Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej włączył się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka, przypadające 17 listopada. Z tej okazji oraz solidaryzując się z rodzicami dzieci przedwcześnie narodzonych, wiele charakterystycznych budynków na całym świecie zostało podświetlonych na fioletowo. Również w taki sposób bialski szpital włączył się w obchody święta. Główny budynek (od ul. Okopowej) od godz. 16.00 został podświetlony w kolorze fioletowym. Odbyła się też konferencja prasowa.
W myśl idei Światowego Dnia Wcześniaka oficjalne zainicjowano obchody iluminacją świetlną oraz konferencją prasową. I choć nie mógł w konferencji z uwagi na ważne wydarzenia służbowe uczestniczyć ordynator Oddziału Neonatologii – lek. med. Riad Haidar to godnie zastąpiła go w tym jego „prawa ręka na oddziale”, Joanna Sobczyk zastępca ordynatora oddziału i lekarz rezydent Maciej Trościańczyk.
Joanna Sobczyk zastępca ordynatora oddziału
– Życie samo udowadnia to, jak bardzo potrzebni jesteśmy. Właśnie dziś, 17 listopada, w Dzień Wcześniaka, przyszedł w naszym szpitalu na świat, taki mały człowiek. Jest już pod naszą opieką. Ratujemy te dzieci aby mogły zostać dorosłymi ludźmi.
Joanna Kozłowiec, dyrektor ds. Rozwoju Szpitala
– Generalnie aby móc ratować takie wcześnie rodzące się dzieci jest potrzebny sprzęt, specjaliści i dobra opieka medyczna i zapalony w swojej pracy szef oddziału. Biała Podlaska ma to szczęście, że w bialskim szpitalu znalazło się właśnie to wszystko najpotrzebniejsze. Sprzęt co roku wzmacniany jest zakupami zarówno własnymi jak i ogromnej wartości sprzętem darowanym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nie bez przyczyny, oddział neonatologii bialskiego szpitala nosi imię Wielkiej Orkiestry. Ordynator, Riad Haidar ma też wielkie serce do tworzenia, stworzył na swoim oddziale niezwykły zespół, znakomitych lekarzy i personelu.
Najmniejszy noworodek jaki trafił na bialski oddział neonatologii ważył 460 gram, przeżył, dziś to już 8 letnia dziewczynka.
Bialski oddział ratuje dzieci na granicy przeżywalności, to noworodki rodzące się na granicy 23 – 24 tygodnia ciąży.
Bialski oddział dysponuje najnowocześniejszymi respiratorami, inkubatorami, oprzyrządowaniem i sprzętem transportowym. Ostatnio oddział wzbogacił się o dwa kolejne inkubatory hybrydowe. Ten wysoki poziom techniczny i profesjonalizm widać po wynikach leczenia.
Choć tak jak wszędzie, dzieci w najcięższym stanie przebywać muszą na oddziale od 2 do nawet 3 miesięcy to bialski oddział neonatologii notuje najniższy wskaźnik umieralności noworodków – ok. 4 promili. W Polsce jest to średnia ok. 5 promili.
Jedno na dziesięcioro urodzonych dzieci jest wcześniakiem.
17 listopada to święto najmniejszych pacjentów. Tego dnia szpitale oraz inne charakterystyczne budynki w kraju i na świecie są podświetlane fioletowo. Na świecie 1 na 10 dzieci jest wcześniakami. Co roku w Polsce 7% dzieci, czyli ponad 28 tysięcy, rodzi się przedwcześnie, tj. między 22. a 37. tygodniem ciąży. Ten problem dotyka również rodziców i dzieci w naszym regionie. Zachęcamy, aby szczególnie w tym dniu zsolidaryzować się z tymi, których dotyka ten aspekt.
W 2014 roku w Oddziale Neonatologicznym im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej przyszło na świat 219 wcześniaków (na ok. 1500 wszystkich porodów w roku minionym) – 110 chłopców i 109 dziewczynek. Najmniejszy noworodek – ważył 540 gram, a 33 noworodków ważyło do 1500 gram.
Oddział posiada III stopień referencyjności – jest przygotowany na leczenie wcześniaków o krańcowo niskiej masie urodzeniowej, czyli od około 500 gramów. O bezpieczeństwo i zdrowie dzieci dba doświadczony przygotowany merytorycznie zespół lekarzy pediatrów neonatologów oraz pielęgniarek pediatrycznych i neonatologicznych. Na bialskim oddziale prowadzone są programy profilaktyczne w celu zmniejszenia powikłań neonatologicznych wcześniactwa. Między innymi w kierunku retinopatii wcześniaczej, kwalifikuje się wcześniaki do Krajowego Programu Profilaktyki RSV (nawracających zakażeń dróg oddechowych). Szczepienie przeciw RSV, znacząco zmniejsza zachorowania na infekcje dróg oddechowych, a co za tym idzie chroni delikatne płuca przed uszkodzeniem i częstymi hospitalizacjami.
Bialski oddział ma 6. łóżek intensywnego nadzoru, 6 łóżek patologii noworodka i 24 łóżka fizjologii noworodka.
Konsekwencje wcześniactwa
Wcześniejsze urodzenie się dziecka wpływa na jego zdrowie nie tylko w pierwszych godzinach życia, ale także może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Wcześniaki są najliczniejszą grupą pacjentów dziecięcych. Przedwczesny poród jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności i zachorowalności niemowląt (dane Fundacji Wcześniak).
Przedwczesne urodzenie jest przyczyną słabszego rozwoju narządów wewnętrznych. Konsekwencją wcześniactwa w późniejszych latach mogą być również m.in. trudności w uczeniu się i zaburzenia ruchowe, mózgowe porażenie dziecięce, deficyt sensoryczny, problemy układu krążenia, cukrzyca i alergie. Przedwczesne urodzenie podwyższa także ryzyko zaburzeń umysłowych. w rym także w życiu dorosłym.
Czynniki zwiększające ryzyko wcześniactwa:
Można wyodrębnić trzy grupy ryzyka. Te związane ze stylem życia to m.in. palenie papierosów i spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży, zażywanie narkotyków, wysoki poziom stresu, późna opieka lekarska w okresie ciąży brak wsparcia społecznego.
Do czynników o charakterze medycznym zalicza się infekcje dróg moczowych i rodnych, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedowaga lub otyłość.
Czynnikami demograficznymi są wiek matki poniżej 17. lub powyżej 35. roku życia, niski status społeczno – ekonomiczny.
Dzień Wcześniaka organizowany jest w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem wcześniactwa. Ważną rolą w profilaktyce porodów przedwczesnych jest uświadomienie kobietom i ich bliskim ważności regularnych wizyt u lekarza w ciąży, zmiany w czasie ciąży, zmiany stylu życia. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.
materiał: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
tekst: Magdalena Us asystent dyrektora, rzecznik prasowy szpitala / Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper