Quantcast
Channel: Radio Biper - Internetowy Portal Informacyjny - Biała Podlaska » Biała Podlaska
Viewing all 918 articles
Browse latest View live

Staszic pod skrzydłami UMCS-u. Język Rosyjski pod okiem uniwersytetu (film)

$
0
0

staszic umsc umowaZespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Białej Podlaskiej, a konkretnie Liceum Ogólnokształcące nr IV im. Stanisława Staszica stało się 4 kwietnia miejscem niecodziennego wydarzenia. Uroczyście Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie objął patronatem naukowym szkołę w zakresie promowania kultury i języka rosyjskiego.


Film Biała Podlaska TV

Sztuką jest kształcić określone nawyki nie tracąc przy tym własnej tożsamości. Ale jeszcze większą sztuką było wypośrodkowanie i długowzroczność podejmowanych decyzji w zakresie nauczania języka rosyjskiego w pierwszych latach Polskiej transformacji aż do początku XXI w. Egzaminu tego nie zdali ówcześni rządzący a w szczególności ministrowie edukacji. Dużo nieprzemyślanych decyzji uczynili też dyrektorzy szkół. Idąc owczym pędem i słuchając  nawoływania rządnej zemsty czy swoistego rozliczenia części społeczeństwa – likwidowano kierunki, wykreślano lekcje i zwalniano nauczycieli rosyjskiego. Ówczesna Polska ślepo zapatrzona była w Zachód.

Na szczęście, głównie na ścianie wschodniej, szkoły gdzie naucza się język rosyjski przetrwały. Mało tego, zdołały na tyle wysoko podnieść poziom nauczania, że możliwe jest – z niektórymi, wybranymi – podpisanie umów patronackich przez uniwersytety. Do tego elitarnego grona dołączyło liceum im. Staszica w Białej Podlaskiej.

  • Język Rosyjski Zajmuje 5 miejsce na świecie pod względem ilości osób posługujących się nim. Ogólna liczba osób rosyjskojęzycznych  wynosi prawie 280 mln osób. Z języków indoeuropejskich bardziej popularny jest tylko język angielski oraz hiszpański.

Z lubelskiej uczelni przyjechali do bialskiej szkoły pracownicy naukowo – dydaktyczni Instytutu na czele z dyrektorem prof. dr hab. Feliksem Czyżewskim. Dwie panie doktor: Ewa Białek i Małgorzata Ułanek asystowały profesorowi. Wspólnie przekazali uczniom „Staszica” informacje o Filologii Słowiańskiej na UMCS-ie. Dodatkowo Ewa Białek przedstawiła stan i perspektywy współpracy Instytutu ze Szkołami Patronackimi. Dr Małgorzata Ułanek reprezentowała studencki ruch naukowy.

Szkołę reprezentował dyrektor Stanisław Romanowski a także Urszula Remiszewska i Elżbieta Kasztelan, nauczycielki języka rosyjskiego. Urząd Miasta Biała Podlaska reprezentowany był przez naczelnik Wydziału Edukacji Joannę Marchel.

  • Rosyjskie rzeki. Przez Rosję płyną 3 z 10 najdłuższych rzek Świata. Są to Ob z Irtyszem, Amur i Lena. Niewiele krótszy jest Jenisej. Przez Rosję płynie też najdłuższa rzeka europejska – jest nią Wołga.

Podpisanie umowy i objęcie „Staszica” pod skrzydła Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powinno przynieść nie tylko efekt piarowski i splendor zarówno uczelni jak i szkole średniej ale głównie nowe możliwości pogłębiania wiedzy o języku rosyjskim i kulturze Rosji, z jakich korzystać będą uczniowie i nauczyciele. Łatwiejsze i częstsze staną się wspólne kontakty, lekcje szkoleniowe, wizyty studentów, konferencje, udział uczelni w życiu szkoły i szkoły w dokonaniach uczelni. Łatwiejsza powinna stać się też droga absolwentom „Staszica” w kierunku podjęcia studiów w Lublinie właśnie na kierunku rusycystyki czy kierunków związanych z Instytutem Filologii Słowiańskiej.

  • Moskiewskie metro. Przewozi dziennie ok. 9 mln pasażerów. Jest to więcej niż suma pasażerów dwóch pozostałych największych metro na świecie: nowojorskiego i tokijskiego.
  • Moskwa i 2 strefy czasowe. Teoretycznie Moskwa powinna być podzielona na dwie strefy czasowe. Moskwa jest największym miastem Europy, jest też 4-tym co do wielkości ilości mieszkańców miastem na świecie.

a1 a2 a3 a4 a5

materiał: Liceum Ogólnokształcące nr IV im. S. Staszica
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

 


Kwietniowe wydanie miesięcznika „Pryzmat” już „na mieście”

$
0
0

pryzmat nr 3W numerze kwietniowym m.in. artykuły: „Przyjaciel potrzebny od zaraz” – relacja z bialskiego schroniska dla zwierząt, plany miasta dotyczące zagospodarowania Krzny, Full Power Spirit – wywiad z bialską formacją hip-hopową, „Przetupane 40 lat” – wspomnienia z początków działalności Zespołu Tańca Ludowego „Biawena”, a także niezwykła historia Ewy Woźniak.


Zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem miejskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Pryzmat”.

13_04 Pryzmat nr 3Ponad wymienionych powyżej tematów, w miesięczniku również wydarzenia minionego miesiąca oraz zapowiedzi koncertów i wystaw.

Serdecznie zapraszamy do lektury w sieci oraz zachęcamy do odbioru wersji papierowej, która jest dostępna m.in. w Bialskim Centrum Kultury, Muzeum Południowego Podlasia, Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach, punktach sprzedaży biletów ZKM oraz sali obsługi klientów Urzędu Miasta, a także zainteresowanych dystrybucją firmach i obiektach usługowych.

TRZECI NUMER PRYZMATU dostępny również przez INTERNET <<==>> ZAPRASZAMY

materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Przypadek bialskiego nauczyciela. Bez podawania nazwisk

$
0
0

odszkodowanieW roku szkolnym 2011/12 w bialskiej oświacie w wyniku połączenia szkół w zespoły zwolnionych zostało wiele osób. Wiele osób odeszło na wcześniejsze emerytury. Jednak wśród tych zwolnionych z konieczności, były i takie które uważały, że postąpiono z nimi nieuczciwie. Z czyjej kieszeni wypłacone zostaną im zasądzone odszkodowania? Jest też druga strona tego medalu. O tym mówi o tym przypadek jednego z bialskich nauczycieli.


Dochodziły swoich praw na drodze sądowej. Niektórzy nawet wygrali. Choć Miasto zaskarża orzeczenia w nadziei, że sądy wyższych instancji złagodzą wyroki. W innym razie ktoś będzie musiał odszkodowania wypłacić. Nawet jeśli aspekty moralne tej czy innej sprawy są trudne
do jednoznacznego rozstrzygnięcia.

marek kuras radnyZwolniono łamiąc przepisy prawne
- W niektórych przypadkach w sposób oczywisty zostały zwolnione z pracy z naruszeniem karty nauczyciela jak i innych przepisów Kodeksu Pracy. Co w przypadku gdy takie osoby wygrały procesy sądowe? Kto wypłaci te odszkodowania? Czy miasto i mieszkańcy czy dyrektor szkoły z własnych środków – pyta radny miasta Marek Kuraś.

andrzej czapski- Staram się zrozumieć intencje pana radnego dotyczące tej sprawy. I chyba je rozumiem. Pyta pan kto zapłaci za nietrafione decyzje, w tym nietrafione decyzje personalne. Zawsze zapłaci za nie urząd. Nie ma odpowiedzialności indywidualnej. Jak to w życiu – każdy uważa, że ma rację. Potem rozstrzyga go sąd. Ale w przypadku tej sprawy o której ja wiem i pan wie doszło do pewnego rodzaju nadużycia przez osobę która teraz weźmie jeszcze odszkodowanie. Choć do końca jeszcze nie wiadomo. Miasto złożyło odwołanie – informuje prezydent Andrzej Czapski.

Rzecz wygląda tak
Człowiek zagrożony zwolnieniem z powodu redukcji czmycha na urlop wychowawczy. Po powrocie otrzymuje zwolnienie z pracy. W między czasie, nie informując pracodawcy wcześniej o takowym fakcie – przynosi zaświadczenie, że jest członkiem Zarządu NSZZ Solidarność. Potem okazuje się jeszcze, że mieszka już w Lublinie. Tam uczy i trenuje. Ale
odszkodowanie chce w Białej Podlaskiej.
- Na propozycje dyrektora szkoły aby wrócił do pracy nie zgadza się. Odszkodowanie jednak weźmie chętnie. Tak postępować się nie godzi. Dyrektor szkoły, pracodawca, ma rację. Nawet jeżeli przegra sprawę to uważam, że miał prawo tak postępować – podsumowuje prezydent. Informuje także, że nie obciąży dyrektora kosztami odszkodowania bo według Czapskiego, dyrektor postępował zgodnie z interesem Miasta i szkoły.

Ocenę moralną całej sprawy Czapski pozostawił radnym.

materiał: Rada Miasta Biała Podlaskazdjęcia: odszkodowania-lodz.com.pl
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Uniqa-lne spotkanie w Białej Podlaskiej. Szczyt z prezesami

$
0
0

uniqa logoPamiętna data 22 marca 2013 dla UNIQA-lnych, w Restauracji Skala odbyło się spotkanie wyjątkowe w swoim rodzaju, po raz pierwszy w roli głównej – same Osobistości a wśród nich: Andrzej Jarczyk – Prezes Zarządu spółek UNIQA TU S.A. i UNIQA TU Życie S.A, Grzegorz Kulik – Wiceprezes Zarządu, Bartosz Słupski – Dyrektor Departamentu Zarządzania Relacjami z Klientem, Wojciech Gałczyński – Dyrektor Regionu Centralnego.


Zaproszonych gości witał Marek Łysakowski – Dyrektor Przedstawicielstwa UNIQA w Białej Podlaskiej w obecności pracowników, współpracujących Agentów Wyłącznych, Multiagencji i Sprzedawców Ubezpieczeniowych.

Głównym tematem było omówienie strategii Grupy UNIQA i podsumowanie wyników Przedstawicielstwa UNIQA w Białej Podlaskiej za 2012 rok.

a2- Miniony rok 2012 był dla nas pomyślny, znaleźliśmy się na zaszczytnym V miejscu wśród spółek majątkowych, odnotowując wyróżniający nas na rynku ponad 10% wzrost składki w stosunku do roku 2011. Stabilny rozwój sprzedaży, ścisła kontrola poziomu ponoszonych kosztów, optymalizacja procesów wewnętrznych w spółce oraz duży entuzjazm po stronie sieci sprzedaży i pracowników przyczyniły się do osiągnięcia w roku 2012 wyniku finansowego brutto w wysokości 2,8 mln zł – podsumował Andrzej Jarczyk – Prezes Zarządu spółek UNIQA w Polsce.

Rok 2012 był dla Przedstawicielstwa UNIQA w Białej Podlaskiej bardzo pomyślny, plan w ubezpieczeniach majątkowych, komunikacyjnych i osobowych został osiągnięty na poziomie 104%, z dynamiką przypisu składki, w porównaniu z 2011 rokiem – 116%.

W ubezpieczeniach życiowych bialskie Przedstawicielstwo znalazło się na III miejscu w Regionie Centralnym pod względem nowej składki urocznionej, realizując założony plan w wysokości 119%. Dało to Białej Podlaskiej prawie 10% udział w składce w Regionie Centralnym. Dynamika „życiówki” wyniosła blisko 150%, sukcesywnie rośnie liczba ubezpieczonych klientów – zarówno indywidualnie, jak i grupowo.

W roku 2012 osiągnięto sukcesy w organizowanych przez UNIQA konkursach. W Konkursie Rocznym 2012 – główną nagrodą była wycieczka zagraniczna, jeden z Multiagentów HORYZONT Roman Bodziak zwiedzi w tym roku kraj azjatycki – Wietnam.

- W konkursie sprzedaży ubezpieczeń mieszkań pod względem dynamiki przypisu składki bialskie Przedstawicielstwo zajęło zaszczytne I miejsce w Polsce, a w IV kwartale pod względem przyrostu przypisu składki – II miejsce w Polsce. W Konkursie Rocznym UBC – II miejsce w Polsce zajęła pracownica Przedstawicielstwa Katarzyna Borkowska – podsumował Marek Łysakowski – Dyrektor Przedstawicielstwa w Białej Podlaskiej. Wszyscy, którzy przyczynili się do naszego sukcesu zostali nagrodzeni dyplomami i podziękowaniami wzbogaconymi o upominki.

Prezes i Dyrektor Przedstawicielstwa podziękowali za sumienną i rzetelną pracę, osiągnięte wyniki oraz wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych wszystkim współpracownikom Przedstawicielstwa UNIQA w Białej Podlaskiej, gdyż to właśnie nasze zaangażowanie ma znaczny wpływ na osiągnięcie tak korzystnego wyniku rocznego dla całej Grupy. Zachęcili również, abyśmy nie zwalniali tempa.

materiał: Uniqa Biała Podlaska – ZESPOŁOWO OSIĄGAMY SUKCES
zdjęcia: uniqa.pl
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Żaglowiec z papierowej wikliny. II Festiwal Sztuki Kreatywnego Recyklingu coraz bliżej (galeria) (film)

$
0
0

smallPodsumowano konkurs na Najciekawszą Pracę z Papierowej Wikliny „Drugie Życie Słowa Podlasia”. Żaglowiec Ilony Nasiłowskiej zdobył najwięcej głosów internautów. Konkurs to jedna z wielu akcji promocyjnych II Festiwalu Sztuki Kreatywnego Recyklingu w Białej Podlaskiej. A ten coraz bliżej. Co powiedzielibyście na kilkumetrowy statek z papierowej wikliny wodowany na Krznie…  ?


Film Biała Podlaska TV

Rozdanie nagród oraz dyplomów dla wszystkich uczestników konkursu odbyło się w minioną sobotę, 6 kwietnia 2013 w Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Na konkurs napłynęło 16 prac. - Innowacyjność i oryginalność na pewno przypisać było można twórczyniom żaglowca i… buta – mówią zgodnie Marcin Lubański i Aneta Klej z Fundacji Kreacji Magia Rąk. I miejsce, właśnie za żaglowiec zdobyła Ilona Nasiłowska. II miejsce za wykonanie ozdobnego buta przypadło Bożenie Litwińskiej a III miejsce „wyplotła” Sandra Miszkiewicz.

Żaglowiec Ilony Nasiłowskiej powstawał znacznie krócej niż biurko z Zabłocia o którym opowiadamy nieco dalej. - Najważniejsze jest samozaparcie i cierpliwość. Żaglowiec powstawał jeden dzień. Ważny jest przy takich pracach projekt. Ja korzystałam z podpowiedzi znalezionych w internecie – mówi Ilona.

W zeszłym roku zwycięzcami konkursu byli skazani z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. Za wyplecenie zestawu koszyków z papierowej wikliny wygrali telewizor. Został on przekazany dla Domu Dziecka w Komarnie. Jakub Jańczuk, psycholog z Oddziału Zewnętrznego bialskiego więzienia w Zabłociu podkreśla, że wykonywanie prac z papierowej wikliny wpływa ogromnie pozytywnie na resocjalizację więźniów. – To świetny sposób na zorganizowanie czasu. Udział w konkursach i zdobywanie wyróżnień to też dla większości osadzonych pierwszy w życiu realny sukces. To ich buduje. Wyplatanie z papierowej wikliny stać się może zawodem dla części skazanych. Po wyjściu na wolność, tworzenie rzeczy użytecznych z papieru może być sposobem na zarabianie pieniędzy i utrzymanie się.

Oddział Zewnętrzny w Zabłociu już wpadł w sidła wyplatania z papieru. Monumentalne dzieła dopiero powstają. Zdradzimy, że jednym z projektów jest budowa z papierowej wikliny i makulatury ołtarza do kaplicy w Zabłociu. Jańczuk wspomina jednak o możliwości rozpoczęcia przez osadzonych w Oddziale Zewnętrznym – produkcji mebli z papierowej wikliny. Więźniowie na tyle zarazili się „rękodziełem”, że planowane jest uruchomienie wręcz „taśmowej produkcji” mebli z papierowej wikliny.

Wszystko to dzieje się tuż przed II Festiwalem Sztuki Kreatywnego Recyklingu w Białej Podlaskiej. Już w czerwcu, trzydniowe największe wydarzenie tej rangi po wschodniej stronie Wisły. Gwiazdy takie jak zespół Mirami, Kalvi&Remi czy Izabella Miko to tylko część z atrakcji. Już 21 czerwca wielki piknik nad oczkiem wodnym przy bazarze Al. Tysiąclecia. Scena, muzyka, wędkarstwo, kajaki, pokazy teatru ognia, obrzędy sobótkowe.

Organizatorzy poszukują wolontariuszy
Fundacja Kreacja Magia Rąk poszukuje wolontariuszy do prowadzenia zajęć z papierowej wikliny w szkołach podstawowych. Przeszkolenie chętnych osób za darmo. Wszystkich chętnych do współpracy prosimy o kontakt pod numerem 508 603 049

Fundacja Kreacja Magia Rąk organizuje szkolenia z PAPIEROWEJ WIKLINY. W każdą sobotę aż do CZERWCA W BIALSKIM CENTRUM KULTURY W SALI 18 O GODZ. 11.00- 13:00 ODBĘDĄ SIĘ ZAJĘCIA Z PAPIEROWEJ WIKLINY. DARMOWE ZAJĘCIA!!!!

a1 a2 a3 a4 a5 a7 a8 a9 a10 a11 a12 a13 a14 a15 a16 a17

materiał: Fundacja Kreacja Magia Rąk
zdjęcia: Marek Krzewicki Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Dzień Otwartych Drzwi w bialskim Misericordia Caritas (galeria) (film)

$
0
0

caritas misericordi W niedzielę, 7 kwietnia, można było odwiedzić Ośrodek Caritasu w Białej Podlaskiej. Placówka zorganizowała Dzień Otwartych Drzwi. Choć i na co dzień, ośrodek nie zamyka się przed mieszkańcami miasta i powiatu, to podczas tego dnia, przygotowano specjalny program. A wszystko po to aby pokazać, że jest to prężnie działające, pomagające i rozwiązujące wiele poważnych problemów miejsce. Miejsce w którym bije ludzkie serce.


Film Biała Podlaska TV

„W blasku miłosierdzia” tak zatytułowane zostały ulotki jakie specjalnie na ten dzień zaprojektowane zostały przez Wojciecha Magdziaka vel Wierzbickiego, opiekuna i instruktora  pracowni informatyczno-multimedialnej. Wyłożono je w kilku punktach ośrodka. Już w drzwiach wręczały je Anna Udka, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy i Ewa Borkowska, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Dekretem Biskupa Siedleckiego w 2003 r. powołano do życia Ośrodek „Misericordia” w Białej Podlaskiej Caritas Diecezji Siedleckiej stworzył placówkę o charakterze społeczno – opiekuńczym, charytatywnym, edukacyjnym. Wypełnia ona swoją misję poprzez poszczególne działy:
- Warsztaty Terapii Zajęciowej
- Środowiskowy Dom Samopomocy
- Centrum Charytatywne
- Centrum Migrantów i Uchodźców
- Centrum Wolontariatu
- Regionalny Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych
- Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego

Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności samodzielnego życia osób z zaburzeniami psychicznymi. Cel ten jest realizowany poprzez:
- udzielenie pomocy psychologicznej osobom z zaburzeniami psychicznymi w postaci psychoterapii grupowej i indywidualnej,
- prowadzenie zajęć podnoszących poziom zaradności życiowej i samodzielności,
- zapobieganie stanom powodującym konieczność ciągłej opieki ze strony rodziny bądź instytucji,
- stworzenie warunków do harmonijnego funkcjonowania rodzin osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi.

Po Warsztatach Terapii Zajęciowej oprowadzali:
Aneta Klej, instruktor Pracowni Florystycznej
Beata Gałecka, instruktor Pracowni Krawieckiej
Janina Kiełbus, instruktor Pracowni Kulinariów i Gospodarstwa Domowego
Marlena Chmiel i Robert Mitura, instruktorzy Pracowni Artystycznej
Jolanta Bojarska, instruktor Pracowni Ceramicznej
Katarzyna Saczuk-Kapała, rehabilitant

Centrum Wolontariatu
Zadanie Centrum Wolontariatu jest pośredniczenie w kontaktach między osobami którzy chcą być wolontariuszami i chcą pomagać a osobami którzy tej pomocy potrzebują. Pomaga się tu osobom chorym, niepełnosprawnym, dzieciom, samotnym, współpracuje się tutaj z organizacjami i stowarzyszeniami. Wolontariusze z Centrum towarzyszą w trakcje wizyt u lekarza, na spacerach, świadczą pomoc przy zakupach, udzielają korepetycji dzieciom, organizują czas wolny seniorom, osobom niepełnosprawnym, dorosłym i dzieciom.

Kontakt:
tel. 83 342 05 73
fax. 83 342 05 73 w. 24
mail: misericordia@biala.caritas.pl
web: www.caritasbp.pl

Uwaga!! Możesz wspomóc Ośrodek przekazując 1 % podatku
KRS: 0000 2231 11
Twoje Podatki Mogą Zostać w Białej

a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9 a10 a11 a12 a13 a14 a15 a16 a17 a18 a19 a20 a21 a22 a23

materiał: Ośrodek „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiej
zdjęcia: Marek Krzewicki Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

 

Uniqa-lne spotkanie. Szczyt z prezesami (galeria)

$
0
0

uniqaKilka dni temu pisaliśmy o Spotkaniu UNIQA-lnych. 23 marca w Restauracji Skala odbyło się spotkanie wyjątkowe w swoim rodzaju, po raz pierwszy w roli głównej – same Osobistości a wśród nich: Andrzej Jarczyk, Grzegorz Kulik, Bartosz Słupski, Wojciech Gałczyński. Zaproszonych gości witał Marek Łysakowski – Dyrektor Przedstawicielstwa UNIQA w Białej Podlaskiej.


Materiał o spotkaniu znajdziesz TUTAJ <<==>> LINK

A dziś prezentujemy zdjęcia. Zapraszamy.

a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9 a10 a11 a12

materiał: Uniqa Biała Podlaska – ZESPOŁOWO OSIĄGAMY SUKCES
zdjęcia: Marek Łysakowski Uniqa Biała Podlaska
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Joanna Tymoszuk otrzymuje wejściówki na VI Biała Blues Festival. Gratulujemy

$
0
0

small11Nocna Zmiana Bluesa wystąpiła w Białej Podlaskiej podczas III edycji
Biała Blues Festival. To prawidłowa odpowiedź na pytanie zawarte w materiale: VI Biała Blues Festival. Mamy podwójne zaproszenie do rozdania. Jako szósta, prawidłową odpowiedź nadesłała Joanna Tymoszuk z Białej Podlaskiej.

Podajemy imię nazwisko i czas w którym na naszym mailu wpłynęła Wasza odpowiedź.

Ewa Lech, Lublin – 8 kwietnia 08:05
Edmund Woś, Świdnik – 8 kwietnia 08:09
Jakub Krzyżanowski, Lublin – 8 kwietnia 08:13
Beata Szaniawska, Biała Podlaska – 8 kwietnia 11:03
Jakub Maksymiuk, Biała Podlaska – 8 kwietnia 17:12
Joanna Tymoszuk, Biała Podlaska – 8 kwietnia 18:33
I to pani Joanna zdobywa podwójne zaproszenie na Festival.

Wszystkim dziękujemy za udział. Zapraszamy do kolejnych konkursów realizowanych na portalu Radio Biper.

materiał: Mariusz Maksymiuk Radio Biper


Fizjoterapia. Studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia. Już w PSW

$
0
0

fizjoterapia pswPaństwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Instytut Zdrowia informuje, że Uchwałą Nr 119/2013 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej otrzymała zgodę na uruchomienie studiów na kierunku FIZJOTERAPIA studia stacjonarne i niestacjonarne licencjackie (I stopnia).


Charakterystyka kierunku:
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności niezbędne do: kształtowania, podtrzymywania i przywracania sprawności i wydolności osób w różnym wieku; nienagannego wykonywania wszelkich zabiegów fizjoterapeutycznych; dostosowywania swych działań do nadrzędnych celów rehabilitacji w ramach funkcjonowania zespołów medyczno-rehabilitacyjnych (w tym planowania modelu rehabilitacji) oraz kontrolowania efektywności procesów fizjoterapii.

Na kierunku „fizjoterapia” student zdobywa wiedzę na temat takich metod leczniczych, jak: balneoterapia, klimatoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, ergoterapia, fizykoterapia, masaż i terapia manualna. Absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku „fizjoterapia” przygotowani będą merytorycznie i praktycznie do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, który jest samodzielnym zawodem medycznym.

Absolwenci uzyskają uprawnienia zawodowe – zgodnie z wymaganiami obowiązującymi w ochronie zdrowia – do wykonywania zabiegów wykorzystujących czynniki naturalne (fizykalne) w profilaktyce oraz w celach leczniczych i rehabilitacyjnych. Kwalifikacje zdobyte w wyniku ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku „fizjoterapia” umożliwiają podjęcie pracy zarówno w publicznych jak i niepublicznych placówkach służby zdrowia, takich jak:
- szpitale o różnym profilu,
- specjalistyczne przychodnie,
- gabinety rehabilitacyjne,
- zakłady przyrodolecznicze,
- sanatoria,
- gabinety odnowy biologicznej,
- sklepy specjalistycznego zaopatrzenia ortopedycznego,
- firmy farmaceutyczne,
- ośrodki sportowo-rekreacyjne,
- ośrodki dla osób niepełnosprawnych fizycznie,
- specjalistyczne placówki zajmujące się opieką nad osobami niepełnosprawnymi umysłowo,
- szkolnictwo wyższe i medyczne studia zawodowe (po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych).

Tym samym PSW w Białej Podlaskiej w swojej ofercie edukacyjnej posiada 17 kierunków i 34 specjalności. Uczelnia rozpoczęła rekrutację na rok akademicki 2013/2014 od 2 kwietnia 2013 r.

http://www.pswbp.pl/index.php/pl/oferta-edukacyjna-rekr/studia-licencjackie/fizjoterapia

materiał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tekst: Dorota Karwacka koordynator Sekcji Promocji i Kształcenia Ustawicznego Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II
zdjęcie: kolagensklep.pl
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Lotnisko: Film o Smoleńsku. Recykling samolotów. ZGL nowym gospodarzem

$
0
0

lotnisko zgl koncepcjaCo łączy bialski Zakład Gospodarki Lokalowej, francuskiego Airbusa i reżysera Antoniego Krauze? Odpowiedź: bialskie lotnisko. Całkowicie abstrahując od niewypału umowy pomiędzy Urzędem Miasta Biała Podlaska a Biała Airport uczciwie przyznać trzeba, że lotnisko od czasu do czasu „przydaje się” i nadal rokuje duże nadzieje na przyszłość.


Zupełnie niedawno okazało się, że bialskie lotnisko posłuży jako plan filmowy.
Rekonstrukcja smoleńskiej wieży na bialskim lotnisku
Reżyser filmu „Smoleńsk” Antonii Krauze zamierza bowiem w Białej Podlaskiej kręcić sceny związane z ostatnimi minutami lotu prezydenckiego tupolewa w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Przy głównym pasie startowym rozpoczęły się prace związane z budową repliki wieży kontroli lotów w Smoleńsku.

Samorządowcy i przedsiębiorcy jeszcze nie przestali być pod wrażeniem projektu – dodajmy w miarę realnego projektu – jaki przedstawił w Białej Podlaskiej Dariusz Donica z Centrum Obsługi Inwestora Województwa Lubelskiego.
Zakłady Recyklingu Samolotów francuskiego Airbusa w Białej Podlaskiej
Podczas spotkania w Bialskopodlaskiej Izbie Gospodarczej z minister Iloną Antoniszyn – Klik, zaprezentował projekt „Lotnisko Biała Podlaska” z którym Lublin jeździ m.in. po międzynarodowych targach. Pomysł ten prezentowany był m.in. w Chinach.

Chodzi o możliwość ulokowania w Białej Podlaskiej przedsięwzięć niekoniecznie w pierwszej fazie związanych z przeładunkiem CARGO czy też lotami pasażerskim. Znacznie szybsze i opłacalne dla inwestorów jest uruchomienie tutaj zakładów obsługi technicznej i eksploatacyjnej samolotów. Wstępnie budową takiej bazy „recyklingu samolotów” – naprawy, malowanie, czyszczenie, badania techniczne – zainteresowany jest francuski Airbus.

Koncepcja zagospodarowania i wykorzystania lotniska w Białej Podlaskiej przedstawiona przez Lublin zawiera: wieżę kontroli lotów, magazyny CARGO (12000 m2, 5000 m2, 3000 m2 i 2000 m2), aeroklub, Centrum Handlu Hurtowego (hale po minimum 3000 m2), hangar samolotowy (ok. 16000 m2) – recykling samolotów, malowanie samolotów, naprawy i przeglądy, straż pożarna (400 m2), terminal pasażerski, zaplecze obsługi lotniska, hangary samolotowe.

Koncepcja wraz z pomysłem zrealizowana została w ramach projektu „Tworzenie i rozwój sieci współpracy centrów obsługi inwestora” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Nie wyklucza ona przy tym powstawania portu lotniczego czy też udziału w rozwoju gospodarczym i przemysłowym tego terenu innym podmiotom.

O te obecne i właśnie inne podmioty zadbać ma już zupełnie nowy zarządca bialskiego Lotniska.
Bialski Zakład Gospodarki Lokalowej przejmuje Lotnisko
Prezydent Miasta Biała Podlaska przekazał nadzór i zarządzanie majątkiem lotniska Zakładowi Gospodarki Lokalowej. Prezes Mieczysław Ruta zapewnia, że spółka miejska jaką jest ZGL poradzi sobie z administracją tego terenu. Również etatowo jest na tyle elastyczna, że jest nawet wstanie podołać zadaniom związanym z poszukiwaniem kolejnych inwestorów.

a1 a2 a3 a4 a5 a6

materiał: Zakład Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Prof. Józef Bergier kandyduje na rektora PSW w kadencji 2013-2017

$
0
0

jozef bergier pswProf. zw. dr hab. Józef Bergier zgłosił swoją kandydaturę na Rektora PSW w Białej Podlaskiej na kadencje 2013-2017.

materiał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tekst: Dorota Karwacka Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
zdjęcia: arch. radiobiper.info
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Mam 6 lat i chodzę już do szkoły. Troje bialczan nagrodzonych w Lublinie (film)

$
0
0

smallTroje dzieci z Białej Podlaskiej zdobyło nagrodę i wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Mam 6 lat”. Konkurs skierowany był do rad rodziców, szkół i uczniów którzy rozpoczęli naukę jako sześciolatki.

Film Biała Podlaska TV

W kategorii Plac Plastycznych, trzecie miejsce zajął Bartłomiej Ossowski, uczeń podstawówki nr 3 w Białej Podlaskiej. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Michlewicz z „Piątki” i Jakub Teodorczuk z „Trójki”. Laureacji konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody które wręczał Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

materiał: Ministerstwo Edukacji Narodowej
tekst i zdjęcia: Arkadiusz Michlewicz biala.tv
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Panorama miasta z wysokości 30 metrów. Byliśmy na wieży Zamku Radziwiłłów (galeria)

$
0
0

panorama wieza zamek muzem radziwillowieWysokość wieży Zamku Radziwiłłów, siedziby Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej to 35 metrów. Od poziomu gruntu po sam czubek odremontowanej w 2012 roku kopuły. Na najwyższym poziomie znajduje się tzw. „latarnia”. Rozpościera się z niej widok na miasto Biała Podlaska.


Warto zajrzeć do naszej galerii i przejrzeć zdjęcia. Samemu raczej trudno na wieżę będzie się dostać. Zaniechano bowiem pomysłu otwarcia wieży dla turystów jako punktu widokowego. Wejście na górę jest niebezpieczne.

a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9 a10 a11 a12 a13 a14 a15 a16

materiał: Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Rozmowa z Riadem Haidarem. „Mały pacjent nic nie powie”

$
0
0

riad haidar rozmowaWywiad Gościńca Bialskiego. „Mały pacjent nic nie powie” z Riadem Haidarem, ordynatorem oddziału neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej przeprowadził Grzegorz Siemakowicz. Zapraszamy do lektury.

Jest Pan twórcą nowoczesnego oddziału neonatologii w Bialskim Szpitalu. Czy trudno było zorganizować oddział który jest teraz dumą szpitala?

