16 grudnia 2015 roku uczniowie Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej uczcili mijającą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, jednej z czarnych kart naszej historii. Z tej okazji zaproszono pracownika lubelskiego oddziału IPN-u Marcina Dąbrowskiego, który przybliżył młodzieży wydarzenia tamtych lat.
Prelekcja poprzedzona została prezentacją, w której przedstawiono sytuacje panującą w pierwszych latach po wojnie, kiedy umacniała się władza komunistów w Polsce, gdy likwidowano opozycję – żołnierzy AK i polityków związanych z rządem londyńskim i wszystkich, którzy nie dali się omamić hasłami: „WOLNOŚĆ”, „Sprawiedliwość” i „Równość”.
Następnie pracownik IPN-u pokazał, jak władza traktowała robotników, którzy przecież stanowili podstawę naszego systemu. Jak strzelała do nich w 1956 i 1970 roku, a wreszcie jak doszło do powstania NSZZ „Solidarność” i 16 miesięcy jej istnienia, które brutalnie przerwał stan wojenny.
Na koniec Marcin Dąbrowski opowiedział młodzieży o tych strasznych wydarzeniach, szczególnie o pacyfikacji kopalni „Wujek”, gdzie zginęło 9 górników, o inwigilacji, opozycji, działaczach „Solidarności” brutalnie aresztowanych i internowanych w różnych zakątkach Polski. Wskazał też liczbę ofiar stanu wojennego, która wynosi 122 osoby, zanotowane oficjalnie jako ofiary stanu wojennego.
Młodzież z zainteresowaniem słuchała prelekcji z najnowszych dziejów naszej historii, będącej częścią świadomości i tożsamości narodowej. Nad przygotowaniem obchodów rocznicowych w Szkołach Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej czuwały Anna Chmiel i Teresa Denicka.
materiał: Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. K. K. Baczyńskiego w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper