natura 2000”. Angażując się w ochronę środowiska oraz dążąc do minimalizacji kosztów ogrzewania, przy poparciu Rady Gminy Janów Podlaski, wybudowano ekologiczną kotłownię na biomasę (słomę). W grudniu 2008 r. kotłownię oddano do użytku. Inwestycja polegała na wykonaniu budynku kotłowni w którym wydzielono pomieszczenia higieniczno
– sanitarne oraz halę kotłów i magazyn słomy. Dwa kotły na słomę wytwarzają łącznie moc 1200 kW. Paliwo podawane jest mechanicznie za pomocą ciągnika z ładowaczem czołowym. Kotłownia produkuje energię cieplną dostarczaną siecią ciepłowniczą do trzech osiemnastorodzinnych budynków mieszkalnych, dwóch szkół, hali sportowej, ośrodka zdrowia, remizy strażackiej, domu kultury i Urzędu Gminy
Na koniec o dobrych praktykach na przykładzie działań ekologicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II mówił Adam Chodziński, opowiedział również o wolontariacie.
![Festiwal Sztuki Kreatywnego Recyklingu: Konferencja "Wspólnie dla Ziemi" (galeria)]()
materiał: Fundacja Kreacja Magia Rąk Biała Podlaska![fb]()
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.