No cóż, tworzenie oddziału odbywało się od podstaw i to, że jest on w tej chwili tak nowoczesny to efekt ogromu pracy. Rozpoczynając starałem się wykorzystać moje doświadczenie zdobyte za granicą, gdzie przypatrywałem się jak tam funkcjonują oddziały zajmujące się opieką nad małymi dziećmi i w jaki sposób można by coś takiego zrobić u nas. Było to w końcu lat dziewięćdziesiątych tuż przed reformą administracyjną, kiedy jeszcze Biała była województwem, dlatego też był to ostatni dzwonek by zacząć działać.

Myślę, że gdybyśmy nie zaczęli wtedy organizować oddziału, to dzisiaj mielibyśmy może jakiś podobny oddział, ale raczej nie tak nowoczesny jak obecnie. Oczywiście szczęściem było to, że moja idea trafiła wówczas na podatny grunt, udało mi się przekonać ówczesne władze szpitala i ówczesnego wojewódzkiego konsultanta do Spraw neonatologii i położnictwa. Gdy mieliśmy już zgodę, przystąpiliśmy do realizacji. Na początku była to jedna mała salka, którą nazywano „Pododdziałem intensywnej terapii noworodka i niemowlęcia”.

Zaczęliśmy też wówczas na różne sposoby pozyskiwać nowoczesny sprzęt. Możliwości finansowe województwa, czy później już Powiatu i miasta były dość ograniczone, nie wiadomo było też do końca jakie będą losy szpitala, czy będzie on wojewódzki czy powiatowy, ale nie mniej jednak nawiązałem kontakty i z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i innymi fundacjami zajmującymi się opieką nad małym dzieckiem, Fundacją Polsat, Japońskim Funduszem Na Rzecz Dzieci. I tak krok po kroku z naszymi małymi środkami, ale wielkimi chęciami ten oddział się utworzył i na dzień dzisiejszy, nie będzie przesadą jeśli powiem, że jesteśmy w ścisłej czołówce krajowej.

To jak bardzo potrzebny był taki oddział niech świadczy takie porównanie, że w ówczesnych czasach, gdy urodziło się dziecko, które wymagało specjalistycznej opieki trzeba było organizować przewiezienie karetką do kliniki w Lublinie, czy Warszawie i to dziecko jeśli organizm był zbyt słaby często nie doczekiwało transportu. Natomiast obecnie od razu jesteśmy przygotowani do wdrażania najnowocześniejszych kanonów terapii i dzieci z pobliskich szpitali, m.in. z Międzyrzeca, Łosic, Parczewa, a czasami także z Siedlec i Warszawy trafiają do nas. O naszej skuteczności niech świadczy odsetek śmiertelności okołoporodowa noworodków, czyli w ciągu pierwszych 7 dni, wynoszący 0,003 promila na 1000 urodzeń, przy średniej krajowej wynoszącej 0,008 promila.

Jak wygląda praca z tak małymi pacjentami?

Niewątpliwie trzeba powiedzieć, że jest to praca specyficzna, bo jest to pacjent który nic sam nie powie, o którym często wiemy dużo z badań przed porodem, czego ewentualnie możemy się spodziewać. Nie ukrywam, że także diagnostyka prenatalna poszła dużo do przodu i często możemy przygotować się do jego odpowiedniego przyjęcia jeszcze na długo przed jego przyjściem na świat. Jednak tu trzeba być bardzo czujnym, bo nie ma chwili zastanowienia, nie ma czasu na gdybanie a może to, a może tamto, bo te pierwsze minuty to są najważniejsze chwile w życiu tego noworodka. Obecnie najmniejsze dziecko jakie uratowaliśmy ważyło 410 gram.

Od wielu lat aktywnie włącza się Pan w kwesty WOŚP, a oddział którym Pan zarządza od 2010 roku nosi jej imię. Proszę powiedzieć jak duży udział w wyposażeniu ma sprzęt uzyskany od fundacji?

Gdyby nie orkiestra i gdyby nie hojność naszych obywateli to nie było by naszego oddziału i takich wyników. Niemal 90 procent naszego sprzętu jest zakupione z funduszy Orkiestry. Jeśli chodzi o imię oddziału, to jest to naprawdę duże wyróżnienie. Ponieważ wiele szpitali w Polsce chciało by mieć oddział o takim imieniu u siebie, jednak nie każdy spełnia odpowiednie warunki. WOŚP monitoruje na bieżąco nasze wyniki, wiedzą, że sprzęt jest u nas w pełni wykorzystany i dlatego też patrzą na nas z dumą bo jesteśmy niejako ich żywą wizytówką.

Od niemal 20 lat działa Pan  w samorządach. Najpierw jako Radny Miasta Biała Podlaska, obecnie jako Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego. Jak z tej perspektywy ocenia Pan współpracę samorządów z ZOZ, oraz zmiany zachodzące w naszym regionie.

Cieszę się, że mamy taki szpital w Białej Podlaskiej, jest to perełka  wśród szpitali, oraz szpital powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim, bo są to szpitale w których widać ogrom pracy ich gospodarzy, Panów Dyrektorów Oleńskiego i Stolarczyka. Każdy z tych szpitali ma swoją specyfikę, swój zakres obowiązków. Niemniej jednak ja jako samorządowiec będę się starał gdy tylko będzie możliwość, ściągać środki finansowe dla obu szpitali, ponieważ ważne jest to, że nie są one dla siebie konkurencją a wręcz się uzupełniają. Jeśli chodzi o współpracę z samorządami, to trzeba powiedzieć, że kiedyś było źle, jednak teraz samorządowcy potrafili wyrwać to co ich dzieliło i połączyć się dla dobra społeczności. Tu trzeba podkreślić dużą rolę Starostwa i Starosty dla pracy nad dobrymi stosunkami w powiecie.

Zarówno Pański oddział, jak i cały szpital stale się rozwijają. Obecnie przeprowadzana jest największa inwestycja od czasu jego budowy, czy będzie to miało duży wpływ na poprawę jakości oferowanych usług opieki medycznej?

No niewątpliwie jest to ogromna inwestycja, co też świadczy o ogromnym horyzoncie naszego dyrektora. Na pewno będą tu nowe miejsca pracy co jest teraz niezmiernie ważne. A dla mojego oddziału najważniejszą sprawą jest powstanie hotelu dla matek których dzieci przebywają na oddziale. Więc jest to ogromna korzyść dla szpitala jak i dla regionu.

Czego należy życzyć Panu i wszystkim pracownikom szpitala?

Przede wszystkim zdrowia i dużo szczęścia, bo to jest w tej pracy najważniejsze.

a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8

materiał: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlskiej
tekst: Grzegorz Siemakowicz rzecznik Starosty Bialskiego / Gościniec Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Bialski technik kryminalistyki wyróżniony na międzynarodowym forum

$
0
0

policja konkurs technikW ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyły się międzynarodowa konferencja i warsztaty kryminalistyczne „Miejsce zdarzenia”. Jednym z głównych organizatorów imprezy było Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Wśród trzech techników kryminalistyki z Polski zaproszonych do przeprowadzenia modelowych oględzin znalazł się policjant z KMP Biała Podlaska.


Trzydniowa konferencja była spotkaniem naukowców, prawników i praktyków, odbywającym się w ramach Międzynarodowego Forum „Standardy w Kryminalistyce”. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele kilku państw europejskich oraz goście ze Stanów Zjednoczonych. Celem spotkania było wypracowanie zasad współpracy i wymiana doświadczeń w zakresie kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia, a także wypracowanie wspólnych standardów prowadzenia tych czynności.

Ostatniego dnia targów odbyły się warsztaty praktyczne. Trzy ekipy reprezentujące Polskę, Czechy i Słowację przeprowadziły modelowe oględziny tego samego miejsca zdarzenia. Wśród trzech techników reprezentujących nasz kraj znalazł się policjant z Białej Podlaskiej – asp. szt. Adam Łukasiak. Oprócz niego w grupie oględzinowej znaleźli się jeszcze policjanci z Gliwic i Mielca.

Bialski policjant nie był jedynym reprezentantem Lubelszczyzny na konferencji. Wykład dotyczący systemu szkolenia polskich techników kryminalistyki wygłosił nadkom. Marek Podsiadło – koordynator lubelskich techników z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie. Znajdował się on również w grupie omawiającej sposób i wyniki pokazowych oględzin z ostatniego dnia imprezy.

a2 a3

materiał: Jarosław Janicka rzecznik KMP
zdjęcia: KMP Biała Podlaska
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Młodzież i nauczyciele z Europy w bialskiej PSW. Budują hostel w morskim kontenerze

$
0
0

small12 kwietnia w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie z delegacją młodzieży i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z Włoch, Francji, Niemiec i Rumunii. Gości z zagranicy powitał rektor uczelni, który po angielsku zaprezentował PSW. Mówił o jej powstaniu, rozwoju i przyszłości.


Sześćdziesięcio osobowy zespół przybył do Polski na zaproszenie ZSZ nr 1, który został beneficjentem akcji Partnerskie Projekty Szkół Comenius, będącej częścią europejskiego programu „Uczenie się przez całe życie”.

Rektor Adamowicz w krótkim wystąpieniu przed gośćmi podkreślał, że Państwowa Szkoła Wyższa jest prężnie rozwijającą się uczelnią. Przedstawił kierunki studiów. Mówił także o sporej liczbie studentów z zagranicy kształcących się w murach PSW.

Po wstępnym powitaniu przez rektora delegacja wysłuchała prelekcji w wykonaniu pracowników instytutu neofilologii. Kolejnym etapem spotkania było zwiedzanie Państwowej Szkoły Wyższej. Delegacja zagraniczna wzięła udział w pokazie nowego programu komputerowego do projektowania AutoCad. Następnie goście udali się do campusu uczelni a potem mieli okazję zwiedzić Laboratorium Badań nad Innowacjami.

Wspólnie z partnerami z krajów Unii Europejskiej ZSZ nr 1 w Białej Podlaskiej podjęła inicjatywę opracowania, wdrożenia i promowania innowacyjnych praktyk kształcenia i nauczania języków obcych. W tym celu uczniowie i nauczyciele z pięciu szkół partnerskich z krajów Unii Europejskiej przez dwa lata będą pracować nad projektem VECTOR (Virtual European Company Towards Optimistic Reality – getting acquainted with the world of work through the creation of a virtual company).

Głównym założeniem projektu jest przywrócenie do użyteczności starego kontenera morskiego, który ma zostać odnowiony i zaadaptowany na pomieszczenie hostelu młodzieżowego. Dodatkowym aspektem projektu jest założenie wirtualnego przedsiębiorstwa zarządzającego pracami odnawiania i przygotowującego strategię marketingowej promocji przedsięwzięcia.

Wizyta w PSW to okazja do zapoznania się z bogatą ofertą kształcenia na studiach I i II stopnia, poznanie możliwości technicznych i technologicznych Centrum Badań nad Innowacjami, a także okazja do spotkań ze studentami.

a1 a2 a3

temat: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tekst: Dorota Karwacka koordynator Sekcji Promocji i Kształcenia Ustawicznego PSW Biała Podlaska / Magdalena Bogdan Radio Biper
zdjęcia: Magdalena Bogdan Radio Biper / materiały projektu
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Smoleńsk” na bialskim lotnisku

$
0
0

replika wieza smolensk lotniskoJuż 12 kwietnia, w materiale Lotnisko: Film o Smoleńsku. Recykling samolotów. ZGL nowym gospodarzem – podaliśmy informacje o tym, że Antonii Krauze kręcił będzie sceny dotyczące wydarzeń w Smoleńsku z dnia 10 kwietnia 2010 roku na bialskim lotnisku. Wczoraj odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa.


Smoleńsk. Film w większości fabularny. Opowiadał będzie o losach dwóch kobiet. Jedna, wdowa po jednym z ofiar katastrofy, a druga jest dziennikarką. - Film ma przedstawiać roztropnie troskę o dobro wspólne – o treści powstającego dzieła opowiada jego producent, Maciej Pawlicki (na zdjęciu). – Smoleńsk. To najważniejszy obecnie realizowany film w Polsce – dodaje Pawlicki.

a20Zdjęcia dopiero się zaczęły. Antonii Krauze (na zdjęciu), wraz z ekipą kręcili pierwsze ujęcia 10 kwietnia tego roku na Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym w Warszawie. W Białej Podlaskiej zdjęcia kręcone będą tylko jeden dzień – dziś właśnie – i będą dotyczyły scen lotniskowych.

a4W tym celu wybudowano tuż przy pasie startowym replikę wieży kontroli lotów jaka znajduje się w Smoleńsku. Pawlicki nazywa to – dekoracją filmową. Na pasie startowym pojawią się ziły i auta służb rosyjskich aby jak najdokładniej i realistycznie oddać warunki panujące na smoleńskim lotnisku. W bialskich scenach brać będą udział aktorzy drugoplanowi. Związane jest to ze scenariuszem – jeszcze nie w pełni gotowym – jak i z obsadą – także jeszcze nie kompletną. Znana jest odtwórczyni roli Marii Kaczyńskiej, zagra tą postać Ewa Dałkowska (na zdjęciu). Znana m.in. z „Przedwiośnia”. Nadal nie ma obsadzonej roli Lecha Kaczyńskiego.

Film gotowy ma być na premierę zaplanowano 10 kwietnia 2014 roku.
- Robimy film który nie ma szukać czy odpowiadać na pytanie co jest prawdą w Katastrofie Smoleńskiej. Jak wiemy sprawy te się jeszcze nie zakończyły. „Smoleńsk” to bardziej opowieść fabularna, artystyczna. Na pewno oprzemy się o stu procentowo ustalonych faktach ale reżyser będzie chciał w tym filmie oddać też i ludzie emocje. A tych było i jest na prawdę dużo – mówi Pawlicki.

Film finansowany jest przez Fundację Smoleńsk 2010. Na stronie internetowej Fundacji (LINK) podane są bliższe informacje o powstającej produkcji filmowej. Maciej Pawlicki zachęca do wpłacania na podane przez Fundację Smoleńsk konto dobrowolnych wpłat. Każdy ma więc szansę zostać współproducentem filmu. Fundację firmuje m.in. Bronisław Wildstein.

a1 a2 a3  a5 a6 a7 a8 a9 a10

temat: Lotnisko Biała Podlaska
materiał: Fundacja Smoleńsk 2010
zdjęcia: Monika Krzyżaniak / fundacjasmolensk2010.pl / Mariusz Maksymiuk Radio Biper
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

FotoOko: Wiosenne rozlewiska Krzny

$
0
0

krzna rozlewiska droga wojskowaCykl Bez Komentarza:
Wiosenne rozlewiska Krzny z kładki na Drodze Wojskowej. Wiosna 2013 r.

 

a1 a2 a3 a4

temat: Miasto Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk Radio Biperopracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Europoseł Czesław Siekierski na Podlasiu (galeria)

$
0
0

czeslaw siekerski europosel pslPoseł na Sejm RP Franciszek Jerzy Stefaniuk zaprosił mieszkańców Powiatu Bialskiego na spotkanie z dr. Czesławem Siekierskim posłem do Parlamentu Europejskiego. Tematem spotkań był nowy budżet unijny na lata 2014-2020. Spotkania odbyły się 12 kwietnia w Białej Podlaskiej i Radzyniu Podlaskim.


a1 a2 a3 a4 a5 a6 a7 a8 a9 a10 a11 a12

materiał: Polskie Stronnictwo Ludowe Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.

Wiosenny Siew z firmą Master Płodowscy. Pokaz nowoczesnego sprzętu rolniczego (galeria)

$
0
0

Wmaster plodowski ciagnik festyn pokaziosenny Siew odbył się na działce rolnej w pobliżu ul. Terebelskiej w Białej Podlaskiej. Master Płodowscy i Wspólnicy ściągnęli tego dnia na Podlasie maszyny, urządzenia i ciągniki z kilkunastu firm producentów. Oprócz możliwości podpatrzenia jak pracują można było też tego dnia zawrzeć umowę ich zakup na specjalnych, preferencyjnych warunkach.


- Ciężko było nam wybrać dogodny termin do przeprowadzenia pokazu. Przekładaliśmy już festyn z racji przeciągającej się zimy. Dziś większość rolników nadrabia zgubiony czas. Wiosna przyszła późno a skoro jest w miarę dobra pogoda pracuje się dniem i nocą. Było jednak dużo rolników którzy współpracują z nami i znaleźli czas aby być na pokazie. – mówi Antonii Płodowski.

Grupy rolników powysyłały też swoich reprezentantów aby potem móc z pierwszej ręki uzyskać informacje. Podobnie uczyniło kilka miejscowości. Takie informacje są dostępne codziennie na miejscu, w siedzibie firmy w Białej Podlaskiej przy obwodnicy – wjazd od ul. Sitnickiej bądź Terebelskiej. Z Master Płodowscy można też skontaktować się telefonicznie: 502 843 618 lub 508 490 800 albo też na stacjonarny 83 378 62 20.

Wiosenny Siew z firmą Master Płodowscy i Wspólnicy odbył się przy współpracy z firmami: Metal-Technik, Mlekowita i Anza Karcher Biała Podlaska. Patronat medialny objęły: Ogłoszeniowa – regionalna gazeta bezpłatnych ogłoszeń, portal Gospodarz.pl, Tygodnik Słowo Podlasia, Katolickie Radio Podlasie, Radio Biper.

Marki prezentowane: Agro Masz, Agrola, Dexwal, R Biardzki, SCF, Pomarol Biskupiec, Bomet, Metal-Fach, Staltech, Pom Ltd. Brodnica, Meprozet, Woprol, Wirax, Kranzle, VogelNoot. Z urządzeniami i maszynami współpracowały ciągniki o mocy od 30 do 150 KM takich marek jak: Farmer, Case, Prokmar, Steyr.

Maszyny jakie zaprezentowano to m.in. agregaty uprawowe i uprawowo-siewne, brony talerzowe, głębosz, pługi zagonowe i obrotowe, wał wahadłowy, tuz przedni i ładowacz czołowy, siewnik do kukurydzy, siewnik do buraków, przyczepa rolnicza z przenośnikiem ślimakowym do rozładunku zboża, rozsiewacz nawozu, opryskiwacz polowy, opryskiwacz sadowniczy i myjki ciśnieniowe.

  • Ciekawostki: Najmniejszy z ciągników, Prokmar DF-304 o mocy 30 KM można było tego dnia zakupić w cenie już od 63.930 zł. Największy ciągnik, Case Puma CVX 145 o mocy 145 KM kosztowała 328.000 zł.

DSC03014 DSC03015 DSC03016 DSC03017 DSC03021 DSC03022 DSC03025 DSC03026 DSC03029 DSC03034 DSC03036 DSC03037 DSC03041 DSC03045 DSC03048 DSC03050 DSC03056 DSC03057 DSC03059 DSC03060 DSC03062 DSC03063 DSC03067 DSC03068 DSC03073 DSC03075 DSC03076 DSC03080 DSC03081 DSC03084 DSC03092 DSC03097 DSC03100 DSC03104 DSC03107 DSC03113 DSC03117 DSC03123 DSC03124 DSC03136 DSC03139 DSC03141 DSC03142 DSC03158 DSC03159 DSC03160 DSC03171 DSC03172 DSC03185 DSC03188 DSC03197 DSC03205 DSC03207 DSC03208 DSC03211 DSC03216 DSC03217 DSC03222 DSC03224 DSC03234 DSC03237 DSC03257 DSC03259 DSC03263 DSC03265 DSC03271
materiał: Master Płodowscy Biała Podlaska
zdjęcia: Marek Krzewicki Radio Biper
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Tip: W tym wpisie jest już dodana ankieta, odwiedź stronę, by wziąć udział w ankiecie.
Viewing all 918 articles
Browse latest View live